Która klasa na start?

  • Rozwiązane
  • Tu nie ma co się zastanawiać, tylko i wyłącznie odkrywca. I właśnie na start jest najlepszy (10% większe planety - czyli po taniości możesz kolonizować pozycje 15 czy 1-3).

    Owszem, z 1% graczy wybiera inne klasy - ale to przez pomyłkę :D
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • CHAOS napisał(a):

    A jakieś głębsze przemyślenia, statystyki? Co z bonusem wydobywczym u zbieracza? Jaki woływ ma binus ekspedycji u odkrywcy? I tak dalej.
    Po pierwsze - poczytaj. Popatrz dlaczego ludzie zmieniają klasę na odkrywcę - a nie na inne klasy. Po drugie - pomyśl.

    Co do expa - odkrywca dostaje ok 11x więcej niż pozostałe klasy. Efekt oczywisty do przewidzenia - bogacą się tylko odkrywcy oraz pusherzy (dla nich klasa nie ma znaczenia :D ).
    Bonus zbieracza nie ma znaczenia na początku uni - co ci po tym, że dostaniesz 10% więcej z 200k przyrostu metalu (czyli 20k / h * 12 planet = 240k metalu) jak odkrywca w godzine przywiezie 3-5kk metalu - czyli 10-20x więcej niż twój bonus.

    Na początku uni:
    Eko masz słabe - więc co ci daje takie 15-20% więcej z eko? A z expa jako odkrywca przywozisz ok 11x więcej niż pozostałe klasy :) jeden exp da ci więcej zysku niż całodzienny bonus zbieracza (serio ... niestety). Dodatkowo inne cechy pięknie działają - większe planety (kiedy, jak nie na początku?), szybsze badania (za anty się nie opłaca przyspieszać jeszcze).

    Na rozwiniętym uni:
    Zbieracz - tylko jak masz super eko. Możesz nic nie robić, a zawsze jakiś bonus dodatkowy masz. Ew. na słabszym koncie, które służy do pushu (ale i tak większość takich kont na odkrywcy działa).
    Generał - rasa wymarła, nie ma sensu pisać. Generała ma ten, co nie ma anty na zmianę klasy - albo siedzi 99% czasu na urlopie. Ew. pusher - główne konto to generał, co schodzi z urlopu tylko zezłomować pushkonta.
    Odkrywca - każdy inny :D z samych expów cywilnych będziesz miał tyle, co całe wydobycie nawet topowego zbieracza (przy 4-7 falach exp dziennie). Expy militarne - popatrz kto czym lata i jakie ma przyrosty. Podpowiem - MEGA MEGA przyrosty największych flot - to właśnie zasługa expów militarnych.
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • CHAOS napisał(a):

    wampek napisał(a):

    CHAOS napisał(a):

    A jakieś głębsze przemyślenia, statystyki? Co z bonusem wydobywczym u zbieracza? Jaki woływ ma binus ekspedycji u odkrywcy? I tak dalej.
    Poczytaj trochę forum... ten temat jest tu wałkowany od grudnia.
    To podaj proszę jakieś linki, bo przekopywanie forum mija się z celem.
    Najlepszy:
    board.pl.ogame.gameforge.com/i…-Klasa-Odkrywcy-dyskusja/

    Możesz przejrzeć także
    board.pl.ogame.gameforge.com/i…5%9Bci-bezwzgl%C4%99dnej/

    plus board.pl.ogame.gameforge.com/i…ostID=8734765#post8734765
    ale tutaj - masz cały śmietnik :D
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • dexPL napisał(a):

    CHAOS napisał(a):

    A jakieś głębsze przemyślenia, statystyki? Co z bonusem wydobywczym u zbieracza? Jaki woływ ma binus ekspedycji u odkrywcy? I tak dalej.
    Po pierwsze - poczytaj. Popatrz dlaczego ludzie zmieniają klasę na odkrywcę - a nie na inne klasy. Po drugie - pomyśl.
    Co do expa - odkrywca dostaje ok 11x więcej niż pozostałe klasy. Efekt oczywisty do przewidzenia - bogacą się tylko odkrywcy oraz pusherzy (dla nich klasa nie ma znaczenia :D ).
    Bonus zbieracza nie ma znaczenia na początku uni - co ci po tym, że dostaniesz 10% więcej z 200k przyrostu metalu (czyli 20k / h * 12 planet = 240k metalu) jak odkrywca w godzine przywiezie 3-5kk metalu - czyli 10-20x więcej niż twój bonus.

    Na początku uni:
    Eko masz słabe - więc co ci daje takie 15-20% więcej z eko? A z expa jako odkrywca przywozisz ok 11x więcej niż pozostałe klasy :) jeden exp da ci więcej zysku niż całodzienny bonus zbieracza (serio ... niestety). Dodatkowo inne cechy pięknie działają - większe planety (kiedy, jak nie na początku?), szybsze badania (za anty się nie opłaca przyspieszać jeszcze).

    Na rozwiniętym uni:
    Zbieracz - tylko jak masz super eko. Możesz nic nie robić, a zawsze jakiś bonus dodatkowy masz. Ew. na słabszym koncie, które służy do pushu (ale i tak większość takich kont na odkrywcy działa).
    Generał - rasa wymarła, nie ma sensu pisać. Generała ma ten, co nie ma anty na zmianę klasy - albo siedzi 99% czasu na urlopie. Ew. pusher - główne konto to generał, co schodzi z urlopu tylko zezłomować pushkonta.
    Odkrywca - każdy inny :D z samych expów cywilnych będziesz miał tyle, co całe wydobycie nawet topowego zbieracza (przy 4-7 falach exp dziennie). Expy militarne - popatrz kto czym lata i jakie ma przyrosty. Podpowiem - MEGA MEGA przyrosty największych flot - to właśnie zasługa expów militarnych.
    Ale, żeby przywieźć 300k surki z expa to nie w pierwszy tygodniu po starcie uni. Wiem, że dla Was moje pytania są noobskie, ale miałem przerwę od ogejma. Proszę o wyrozumiałość.
  • Jasne, na początku przywozisz mniej - ale bonus zbieracza także nie istnieje.

    Generalnie wychodzi tak, że wybierając zbieracza możesz sobie grać jak chcesz - bo eko masz lepsze od odkrywcy. Możesz grać eko, mieszanie, militarnie.

    Poczytaj opinie ludzi, którzy narzekali, że (na nowych uni - po ok 2-3 tyg od startu) mają zbieracza, siedzą cały czas - a w rankingu spadają. Właśnie dlatego, że nawet pojedyncze expy przywożą więcej niż całodniowe bonusy zbieracza.

    A co do początku uni - kolega w 2-3 dniu od początku uni wysłał 4 lm, 1 cm i kilka dt - a zyskał na expie 270 lmów + jeszcze coś :D plus - wiele topowych flot to nic innego jak floty zbierane z expa - na nowych uni. Serio. A owe 300k surki to możesz już w pierwszych kilku dniach przywozić - kwestia tylko pojemności floty wysłanej na expa.

    Tu masz kalkulator expów z 7.0 - popatrz sobie jak to wygląda - ustaw parametry i przełącz między klasami:
    mviv.hebergratuit.net/expe71_prod.htm
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • Każda z klas ma swoje atuty. Nie ma uniwersalnej zasady, bo są trzy typy uni, więc z trzema klasami jest dziewięć dróg. Reszta, czyli własne podejście do stylu gry, z daną klasą na danym uni, to indywidualna sprawa. To pytanie jest jak - jaki samochód na początek. Każdy wrzuci swoje trzy grosze.

    Obecnie jest bojkot na klasę odkrywcy. Nie śledziłem od dawna oficjalnego forum i nie wiem jak tam się sprawy mają, ale wiele rzeczy minionymi tygodniami i miesiącami się docierało - i nadal dociera. Podejrzewam więc, że nie jest jeszcze tak pewne czy ten odkrywca będzie miał taki power. Tu byłbym ostrożny w ocenie.

    No ale jeśli kogoś stać wydać raz na jakiś czas więcej niż marne dwie dychy, to można zmieniać klasę.

    Żeby szczerze i uczciwie opisać wybór danych klas, trzeba wziąć pod uwagę masę rzeczy. Nie grałem wszystkimi klasami, więc się nie wypowiem - tym bardziej, że doświadczenia pochodzą z przestrzeni niewielu miesięcy, a innym ważnym czynnikiem jest to, że gracze dopiero co testują nowe style gry na nowych uni.

    Wypowiem się za siebie - nie chcę generalizować, tylko podzielić się tym, jak wykorzystuję zmiany klas na moje potrzeby.

    Ostatnie konto założyłem niedawno (02-10-19), na u68, czyli jeszcze przed wprowadzeniem wersji 7.0. Długi czas grałem tylko jedną planetą na farmy, żeby porobić przyzwoite badania. Gdy dowiedziałem się jakie parametry będą po zmianach, porzuciłem Matkę, topiąc 10k plazm i trochę mięsa. Do wyboru klasy odkrywcy zmotywowało mnie to, co zostało wymienione, czyli większe planety i dodatkowe -25% czasu badań. Postawiłem sobie wyzwanie, że chcę grać posiadając tylko siedem planet - mniejsza z tym - więc łatwiej było mi po skolonizowaniu siedmiu 300-tek zmienić klasę na Zbieracza. Porobiłem eko i zaczynam przymierzać się do kończenia z farmieniem, bo procent w skali wydobycia zaczyna być spoooro większy, niż z farm. Ale plan uważam za dobrze wykonany. Temat ekspedycji pomijam, bo nie moja bajka. Klasy Generała też. Zdecydowanie polecam Odkrywcę na początek, jeśli chcesz zagrać Zbieraczem. Notabene, może i Pełzacze żrą energię, ale w późniejszym etapie, przy solidnej t. energetycznej nie zwraca się na to uwagi - wydobycie tych statków to kolosalny zastrzyk surowców.

    Na koniec dodam wykres obrazujący różnicę w farmieniu 20-ma slotami (zaznaczę - nie miałem wtedy eko poza nową planetą matką):



    Miesiąc przed pojawieniem się klas: 13-11-19 / 13-12-19: +1 222 989(+96.2%)
    Miesiąc po pojawieniu się klas:13-12-19 / 13-01-20: +2 299 064(+92.17%)


  • Trochę dziwne założenia i dodatkowo takie, które zmieniają trochę w stylu gry. Ja raczej widzę dwa przypadki warte rozważania:
    a) klasa do wybrania na nowym uni, dla nowego konta
    b) czy warto zmieniać klasę z posiadanej na inną, w momencie, gdy konto jest już rozwinięte.

    W przypadku a) bez wątpienia najlepszy jest odkrywca. Raz, że dobre cechy na początek (badania, większe planety), środek (bonus do farmienia) i koniec (czyli piraci, ale także falanga na plus - jeden poziom niżej możesz budować - a więc oszczędzasz czas). Dwa - odkrywcą możesz łatwo zmienić styl grania czy inaczej - odkrywcę możesz dopasować pod siebie - i w czasie (bez zmiany klasy) grać :
    - masz mało czasu - grasz eko, wysyłasz dt na expy z planety, niewielki koszt czasowy, mała szansa, że ktoś ruszy na to, a zawsze coś zyskasz - wyjdzie niewiele gorzej niż odkrywca przy tym stylu gry (a bonus do badań i wielkość planet zachowana)
    - masz dużo czasu - masz farmienia, expy (cywilne i militarne) - a mając flotę większą - spokojnie możesz polować na innych - cokolwiek wolisz
    - logujesz się raz na godzine czy dwie - spokojnie farmisz i wysyłasz expy cywilne, raczej bez ryzyka

    Żadna inna klasa nie ma takiej elastyczności jak odkrywca. Każda inna, przy zmianie stylu grania dużo traci (generał - jak nikogo nie trafisz albo nie latasz po bunkrach) albo niewiele zyskuje (zbieraczowi nie pomoże - jedynie farmić możesz - a do latania flotą - klasa nic nie pomoże.

    Czy potem opłaca się zmieniać klasę? Moim zdaniem nie. Musisz mieć naprawdę topowe eko, aby zbieracz się opłacił (a i tak różnica zysku niewielka, aby wydawać realne pieniądze na tyle anty), a generał - NIGDY się nie opłaci (masz małą flotę - nic nie zmieni, masz dużą flotę - więcej zarobisz na expach niz zyskasz na tańszych lotach* )

    Co by nie było - to w kwestii nowych uni - tylko i wyłącznie odkrywca. Na starych uni (czyli punkt b) ) to i tak odkrywca - choć mogą być jakieś pojedyncze wyjątki.



    * zakładam, że odkrywca nie dostanie nerfa. Dopuszczam także wyjątki, gdy to się opłaci - masz mega flotę, ale w życiu mało czasu i częste urlopy - więc wtedy przy przejściu w tryb UFSa - zmiana klasy na generała może mieć jakiś sens


    PS. @Namaste chyba coś pomyliłeś ... bo bojkotu odkrywcy to nikt inny nie widzi - raczej jest hype na odkrywce - każdy chce nim grać. Ale ja tam się nie znam za bardzo :P
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • dex, ja widzę, że Ty koniecznie chcesz wykorzystać ten wątek do czegoś więcej, niż dobre rady wujka Staszka. Zluzuj... Niech każdy powie co wie, a kolega sam wyciągnie sobie wnioski. Nikt nikomu nie musi na siłę wciskać swoich racji - to jest forum dyskusyjne, a nie Twój blog, z objawionymi prawdami.

    Wybacz proszę, mam nadzieję, że pamiętasz co pisałem w swoich ostatnich postach o spinach. Przepraszam, że tak naskakuję, ale jak wytknął Ci to @wampek, z mądrościami trzeba się faktycznie czasem pilnować.

    Aha, i nie bronię swoich "racji". Po prostu wypowiadam się za siebie.
  • Ale odnosisz się do słów o bojkocie (serio - chyba ty jedyny to widzisz ... )

    BOJKOT

    Co do klas - to jasne. Niech każdy wybiera co chce, ja to niczego nie namawiam. Po prostu piszę jak ja to widzę, zazwyczaj piszę też jakieś argumenty. Uważasz, że jest inaczej - pisz, jasna sprawa.

    Co do twojego poprzedniego postu - zauważ, że zaczynanie na starym uni (czyli bez szans na konkurencję we flocie czy rankingu eko - a jednocześnie z farmami pełnymi zasobów) wygląda trochę inaczej niż zaczynanie na nowym uni. Plus twoje ograniczenia (czyli grasz dla zabawy, aby osiągnąć jakieś cele - a nie dla rankingu) - do tego jesteś w stanie wydać kasę na zmianę klasy. Jak sam widzisz - trochę odbiega to od warunków opisanych w pierwszym poście.
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • Bojkot widzę w postaci krytyki faworyzowania tej klasy przez GF. W ogólnym rozrachunku chodzi mi o to, że jedni wychwalają odkrywcę, inni chcą buffa dla pokrzywdzonego generała. A ja w pierwszym poście w tym wątku uznałem, że póki bonusy klas są jeszcze w zasięgu poprawek, nie oceniałbym więc żadnej z klas za jedyną słuszną. Niedawno ktoś zasugerował, żeby na wszystkich uni PZ zaczynało się od 60% zamiast 30. Absurd - można lepiej.

    Fakt, użyłem nie tego słowa i być może jestem dyletantem, ale moją intencją było przede wszystkim podzielenie się z kolegą wykresem. Też chciałem pomóc. Zagorzałe dyskusje w dziale Zadawania pytań więcej mącą i stwarzają pytającym niejasności, niż zwięzłych informacji. Dlatego w tym dziale wzbraniam się przed słownym ping-pongiem.

    Pozdrawiam ;)
  • W skrócie: wróciłem do Ogame z pojawieniem się Octans. Na Octans zacząłem od 0 odkrywcą 1 dzień po otwarciu, teraz jest 4,5kk pkt top 50. Reaktywowałem też stare konto na Nekkar z 3,2kk pkt, tu wziąłem zbieracza, zrobiłem max pełzaczy (jako konto testowe zbieracza właśnie), nie latałem na expy, tylko zwoziłem surkę i robiłem kopalnie, i to konto ma teraz 4,9kk pkt.

    Porównaj, odkrywca od 0 do 4,5kk, zbieracz od 3,2 do 4,9kk (od 0 zbieraczem to wolę nie myśleć ile to zejdzie)
    Uni 50 (RIP) top 30 OFF, Uni 60 (RIP) top 80 OFF, Merkur top 80 OFF
    Octans - Namietny Endriu - bawimy się :D
  • Pierwsze poziomy są relatywnie tanie, jeśli używasz opcji skróć o połowę/zakończ. Ja budowałem za anty, dopóki koszt nie przekraczał około 10-20k AM za poziom. Zależy ile chcesz wydać i jaki masz plan. Ale faktem jest, że nie zbudujesz za nią niczego, jeśli nie masz magazynów (wszystkich trzech, nie tylko jednego) na poziomach, których pojemności pokrywają się z wymaganiami surki na dany poziom budynku.

    Ponadto dobrze jest wklepać jakieś nastoletnie poziomy t. komputerowej i rzucić się na idlerów [ I ] - nie dotyczy nowych uni, bo ich tam zwyczajnie nie ma. Procent z farm jest stosunkowo duży, póki nie osiągniesz eko na pułapie ok km37-kk30-ed33. Z resztą...

    Wypowiadając się za siebie, zaznaczę że na moim uni, pakowałem anty właśnie w te elementy. Nie wiemy na jakim uni grasz, a "szybkie wybicie" jest bardzo względnym pojęciem bez szerszego rozeznania w Twojej sytuacji. Mam tu na myśli to, że samym eko się nie wybijesz - chyba że jesteś milionerem.
  • CHAOS napisał(a):

    kupić za anty surowce
    Nie

    CHAOS napisał(a):

    budować za anty jak już braknie surowców
    Tak

    Cierpliwość się opłaca. Wydawałem anty przez ostatnie pięć lat na różne bzdury i nauczyłem się wydać anty i mieć anty. Nie myśl o topce - na Twoim miejscu skupiłbym się na równomiernym rozwoju eko, przyzwoitej obrony i badań. Budynki do 15-tych/17-tych poziomów masz w miarę tanio - dalej anty skurczy Ci się w mgnieniu oka. Ostatnio wydałem 500 euro, z czego 400 poszło na itemy, z których użyłem może 2-5%. Być może będziesz musiał iść moją ścieżką, żeby nie żałując straconego hajsu na antymaterię, nauczyć się nią dysponować oszczędnie. Kupowanie żywcem surki do magazynów jest najdroższym i najmniej intratnym elementem oferty od GF. Nigdy tego nie robiłem i zawsze będę odradzał.

    Usiądź przy kartce i rozpisz sobie co ile kosztuje, ile zabiera czasu i co na co ma wpływ. Jest bardzo dużo elementów, które sprawiają, że jeśli nie zwrócisz na nie uwagi, na nic Ci się zdadzą kopalnie, w które pakujesz całą anty, a nie będziesz miał rozwiniętych badań bojowych z mechanikiem, który dodatkowo wzmacnia obronę. Na budynkach skup się w ostatniej kolejności. Tak bym zrobił.
  • Na najnowszym uni będzie 30% złomu z obrony więc nie ma co za dużo inwestować w obronę.
    Z tego co kiedyś zauważyłem to lepiej jest robić LDL plus Gausy i troszę plazm zamiast plazm i dużo plazm i LDL, mając na wydanie określoną ilość surowców.
    Mogąc zbudować 300 gaus albo 50 plazm lepiej zrobić 20 plazm i 200 gausów.
  • Popieram przedmowce, choc doswiadczenia w anty nie mam. Ale nie warto przeplacac, wykup sztab, z dopalek kup stocznie na zapas (jak bedzie w sprzedazy, warto miec na zapas - szansa na pulapke itp). Na poczatku plac anty za budynki, wychodzi mega tanio, a daje boosta. I jak najszybciej astro + expy. Kopalnie mozna olac troche, wiecej zyskasz na expach niz z kopalni - wiec jak najszybciej expy i astro, wysokie poziomy.
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • dexPL napisał(a):

    a daje boosta
    Nie daje. Piętnaste poziomy to fasada pod następne. Nie zyskuje się surowców, tylko oszczędza się czas na pierwsze dni rozwoju. Kolega wrzucił post z pytaniem "jak szybko się wybić".

    dexPL napisał(a):

    I jak najszybciej astro + expy.
    Fakt. Możesz śmiało @CHAOS z idlerów zrezygnować.

    CHAOS napisał(a):

    Na najnowszym uni będzie 30% złomu z obrony więc nie ma co za dużo inwestować w obronę.
    I w ogóle w grę, jeśli nie chcesz grać klasą Generała. Na takim uni ekowcy lekkiego życia mieć nie będą.

    Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Namaste: Błąd umysłowy ;P ().

  • Trzeba czytać uważnie posty doświadczonych flociarzy - czyli szukać igły w stogu siana. W poradach kategorii "jak nie mieć życia" jestem laikiem. Nie da się za anty kupić top 1. Każde nowe uni dociera topkę w pierwszych dwóch-trzech latach gry. To widać jak w pierwszych miesiącach ludzie niekiedy wydają masę hajsu na anty, wybijają się w top 100 i top 10, a potem przeskakują się jak konie na hipodromie. Potem wyprzedzają ich ci, co nie tyle mądrze wydają hajsy, ile po prostu stosują swoje sprawdzone strategie i doświadczenie. Można kupić posadę na prezesa, ale nie da się bez uczciwej pracy kupić medalu w grze.

    Sądzę, że moje zdanie na temat grania z anty zostało dość wyczerpane ;)

    Powodzenia!
  • hmmm...Skoro takie pytanie zadajesz, to podejrzewam że nie masz skilla jeszcze, to zacząłbym na spokojniejszym uni, żeby zaznajomić się z grą, potem ew. nowe uni, no ale to moje przemyślenia :)
    Ale w skrócie: jak najszybsze dojście do expów i wysyłanie ich w jak największych ilościach, rozwijanie astro, aktywność ile się tylko da, latanie na innych graczy (aktywnych, idli na nowym uni nie ma, a nawet jak tydzień po otwarciu się pojawią to szkoda czasu) , na pierwszym evencie moonowym postawienie co najmniej 1 moona... jeszcze można by wymieniać.

    Na takim uni jak to, które jest w planie, tylko i wyłącznie gra flotą, więc nie zapominaj o rozłożeniu planet pod flotę
    Uni 50 (RIP) top 30 OFF, Uni 60 (RIP) top 80 OFF, Merkur top 80 OFF
    Octans - Namietny Endriu - bawimy się :D