Drastyczny wzrost liczby czarnych dziur na expach

  • Rozwiązane

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

  • Drastyczny wzrost liczby czarnych dziur na expach

    Cześć wszystkim!

    Mega dziwne zjawisko, które jak się dowiedziałem dotyczy wielu osób. Liczba trafianych czarnych dziur wzrosła dramatycznie. Ja przez kilka tysięcy expów nie miałem ani jednej, a teraz w ciągu tygodnia 7, w tym 2 dzisiaj. Masakra. Inni podobnie - po kilka w ciągu ostatnich dni. Czy Wy też macie takie doświadczenia? Jestem przekonany, że został zmienione prawdopodobieństwo trafienia w ten event, ale poszło ze skrajności w skrajność. Dajcie znać jak u Was.
  • " Ja przez kilka tysięcy expów nie miałem ani jednej"

    Wykorzystałeś limit szczęścia - powinieneś mieć ok 10 - masz więc je zaległe jeszcze :P. Średnio było (i patrząc na staty z ostatnich kilku dni - chyba się nie zmieniło) - jedna czarna dziura na 300-500 expów.

    Statystyki bierzcie z minimum 1000 lotów - nie ma sensu wyciągać wniosków z mniej niż ok 1000 lotów (2-3 -krotność najmniejszego prawdopodobienstwa w zbiorze). A więc wyciąganie wniosków na dwóch dni (czyli ok 200 lotów) to jeszcze za wcześnie.

    Plus - jakoś mimo tego ludzie latają i floty rosną.
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • dexPL napisał(a):

    jedna czarna dziura na 300-500 expów.


    Statystyki bierzcie z minimum 1000 lotów - nie ma sensu wyciągać wniosków z mniej niż ok 1000 lotów (2-3 -krotność najmniejszego prawdopodobienstwa w zbiorze). A więc wyciąganie wniosków na dwóch dni (czyli ok 200 lotów) to jeszcze za wcześnie.
    A skąd wiesz że taka średnia? Szansa jest zawsze taka sama.
    I dlaczego 1000 lotów? A nie 4k?
    1000 lotów ~ wg Ciebie 300-500 ekspów średnia czarna. To daje Ci statystykę 1-3, 1-2, to co ta za baza porównawcza?
    To była, jest i będzie loteria.
  • @Marys

    Po pierwsze - odnoszę się do prawdopodobieństwa z poradnika - 1/400 - i w styczniu i lutym w znanych mi statach wyglądało to dokładnie tak samo. Co do 1/300 - 1/500 - opieram się na statystykach do których mam dostęp i znanych mi osób. Mniej więcej tak się układa czarna dziura ...

    A dlaczego 1000 lotów - to napisałem - 2-3 krotność najmniejszego składnika - czyli skoro przyjąłem 1/400 - to 2-3 krotność liczby 400 - jak nic wychodzi ok 1000 lotów. Jasne, najlepiej mieć bazę nieskończoną - wtedy statystyka wychodzi najlepiej. Ale nie zawsze się da - więc moje 1000 lotów jest dostępne nawet dla pojedynczego gracza (ok 2 tyg latania) - a jednocześnie stanowi już jakąś sensowną podstawę do robienia statystyki i porównań (bo 2-3 krotność .... ).
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • Dalej nie widzę konstruktywnej krytyki i sukcesywnych wniosków, tylko zminusowany post, który jest kontrą na Twój.

    Czarna to jedno, a rozczep rdzenia?
    No to jak dojdziesz do momentu, że Twoja baza będzie miała wwiększy zakres, ukształtuje Ci się coś innego, że nie ma reguły. Zrób estymację miesięczną, a najlepiej na przełomie kiedy wprowadzili ekspy. Sprawdź rozłożenie na bazie kilkunastu graczy. Wtedy pogadamy ponownie.
    To że u kogoś się pojawia tak, to nie oznacza, że u 300 innych graczy będzie podobnie - to już Ci dopowiem nie będzie.
  • Można się kłócić, czy 1000 to dobra próbka, czy też nie (w sondażach wyborczych jakoś starcza ;) ), to na pewno jest lepsza niż obserwacja z jednego tygodnia.

    Marys napisał(a):

    Twoja baza będzie miała wwiększy zakres, ukształtuje Ci się coś innego, że nie ma reguły
    Reguła jest zawsze... bo niby na jakiej zasadzie Twoim zdaniem działa skrypt komputerowy? Co do czarnych dziur... ja od dwóch tygodni nie miałem żadnej.
    Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°
  • Marys napisał(a):

    Dalej nie widzę konstruktywnej krytyki i sukcesywnych wniosków, tylko zminusowany post, który jest kontrą na Twój.
    Czarna to jedno, a rozczep rdzenia?
    No to jak dojdziesz do momentu, że Twoja baza będzie miała wwiększy zakres, ukształtuje Ci się coś innego, że nie ma reguły. Zrób estymację miesięczną, a najlepiej na przełomie kiedy wprowadzili ekspy. Sprawdź rozłożenie na bazie kilkunastu graczy. Wtedy pogadamy ponownie.
    To że u kogoś się pojawia tak, to nie oznacza, że u 300 innych graczy będzie podobnie - to już Ci dopowiem nie będzie.
    Dla mnie "czarna dziura" obejmuje wszystkie komunikaty o utracie floty (traktuję je jednakowo - zapewne tak samo jak skrypt :) )

    Co do liczby expów - jasne, że tak. Im większa ilość (ew. liczba - zależy jak patrzeć) danych - tym dokładniejsze wyniki. Dlatego zazwyczaj piszę "około" / "~" czy w domyśle 1000 expów (jak zrobisz 999 to tragedii nie będzie). Rozumny człowiek o tym wie. I dlatego właśnie dziwi mnie wyciąganie wniosków po 1-2 dniach (jak było już na forum - po 1-2 dniach gorszych czy 1-2 dniach po poprawce - już ludzie panikują, że coś pozmieniali ... ). Plus - tak, moim zdaniem każdy wynik jest losowany z pominięciem poprzednich wyników - ale jednak ludzie nauczyli się szukać serii :)

    Statystyki robiłem i dodatkowo czasem patrzę (bo teraz sam nie gram) w wyniki innych - i od grudnia różnicy wielkiej nie widzę. Ciągle jest ok 9-11% szansy na piratów / obcych, ciągle ok 1/400 czarna dziura. Czasem niewielkie różnice (2-3 częstsze czarne dziury i statystyka danego tygodnia wygląda słabiej - ale to wynika właśnie ze zbyt małej próbki - ok 10k expów miesięcznie). Wisior ma większą bazę - to niech on napisze
    Rentier
    TOP1 Wezn (po UF)
    TOP1 Oberon
  • Aby najprościej sobie wytłumaczyć o co chodzi z losowaniem się danego wyniku to najłatwiej przedstawić to w postaci zbioru liczb do np 1000.

    Teraz wypadałoby sobie wyobrazić, że ten zbiór liczb znajduje się na osi liczbowej. I tak ładnie teraz każdy wynik z danego typu akcji ma dla siebie jakiś tam zakres liczb. Trafisz czarną dziurę, trafisz piratów, trafisz obcych, trafisz.. albo nic nie trafisz, bo nawigator miał zły dzień.

    I teraz załóżmy, że każda z tych akcji ma dla siebie 100 liczb (upraszczając). Dajmy na to 10 możliwych wyników i to tam jakoś jest potasowane między sobą.

    A teraz włączamy maszynę losującą (kończymy expa). Wylosowana liczba to 297, gratulujemy zwycięscy , wygrał Pan starą grę strategiczną na komputerach statku.

    Gdyby wylosowało coś innego, np surkę to by można mówić o dodatkowym losowaniu się ilości danej jednostki surowca lub antymaterii.
    Tak samo z piratami czy inną rzeczą.

    Przy tego typu założeniu jest jeden niezauważalny element, mianowicie jest prawdopodobnym, że dany element może się komuś losować częściej niż normalnie. Zakładając tego typu działanie przy losowaniu dla np 20 tysięcy różnych graczy, z różnymi klasami, różnymi statkami i innymi zmiennymi.

    Można to będzie uznać za skrajność, ale w obliczu ilości prób (losowań) wynik ten nadal będzie się znajdował w zakresie zaprogramowanego występowania.

    Tak więc zakładam, że to co autorowi tematu wydaje się być grzebaniem w grze, jest najzwyklejszym pechem (lub szczęściem) i kilka osób, które mówią to samo wraz z nim jest po prostu równie ciekawie trafionymi graczami, ale przy ilości wszystkich graczy to takie sprawy są zasadniczo tłumaczone, że to tak czasami ma też działać (i tak jest).

    Tak samo prawdopodobnym może być, że osoby, na które autor się powołuje nie mówią całej prawdy lub też wydaje się im, że tak jest przy zwykłej zbieżności przypadków. Sam straciłem flotę raz (trochę DT oraz pionierów), a w ostatnim czasie nie odnotowałem tego typu zachowań. Nie prowadzę również statystyk więc nie mam co za wiele się wypowiadać o tym.

    Tak jeszcze dodam na koniec, że nie ma tu statystyk, dla osób które trafiają w expach znacznie więcej np piratów albo anty albo czegokolwiek innego. Uważane jest to, że tak ma być i koniec. kilka wtop po stronie gracza i nagle się okazuje, że coś jest nie tak i na pewno coś grzebali.

    Tak więc prawdopodobnie wszystko mieści się w zakresie tego o czym wspomina @dexPL
    Opieranie się na losowaniu z 1k prób od jednego gracza jest trochę słabe ale dla zapodania przykładu żeby inni ogarnęli o co chodzi jest wystarczające. :E

    żeby stwierdzić coś wiarygodnego wypadałoby mieć próbki przynajmniej 100 graczy z każdej klasy z jakiegoś porównywalnego zakresu pkt z określonego zakresu czasu i właśnie w takiej ilości :)

    Autor tematu tego nie ma, więc zasadniczo równie dobrze możemy sobie tu gadać o tym jak trafienie czarnej dziury jest pozytywne a negatywnym jest trafienie antymaterii. a czarne dziury mi nie wypadają i to jest nie fair wobec mnie, ponieważ masz ich więcej ode mnie. Jeżeli brzmi absurdalnie to na mój gust temat można zamknąć i poczekać na właściwe dane stwierdzające występowanie jakiegoś faktycznego błędu.. :)
    GA Gladiatus.pl & GA Gladiatus.se
    Mod Gladiatus.pl
    EX GO Ogame.pl
  • Bodzio1992 napisał(a):

    żeby stwierdzić coś wiarygodnego wypadałoby mieć próbki przynajmniej 100 graczy z każdej klasy z jakiegoś porównywalnego zakresu pkt z określonego zakresu czasu i właśnie w takiej ilości
    Śmieszy mnie pisanie o szczęściu czy pechu w przypadku skryptu, który coś tam losuje i coś tam generuje. Takie gadki są dobre dla rzutu monetą.

    Nie widzisz kodu to nie wiesz czy wynik ekspedycji zależy od:
    • jedynie samego losowania
    • składowej dnia tygodnia i godziny wygenerowania raportu
    • od poprzedniego wyniku
    • może czarna dziura specjalnie wpada raz na 200 ekspedycji i może jest zapisywana data jej ostatniego "pojawienia się"
    • może od klasy
    • może od ilości statków
    • może od miejsca w statystykach
    • itd itd
    Takie biadolenie zupełnie nie ma sensu bo wystarczy że coś się niby ustali nawet na 10k prób a ktoś to zmieni w ciągu dnia i wszystkie ustalenia poszły jak misterny plan.
  • Więc trzeba by było wiedzieć czy i kiedy nastąpiła zmiana danych, do których gracze nie mają dostępu i o jakie wartości została zmieniona, do których też nie ma dostępu. Chyba, że zostało to podane do wglądu - podana informacja.

    hmm, więc opieranie się na poście jakiegoś gościa i kilku innych gości jest wiarygodnym źródłem informacji na temat stanu kodu w grze.
    Intrygujące.

    A na poważnie, jak sam zauważyłeś, możliwości generujące dany wynik jest więcej i nie jet możliwym stwierdzenie czy dana akcja ze strony GF została wprowadzona czy nie. Nie widzę tu danych stwierdzających to doświadczenie z przed zmiany i po.

    Zaczynając zdanie "aby najprościej.." logicznym jest, że trzeba coś odrzucić dla uproszczenia schematu.

    Tak więc schodzimy do tego, że nie ma możliwości udowodnić cokolwiek z tego co zostało tu umieszczone na samej strukturze zdań " ja tak mam i kilka innych osób z którymi pisałem"
    GA Gladiatus.pl & GA Gladiatus.se
    Mod Gladiatus.pl
    EX GO Ogame.pl
  • Dalej nie rozumiesz.

    Przy rzucie monetą możesz mieć szczęście i wyrzucić 5 razy ten sam wynik pod rząd. I możesz sobie robić statystyki.

    W grze mogę Ci ustawić tak że będziesz miał więcej szczęścia we wtorki i w czwartki a mniej w soboty.
    A Ty dalej będziesz to analizował i analizował. Jak do tego dojdziesz to zmienię Ci w 5 min na poniedziałki i środy.

    pozdrawiam serdecznie :P
  • El Baaboollo napisał(a):

    Przy rzucie monetą możesz mieć szczęście i wyrzucić 5 razy ten sam wynik pod rząd. I możesz sobie robić statystyki.
    Przy pięciu tak... ale im więcej rzutów tym bardziej prawdopodobieństwo uzyskania przykładowo reszki będzie zmierzać ku 1/2. Jest to podstawowe prawo statystyki. A co do algorytmu... być może jest on bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Tylko na logikę... po kiego miałby taki być? Poza tym jeśli jego założenia są stałe, to też wygeneruje on jakiś rozkład prawdopodobieństwa.
    Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°
  • Oj nie będziemy tutaj pisać o statystyce. Szkoda czasu.

    Pamiętam tutaj na forum gościa który pisał że prawdopod. wszystkich zdarzeń wynosi 1/2 bo albo się wydarzy albo nie ]:-D
    Jakie studia byłyby proste gdyby to tak działało :D :D

    Wracając do tematu to też zauważyłem wzrost czarnych dziur, dziś nawet jedną trafiłem, w święta kolejną - wcześniej tego nie było.
    Teraz puszczam wszystkie ekspy na raz i patrzę po raportach w podglądzie czy ilość slotów na niebiesko się zgadza czy nie :D

    Ale w sumie to i lepiej.
    Ta gra ma zmuszać do aktywności i interakcji między graczami a nie temu że floty zbudowane na bugach pushach multikontach klonowaniu i ślepocie adminów dalej rosły i rosły.

    Przy okazji znalazłem dobry akranoid na smartphony - to dla tych którym dłuży się czas między ekspedycjami.
    play.google.com/store/apps/det….games.brickbreaker&hl=pl

    Polecam :D
  • Moje nie trafia do Ciebie, A Twoje do mnie.

    Zakładam, że opcji generujący dany wynik jest znacznie więcej, nawet o to co napisałeś. Nie mniej jednak pewnym możemy być tego, że zmiany nie następują tak szybko jak twierdzisz i nie ma powodu aby nie prowadzić statystyk. Dopiero wtedy będziemy mogli jednoznacznie stwierdzać czy do zmiany doszło czy nie.

    Jeżeli nie doszło, a sytuacja jest skrajnością, to wynik jest sekwencją losowań, które to powodują nadmiernie ujemny wynik, który to w pewnym sensie jest również rozpisany jako dopuszczalny.

    Pozdrawiam również, ale czekam na więcej danych. Obecnie nie masz możliwości udowodnić mi że nie mam racji. Chyba, że zaraz dostaniemy kawał danych i zaczniemy prowadzić dyskusję, co jest również możliwym :)
    GA Gladiatus.pl & GA Gladiatus.se
    Mod Gladiatus.pl
    EX GO Ogame.pl
  • Na board ENG widziałem jak ludziska wklejali swoje statystki, Bodajże ktoś z francuskiego ogame wstawił jakiś excel z dokładnymi wyliczeniami.

    Jak Ci się chce to możesz tam dłubać - ja odpadam, nie chce mi się.

    Jutro jest event na 9x anty na ekspach także będzie można wypróbować swoje teorie :D

    board.en.ogame.gameforge.com/i…4-more-dm-on-expeditions/

    Chyba u nas też to powinno być - chociaż oficjalnego info jeszcze nie ma.