Arkusz liczący wydobycie i amortyzację

    • Narzędzia:

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Dziękuję za wspomnienie.

      Jako że również jestem zapaleńcem matematyzacji ogame, w szczególności obliczeń mających bezpośrednie znaczenie dla naszego rozwoju. Pogląd na liczby od których zależeć może rozkład następnych kilku dni jest bardzo istotny, bowiem planowanie następnego kroku to cecha przypisana doświadczonym graczom, w prawdziwym życiu także.

      Przed laty nabrawszy tego znaczącego doświadczenia podjąłem projekt stworzenia kalkulatora handlu, a następnie arkusza liczącego najkrótszy możliwy czas gromadzenia surowców z uwzględnieniem wszystkich obliczeń handlowych. Tak powstał następujący kalkulator: qcd.4ra.pl/viewtopic.php?id=16.

      Wersja nie była dawno aktualizowana, nie umywa się nawet do tego czego dokonał chemikos swoim arkuszu. :bdb: Więc zamiast tworzyć nowe arkusze używam mojego jako "dodatku" do liczenia handlu.

      I tak analizując sobie ten arkusz (Arkusz liczący wydobycie i amortyzację) zauważyłem 2 błędy w dziedzinach, którymi się właśnie się zajmowałem. Pierwszy z nich został już wyeliminowany, drugi z kolei jest tak subtelny, iż nawet mistrz po wielu konsultacjach na priv nie zauważył problemu. Nie dziwię się, gdyż gdybym nie badał rozwoju grawitonów na 7lvl też bym nie zauważył złej formuły na produkcję energii:


      A teraz na czym polega problem (zapis wzorów stosowany w Excelu):

      1/ WINNO BYĆ: Energia 1 satelity:

      e =ZAOKR(ZAOKR.DÓŁ(((T+140)/6);0)*BONUS;0)

      Dla moich parametrów T=260, BONUS=1.12 (SZTAB), wtedy jak wiadomo:


      e = ZAOKR(ZAOKR.DÓŁ(((T+140)/6);0)*1.12;0) = ZAOKR(ZAOKR.DÓŁ(66.666...)*1.12;0) =
      = ZAOKR(66*1.12;0) = ZAOKR(73.92;0) = 74


      Liczba e=74 oznacza produkcję energii z jednej satelity. Liczba e jest liczbą naturalną, a nie ułamkową!


      2/ TAKI JEST WZÓR W ARKUSZU:

      e'=ZAOKR(ZAOKR.DÓŁ(((T+140)/6);0)*BONUS;2)

      Przeanalizujmy jak on działa:

      e' = ZAOKR(ZAOKR.DÓŁ(((T+140)/6);0)*1.12;2) = ZAOKR(ZAOKR.DÓŁ(66.666...)*1.12;2) =
      = ZAOKR(66*1.12;2) = ZAOKR(73.92;2) = 73.92

      Jak widać funkcja ZAOKR(73.92;2) zaokrągla liczbę 73.92 do 2 miejsca po przecinku i generowany jest wynik:

      e'=73.92 O_O

      Wynik ten nie należy do zbioru liczb całkowitych, naturalnych, a więc błąd obliczenia będzie wynosił:

      e - e' = 0.08 jednostki energii na każdą satelitę,

      czyli np. dla 1mln satelit nadwyżka energii będzie wynosić: 0.08*10^6=80 000.

      Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której liczba ta wynosi: ZAOKR(73.511;2)=73.51 i wtedy błąd będzie wynosił:

      e - e' = 74-73,51=0.49 , co oznacza, że każda satelita będzie produkować prawie połowę jednej jednostkę energii więcej niż w obliczeniach w arkuszu! Nie trudno policzyć ile nadprodukcja energii będzie wynosić dla 1mln satelit - możemy budować terraformer na 10lvl.

      Drobny błąd - zaokrąglanie, niemniej przy badaniu rozwoju grawitonów ma kolosalne znaczenie.

      Polecam się na przyszłość. :D

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Qwant-holon ().

    • Wg mnie nie ma błędu w arkuszu.

      Niepotrzebnie próbujesz wyliczyć energię produkowaną przez satelitę kiedy mamy aktywnego Mechanika lub Sztab.

      Ogólnie produkowaną Energię liczy się tak

      E = zaokr((S + F + s)*B;0)

      S - energia z słoneczej
      F - energia z fuzyjnej
      s - energia z satelit = n*e
      n - liczba satelit
      e- energia jednego satelity (bez bonusów!)
      B - 1,00 lub 1,10 lub 1,12

      Najpierw obliczana jest energia (z bonusem lub bez), a na końcu jest zaokrąglenie.

      Przykład z mojego konta:
      Planeta zasilana tylko satelitami (ilość 2715), temperatura 19 stopni, mam Sztab

      Energia produkowana przez jednego satelitę bez bonusów - 26

      1) Twoja propozycja
      Obliczanie energii 1 satelity z uwzględnieniem Sztabu
      e = zaokr(26*1,12;0) = zaokr(29,12;0) = 29
      E = n * e = 2715 * 29 = 78 735

      2) Mój arkusz
      S, F = 0
      E = zaokr(s*B;0) = zaokr(n*e*B;)= zaokr(2715*26*1,12;0) = zaokr(79060,8;0)=79061

      3) Ogame - zakładka ustawienia surowców
      Energia z satelit - 70590
      Energia z Mechanika - 7059
      Energia ze Sztabu - 1412
      Razem - 79061
      Teraz policzmy energię dla jednego satelity
      e = E/n = 79061/2715 = 29,12
    • Dokonałem weryfikacji powyższego rozumowania na dodatkowym koncie na Bermudzie. Z tym zaokrąglaniem to wiele nieścisłości jest, ale generalnie ostatnia formuła e=E/n jest prawdziwa i stosując ją e będzie liczbą wymierną. Dobrze że to w taki, a nie inny sposób wytłumaczyłeś. Krótko mówiąc informacja o części ułamkowej zarówno w zakładkach mechanika i sztabu, jak również przy satelicie jest przechowywana, choć ukryta.

      Chciałbym wyjaśnić jeszcze jedną kwestię odnoście produkcji energii:

      Obrazek z danymi

      Na planecie ze zdjęcia jest 0 stopni oraz SZTAB i jeden satelita, więc ta satelita produkuje e=25,76 zgodnie z powyższymi ustaleniami. Naturalnie że wartość w zakładce jest zaokrąglona i widnieje 26, niemniej nie wiem skąd bierze się wartość current production (Aktualna produkcja): +28.76. Sprawdziłem w zależności od ilości satelit:


      nsat
      e (rzeczywista prod.)Zaokr(e;0)e' ("Aktualna produkcja")e'-e
      1
      25,76
      26
      +28,76
      3
      2
      51,52
      52
      +57,52
      6
      3
      77,28
      77
      +85,28
      8
      4
      103,04
      103
      +114,04
      11
      5
      128,80
      129
      +142,80
      14
      6
      154,56
      155
      +171,56
      17
      7
      180,32
      180
      +199,32
      19
      8
      206,08
      206
      +228,08
      22
      9
      231,84
      232
      +256,84
      25
      10
      257,60
      258
      +285,60
      28



      Oczywiście słoneczna i fuzyjna są wyłączone. Skąd biorą się wartości e'-e, nie są ciągiem arytmetycznym itd.?
    • Tak się składa, że od jakiegoś czasu występuje błąd wyświetlania energii w dymku.
      Z pobieżnych obserwacji zauważyłem, że pomimo braku Mechanika/Sztabu wyświetlana jest wartość, jakby bonus był aktywny. Dodatkowo, gdy posiadamy Mechanika/Sztab bonus liczony jest podwójnie.
      Ale nie liczyłem tego dokładnie.
    • chemikos napisał(a):

      ZAOKR.DO.CAŁK(B*3600*(M+K)/(1000*(L+1))/S)

      wynik jest w sekundach

      B - bonus (1 lub 0,75 lub 0,5625)
      M+K - suma metalu i kryształu wydana na badanie
      L - suma laboratoriów w MSBN
      S - speed eko
      Pytania:
      * od czego zalezy bonus??
      * Nie zaleznie od badania uzywa sie tylko metalu i krysztal??

      @ciap

      Na tych wzorach bazuje i nie zgadza mi sie dlatego pytalem chemikosa.
      Pytalem juz wczesniej o wzory. Lecz te wzory sa srednio opisane.


      Uni Taurus [ON]
    • chemikos napisał(a):

      W Excelu?

      Najlepiej najpierw wynik przedstaw w dniach. Potem na podstawie ilości dni policzysz ile będzie tygodni i ile dni. Taki wynik możesz przedstawić w kilku komórkach albo pokombinować z łączeniem tekstów.

      Wynik wyszedl mi chyba ok. Szpiegi 15 poziom. 5, cos tam cos tam.
      Widzialem u ciebie w excelu ze pokazuje dni godziny i chyba minuty.. w jednej komorce


      Uni Taurus [ON]
    • Maniak87 napisał(a):

      chemikos napisał(a):

      W Excelu?

      Najlepiej najpierw wynik przedstaw w dniach. Potem na podstawie ilości dni policzysz ile będzie tygodni i ile dni. Taki wynik możesz przedstawić w kilku komórkach albo pokombinować z łączeniem tekstów.
      Wynik wyszedl mi chyba ok. Szpiegi 15 poziom. 5, cos tam cos tam.
      Widzialem u ciebie w excelu ze pokazuje dni godziny i chyba minuty.. w jednej komorce
      Możesz zrobić jak ja: wrednaciap.republika.pl/ogame/astro.xls
      (Oczywiście można zrobić to bardziej elegancko. :baby: )

      U mnie nie masz zahasłowanego jedynie kolumny są ukryte. Zaznaczasz kolumnę L i AD potem prawy i odkryj. W sumie zawsze dziwiłam się że ktoś hasłuje gdy wystarczy program do łamania hasła i ok 10s. :fgrin:
      Jak wygląda fuzja > FAQ Fuzji z OGame
      Fuzja a temperatury > Klik
    • chemikos napisał(a):

      No tak, mogłem się spodziewać. Tylko Twój tok myślenia jak dobry. Tyle ode mnie, ten wątek uważam za zakończony.
      Pytałeś "to po co ma przypadkiem coś zepsuć?" to Ci odpisałam.
      Nie uważam że tylko mój tok rozumowania jest właściwy. Jednak nigdy nie spotkałam się z problemami że ktoś sobie coś skasował. Abrams też uwolnił swój excel od haseł i skarg nie było.
      Jak wygląda fuzja > FAQ Fuzji z OGame
      Fuzja a temperatury > Klik

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez powyginany drucik ().

    • Ja też wolałbym arkusz wolny od haseł.
      Mógłbym wtedy w wolnych komórkach dodać swój arkusz do handlu czy też porobić inne notatki, żeby mieć wszystko w jednym miejscu.

      Oczywiście widać, że się przy tym napracowałeś i jeśli wolisz, żeby było tak jak jest to nie mam nic przeciwko.

      PS
      Pomimo, że Ciap nie potrzebuje adwokata to i tak dodam, że nie odebrałem Jej wpisu jako próby przeforsowania swojego toku myślenia, a jedynie jego przedstawienie.
      ilość ST - 0 (przynajmniej po stronie zwycięzcy)
      ilość zwycięskich RW - prawie 0
      skill - 0
    • Wydaje mi się, że do arkusza można by dodać opcję farmienia iderów. Polegałoby to na tym, że podawalibyśmy nasze średnie RW z miesiąca obliczone przy pomocy np. TopRaidera, a następnie w rubryce obok średnią dzienną ilość RW w tym miesiącu, a raczej tyle na ile możemy sobie pozwolić zachowując ciągłość w farmieniu.

      Z własnych obserwacji zauważyłem, że średnie 70RW dziennie daje mi około 3/5 dziennego wydobycia. Robiąc to regularnie, staje się to istotną zmienną we wszystkich obliczeniach. Także uzupełniwszy te dwa wymagane pola (średni zysk z farm i ich ilość) i zaznaczeniu w jakimś dodatkowym polu, znajdującym się koło wydobycia, opcji "uwzględniaj farmingi" moglibyśmy sobie porównać ile zyskamy i wyliczyć wszystkie inne rzeczy analogicznie.

      Oczywiście że dodanie takiej zmiennej powoduje brak dokładności, ale miałoby to charakter czysto poglądowy z możliwością wyłączenia tej opcji. Jak dla mnie 8/5 wydobycia to znacząca liczba we wszelkich wyliczeniach. Ot taka propozycja, którą nawiasem mówiąc uwzględniam w szacunkach swojego wydobycia, i nie tylko ja, bo pomysł zaczerpnąłem z forum z posta sprzed lat.
    • Qwant-holon napisał(a):

      Wydaje mi się, że do arkusza można by dodać opcję farmienia iderów. Polegałoby to na tym, że podawalibyśmy nasze średnie RW z miesiąca obliczone przy pomocy np. TopRaidera, a następnie w rubryce obok średnią dzienną ilość RW w tym miesiącu, a raczej tyle na ile możemy sobie pozwolić zachowując ciągłość w farmieniu.

      Z własnych obserwacji zauważyłem, że średnie 70RW dziennie daje mi około 3/5 dziennego wydobycia. Robiąc to regularnie, staje się to istotną zmienną we wszystkich obliczeniach. Także uzupełniwszy te dwa wymagane pola (średni zysk z farm i ich ilość) i zaznaczeniu w jakimś dodatkowym polu, znajdującym się koło wydobycia, opcji "uwzględniaj farmingi" moglibyśmy sobie porównać ile zyskamy i wyliczyć wszystkie inne rzeczy analogicznie.

      Oczywiście że dodanie takiej zmiennej powoduje brak dokładności, ale miałoby to charakter czysto poglądowy z możliwością wyłączenia tej opcji. Jak dla mnie 8/5 wydobycia to znacząca liczba we wszelkich wyliczeniach. Ot taka propozycja, którą nawiasem mówiąc uwzględniam w szacunkach swojego wydobycia, i nie tylko ja, bo pomysł zaczerpnąłem z forum z posta sprzed lat.


      jak by dodać taką opcje automatycznie usuwam infocompte i tylko arkusz ! pomysł swietny , do wykonania ?
    • Qwant-holon napisał(a):

      Z własnych obserwacji zauważyłem, że średnie 70RW dziennie daje mi około 3/5 dziennego wydobycia. Robiąc to regularnie, staje się to istotną zmienną we wszystkich obliczeniach. Także uzupełniwszy te dwa wymagane pola (średni zysk z farm i ich ilość) i zaznaczeniu w jakimś dodatkowym polu, znajdującym się koło wydobycia, opcji "uwzględniaj farmingi" moglibyśmy sobie porównać ile zyskamy i wyliczyć wszystkie inne rzeczy analogicznie.
      Ja (przyjdzie @ciap i sie przyczepi, ze znowu sie chwale ale takie sa fakty :D ) majac wydobycie okolo 70kk na dobe farmiac idlery mam na luzie 100kk dziennie (z samych idlerow) grajac na x2 flota i eko. @Qwant-holon Twoj pomysl uwazam, ze jest bardzo dobry i jak najbardziej ma racje bytu i moze wiele nowosci wprowadzic w tych wszystkich poradnikach dla gornikow jesli chodzi o oplacalnosciach w inwestycje w konto, tzw. amortyzacje.
    • Qwant-holon napisał(a):

      Z własnych obserwacji zauważyłem, że średnie 70RW dziennie daje mi około 3/5 dziennego wydobycia. Robiąc to regularnie, staje się to istotną zmienną we wszystkich obliczeniach.
      Wszystkich? Opłacalność kopalni czy plazmy nie zmieni się pod wpływem farmienia. To zależy tylko od kosztów danego poziomu i przyrostu wydobycia. Jeżeli metal będzie opłacać się bardziej od kryształu to nawet gdy będę farmić 3/5 wydobycia metalu to opłacalność kopalni się nie zmieni.
      Jak wygląda fuzja > FAQ Fuzji z OGame
      Fuzja a temperatury > Klik
    • ciap napisał(a):

      Qwant-holon napisał(a):

      Z własnych obserwacji zauważyłem, że średnie 70RW dziennie daje mi około 3/5 dziennego wydobycia. Robiąc to regularnie, staje się to istotną zmienną we wszystkich obliczeniach.
      Wszystkich? Opłacalność kopalni czy plazmy nie zmieni się pod wpływem farmienia. To zależy tylko od kosztów danego poziomu i przyrostu wydobycia. Jeżeli metal będzie opłacać się bardziej od kryształu to nawet gdy będę farmić 3/5 wydobycia metalu to opłacalność kopalni się nie zmieni.

      ale zakładając czysto hipotetycznie zazwyczaj jak farmie to stosunek metal/kryształ/deuter to jakieś 3/1/0.5 i gdyby arkusz dopasował kolejność budowli tzn przewidział że w danym momencie mimo tego że bardziej opłacalna jest kopalnia metalu to podpowiedział budowe kopalni kryształu ze względu na to że metalu będzie i tak za dużo dzięki farmieniu , można powiedzieć że to bez różnicy bo metal zwróci się szybciej ale tempo rozwoju konta wzrośnie gdy wstawimy kopalnie kryształu a nie metalu
    • Adeke36 napisał(a):

      ale zakładając czysto hipotetycznie zazwyczaj jak farmie to stosunek metal/kryształ/deuter to jakieś 3/1/0.5 i gdyby arkusz dopasował kolejność budowli tzn przewidział że w danym momencie mimo tego że bardziej opłacalna jest kopalnia metalu to podpowiedział budowe kopalni kryształu ze względu na to że metalu będzie i tak za dużo dzięki farmieniu , można powiedzieć że to bez różnicy bo metal zwróci się szybciej ale tempo rozwoju konta wzrośnie gdy wstawimy kopalnie kryształu a nie metalu
      Top 1 swiatowego eko czyli @ciap i tak wie najlepiej ;)