Elektrownie atomowe - pokonujemy stereotypy!

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Gratuluje wszystkim powyżej przekonaliście mnie :D
      trudno mi było wyrazić swoje zdanie :)

      Jestem za Elektrykiem atomowym w Polsce

      ok kilka moich Uwag

      wszystko ładnie pięknie tylko problem lokalizacji proponuje jakiś nie używany poligon ( oczywiście wczęsniejsze jego wyczyszczenie ) bo kto się zgodzi odsprzedać ziemie pod Atomówke ok jak już poligon do tego kilometrową strefe ochcronną patrolowaną przez wojsko ( żeby się nikt nie szwędał )

      problem składowanie odpadów - Polska lider w podukcji węgla kamiennego - proponuje zaadaptować nieużywaną kopalnie przecież takie szyby sięgają kilka set metrów w głąb Gleby

      ok kolejny problem to fundusze - wiecie ile Pan Poseł dostaje diety miesięcznie 4000 zł teraz to pomnużcie razy 100 pOSŁÓW teraz wasz wynik pomnóżcie razy 12 tyle ile miesięcy i wychodzi całkiem pryjemna sumka, a oni dostają to tylko na łape dotego jeszcze wyjazdówki i fundusz na prowadzenie biura poselskiego czyli roczne utrzymanie samych pOSŁÓW kosztuje Nas podatników 4,800,000 zł a kadencja takiego pOSŁA trwa 4 lata - jakby im zredukować Diete do 1000 zł po 4 latach mamy sumke jaką zaoszcządiliśmy to 14,400,000 zł - starczy na Atomówke?

      ok stawiamy dwie Atomówki i energi raczej nam starcza

      ok buduje ciepłownie geotermalna - wiecie wogóle na jakiej zasadzie działa ciepłownia geotermalna?

      ocho problem teraz tak patrze sobie w wiki na działanie Atomówki.
      jaki jest najgroźniejszy gaz cieplaniany?

      myślisz że to dwutlenek węgla bo tak mi mówiono w szkole - niestety pomyłka w dużym stopniu - prawda ma to wpływ ale bardzo mały
      niestety najgroźniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna - to właśnie para wodna opóźnia wydastawanie się energii słonecznej która wpadła w nasż atmosfere - ale to inny temat - wracają do Atomówki -produktem ubocznym jest? zgadnijcie co ? Para wodna

      a propos nie wieżcie żę Efekt cieplarniany jest od niedawna, ten efekt trwa od zawsze od tak długo jak są gazy na ziemi :D poprostu w ostatnim stuleci ten efekt wzmocnił swe działanie

      kiedyś mój nauczyciel od Fizyki pożyczył mi program w którym jest symulacja elektrowni atomowej - uwierzcie mi sterowanie taką elektrownią niejest wcale takie proste jak się zdaje a to była tylko symulacja a gdzie rzeczywistośc.

      Wracając do czystych energii - zaskoczyliście mnie tymi wibracjami od wiatraczków wiem że tworzą nie przyjemne szumy i muszą być oddalone od zabudowy conajmniej o 400m, wiem także że trzeba zmieniać położenie samej turbiny w załeśnośc od kierunku wiatru - chociaż jest turbina o eliptycznym kształcie które to elitptyczne śmigło jest ustawione pionowo i nietrzeba go przestawiać. Pozatym takie 40m wiatraki szpecą krajobraz

      Wiem że Francuzi mają gdzieś na południu swego kraju wielki piec słoneczny - cała ściana ma kształt paraboliczny i jest wyłożona ogniwami i skupia energie słoneczną i przetwarza ją w prąd :D

      No oczywiście jako kraj nadmorski może wykorzystać siłe morza i siłę fal :D ,chociaż u Nas nie ma dużych pływów.

      ktoś z Was pisał że jak się nie postaramy to się nam skończy węgiel i będziemy zmuszeni kupować energi od Francuzów ja widze bardziej pesmistyczny scenariusz Niemcy postawią dwie Atomówki przy Naszej granicy i będą nam sprzedawać energie buhahaha to byłby dopiero ubaw.

      no dobra ale się rozpisałem

      kończąc jestem za Atomówką ( ma 1 minus ) ale niech będzie przekonaliście mnie

      the END


      EDIT

      wiem, wiem mialbyć koniec ale coś mi się przypomniało

      jesteś właściciele ele. wodnej czy siłowni wiatrowej - czyli produkujesz własny prąd - niestety muszisz go sprzedać do pobliskiej elektrownii a oni Tobie go odsprzedają ciut drożej niż normalnmu konsumentowi - paranoja nie.

      Podbnyu przypadek jest w Jeziorsku - jak niektórym wiadomo zbiornik retencyjny Warty - mają siłownie wodną - ale paranoja - musieli postawić własne słupy energetyczne bo monopolista się niezgodził na użyczenie swoich - oto prawo w Polsce

      CZAS PRRZEJĄĆ STERY W WŁASNE RĘCE

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Creyzy ().

    • Może ja jestem młody i mało wiem, ale moja opinie mam prawo tez wyrazić :

      tak sobie myslałem, co nam da postawienie tej elektrowni oprócz prądu?

      Po pierwsze- czy da ona nowe mozliwosci zatrudnienia - nie?

      po drugie- czy da ona jakeis zyski dla panstwa- niskie, bo pewnie bedzi esprywatyzowana

      po trzecie- koszty budowy, składowania odpadow, zatrudnienia małej ale specjalistycznej obsługi będe niewyobrażalnie przerastały wpływy do budżetu państwa

      po czwarte- zadnych zysków dl agosppdarki naszego panstwa, czy zyskaja na tym ludzie? Tanszy prąd?? nie sądze..

      jest jeszcze kilk apowodów ale juz mi sie nie chce myśleć xD

      Nie żebym był przeciwny budowaniu ekelktorwni, ani bał sie z epowtórzy sie Czarnobyl bo o to sie nie boje... ale takie jest moja zdanie... na razi elektrownia atomowa nie.. naukowcy już wymyślaja cos bardziej opłacalengo nie wiem czy nie lepiej odczekać kilka lat i zobaczyc co wtedy..węgla nam na pewno straczy na razie na kilka lat.. :D

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez doMINETor ().

    • Dominatpor napisał(a)
      Może ja jestem młody i mało wiem, ale moja opinie mam prawo tez wyrazić :

      tak sobie myslałem, co nam da postawienie tej elektrowni oprócz prądu?

      Po pierwsze- czy da ona nowe mozliwosci zatrudnienia - nie?

      po drugie- czy da ona jakeis zyski dla panstwa- niskie, bo pewnie bedzi esprywatyzowana

      po trzecie- koszty budowy, składowania odpadow, zatrudnienia małej ale specjalistycznej obsługi będe niewyobrażalnie przerastały wpływu do budżetu państwa

      Nie żebym był przeciwny budowaniu ekelktorwni, ani bał sie z epowtórzy sie Czarnobyl bo o to sie nie boje... ale takie jest moja zdanie... na razi elektrownia atomowa nie.. naukowcy już wymyślaja cos bardziej opłacalengo nie wiem czy nie lepiej odczekać kilka lat i zobaczyc co wtedy..węgla nam na pewno straczy na razie na kilka lat.. :D


      Prócz energii da nam:
      -małe zatrudnienie, ale zawsze coś.
      -bezpieczeństwo
      -czystrze powietrze i ogólnie nie wpływa na ekologię
      -Niskie utrzymanie w porównaniu z innymi elektrowniami
      -będziemy mogli zrezygnowac z bardzo trujących elektrowni cieplnych
      -być może Unia nas pochwali, że wkońcu robimy coś dla środowiska :P
    • Troche sie tu zamieszania wdarło...

      Creyzy, pisałeś o lokalizacji... Ilez to jest ziemi niezagospodarowanej, która nie należy do prywatnych ludzi... Lokalizacja nie jest problemem i wydaje mi się, że nie trzeba patroli wojskowych ;). Jedynie silne zabezpieczenia...
      Z kolei nie mozna składowac odpadów w szybach! Oszaleli! :D Odpady składowane sa w specjalnych basenach, w bunkarch, które najczęściej sa wydrążone w litej skale ;). Nie w szybach... chociażby, aby nie zatruć podziemnych rzek...
      Utniesz diety posłów do 1000zł? Też ich nie lubię, ale oni tez musza jakoś zarabiać na życie ;). Niech zarabiają... ale faktycznie niech słuszanie pracują, niech sie nie obijają. Tylko że nie do 1000zł, bez jaj ;)
      Nie mów, że CO2 ma mały wpływ na efekt szklarniowy ;). Wcale tak nie jest. Fakt, że para wodna ma duże znaczenie, jednak nie degraduj CO2...
      Pisałeś tez o tym, jak skomplikowana jest obsługa elektrowni atomowej. Bierz pod uwagę, że pracuje tam gro specjalistów, a nie grupa techników-laików.
      Ogólnie zgadzam się z tym co piszesz... ale parę szczegółów, które wymieniłem, jakoś mi nie pasowało...

      Dominatpor, wyjaśniam ;)

      co nam da postawienie tej elektrowni oprócz prądu?

      - brak zanieczyszczeń
      - mniej promieniowania
      - brak szkód górniczych
      - brak ingerencji w krajobraz
      - niezależność energetyczną
      - etc.

      Po pierwsze- czy da ona nowe mozliwosci zatrudnienia - nie?

      Da:
      - w transporcie
      - w obsłudze elektrowni
      - w konserwacji elektrowni

      Ponadto będzie mozna zająć sie czymś innym niż wykopywaniem węgla i spalaniem go przy utracie 70% energii :/

      czy da ona jakeis zyski dla panstwa- niskie, bo pewnie bedzi esprywatyzowana

      Państwo zaoszczędzi na restauracji budynków niszczonych wskutek pyłów, gazów, kwaśnych deszczy, zaoszczędzi na składowaniu odpadów.. itd. Same oszczędności.

      koszty budowy, składowania odpadow, zatrudnienia małej ale specjalistycznej obsługi będe niewyobrażalnie przerastały wpływy do budżetu państwa

      Budowa jest jednorazowa, składowanie odpadów polega na przetransportowaniu ich i skumulowaniu w jednym miejscu, a obsługa to kilkanaście osób. Koszta budowy będą problemem tylko na początku. Składowanie odpadów to umowy miedzynarodowe, a stawki inżynierów/techników nie sa takie bajońskie.

      rzadnych zysków dl agosppdarki naszego panstwa, czy zyskaja na tym ludzie? Tanszy prąd?? nie sądze..

      Ależ oczywiście, że tańszy prąd! Zdziwiłbyś się :). Czysta energia to rewelacyjne rozwiązanie :).

      jest jeszcze kilk apowodów ale juz mi sie nie chce myśleć

      Pisz, jakie masz jeszcze niepewności, a zaraz je skorygujemy ;).

      Pzdr!
    • pisałem że szyby po ADAPTACJI - zresztą szyby miałem na myśli całe kopalnie - ech no Chodniki tak je przebudować żeby były szczelne

      piszesz w litej skale co chcesz zrobić chodnik i mogilnik pod Rysami :D

      ok później przyjde i to jeszcze zedytuje jak znajde czas lece bo robota czeka

      EDIT

      co do skołowania posłów niech spróbują wyżyć za minimum jakie sami oferują, jak myślicie dlaczego średnia krajowa wynosi 2400 zł.

      wracając do elektrownii, jak budować to cudenko techniki z największymi możliwościami energetycznymi :D

      co do kopalni to może faktycznie przegiołem :D

      a do terenu lokalizcji to zdaje mi się ża w Polsce mało jest nie zagospodarowanych terenów nierolniczych.

      co do ochrony to wojsko jak najbardziej, bodajże 2 lata temu reporteży Interwencji przeprowadzili eksperyment, bez problemu weszli na teren przepompowni wody w Warszawie - podeszli do włazu i wsypali biał proszek, po wyemitowaniu relacji w telewizji Policja momentalnie zgarneł reportera :) na szczęście był to cukier puder ale pomyśl co mogło by być innego.

      wienc raczej Atomówka powinna być pod stałą ochroną :D

      co do Architektury mi to tito to będzie budynek przemysłowy nie użyteczności publicznej
      jednak bym poprosił linki do zdjęć naszych ciepłowni i Atomówek - zobacze co koledzy po fachu wymyślili :D

      co do zalet dodałbym własna linia kolejowa z własną obsługą - wiecie bezpieczństwo i szkolenie obsługi :D czyli wzrośnie zatrudnienie nieznacznie ale jednak.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Creyzy ().

    • Ja osobiście raczej sie nie boje tego że wybuchnie tylko tego że to okropnie wygląda :)

      Ja osobiście bym wolał aby zrobili w polsce dużo elektrowni Słonecznych i wiatrowych i to by było najlepsze :)

      Pozdrawiam
    • hahaah ja mam lepszys pomysl ... zrobic zamach stanu nie bedzie ani jednego posla tylko dyktator.. i tylko jego bedziemy utrzymywac :D hehe no i mzoe kilku podwladnych mu dac... :D eheh a co do ochrony elektrowani to napewno by sie jaka przydala.. wystarczy C4 podlozyc i mam buum :) takze siatka pod pradem .. wojsko i zgadzam sie z Galem ze lepiej bylo by postawic jakis bunkier na odpady niz wewalic odpady do starych kopalni .. nie daj boze by sie zawalila czy cos.. to mamy skazenie na maxa :D olowiany bunkier i moze leze na wieki... moze za kilka lat czlowiek nauczy sie zapobiegac promieniowaniu albo cos takiego ;)
    • Hehehe :) Nie pod Rysami ;). Na sposoby są sposoby :). Sa inne miejsca na składowanie odpadów. A inna sprawa, że te odpady się przetwarza jeszcze...

      A czemu elektrownia atomowa okropnie wygląda? A widziałeś elektrociepłownię w Łęku? :> A tego molocha w Rybniku? Zapewniam, że elektrownia atomowa wygląda przy tym lepiej ;)
    • Al Ganonim napisał(a)
      Hehehe :) Nie pod Rysami ;). Na sposoby są sposoby :). Sa inne miejsca na składowanie odpadów. A inna sprawa, że te odpady się przetwarza jeszcze...

      A czemu elektrownia atomowa okropnie wygląda? A widziałeś elektrociepłownię w Łęku? :> A tego molocha w Rybniku? Zapewniam, że elektrownia atomowa wygląda przy tym lepiej ;)


      mówisz że odpady się przetwarza czyli masz na myśli Atomówki typu FBR - Reaktor Szybko Przetwarzający ?

      czy są inne metody przetwarzania odpadów?

      właśnie odpadami są całe rdzenie ?

      pozatym nie podoba mi się to że Atomówka produkuje za dużo pary wodnej i dużo zużywa wody, której i tak jest malo szczególnie w Wielkopolsce
    • Miałem na myśli zakłady przetwórcze. Czy ponowne odwirowywanie, oddzielanie paliwa. "Śmieciami" jest paliwo W prętach.
      Ilośc pary wodnej mozna ograniczyć do minimum przez schładzanie jej w specjalnych zbiornikach w elektrowni, co daje jeszcze wiecej energii wyjściowej. Ponadto para wodna szybko się skropli i spadnie w formie deszczu.
    • dobra przekonałeś mnie na maxa.

      czytałem pare minu temu że Atomówka ma powstac do 2030 r. i są brane pod uwag 8 miejsc, niepokoi mnie 2 miejsce jakim jest Nowe Miasto to jakieś 30 km. odemnie :D
    • Niepokoi Cię to? Chłopie! Do Ciebie pierwszego prąd dojdzie :D Pomysl jakie opóźnienie będą mieli w reszcie kraju ;P
      Joke ;)

      Ja nie miałbym nic przeciwko takie budowli w promieniu 50km odemnie (blisko praktyki, jesli zmienie kierunek na rownolegly ;P), tymbardziej, ze za kilkanascie lat ma sie zaczac era osiedlowych reaktorow jadrowych :)
    • Creyzy napisał(a)
      zrozum od 20 lat żyje w cieniu Czarnobyla a mam 21, troche jednak trzeba się z tym oswoić.

      Jednak na 1 ogień pójdzie Żarnowiec


      Zarnowiec? Super.. mieszkam w Gdańsku i jakoś mi sie nie uśmiecha mieć tutaj elektrownie..ani zatrudnienia nie bede tam miał bo jestem humanista, a prądu tez nie duzo xD

      po drugie Crayzy- przekonałes mnie xD Jak jakies watpliwości jeszcz emnie nawiedzą to napisze, skorygujesz mnie :D Ciesze sie ze wniosłem roche nowej dyskusji do tematu xD pozdrawiam
    • oh dziękuje, wiem że moje poglądy są kontrowersyjne

      ale wszystkie poprawki po ludziach wprowadza Al Ganonim ja tylko sobie dyskutuje i uzupełniam info lub koryguje nieprawidłowe jakie posiadam :D

      no Al jęli to prawda co tam napisali to Taka Atomówka może nawet stanąć nawet u mnie na podwórku :D joke :D
    • Al Ganonim -> przeczytalem sobie pare stron tego watku i doszlem do wnisku ze umarlego bys przekonal :) Rzeczywiscie elektrownie wiatrowe w Polsce moglyby byc co najwyzej ozdobka. Sloneczne sa malo wydajne.

      Zauwazylem ze z budowaniem elektrowni atomowych jest jak z lataniem samolotem, niby mniejsza szansa smierci niz jadac samochodem na lotnisko, ale i tak sie wielu tego boi. Dla mnie prosze bardzo moga zbudowac i 2 elektrownie atomowe w moim poblizu i tak juz wywiewa na moje miasto caly syf z Nowej Huty, na odmiane troche pary wodnej nie zaszkodzi :)

      We Francji pracuje ok 50 reaktorow w USA ok 100. Litwa produkuje z elektrowni jadrowych 80% energi... cos sie tam dzieje zlego?

      pare pytan:

      - Czy przypadkiem z odpadow nuklarnych nie mozna produkowac zubozonego uranu?
      - Jaka moc mialaby miec ta elektrownia?
      - Ciekawe czy odbeda sie protesty w kraju :D

      i ciekawostka co do energi jadrowej :)

      pl.wikipedia.org/wiki/Convair_X-6

      Nawet samoloty chcieli napedzac :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez mylO ().

    • jedenaście (bodajże) postów temu padło zdanie, że w Polsce nie ma zbyt wiele niezagospodarowanych terenów. Otóż gdy ja tak siedzę tu, to sto metrów ode mnie jest łąka, która ciągnie się przez jakiś kilometr, w drugą stronę jakieś pięć. Leży i kwiczy. PObawcie się z googke earth, a napewno znajdziecie miliony lokalizacji. Co myślicie naprzykład o Bornem? Mnóstwo ziemi po poligonach. Tylko czeka, by posawić reaktor i rozbijać jądra.

      P.S. Ja chcę przydomowy reaktor :)

      Edit: Czytaliście może na wikipedii o tym naturalnym reaktorze? Takie coś mieć w okolicy :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Batat ().

    • mylO napisał(a)
      - Czy przypadkiem z odpadow nuklarnych nie mozna produkowac zubozonego uranu?
      - Jaka moc mialaby miec ta elektrownia?
      - Ciekawe czy odbeda sie protesty w kraju :D

      i ciekawostka co do energi jadrowej :)

      pl.wikipedia.org/wiki/Convair_X-6

      Nawet samoloty chcieli napedzac :)

      Skoro napędzają łodzie podwodne... do czasu wymyślenia innego sposobu zdobywania energi tej będzie najlepszy.
      Protesty zawsze będą, nigdy nie zabraknie naszych kochanych ekologów którym najlepiej żyłoby się w puszczy z dzidami... a po proteście wrócą do domu i siadną z piwkiem przed TV :D
    • ok przekonali mnie teraz ja będę przekonywał.

      obawiacie się wycieków z reaktorów, boicie się skarzenia to spójrzcie na mape Europy i usytułowanie reaktorów. Obudźcie się ludzie nieżyjemy na początku XXw. Mamy już XXIw. Wszystko jest bezpieczne.

      Pociesze Was Nasi południowi sąsiedzi mają Dwie Atomówki i Dwie są jeszcze w planach, mówie o Czechach i Słowakach. Nasi wschodni sąsiedzi mają: Litwini 1 elek. która produkuje 70% energi. Ukraincy mają z 4. Niemcy około 10. To samo Węgrzy, Bułgarzy Finowie Szwedzi, Francuzi, Hiszpanie, Szwajcarzy, Rosjanie i troche dalsi Ormianie, Japończycy, ludzie z USA, Kanadyjczycy.

      Błędem było zlikwidowanie planów budowy, zresztą jescze rok i by ruszyła, a maiły powstać dwie. Ludzie strach ma wielkie oczy, każdy przecież umrze, ok prendzej Was zabije prąd z tej ele. niż promieniowanie.

      Wiecie co się stało z tymi reaktorami co miały funcjonować w Żarnowcu?

      2 zezłomowano - widać Polska to bogaty kraj a co zezłomujemy sobie sprzęt wart kilka miljonów :D
      1 sprzedano za symboliczną opłatę do Finlandii i wiecie działa bez żadnej usterki
      1 sprzedano Węgrom i teraz ten rektor działa w ośrodku szkoleniowym

      niema co Polacy są strasznie obrotni i zaradni


      przyczyną awari w Czarnobylu była lekkomyślnośc rządu i eksperyment, wyłaonczono chłodzenie i zabezpieczenia.

      AL`u Ganoninimie w tej elek. faktycznie doszło do wybuchu a właściwie dwóch, widziałem filmik z wnętrza Sarkofaru nad reaktorem nr. 4, choć wyciek też nastąpił ale nieco później kiedy to pożar przepalił betonową osłonę i nastąpił wyciek do zbiornika na odpady pod reaktorem.Zresztą "awaria" z 1986 niebyła jedyna w 1991 doszło do pożaru w reaktorze nr 1. wyłonczono go, pozostałe dwa w 1996 i 2000r.

      jak pisałem wynikiem katastrofy był czynnik ludzki nie wadliwośc sprzętu, moge powiedzieć że takie same reaktory pracują po dziś dzień w Rosji.

      zresztą wszyscy zainteresowani znjadą info :D

      A w USA w 2009 rusza budowa Atomwki na przedmiesciach Denwer za 52 mld USD, to jest dopiero technologia.

      Edit
      dzięki Naszym nieudolnym władcom z przed lat mam już plany wakacyjne na przyszły rok lub może troszke później :D

      Słyszał ktoś o STALKERZE taka wizja, będzie spox giera, taki Żarnowiec nawiązuje do tego klimatu - opuszczona ele. atomowa :D

      sory za literówki lub błędy stylistyzne

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Creyzy ().

    • MylO pytał o przetwarzanie odpadów. Owszem, odpady są przetwarzalne. Można wydobyć z nich uran i przeznaczyć do ponowanej eksploatacji. Taki zabieg jest szeroko stosowany w krajach wysoko rozwiniętych technologicznie (pod względem enegrii pozyskiwan z atomu, of coz).

      Moc elektrowni zależy wyłącznie od rodzaju i wielkości reaktora. Istnieją reaktory o mocy elektrycznej 0.01KW (kilowata), ale istnieją również takie elektrownie, których moc wyjściowa wynosi 3200 MW (megawatów). Rozpiętość jest, jak widać, dowolna :).

      Co do samolotów, fakt, był taki pomysł, ale go nie wprowadzili, bo nie był płacalny (nieś tę ciężką płytę ołowianą w samolocie, żeby s ie załoga nie napromieniowała...). Przykładem może byc bombowiec B-36. Co wiecej, były projekty samochodów z napędęm jądrowym :) (Ford Nucleon). Powstawały nawet projekty lokomotyw z reaktorem atomowym...

      Creyzy, pożar przepalił betonowa osłonę? Wybuch chemiczny roztrzaskał ją w drobny mak ;). Reaktor wytrzelił w powietrze jak korek szampana ;).
      Nie dość, że elektrownia w Czarnobylu posiadała reaktor typu RBMK (uznany za jeden z niebezpieczniejszych), to jeszcze postanowiono przeprowadzać na nim eksperymetny na nocnej zmianie z niepewnym personelem... Na dodatek były to eksperymenty z układem chłodzenia (odłączenie pomp napędzających cyrkulację wody-chłodziwa)...
      W krytycznym momencie temperatura wyniosła w rdzeniu 5000st. C., czyli prawie jak na powierzchni gwiazdy (!). Doszło do pożaru moderatora (grafitu) i do stopienia prętów paliwowych, po czym nastąpił potężny wybuch chemiczny powstałych uprzednio gazów, który odrzucił ważącą 2000 ton pokrywę reaktora (beton o grubości 6m). W rezultacie na powietrze wydostała sie wielka ilość pierwiastków promieniotwórczych, które w większości osiadły nad Białorusią...

      Ale taka cena za ludzka głupotę...
    • Deadwing napisał(a)
      Creyzy napisał(a)
      kiedyś mój nauczyciel od Fizyki pożyczył mi program w którym jest symulacja elektrowni atomowej - uwierzcie mi sterowanie taką elektrownią niejest wcale takie proste jak się zdaje a to była tylko symulacja a gdzie rzeczywistośc.


      Zainsteresowało mnie to:)

      Czy to może ten program? elektrownie.com.pl/download/reaktor.zip


      tak to jest to :D

      zresztą ten progrmik jest bardzo fajny można się pobawić trochę :D

      tak przy okazji dzieki za wskazanie go :D

      A jakie jest twoje stanowisko do Atomówki w Polsce?
    • Creyzy napisał(a)
      tak to jest to :D

      zresztą ten progrmik jest bardzo fajny można się pobawić trochę :D

      tak przy okazji dzieki za wskazanie go :D

      A jakie jest twoje stanowisko do Atomówki w Polsce?


      Pro :) I dlatego się nie odzywam w tym temacie, bo nie ma z kim się kłócić. Mogą być kłopoty z funduszami, ale to jest bardziej problem dotyczący Polski i Polaków, a nie instytucji elektrowni atomowej ;)
    • Co do elektrowni atomowej w Polsce to nie zapominajcie ze jest jeszcze jeden problem - paliwo jadrowe (pomijajac skladowanie odpadow co przy naszej technologii musialoby miec miejsce) - w okresie II Wojny Światowej w moim miescie wydobywano rude uranu na potrzeby badan nad sowiecka bomba atomowa, jednak zloza sie juz dawno wyczerpaly poza tym nie wiem czy w elektrowni jako paliwo stosowany jest ten sam pierwiastek co w bombie jadrowej. Dodam tylko ze w miejscu dawnych kopalni uranu aktualnie znajduje sie baza turystyczna z mozliwoscia zwiedzania sztolni :D - licznik Gajgera wciaz wskazuje na promieniowanie w miejscu gdzie uwydtnia sie mala "zyla" uranu ;) - na szczescie dla zwiedzajacych za ekranem.
    • Ja również jestem za wybudowaniem elektrowni atomowej w naszym kraju choć wątpie zeby nastąpiło to w najbliższej przyszłości, tym bardziej że kiedyś byłem bardzo zaciekawiony przypadkiem Czarnobyla i wszystkim związanym z jego tematem. Tylko mam jeszcze kilka pytanek
      No właśnie, skąd brać paliwo? :P
      Jakie miejsca są brane pod uwage jeśli chodzi o Polske? Bo słyszałem że do budowy tego typu elektrowni potrzebne są duże zbiorniki wodne (chłodzenie) ponieważróżnica w temperaturze wody przepływającej przez taki reaktor nie może przekraczać 2 stopni między wejściem a wyjściem.
      Swoją drogą w zeszłym roku na fizyce mieliśmy taki fajny programik od WSIPu gdzie bawiliśmy się w robienie wycieku ;) Fajna zabawa, polecam ;)
    • Witam

      Tak przypadkowo tu zawęrowałem i teamt mi sie spodobał, zreszta zawsze się interesowałem energią atomową. Oczywiscie jestem za budową takiej elektrowni. Ale....

      no własnie w jednej kwestii nie moge się zgodzić (chyba najważniejsza kwestia gospodarcza w naszym karju - bezrobocie) Pomijam fakt gigantycznych kosztów budowy elektrowni atomowej.
      Mówicie ze bezrobocie minimalnie spadłoby bo wybudowaniu takiej elektrowni
      kudzie pracowaliby w elektrowni, przy transpocie paliwa, przy przeróbce odpadów, itp. Jenak trzeba spojżeć z innej strony ile ludzi straci prace w elektrowniach weglowych przy transpocie wegla i przedewszytskim w kopalniach.
      Jednym słowem jestem za budową atomów ale musi to odbywać sie spokojnie i systematycznie a nie na "hura" postawić 5 takich atomówek i wsyztsko gr8. Pozatym podczas bydowy takiej elektrowni koszty naprawde by odchudziły juz i tak słaby budżet Naszego kochanego Państwa. To wszystko co chciałem dodać...:]

      Btw: ktoś pisał ze próbowano napedzac samoloty za pomocą reaktorów atomowych, tak jak na okretach. Owszem słyszałem jednak promieniowanie do atmosfery było tak duże ze zaniechano projekt, nie musze chyba dodawać (z tego co mi wiadomo) ale zaden z pilotów doświadczalnych nie przezył wszyscy umarli w skutek nadmiernego promieniowania.

      A taq nawiasem mówią pierwsza elektrownie atomową i tak otworzy ojciec Dyrektor tuż za plecami moherowej armii, oczywiscie dla dobra radia i telewizji... hehe ciekawe czy wysłali juz własnego satelite Santa Josefa czy cus w tym stylu :]
    • Oczywiście jestem Za i nawet może stać obok mojej chaty.
      Problemy są a główny to odpady ale zawsze można wybudować zakład(drogi ale na serio skuteczny,w Polsce wystarczyłby jeden,pozatym taka elektrownia produkuje kilka kilo na 15 lat.),o zabezpieczenia się nie martwmy się(nawet gdyby jakiś debil chciał staranować samolot z reaktorem toi by tylko zniszczył tynk na sarkofagu ale pseudoekolodzy zawsze wymyślą jakąś bzdura)a za Czarnobyl był odpowiedzialny Wielki Kierownik Zmiany :D(jak bezmózg wyłacza zabezpieczenie a potem olewa sygnały o tym że reaktor się pali to wiadomo jak to się kończy ?(),pozatym gdyby reaktor jakimś cudem wybuchł to by napewno nie zostawił grzyba jak bombo atomowa,najwyżej rozwalił sarkofag,bo to wybuch chemiczny :P-no cóż ale są mądrzejs :Pi),o wode się nie martwmy,fakt jakiś zbiornik musi być ale nasze reaktory mają być chłodzone helem,pozatym dużą ilość wody bierze duża spalinówa(nie dość żę okolice kopalni to strefa śmierci,to taka elektrownia daje nam takie ciekawostki jak polon czy cez),mają z węgla wytwarzać gaz,alternatywy to mit-dlaczego??-aby pozyskiwać e. z wody najpierw trzeba ją mieć,biomasa??co wolicie biomase czy jedzenie-czyli też odpada,słońe-drogie,produkacja żużywa o wiele więcej energi niż same panele produkują,i trzeba stawiać ich dużo no i słonko nie zawsze świeci(no chyba że na pustyni ale transport energi jest nieopłacalny,bo nic już z niej nie będzie),wiatr tako samo jak słońce(no chyba że wybudujemu 6000 satelitów jak na Ogame może będziemy mieli grawitony :evil:),geometralna-słaba,droga ale do ogrzewania chałup się nadaje(a w Polsce jest jej sporo)jak i do celów turytycznych(takie gorące żródła ),energia fal morskich -słaba,chociarz tańsza...alternatywa nadaje się na wieś,wiosek rybackich,małych miasteczek i małych miejscowości turystycznych bo dużego miasta się nie nadaję....a większość ludzi żyje w miastach.Co do bezrobocia....jak będą dobre reaktory i jak będziemy mieli nadwyżki to można przygotować jakieś grunty w infrastrukture,sila robocze będzie(co najwyżek przeszkolić ich),i zaprosić jakieś firmy i powoli wydobywać kaske :),co do bomb-to nie na naszą kieszeń,potrzeba kupy sprzętu,budynków a to kosztuje pozatym zawsze może kogoś zaciekawić...