II wojna światowa

  • Quiz

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  • Kto był najskuteczniejszym snajperem II wojny światowej ? Ile osób zastrzelił ?

   The post was edited 1 time, last by S c y p i o n ().

  • Świetnie Macq. Dodajmy że był Finem i strzelał do Sowietów.
   Zadajesz pytanie.

   //Proszę o nieużywanie pejoratywnych określeń w stosunku do kogokolwiek, również grup ludzi czy narodów. - buleon.
  • Pewien dowódca otrzymał rozkaz rozwiązania własnego oddziału. Nie chciał się podporządkować temu rozkazowi a według odkrytych i rozszyfrowanych niedawno oryginalnych zapisków z tamtego okresu, wyraził się wprost obelżywie w stosunku do tychże rozkazów. Jakie jest imię i nazwisko tego dowódcy, jego pseudonim i, żeby było troszkę trudniej w jakim roku i miesiącu otrzymał ów rozkaz?
  • 13 marca 1940 do kwatery Hubala we wsi Gałki przybył płk Leopold Okulicki i przywiózł rozkazy gen. Sikorskiego (wódz naczelny i premier rządu w Londynie), aby oddział zdemobilizować, a ludzi przekazać do "roboty konspiracyjnej"
   Hubal odmówił na piśmie a odmowę zakończył słowami "rozkazy takowe mam w dupie"
  • Chcę zapytać o historię pary zakochanych z Auschwitz, którzy uciekli w ten sposób że on zdobył mundur SS-Rottenfuhrera a ona niosła na głowie umywalkę udając robotnika.
   Rzekomy esesman pokazał wartownikowi sfałszowaną przepustkę, wyjaśnił, że dostał polecenie zamontowania nowego zlewu w oświęcimskim mieszkaniu pewnego Niemca poza terenem obozu.

   1. Proszę podać ich imiona i nazwiska
   2.Jak zostali schwytani ?
   3. W jaki sposób zginęli ?

   Oczekuję tym razem dłuższej i wyczerpującej odpowiedzi (szczególnie na 3 pytanie)
  • Owa para to Polak Edward Galiński (nr obozowy 531) i Żydówka Mala Zimetbaum (nr obozowy 19880). Wspomniana przez Ciebie ucieczka miała miejsce 24 czerwca 1944 roku. W sklepie schwytana została Mala 6 lipca (w/g innych źródeł 7 lipca), Edward, który mógł uciec dobrowolnie dołączył do aresztowanej. Podczas okrutnych przesłuchań żadne z nich nie zdradziło, kto pomagał w ucieczce, ani kto udzielił im schronienia na wolności, tj. w okupowanej Polsce. Oboje zostali skazani na śmierć przez powieszenie, a kary wykonano publicznie. Przetrwała pamięć o miłości, jaka połączyła Galińskiego i Zimetbaum za drutami a świadkowie podkreślają godność, jaką zachowali do ostatniej chwili. Niewykluczone, że Mala Zimetbaum próbowała popełnić samobójstwo przed egzekucją (w/g innej wersji Malę zastrzelono w Auschwitz II - Birkenau).
  • Dobrze Macq, właściwie bezbłędnie ale mogłeś podać kilka istotnych szczegółów więcej.

   Niezwykła była bowiem zarówno egzekucja Mali jak i Edwarda.
   Edek próbował odebrać sobie życie zanim esesman skończył czytać wyrok (sam włożył głowę w pętlę i usiłował sam się powiesić) Uniemożliwił mu to lagerkapo Jupp Windeck – niemiecki kryminalista znany z brutalności wobec więźniów. Edek odczekał, aż esesman odczyta wyrok do końca, po czym krzyknął „Niech żyje Polska!”, w momencie kiedy Jupp wytrącał mu stołek spod stóp.
   Mala miała zostać powieszona tego samego dnia na terenie obozu w Brzezince. Idąc na szubienicę wyjęła ukrytą we włosach żyletkę i przecięła sobie żyły na łokciach. Doskoczył do niej Rapportfuhrer Taube, którego spoliczkowała zakrwawionymi dłońmi. Natychmiast podbiegło kilku kapo, którzy powalili ją na ziemię i zaczęli kopać do nieprzytomności.
   Kierowniczka obozu Birkenau Maria Mandl zwana „Bestią” wydała rozkaz, by spalić Malę żywcem w piecu krematoryjnym. Najpierw jednak należało zatamować upływ krwi. Pielęgniarki ze szpitala w Brzezince bandażowały jej rany najwolniej jak się dało, mając nadzieję, że wykrwawi się zanim żywa trawi do rozpalonego pieca.
   Po opatrzeniu ran żywa jeszcze Mala została przewieziona na taczce do krematorium. Powojenne zeznania ocalałych dotyczące jej śmierci różnią się między sobą.
   Jedni twierdzą, że zmarła na taczce w drodze do krematorium. Inni, że jeden z esesmanów zlitował się nad nią i dobił strzałem z pistoletu w głowę. Jeszcze inni utrzymują, że Mala została spalona żywcem w krematoryjnym piecu.

   Jako ciekawostkę dodam, że moja Żona znała osobiście świadka tamtego wydarzenia Panią Wandę Marossányi. Opowiadała ona w wielu filmach dokumentalnych (polskich i zagranicznych) o tym niezwykłym wydarzeniu w Auschwitz. Pani Wanda zmarła niestety 26.08.2011 w Krakowie.

   Proszę Macq, teraz Ty.

   The post was edited 1 time, last by S c y p i o n ().

  • Scypion, rzeczywiście interesująca historia. Rozumiem, że Pani Wanda nie miała pewności co do okoliczności śmierci Mali?

   Moja zagadka: zbrodniarz wojenny, który kolejno: należał do katolickiej rodziny, był ministrantem, wyrzekł się swojej wiary, krótko przed śmiercią przyjął Komunię Św.

   Pytanie: imię i nazwisko oraz okoliczności końcówki jego życia (chodzi mi w szczególności o okoliczność przyjęcia Komunii Św.).
  • Rudolf Franz Ferdinand Höss

   Nawrócił się błagał o przebaczenie wyspowiadał się i uzyskał rozgrzeszenie na środku więziennej celi klęknął i przyjął komunie .

   pytanie oddaje Scypionowi ;]
   chodząca zaraza   AMe do piachu :D
   Ku Chwale Syjonu
  • [chez] wrote:

   Rudolf Franz Ferdinand Höss

   Nawrócił się błagał o przebaczenie wyspowiadał się i uzyskał rozgrzeszenie na środku więziennej celi klęknął i przyjął komunie .]
   Interesujące w tej historii było to, że wyspowiadał go i Komunii udzielił mu ksiądz, któremu Höss w obozie darował życie - Ojciec Władysław Lohn.

   The post was edited 1 time, last by Macq ().

  • Macq @ Pani Wanda tak jak wszystkie więźniarki zmuszona była do obecności podczas wieszania Mali.
   Widziała jak Mala uderzyła w twarz strażnika i jest to jedyny taki przypadek w całej historii obozu Auschwitz - Birkenau. Pani Wanda widziała jak Mala podcięła sobie żyły. Potem Malę zabrano i stąd te różne wersje bo naoczni świadkowie nie żyją a rozmaite plotki były na ten temat w obozie. Jeśli poszukasz w internecie to znajdziesz filmy z wypowiedziami Pani Wandy oraz masę filmy i artykuły opowiadające szczegółowo historię miłości i śmierci tej pary np serial pt. "Z kroniki Auschwitz", odcinek 4 pt." Miłość w Auschwitz"

   Pytanie :
   Był postrachem więźniów Auschwitz. Lubił bić i strzelać do więźniów. Przypuszcza się że osobiście mógł zastrzelić w obozie kilka tysięcy osób. Miał żonę i 2 dzieci. Jego rodzina mieszkała w mieście Oświęcimiu.
   Lubił słuchać orkiestry obozowej i interesował się fotografią. Często odwiedzał pracownię fotograficzną działającą na terenie obozu.
   4 listopada 1942 jego żona zmarła na tyfus plamisty. W niecały rok później nasz bohater zakochał się do szaleństwa w pięknej Żydówce pochodzącej ze Słowacji. Starał się ją uratować załatwiając jej tzw. aryjskie papiery. Sprawa się wydała i został aresztowany przez obozowe Gestapo. Po tym wydarzeniu zniknął z obozu i jego dalsze losy nie są znane. Kilka osób twierdziło że zginął w rozmaitych okolicznościach (np na froncie wschodnim czy w więzieniu po wojnie) ale żadna z relacji nie wydaje się prawdziwa. Niewykluczone że przeżył. Jego ukochana z Oświęcimia trafiła do Stutthofu i tam doczekała końca wojny.

   Proszę podać jego imię i nazwisko a jeśli zdołacie to też jej imię i nazwisko.

   The post was edited 1 time, last by S c y p i o n ().

  • Gerhard Palitzsch - ssman
   Katja Singer - Żydówka z Marykovy na Słowacji


   edit: poprawka stylistyczna

   The post was edited 1 time, last by yamamoto ().

  • nazwisko się zgadza, gauleiter Dolnego Śląska także, jednak od sekretarzowania Goebelsowi pełnił o wiele ważniejszą funkcję, co prawda pod koniec wojny i krótko ;) był mianowicie Reichsfuhrerem SS


   niemniej buleonie zadajesz gdyż czajnik w Twe ręce przechodzi
  • Przywódca (dyktator) pewnego państwa usuwał bezwzględnie swoich przeciwników. Żonę jednego z nich (lidera komunistów w tym kraju) wysłał do Niemiec, gdyż była Żydówką. Opowiedział się po stronie aliantów pomimo sympatii do nacjonalizmu i faszyzmu, a także silnej niechęci do komunizmu. Proszę podać nazwisko jego i żony lidera komunistów.

   Lwica jest boska :)
  • Getúlio Dornelles Vargas (był prezydentem Brazylii w latach 1939 do 1945 roku i od 1951 do 1954 roku)
   Był nacjonalistą i zwolennikiem faszystów. W 1934 roku unieważnił obowiązującą konstytucję i oglosił utworzenie tzw. "Nowego Państwa"
   Żonę lidera komunistów Olgę Benairo wysłał Hitlerowi jako swego rodzaju "prezent" w 1936 roku ponieważ była Żydówką. Olga zginęła w komorze gazowej w obozie Bernburg 23.04.1942 roku.
   W czasie II wojny Vargas "postawił" jednak na aliantów i stanął po ich stronie, czego dowodem było wysłanie niewielkich oddziałów brazylijskich do walk we Włoszech.

   The post was edited 1 time, last by S c y p i o n ().

  • Teraz będzie trudniejsze pytanie bo o mniej znaną postać, ale przy odrobinie wysiłku zdołacie odpowiedzieć. Jeśli to nie nastąpi dziś do północy to zmienię pytanie na łatwiejsze :)

   Kobieta o którą pytam była Niemką, żoną żołnierza Wehrmachtu i matką 4 dzieci za co udekorowano ją Brązowym Krzyżem Zasługi Niemieckiej Matki.
   W 1943 roku poznała 21 letnią Żydówkę i kobiety nawiązały "romans" Zamieszkały razem. Kochanka bohaterki została aresztowana przez Gestapo za działalność podziemną i trafiła do obozu koncentracyjnego. O tej historii napisano książkę a w 1998 roku nakręcono film.
   Naszą bohaterkę od śmierci uratował wspomniany wcześniej krzyż. Po wojnie otrzymała jeszcze 2 odznaczenia z czego jedno szczególnie szanowane za uratowanie 3 innych Żydówek w czasie wojny.
   Jak się nazywała ta matka 4 dzieci, lesbijka ratująca Żydówki ?