Zdarzenia losowe

    • Zdarzenia losowe

      Uwielbiam gry strategiczne, niewątpliwą zaletą takich gier jest fakt, że mimo, że coś zaplanujemy coś może pójść nie tak lub może wydarzyć się coś, co przyśpieszy realizację naszego planu. W ogame są tylko dwie może, trzy opcje 1. Ktoś mnie atakuje; 2. Ja atakuję kogoś; 3. Ekspedycje 4. Niechcący sobie kliknąłem; O ile w 1 i 2 może wydarzyć się kilka zdarzeń jak np. odparcie ataku i lub źle policzone statystyki to nic po za tym nas w tej kwestii nie zaskoczy. Trójeczka to ekspedycje, tutaj też wiemy czego mnie, jwięcej się spodziewać albo coś znajdziemy, lub totalnie nic, albo piraci, ewentualnie nasza flota gdzieś przepadnie. Jednak 1, 2 i 3 są tak naprawdę wynikiem tego, że gracz zainicjował jakąś akcję. Opcja 4 to nic innego jak budowa złego budynku lub rozpoczęcie złego badania.

      Brakuje mi elementu, którego gracz nie może zainicjować i jest wobec danego zdarzenia bezbronny. Mam koncepcję kilkunastu zdarzeń losowych, które urozmaiciły by grę, oto kilka przykładów:
      - W pobliżu twojej bazy na Planeta matka [X:XXX:XX] spadł niewielkich rozmiarów meteoryt. Udało się go dotransportować do kopalni, gdzie maszyny do kruszenia skał wydobyły z niego 50.000 jednostek metalu i 10.000 jednostek kryształu!
      - W pobliżu twojej bazy na Planeta matka [X:XXX:XX] spadł dużych rozmiarów meteoryt. siła uderzenia była ogromna, wstrząs dało się odczuć w bazie. Powstało osówisko w kopalni metalu, usuwanie szkód potrwa 8h w tym czasie produkcja metalu będzie o 5% mniejsza.
      - Twój księżyc znalazł się na drodze niewielkiego deszczu meteorytów, kilka mniejszych uszkodziło delikatną aparaturę falangi czujników, jej zasię będzie ograniczony o 50% przez 24h.
      - Kilkadziesiąt kilometrów od Twojej bazy naukowcy odnotowali wybuch wulkanu. Ogromna chmura pyłu wulkanicznego będzie przesuwała się nad bazą przez 3 dni, w tym czasie wydajność elektrowni słonecznej będzie mniejsza o 10%.

      Takie i podobne scenariusze mogły by być klasyfikowane w czterech przedziałach występowania: Super rzadkie, bardzo rzadkie, sporadyczne.

      Szansa na wystąpienie zdarzenia:
      Super rzadkie 1%
      bardzo rzadkie 4%
      sporadyczne 10%
      Nic się nie wydarzy 85%

      Losowanie wydarzeń:
      Jeśli skrypt wylosuje zdarzenie super rzadkie następne losowanie za 10 dni;
      Jeśli skrypt wylosuje zdarzenie bardzo rzadkie następne losowanie za 6 dni;
      Jeśli skrypt wylosuje zdarzenie sporadyczne następne losowanie za 3 dni;
      Jeśli skrypt wylosuje zdarzenie nic się nie wydarzyło następne losowanie za 1 dzień;

      W chwili obecnej mam rozpisane 5 super rzadkich sprzyjających graczom, 5 super rzadkich kataklizmów, 8 sporadycznych i 6 bardzo rzadkich.

      Oczywiście liczby są kwestią dyskusyjną i po to też je podaję ;)

      Co o tym myślicie?

      PS, przepraszam za błędy większość tekstu pisałem na tablecie, a że jest późno, jutro dokonam korekty literówek :D

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Mr S ().