II wojna światowa

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • W II wojnie światowej w bitwach morskich prymat uzyskało lotnictwo. Jednak jeszcze na początku wojny mimo ataków na Tarent, akcji przeci Bismarckowi oraz tuż po Pearl Harbour dowodzono, iż samoloty nie zatopią w pełni obsadzonego pancernika na pełnym morzu. Zatopienie jakich okrętów zmieniło to nastawienia?
      Uni Taurus - FenikS - ON, Uni22 - ArCor - OFF
    • 1. Mając Malaje, Brytyjczycy kontrolowali Cieśninę Malakka, blokując Japończykom drogę na Ocean Indyjski.
      2. Na Malajach znajdowały się ogromne złoża kauczuku i cyny.
    • Co prawda atak ten nie miał zbytniego znaczenia jeżeli chodzi o zniszczenia wojenne, ale przyniósł zakładane cele propagandowe - wzrost morale w państwie atakującym i ogromny jego spadek w państwie zaatakowanym. Poza tym pośrednio doprowadził też do pewnej bardzo ważnej bitwy, która dość mocno wpłynęła na losy wojny. O jaki atak mi chodzi?
    • Podczas wojny szybko rozwijały się czołgi: rósł kaliber ich armat i grubość opancerzenia, co powodowało również wzrost masy. Czołgi średnie nowej generacji, miały armatę o wysokich osiągach, zdolną do zwalczania nie tylko czołgów średnich, ale i ciężkich, a jednocześnie stosunkowo grube opancerzenie. Ruchliwość ich była przy tym lepsza od czołgów ciężkich, na poziomie czołgów lekkich. W następstwie tego pojawiła się koncepcja zastąpienia większości czołgów ciężkich nowymi czołgami średnimi o wysokich osiągach, mającymi być podstawowymi czołgami pola walki.

      korzystałem z Wikipedii ;)
    • na prośby i polecenia.
      Nowa zagadka. :P

      Podczas konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie, padła propozycja pewnego rozliczenia z nazistowskimi oficerami. Na czym miało ono polegać?
    • Dlaczego koktajl Mołotowa został przez Finów nazwany "na cześć" Wiaczesława Mołotowa? I czemu użyli w nazwie słowa koktajl?

      OGame.pl
      Z Życia Uniwersów
      Starcia Tytanów, Seek&Destroy, Nauka, Sport

      Ścisłe trzymanie się reguł bywa o wiele lepsze od oszukiwania.
    • "Koktajl Mołotowa"
      Mołotow podpisał w 1941 roku uchwałę, która pozwalała na masową produkcję tej broni.
      Koktajl, ponieważ byłą to humorystyczna odpowiedź na zapewnienia Mołotowa, że w dniu urodzin Stalina wypije na jego cześć koktajl zdobytych (przez Armię Czerwoną) Helsinkach.
    • Wikipedia nie zawsze jest wiarygodnym źródłem informacji. Znalazłem inną etymologię tej nazwy w przynajmniej 5 różnych miejscach, natomiast tej wersji z wiki nie widziałem nigdzie indziej. Szukajcie dalej, ewentualnie poproszę o bardziej wiarygodne źródło :)

      OGame.pl
      Z Życia Uniwersów
      Starcia Tytanów, Seek&Destroy, Nauka, Sport

      Ścisłe trzymanie się reguł bywa o wiele lepsze od oszukiwania.
    • Sama nazwa pochodzi ponoć stąd, że do ich produkcji wykorzystano butelki fińskiego monopolu spirytusowego. W Filmie "Wojna zimowa" po dostarczeniu skrzynki butelek do schronu, jeden z żołnierzy mówi coś w stylu "Bierzcie, prosto z gorzelni". Broń tego typu pojawiła już się podczas wojny domowej w Hiszpanii, ale wtedy zwano je po prostu "butelkami z benzyną" lub "butelkami zapalającymi"; nie spotkałem się z żadnym przezwiskiem z tego okresu.


      bądź:
      Wracając do genezy nazwy koktajlu Mołotowa, wywodzi się ona z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Sowiecka piechota w walkach przeciwko niemieckim pancerniakom używała butelek z mieszaniną zapalającą już od pierwszych dni ofensywy Niemców. Broń ta była produkowana przez służby chemiczne pułków i dywizji. Dopiero później produkcja przeniosła się do spółdzielni, a nawet fabryk lemoniady. Sam Wiaczesław Mołotow nie był autorem tego rodzaju broni, ale jako zastępca przewodniczącego Państwowego Komitetu Obrony podpisał uchwałę w sprawie masowej produkcji koktajli i stąd prawdopodobnie wzięła się ta nazwa.



      albo też:
      Finowie podśmiewali się, że to jest ten koktajl dla Mołotowa, który może wypić zamiast tego, którego chciał wypić w ich stolicy.



      kolejne:
      Mołotow w przemówieniu radiowym stwierdził, że lotnictwo nie bombarduje finów, lecz zrzuca im paczki żywnościowe, ratując ich przed śmiercią głodową (jak wiadomo, A Cz "wyzwalała" fiński proletariat). Finowie, kierując się swoistym poczuciem humoru, przezwali butelki zapalające "koszami piknikowymi Mołotowa", a później "koktajlami Mołotowa". Na początku to określenie związane było z samą mieszanką, później jednak rozprzestrzeniło się na wszystkie konstrukcje tego typu.



      i następne:
      Od nazwiska Wiaczesława Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRR, który organizował wyrób takich "koktajli" w czasie II wojny światowej.




      jak widać, teorii jest wiele ;) już sam nie wiem która prawdziwa. :O jeśli jej tu nie ma, napisz a poszukam dalej :P
    • Johnatan napisał(a):

      Mołotow w przemówieniu radiowym stwierdził, że lotnictwo nie bombarduje finów, lecz zrzuca im paczki żywnościowe, ratując ich przed śmiercią głodową (jak wiadomo, A Cz "wyzwalała" fiński proletariat). Finowie, kierując się swoistym poczuciem humoru, przezwali butelki zapalające "koszami piknikowymi Mołotowa", a później "koktajlami Mołotowa". Na początku to określenie związane było z samą mieszanką, później jednak rozprzestrzeniło się na wszystkie konstrukcje tego typu.

      Ja się w kilku miejscach spotkałem z tą wersją :) Zadawaj

      OGame.pl
      Z Życia Uniwersów
      Starcia Tytanów, Seek&Destroy, Nauka, Sport

      Ścisłe trzymanie się reguł bywa o wiele lepsze od oszukiwania.