Jak najlepiej zacząć grę na nowym interfejsie

    • Gra:
    • Jak najlepiej zacząć grę na nowym interfejsie



      1.Wstęp


      Na początku gry najważniejsze jest inwestowanie w budynki dające główne źródło dochodów na planecie, czyli kopalnie metalu, kryształu i deuteru. Istotne jest również dbanie o regularną budowę elektrowni słonecznej, która daje energię do prawidłowego wydobycia surowców. Wytwórnię deuteru budujemy dopiero przy około 6 poziomie metalu i kryształu. Chcąc szybko rozwijać się, staramy dojść jak najszybciej do transporterów, które dzięki farmieniu nieaktywnych planet, dostarczać nam będą sporo surowców do dalszej inwestycji w kopalnie oraz transportery. Taką taktyką rozwoju szybko wzrastać nam będą punkty oraz pozycja w statystykach. W dalszym ciągu oprócz farmienia, rozwijamy EKO i staramy się dojść do kolonizatora, aby rozpocząć kolonizowanie nowych planet.


      2.Jak dojść do Małego Transportera

      1. Elektrownia słoneczna (Poziom 1)
      2. Kopalnia metalu (Poziom 1)
      3. Kopalnia metalu (Poziom 2)
      4. Elektrownia słoneczna (Poziom 2)
      5. Kopalnia metalu (Poziom 3)
      6. Kopalnia metalu (Poziom 4)
      7. Elektrownia słoneczna (Poziom 3)
      8. Kopalnia metalu (Poziom 5)
      9. Kopalnia kryształu (Poziom 1)
      10. Kopalnia kryształu (Poziom 2)
      11. Elektrownia słoneczna (Poziom 4)
      12. Elektrownia słoneczna (Poziom 5)
      13. Kopalnia kryształu (Poziom 3)
      14. Ekstraktor deuteru (Poziom 1)
      15. Elektrownia słoneczna (Poziom 6)
      16. Ekstraktor deuteru (Poziom 2)
      17. Ekstraktor deuteru (Poziom 3)
      18. Elektrownia słoneczna (Poziom 7)
      19. Elektrownia słoneczna (Poziom 8)
      20. Fabryka robotów (Poziom 1)
      21. Fabryka robotów (Poziom 2)
      22. Laboratorium badawcze (Poziom 1)
      23. Laboratorium badawcze (Poziom 2)
      24. Technologia energetyczna (Poziom 1)
      25. Napęd spalinowy (Poziom 1)
      26. Napęd spalinowy (Poziom 2)
      27. Stocznia (Poziom 1)
      28. Stocznia (Poziom 2)
      29. MAŁY TRANSPORTER

      3.Rozwój

      Jeśli chcesz być dobrym graczem musisz się stosować do paru ogólnych zasad. Pozwoli Ci to na dobry start w OGame. A więc na początku gry skup się na wydobyciu metalu i kryształu. Deuter służy głównie jako paliwo dla statków i dopóki nie będziesz miał dobrej i dużej floty nie będziesz go tak dużo potrzebował. Kopalnie deuteru trzymaj parę poziomów niżej od kopalni metalu i kryształu.
      Po drugie staraj się kolonizować duże planety jeśli mają służyć jako kolonie wydobywcze. Pozwoli na na dość mocną rozbudowę kopalni więc i zwiększy wydobycie. Największa szansa na duże planety jest na pozycjach od 4 do 8 w układzie słonecznym. Jeśli trafi się bardzo mała planeta nie zastanawiaj się i od razu ją porzuć. Może się to wydawać stratą, ale tak nie jest. W późniejszym okresie gry jak już ją zabudujesz będzie ciężko z niej zrezygnować. Lepiej mieć dobre
      planety od początku i nie przejmować się, że może zabraknąć na nich pól.
      Następnie zdecyduj się jaką będziesz prowadził grę. Możesz grać agresywnie, atakując i grabiąc wszystkich dookoła. Możesz też się nastawić na rozwój
      gospodarczy i inwestować w kopalnie. Dobrym wyborem jest połączenie
      obu technik i gra agresywna połączona z inwestowaniem w gospodarkę. Pozwoli to na bardzo szybki
      rozwój. Przy agresywnej grze na początku najlepiej atakować graczy nieaktywnych. Wtedy nie narazimy się na początku na odwet i ataki wroga.
      Wybuduj też na planecie małą obronę, która będzie Cię bronić przed atakami słabych graczy i samymi transporterami. Nie skupiaj się jednak za bardzo na obronie ponieważ nie można nią uciec i jak ktoś się uweźmie to ja stracisz. Lepiej inwestuj w kopalnie plus mała obrona i flota do farmienia.
      Na początku gry w ogóle nie potrzebujesz magazynów więc ich nie kupuj. Przydadzą się dopiero jak będziesz miał już duże wydobycie surowców.
      Nie zapomnij też o zapewnieniu odpowiednich zapasów energii, aby kopalnie pracowały pełna parą. Zapewnią to elektrownie słoneczne i ewentualne satelity. Te jednak można zniszczyć więc najlepszym i stałym źródłem energii są elektrownie.
      Znajdź sobie jakiś dobry sojusz i współpracuj z sojusznikami - zawsze jest Was więcej i możecie sobie pomagać surowcami i flotą.
      To na tyle jeśli chodzi o podstawowe rady na początek gry. Po za tym baw się dobrze i nie bierz wszystkiego w grze na serio, a OGame przyniesie Ci dużo satysfakcji z gry.


      4.Kolonizowanie Planet



      3. Zmiany w rozmiarach planet i ich właściwościach

      Zmieniony został algorytm losowania wielkości planet. Prawdopodobieństwa, że skolonizowana planeta będzie miała poniżej 80 pól będzie teraz dużo mniejsze. Jednocześnie zmieniony został górny próg wielkości planety, największe z nich będą miały około 250 pól.

      Zmieniony został także rozkład pozycji, na których prawdopodobieństwo znalezienia największych planet jest największe. Aktualnie największe planety będzie można skolonizować na pozycjach 4-12, wobec aktualnych pozycji 4/5/6.

      Zmiany zostały także wprowadzone we właściwościach planet na poszczególnych pozycjach. Zwiększone zostały bonusy w postaci większej produkcji energii na pozycjach 1/2/3 oraz wydobycie deuteru na pozycjach 13/14/15. Jednak warto pamiętać, że ma to także swoje minusy - zmniejszenie ilości produkowanej energii na pozycjach 13/14/15 i zmniejszenie wydobycia deuteru na pozycjach 1/2/3.

      5.Obrona Surowców

      Zakładamy sytuację, że wchodzimy na OGame i widzimy niestety wrogą flotę zmierzającą w kierunku naszej planety. Co zrobić by uchronić sie przed utratą surowców. Oto kilka porad

      1. Chwile przed atakiem wroga, rozpocznijcie budowę jakiegoć budynku, który kosztuje dużo surowców, po ataku anulujcie budowe - proste i skuteczne

      2. Jeżeli nadal zostanie wam sporo surki, to zainwestujcie w flote, albo obrone, w końcu lepiej mieć pare statków albo obronie, niż bez potrzeby stracić surowce
      3.Jeśli macie jakieś statki to zaraz przed atakiem wyślijcie ją na planete obok, po ataku zawróćcie flote, jest to drugi najskuteczniejszy sposób na uratowanie surowców.
      4. Ale najlepiej jest wysłać gdzieś flote z surowcami, albo inaczej usunąć surowce z planety, potem powiadomić o tym agresora, on już zrobi sobie sam skana, po czym zapewne zawróci flote, a wasza obrona, oraz ewentualnie statki pozostaną nie tknięte. UWAGA! niektórzy gracze są tak nieustępliwi, że zezłomują pomimo wysłania im takich informacji. Na to niestety nie poradzi nic żaden poradnik

      6.Aktywność

      Pewność jest jedna, jeżeli nie mamy kogoś w Buddy i nie mamy dostępu do listy sojuszu to jedynie znając jego nick możemy wpisać w zakładce Szukaj jego nick i wejść na jego koordynaty i wtedy patrząc na jego planetę widzimy * czyli gwiazdkę informującą o aktywności gracza.


      7.Skróty

      Skróty dla statków:
      LM - Lekki myśliwiec
      CM - Ciężki myśliwiec
      MT - Mały transporter
      DT - Duży transporter
      Kr, Cr, Cru - Krążownik
      OW, BS - Okręt wojenny (dawniej SW - Statek wojenny)
      Kolonizator, SK - Statek Kolonizacyjny
      Re, Recki - Recyklery
      Sonda, SSz, EP (od ang. Espionage Probe) - Sonda Szpiegowska
      Satelita, SS - Satelita Słoneczny
      GS, Gęś - Gwiazda Śmierci


      Skróty dla struktur obronnych:
      WR- Wyrzutnia rakiet
      LL, LDL - Lekkie działo laserowe
      CL, CDL - Ciężkie działo laserowe
      DG, Gauss - Działo Gaussa
      DJ, Jon - Działo Jonowe
      WP, Plazma - Wyrzutnia plazmy
      MPO, MP - Mała powłoka ochronna
      DPO, DP - Duża powłoka ochronna
      RM - Rakieta międzyplanetarna
      Pr - Przeciwrakieta

      Inne skróty:
      ACS - Alliance Combat System - System Walk Sojuszniczych
      FS - FleetSave
      RW - Raport Wojenny
      RS - Raport Szpiegowski
      Uni - Uniwersum
      Gal, Gala - Galaktyka
      kordy - koordynaty, czyli współrzędne położenia planety
      debris - odpadki, śmieci po walce, które orbituja w polu zniszczeń
      PZ - pole zniszczeń, miejsce gdzie znajdują się odpadki ze zniszczonych w czasie bitwy flot
      k - kilo, czyli tysiąc, występuje tylko w połączeniu z liczbą, np. 1k = 1000
      m - metal
      k - kryształ
      d - deuter
      En - energia

      ---
      Jeżeli zrobiłem jakieś błędy to sry człowiek nie komputer, doskonały nie jestem.
      Myślę że poradnik zrobiony przeze mnie pomoże nowym użytkownikom w dobrym starcie na nowym interfejsie

      Pozdrawiam Stefcio

      Post był edytowany 64 razy, ostatnio przez Stefcio ().

    • 1. Elektrownia słoneczna (Poziom 1)
      2. Kopalnia metalu (Poziom 1)
      3. Kopalnia metalu (Poziom 2)
      4. Elektrownia słoneczna (Poziom 2)
      5. Kopalnia metalu (Poziom 3)
      6. Kopalnia metalu (Poziom 4)
      7. Elektrownia słoneczna (Poziom 3)
      8. Kopalnia metalu (Poziom 5)
      9. Kopalnia kryształu (Poziom 1)
      10. Kopalnia kryształu (Poziom 2)
      11. Kopalnia kryształu (Poziom 3)
      12. Elektrownia słoneczna (Poziom 4)
      13. Kopalnia metalu (Poziom 6)
      14. Elektrownia słoneczna (Poziom 5)
      15. Kopalnia kryształu (Poziom 4)
      16. Elektrownia słoneczna (Poziom 6)
      17. Kopalnia kryształu (Poziom 5)
      18. Kopalnia kryształu (Poziom 6)
      19. Ekstraktor deuteru (Poziom 1)
      20. Elektrownia słoneczna (Poziom 7)
      21. Ekstraktor deuteru (Poziom 2)
      22. Ekstraktor deuteru (Poziom 3)
      23. Elektrownia słoneczna (Poziom 8)
      24. Ekstraktor deuteru (Poziom 4)
      25. Ekstraktor deuteru (Poziom 5)
      26. Ekstraktor deuteru (Poziom 6)
      27. Elektrownia słoneczna (Poziom 9)
      28. Fabryka robotów (Poziom 1)
      29. Fabryka robotów (Poziom 2)
      30. Laboratorium badawcze (Poziom 1)
      31. Technologia energetyczna (Poziom 1)
      32. Napęd spalinowy (Poziom 1)
      33. Napęd spalinowy (Poziom 2)
      34. Stocznia (Poziom 1)
      35. Stocznia (Poziom 2)
      Jakim cudem na nowym interfejsie np na uni x 1 chcesz w taki sposób dojść w 56 min? Chyba na Fornaxie albo Electrze gdzie prędkość jest mnożona x 5
    • ja na fornaxe doszedłem nawet chyba troche wolniej a miałem jednego z pierwszych MT na uni;)
      w sumie ładny schemat;)
      A tak serio, to nie ma znaczenia czy jesteś papieżem, czy Barackiem Obamą, czy też Bono albo Björk – niektórzy ludzie będą cię uwielbiać, a niektórzy nienawidzić. Możesz być kolesiem wałęsającym się po ulicach albo najsławniejszą osobą na świecie, to bez znaczenia. Niezgoda i opozycja są, niestety, częścią człowieczeństwa. Nie znam jeszcze artysty, który by nie zaznał jakiejś formy krytyki.
    • Tofix napisał(a):

      Możliwe, że liczył czas na samą budowę/badanie aż do dojścia do mt. A tu trzeba jeszcze doliczyć czas czekania na surowce.
      Albo to jest schemat dla uni x5


      No tak można przecież skrócić niektóre budynki czyli kopalnie i będzie wtedy normalnie
      Ale poprawie to żeby nie było niejasności ;)
      Powiem także że schemat był na uni x5 przepraszam za moją pomyłkę
      chociaż drogę do mt możecie skracać nie budując niektórych kopalni ;)

      Exe19 napisał(a):

      Błądzik: Największe planetki są teraz na 7-9.


      Odpowiem że to nie prawda wg mnie najlepiej kolonizować na polu 4-7


      P.S Prosiłbym także o jakieś ocenki tego projektu ;)

      Pozdrawiam

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez Stefcio ().

    • RE: Jak najlepiej zacząć grę na nowym interfejsie

      Eternal napisał(a):

      1. Elektrownia słoneczna (Poziom 1)
      2. Kopalnia metalu (Poziom 1)
      3. Kopalnia metalu (Poziom 2)
      4. Elektrownia słoneczna (Poziom 2)
      5. Kopalnia metalu (Poziom 3)
      6. Kopalnia metalu (Poziom 4)
      7. Elektrownia słoneczna (Poziom 3)
      8. Kopalnia metalu (Poziom 5)
      9. Kopalnia kryształu (Poziom 1)
      10. Kopalnia kryształu (Poziom 2)
      11. Elektrownia słoneczna (Poziom 4)
      12. Elektrownia słoneczna (Poziom 5)
      13. Kopalnia kryształu (Poziom 3)
      14. Ekstraktor deuteru (Poziom 1)
      15. Elektrownia słoneczna (Poziom 6)
      16. Ekstraktor deuteru (Poziom 2)
      17. Ekstraktor deuteru (Poziom 3)
      18. Elektrownia słoneczna (Poziom 7)
      19. Elektrownia słoneczna (Poziom 8)
      20. Fabryka robotów (Poziom 1)
      21. Fabryka robotów (Poziom 2)
      22. Technologia energetyczna (Poziom 1)
      23. Napęd spalinowy (Poziom 1)
      24. Napęd spalinowy (Poziom 2)
      25. Stocznia (Poziom 1)
      26. Stocznia (Poziom 2)

      27. MAŁY TRANSPORTER
      W schemacie dla zwykłych uni (x1) zapomniałeś o laboratorium.
    • RE: RE: Jak najlepiej zacząć grę na nowym interfejsie

      Maclav napisał(a):

      Eternal napisał(a):

      1. Elektrownia słoneczna (Poziom 1)
      2. Kopalnia metalu (Poziom 1)
      3. Kopalnia metalu (Poziom 2)
      4. Elektrownia słoneczna (Poziom 2)
      5. Kopalnia metalu (Poziom 3)
      6. Kopalnia metalu (Poziom 4)
      7. Elektrownia słoneczna (Poziom 3)
      8. Kopalnia metalu (Poziom 5)
      9. Kopalnia kryształu (Poziom 1)
      10. Kopalnia kryształu (Poziom 2)
      11. Elektrownia słoneczna (Poziom 4)
      12. Elektrownia słoneczna (Poziom 5)
      13. Kopalnia kryształu (Poziom 3)
      14. Ekstraktor deuteru (Poziom 1)
      15. Elektrownia słoneczna (Poziom 6)
      16. Ekstraktor deuteru (Poziom 2)
      17. Ekstraktor deuteru (Poziom 3)
      18. Elektrownia słoneczna (Poziom 7)
      19. Elektrownia słoneczna (Poziom 8)
      20. Fabryka robotów (Poziom 1)
      21. Fabryka robotów (Poziom 2)
      22. Technologia energetyczna (Poziom 1)
      23. Napęd spalinowy (Poziom 1)
      24. Napęd spalinowy (Poziom 2)
      25. Stocznia (Poziom 1)
      26. Stocznia (Poziom 2)

      27. MAŁY TRANSPORTER
      W schemacie dla zwykłych uni (x1) zapomniałeś o laboratorium.


      Poprawione dzięki za zwrócenie uwagi ;)

      Pomysł fajny ;)


      Jeśli fajny to prosiłbym o wasze ocenki tematu , trochę sie na to napracowałem ale myślę że warto oceniajcie jeśli projekt ma przejść do narzędzi i FAQ :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Stefcio ().

    • Jazz86 napisał(a):

      Exe19 napisał(a):

      Błądzik: Największe planetki są teraz na 7-9.


      W sumie to od 6-9 na 6 pozycji dostałem 230 pól więc chyba nie miało ;) na 10 pozycji też można próbować, czasami można dostać dużą planetke, ale ogólnie najlepiej kolonizować pozycje 6-9


      Tak jak wspominałem myślę ze pola dobrze są dobrane w moim poradniku :)

      //edit ulepszyłem trochę poradnik i dodałem parę działów

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Stefcio ().

    • Balian napisał(a):

      Exe19 napisał(a):

      Błądzik: Największe planetki są teraz na 7-9.
      Ten człowiek ma racje - ja gram eko na Fornaxie i mam 6 planet gdzie największe rozmiary są na 7-9, grałem na Electrze i tam na pozycjach 4-12 poza 7-9 to są konusy często po 140-160 pól..


      No tak teraz to sie pozmieniało kolonizowanie planet niż wcześniej jak było to na starym wyglądzie

      teraz obecnie jest :


      3. Zmiany w rozmiarach planet i ich właściwościach

      Zmieniony został algorytm losowania wielkości planet. Prawdopodobieństwa, że skolonizowana planeta będzie miała poniżej 80 pól będzie teraz dużo mniejsze. Jednocześnie zmieniony został górny próg wielkości planety, największe z nich będą miały około 250 pól.

      Zmieniony został także rozkład pozycji, na których prawdopodobieństwo znalezienia największych planet jest największe. Aktualnie największe planety będzie można skolonizować na pozycjach 4-12, wobec aktualnych pozycji 4/5/6.

      Zmiany zostały także wprowadzone we właściwościach planet na poszczególnych pozycjach. Zwiększone zostały bonusy w postaci większej produkcji energii na pozycjach 1/2/3 oraz wydobycie deuteru na pozycjach 13/14/15. Jednak warto pamiętać, że ma to także swoje minusy - zmniejszenie ilości produkowanej energii na pozycjach 13/14/15 i zmniejszenie wydobycia deuteru na pozycjach 1/2/3.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Stefcio ().

    • No to czym prędzej wróć do starej, bo ta jest oczo...bijna.
      Poradnik ma być czytelny a nie oślepiający ;)

      E:
      I jeszcze proponuję autorowi zaniechać pseudomoderacji.
      Moderką zajmują się ludki w zielonych mundurkach =)


      WY: :lm: :ow:

      Ja: :popcorn:

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Dynek ().

    • Dynek napisał(a):

      No to czym prędzej wróć do starej, bo ta jest oczo...bijna.
      Poradnik ma być czytelny a nie oślepiający ;)


      Ale też ma sie rzucać w oczy żeby było wszystko widoczne a nie cała szata na biało :)

      // Na życzenie GO poprawiono :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Stefcio ().

    • W pkt. 4 masz:
      Aktualnie największe planety będzie można skolonizować na pozycjach 4-12, wobec aktualnych pozycji 4/5/6.
      W pkt. 3 masz:
      Największa szansa na duże planety jest na pozycjach od 4 do 8 w układzie słonecznym.
      ;)
    • Aiche0 napisał(a):

      W pkt. 4 masz:
      Aktualnie największe planety będzie można skolonizować na pozycjach 4-12, wobec aktualnych pozycji 4/5/6.
      W pkt. 3 masz:
      Największa szansa na duże planety jest na pozycjach od 4 do 8 w układzie słonecznym.
      ;)


      Zresztą nie ma się czego czepiać projekt naprawdę jest fajny :)
      Autor to naprawi na pewno mały błąd mu się wkradł ale tak to wszystko jest ok
    • Ja tylko nie rozumiem po co drugi (nawet i może piąty) poradnik, który opisuje to samo.
      Obecnie dobry jest poradnik ' Początek Gry - MT i Zdobywanie Pkt' i jest w nim niemalże to samo.

      /Edit
      Chociaż ten jest przystosowany do Redesign, ale niewiele to zmienia.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Yellowstone ().

    • na nowych uniach trochę mogę zawęzić poszukiwania wielkich planet - najczęsciej największe trafiają się na 6-10 na uniach nowych czyli literowych - polecam;)
      może sie starzeje ale nie widze tam labolatorium w schemacie:D
      A tak serio, to nie ma znaczenia czy jesteś papieżem, czy Barackiem Obamą, czy też Bono albo Björk – niektórzy ludzie będą cię uwielbiać, a niektórzy nienawidzić. Możesz być kolesiem wałęsającym się po ulicach albo najsławniejszą osobą na świecie, to bez znaczenia. Niezgoda i opozycja są, niestety, częścią człowieczeństwa. Nie znam jeszcze artysty, który by nie zaznał jakiejś formy krytyki.
    • Miki1991 napisał(a):

      na nowych uniach trochę mogę zawęzić poszukiwania wielkich planet - najczęsciej największe trafiają się na 6-10 na uniach nowych czyli literowych - polecam;)
      może sie starzeje ale nie widze tam labolatorium w schemacie:D
      Juz się znajduje laboratorium ;)
    • Sugerowałbym uwzględnienie tutorialu w schemacie dojścia do MT - umiejętne wykorzystanie pozwala skrócić nieco potrzebny na to czas. Niby nie jest to aż taka różnica, ale schemat nie jest "najoptymalniejszy"
    • bez sensu jest opisane dojście do mt
      po co elektrownia na 8 jak metal na 5 a kryształ i deuter na 3?? w takim układzie to po tygodniu uzbiera sie wszystko na tego pierwszego trampka...
    • Zgłaszam poprawkę: punkt 19 na uni z prędkością 1 jest nieco nad wyrost.
      Gdyż po 18 mamy już i tak zapas energii.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Visual ().