Zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa

    • Zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa

      Dziś jest jakby na to nie patrzeć dla fanów kosmicznej gry dość ważny dzień. Będziemy świadkami dwóch ciekawych zjawisk astronomicznych, które o ile pogoda dopisze będzie można obserwować już gołym okiem, albo przez lornetkę lub najprostsze teleskopy, można także będzie pokusić się o rejestrację wydarzenia aparatem lub kamerą fotograficzną. Na kolejne takie atrakcje będzie trzeba długo poczekać, więc warto spojrzeć po zachodzie Słońca na wschodnio-południowe niebo.

      Dzisiejsze zaćmienie Księżyca będzie najdłuższym XXIw. Ze względu na wczesną porę tego zjawiska księżyc będzie dość nisko, więc aby w pełni cieszyć się zaćmieniem postarajmy się o w miarę odsłonięty horyzont. Księżyc wzejdzie (przynajmniej w Poznaniu) około godziny 20:43 na azymucie 122° i będzie już w fazie częściowego zaćmienia. Całkowite zaćmienie rozpocznie się o godzinie 21:30 na azymucie 131° i wysokości 5° nad horyzontem, osiągając punkt kulminacyjny o 22:21 azymut 131° wysokość 10° a zakończy się o 23:13 na azymucie 153° i wysokości 14°.
      Od tego momentu będziemy już tylko obserwować częściowe - kończące się o 0:19 az 169° wys. 19° i półcieniowe zaćmienie którego koniec nastąpi o godzinie 1:28 na azymucie 185° i wysokości 18°.

      Drugim ze zjawisk będzie wielka opozycja Marsa, skutkiem której będą bardzo dobre warunku do obserwacji Czerwonej Planety. Nie dość że planeta będzie bardzo blisko Ziemi - najbliżej od 2003 roku, to będzie jeszcze doskonale oświetlona przez słońce, dzięki czemu nie sposób będzie jej przeoczyć - będzie to bardzo jasny punkt na niebie tuż pod księżycem.

      Nie wiem jak Wy ale ja mam zamiar dzisiaj wcześniej zrobić FS i cieszyć się nocnym niebem. O ile chmury postanowią odsłonić spektakl ;)

      //Edycja

      Generalnie w Poznaniu królowały chmury od wschodu i południa, czyli akurat tam gdzie eksponował się Księżyc z Marsem. Ale trafiały się okienka, szczególnie w końcowej części widowiska.
      Xanthus: Old_Smuggler - samozwańczy herszt @ Booze N' Bones
      Historia:
      uzekamanzi - CO lub VCO [BRO (Miłośnicy Browarów), PS (Pijane Smoki), Jyhad (Jyhad Haven), MoRe (Morte Repentina), SWB (Star Wars Brothers)]

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Marsjaner ().