Biologiczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • chief2 napisał(a)
      Jak nazywają się białka infekcyjne wywołujące bardzo poważne choroby neurodegeneracyjne

      Chodzi o priony.

      Zgadza się


      lepus2 napisał(a)
      Ale ja pytałem o różnice.

      Rzecz w tym że różnic jest ogromna ilość, a obecność jądra komórkowego wcale nie jest najważniejsza. Bez sprecyzowania o jaką różnice Ci chodzi nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Ty miałeś na myśli jądro komórkowe, ale gdybym napisał że np polimerazy DNA zbudowane u prokariontów zbudowane są z tylko jednej podjednostki. Albo że rybosomy prokariontów mają 70S a eukariontów 80S. Musiałbyś uznać mi taką odpowiedź, a tak można wymieniać w nieskończoność.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Hyde911 ().

    • chief2 napisał(a)
      Takie życiowe pytanie.
      Dlaczego marchewki kupione w sklepie są proste ( jak pręt), a marchewki hodowane w przydomowych ogródkach nie są proste.

      Nie mam pojęcia, mogę tylko strzelać:
      Może przemysłowo marchewki uprawiane są w żelach zamiast w glebie? Ponieważ żel stawia mniejszy opór podczas wzrostu, korzeń rośnie prosto.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Hyde911 ().

    • Hyde911 napisał(a)
      Może przemysłowo marchewki uprawiane są w żelach zamiast w glebie? Ponieważ żel stawia mniejszy opór podczas wzrostu, korzeń rośnie prosto.


      W zelach? ja pierwsze slysze cos takiego
      A niby skad taka marchewka ma brac te skladniki odzywcze i wode?
    • Taulin napisał(a)
      W zelach? ja pierwsze slysze cos takiego
      A niby skad taka marchewka ma brac te skladniki odzywcze i wode?

      Marchewka nie musi pobierać składników odżywczych bo je sama produkuje. A wodę z żelu pobiera dokładnie tak samo jak z gleby.
      Ja jednak nie wiem czy to jest odpowiedź na pytanie, nie wiem czy tak hoduje się marchewki, ale że istnieją uprawy w żelach to jestem pewny.
    • Coś się o tym ostatnio uczyłem,ale nie pamiętam dokładnie :p To jest coś takiego,że z glegy itp.pobiera je z okoła więc rośnie jak chce,a w hodowli szklarniowej woda jest podawana tylko w korytkach i pod hodowlą więc marchew rośnie pionowo w dół w kierunku wody.Chyba :p
      Dobry pomysł nie jest zły..
    • Tygrysq napisał(a)
      To jest coś takiego,że z glegy itp.pobiera je z okoła więc rośnie jak chce,a w hodowli szklarniowej woda jest podawana tylko w korytkach i pod hodowlą więc marchew rośnie pionowo w dół w kierunku wody.Chyba :p


      Co fajnie sie jest dalej uczyc hehe
      Na to bym nie wpadł a tyle szukałem ehh
    • Nie... chodzi o to że żując gumę przełykamy ślinę. Odruch ten powoduje wyrównanie ciśnienia w uchu wewnętrznym z tym co występuje na zewnątrz. Zapobiega to tzw. "zatykaniu" ucha.

      EDIT: Jeżeli o to chodziło, a tak sądze to możecie zadawać pytanie za mnie, ja nie mam pomysłu

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Matiszko ().

    • Tygrysq napisał(a)
      Dobra,widzę,że nikt tematu nie rusza,więc może ja znów zadam.

      Dlaczego możemy się uśpić przy głośnej muzyce lub przy włączonym świetle a gdy ktoś zgasi światło lub wyłączy muzykę budzimy się?

      To tak jest? Toś mnie zaskoczył, bo jeszcze nigdy się nie zdarzyło by mnie ktoś obudził z tego powodu iż wyłączył muzykę której słuchałem albo światło którego nie zgasiłem.
    • Tygrysq napisał(a)
      Dobra,widzę,że nikt tematu nie rusza,więc może ja znów zadam.

      Dlaczego możemy się uśpić przy głośnej muzyce lub przy włączonym świetle a gdy ktoś zgasi światło lub wyłączy muzykę budzimy się?

      Bo taki mamy mechanizm obronny. Nagła zmiana natężenia czy to światła czy to dźwięku spowoduje wybudzenie, nie ważne czy to natężenie nagle wzrośnie czy zmaleje.
    • chief2 napisał(a)
      To ja zadam:
      Jak odróżnić centrosom komórki zwierzęcej od centrosomu komórki roślinnej (wystarczy podać 1 różnicę, jest ich więcej)

      Centrosomy roślin wyższych nie posiadają centrioli.
    • Quiz stoi w miejscu juz prawie pol roku...

      Postanowilem od nowa z nim ruszyc. Nie wiem czy poprzedni zadajacy nadal jest zainteresowany tematem, wiec zadam pytanie.

      Na poczatek latwe:
      Czym rozni sie tropizm od nastii?