Poradnik dla Górnika. Wszystko co i jak.

  • Gra:
  • Heh no ja się nie dziwię, że sceptyczny jak pokazałeś rw gdzie jest bunkier z flotą ;) Bez przesady Panie, ale jaka obrona ma chronić taką flotę ;) Bunkier polega na chronieniu surowców + DT. Do tego do bunkra daję się gs, a tutaj nie ma żadnego ;)

    Także to ST które pokazałeś niczego tutaj nie udowadnia ;)

    S:4000 ACS:7608
    ST:71 7Dni-9ST
    [21:40]marcik>wiercipupka;P
    [22:07]marcik wklada marchewke do nosa czesiownik
    [22:11]marcik wyciaga por i chlosta czesiownik ile wlezie
    [19:43]marcik drapie Czesiownik za uszkiem:D
  • Czesiownik napisał(a):

    Heh no ja się nie dziwię, że sceptyczny jak pokazałeś rw gdzie jest bunkier z flotą ;) Bez przesady Panie, ale jaka obrona ma chronić taką flotę ;) Bunkier polega na chronieniu surowców + DT. Do tego do bunkra daję się gs, a tutaj nie ma żadnego ;)

    Także to ST które pokazałeś niczego tutaj nie udowadnia ;)
    Niestety udowadnia. Dodajmy do Twojej listy, że bunkier ma chronić jeszcze satelity. Z Twojego poradnika wynika, że nie uważasz za słuszne wspomaganie się elektrownią fuzyjną (moim zdaniem to błąd, chociaż rozumiem Twój punkt widzenia, że zużywa deuter*), a elektr. słoneczne proponujesz na niskim poziomie.

    * Mniejsze zużycie deuteru a większą wydajność można osiągnąć poprzez rozwój technologii energetycznej.

    I w tym miejscu znajdą się zapaleńcy co wlecą Ci GS po to by nie tyle ukraść surówkę, co pozbierać resztki po DT i satelitach.

    Swoją drogą, jeśli mówimy o bunkrze, to przedstawię swoje przemyślenia (i kalkulacje).
    Założeniabr>1) Najsilniejsze działo to plazma.
    2) Przelicznik najniższy surowców jest 2M:1,5K:1D

    Na podstawie 2 wyliczmy koszt 1 plazmybr>
    Plazma 50000M 50000K 30000D = 88333
    Zadajmy sobie pytanie: Ile musimy wybudować innych jednostek, żeby zrównoważyć obronę i atak 1 plazmy?

    Ponieważ nie mogę tu wstawić arkusza kalkulacyjnego, to pokażę końcowy wynik.



    ATAK (liczone jako siła ataku danej jednostki/siła ataku plazmy)
    Wyrzutnia rakiet 38
    Lekki laser 30
    Jon 20
    Ciężki laser 12
    Gauss 3
    Plazma 1
    OBRONA (siła powłoki danej jednostki/siła powłoki plazmy)

    Wyrzutnia rakiet 15
    Lekki laser 12
    Jon 1
    Ciężki laser 3
    Gauss 2
    Plazma 1
    Uwzględnijmy teraz koszt budowy jednostek, żeby zrównoważyć siłę ataku i obrony 1 plazmy
    Koszt na jednostkę ataku Koszt na jednostkę obrony
    Wyrzutnia rakiet 37500 13 50
    Lekki laser 32500 11 43
    Jon 100000 33 10
    Ciężki laser 52000 17 43
    Gauss 60000 20 110
    Plazma 88333 29 294
    Z tego wynika, że najtańsze pod względem otrzymania siły ataku 1 plazmy to budowa 30 lekkich laserów i że w ogóle najtańsze w ataku są lekkie lasery.

    Jeśli chodzi o obronę, to najtańszą obronę zrobimy z dział jonowych, a później z lekkich laserów i ciężkich laserów.

    Zatem odpowiedź na pytanie z czego powinna się głównie składać obrona brzmi: z lekkich laserów. Zapomnijcie zatem o wyrzutniach rakiet jako mięsie. Nie są opłacalne.

    Pozostaje tylko jeden problem: szybkie działa. W sprawie szybkich dział warto zobaczyć (z FAQ)br>
    A oto wykaz statków które mają szybkie działa: Tabela - szybkie działa poszczególnych statków.

    Więcej na temat szybkich dział znajduje się w temacie: Mechanizm szybkich dział - temat tabu?
    A to oznacza, że trzeba by zwielokrotnić odpowiednio ilość obrony.

    BTW. Żeby zdjąć 1 GS wg SpeedSima potrzeba co najmniej 35 plazm. Ale po takiej walce zostaną 29.

    No i żeby nie była zbyt łatwo. Nawet jak się zabezpieczymy obroną, to zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże wystrzelić RM. Kojarzę jakieś RW gdzie wystrzelono ponad 1000 RM. I po bunkrze.... A punkty z bunkru idą na marne...

    Macie może jakieś własne wnioski w tej sprawie???

    AD VOCEMbr>Proponowana przez Czesiownika obrona + 150 DT + 1500 Sat w starciu z 900 GS daje odpadków: 270.000 Metalu (0%), 1.170.000 Kryształu i straty: ponad 48 mln M., 26 mln K., 8 mln D. Auć! :quasi:

    Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez dedrytus ().

  • No właśnie jaki jest wynik końcowy ? Nikt Ci nie wleci nie poleci w ACS żeby mieć 900 gwiazd zeby zarobic niecale 2kk surowców ;) Bo surki już dawno nie będzie ;) Taką ilością gwiazd leci się na duże bunkry, ale z flota, surką. ;)

    S:4000 ACS:7608
    ST:71 7Dni-9ST
    [21:40]marcik>wiercipupka;P
    [22:07]marcik wklada marchewke do nosa czesiownik
    [22:11]marcik wyciaga por i chlosta czesiownik ile wlezie
    [19:43]marcik drapie Czesiownik za uszkiem:D
  • Ale z tą pewnością że nikt nie wleci jak będzie stratny, to przesadziłeś.

    Sam, gdy kogoś nie lubiałem, wlatywałem mu z dość sporymi stratami (nawet powyżej -20kk surowca), nie zważając na obronę. Chodziło o przeoranie bunkra i zniszczenie floty ;)
    A czasem to już z samej chęci wlecenia w coś. A dzisiejsze floty są naprawdę ogromne.
    Reszta ujdzie.
  • A co ja pisałem już dawno dawno ?:) Jeżeli ktoś szuka wrogów to niech nie buduję obrony bo nic mu nie da;) Górnik powinien być mhm przyjazny. Szukać raczej znajomych a nie wrogów ;) Bo po co górnikowi wrogowie, jak i tak nie atakuje. Chyba że zajmuje się farmieniami, ale wiadomo jak z nimi jest, Jeśli robi się to z głową to wrogów i tak nie będzie miał ;)

    S:4000 ACS:7608
    ST:71 7Dni-9ST
    [21:40]marcik>wiercipupka;P
    [22:07]marcik wklada marchewke do nosa czesiownik
    [22:11]marcik wyciaga por i chlosta czesiownik ile wlezie
    [19:43]marcik drapie Czesiownik za uszkiem:D
  • Czesiownik napisał(a):

    Technologia ekspedycyjna na tym poziomie daję Ci możliwość wysyłania aż trzech flot naraz. Podnosisz nieznacznie wartość bunkra na dwóch koloniach, aby bronic dodatkowe 1000 MT i tyle tez tam statków produkujesz (trzecia flota ekspedycyjna jest na głównej planecie). 1 na milion szans, ze stracisz flotę (a nawet jeśli to bardzo łatwo ja odbudujesz) więc czysty zysk (znajdujesz na ekspach flotę, surowce itd wiec po pewnym czasie się zwraca te 1000 MT)
    Czesiownik: Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego proponujesz MT w ilości 1000 wysyłać, a nie mniejszej lub większej? Czym to jest podyktowane???

    Thanx from the mountain, jak to mówią górale ;)
  • Bardzo dobra robota

    Witam,zamierzam wrócić do gry po kilku miesiącach przerwy :)A że na swoich kontach szedłem w górnika to warto było powtórzyć .Jak ktoś pamięta Duch uni 47 :D
  • warto było poczytac temat troche wiadomości sobie przypomniec, a nawet się czegoś nauczyc ; )

    Naprawdę odwaliłeś kawał dobrej roboty, jest to bardzo przydatne zarówno dla nowych graczy ja i już dla tych bardziej doświadczonych ; )
    Oby więcej takich tematów można było znaleźc...

  • Przyznam, że po przeczytaniu poradnika znowu zacząłem puszczać floty na ekspedycje. I wynik nie jest zły (3 fale po 9 godzin: 400, 600 i 800DT)
    Zarobek z jednej nocy: 128 antymaterii, 16k deu i 116k krychy
  • Za jakiś czas będzie opublikowane badanie. Mam już wyniki trzeba tylko wszystko opisać i wykresy zrobić dotyczy to oczywiście ekspedycji ;)

    S:4000 ACS:7608
    ST:71 7Dni-9ST
    [21:40]marcik>wiercipupka;P
    [22:07]marcik wklada marchewke do nosa czesiownik
    [22:11]marcik wyciaga por i chlosta czesiownik ile wlezie
    [19:43]marcik drapie Czesiownik za uszkiem:D
  • jeszcze coś ode mnie na temat rozłożenia planet: jeśli mamy ekonoma co ma mało czasu, to ulokowanie 1 czy 2 planet w miejscu hmm, spokojnym, czyli dalsza gala (7-8) i do tego blisko końca gali (układy 490-499) byłoby chyba niezłym pomysłem. Sam tak mam i wiem że praktycznie tam nikt nie skanuje, nie mówiąc już o lataniu. ( te planety by służyły do zwożenia surki, fsów i ekspedycji i w razie nie odebrania fsa flotka by mogła w miarę bezpiecznie poczekać na właściciela, a w 1 czy 2 galach nie odbieranie fsów często kończy się złomem)

    edit: odnośnie obrony to uważam że jest jej za dużo, jeśli zwozimy surkę codziennie, to wystarczy dużo mniej, a i tak nikt nie będzie latał (sprawdzone z autopsji)

    ale sam poradnik jak najbardziej OK, co zresztą już napisałem w poprzednim moim poście w tym temacie ;)
    Uni 50 (RIP) top 30 OFF, Uni 60 (RIP) top 80 OFF, Merkur top 80 OFF
    Octans - Namietny Endriu - bawimy się :D

    Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Sir Xelox ().

  • gram ekonomia bardzo często (zawsze, przynajmniej na początku),
    mam na swoim koncie jeden rekord oGame.pl w wydobyciu dobowym (meta, kris i całościowe).

    jestem specjalistom od bunkrów (lubię je mieć i je jechać),
    teraz eksperymentuje z bunkrami na księżycach)...

    co mogę dodać do tematu?

    bunkry sa WYPAS tak długo, jak oGame to gra indywidualistów, ludzi którzy są zbyt różni, zbyt przekorni i kłótliwi.
    Póki dominują sojusze 20 osobowe - bunkry mają się dobrze.
    I tu nie ma żadnej dyskusji!

    gdyby gracze zrzeszali się w większe struktury, Bunkry poszły by spać od ognia rakietowego.
    teraz nawet kilku graczom nie opłaca się, ani nie chce się bunkrów rakietować (a zniszczą każdy i pozbawią pkt i nie można się przed tym uchronić).
    akcje rakietowe należą więc do wyjątku, spokojnie więc można grzać się satelitami i olewać elektrownie.
    parodia - bo gdyby sojusze były większe (i rangi w nich miały jakikolwiek sens), to obowiązywałaby regóła basha na wojnach, bunkry były by rozbierane, a satki kasowane.
    Tu jest odpowiedź, po co programiści umieścili w grze elektrownie fuzyją - ma ona grzać w czasie takiej wojny, by mieć coś z wydobycia.
    Bo na takich wojnach powinno sie bunkry kasować, farmić i odcinać graczy od ich podstawy surowcowej - EKO.
    teraz tego nie ma, więc ideę że bunkry są BE, można olać.
    Bunkry mają sie dobrze, kto policzy to wie, jakim jeleniem jest ten, co wydaje góry surowca na elektrownie =)

    Nie zgodzę sie tylko z jednym - z "rozmiarami" propnowanych bunkrów.
    są za duże!
    dobry bunkier to taki, po stracie którego nie będziemy płakać.
    czyli nie droższy niż 15-20kk surowca! (też są skuteczne)
    a opisywane tutaj kosztują 20-50kk surowca.
    Zdecydowanie za dużo!

    wstawienie GS do bunkra nic nie daje, wręcz przeciwnie - może sprowokować atak!
    Oczywiście GS`ami.
    górnik i bunkrownik, który obstawił się obronąi czeka aż mu sięnaprodukują surowce (nie loguje sie przez kilka dni - NORMA - byle by nikt o tym nie wiedział), ryzykuje nalot GS - przylecą. Straty na dużym bunkrze są nie do odbudowania, bo potem GS polecą ponownie i tak w kółko.
    Zostaje sie ze zdewastowanym bunkrem i tyle (redukcja do 5-10kk wartości).

    do tego polemizowałbym, czy LL są lepsze od WR...
    teoretycznie LL są niezbędne - na początku gry, by nie orały nas krążowniki.
    ale potem - LL czy WR - nie ma różnicy w sile ognia, bo oba te działka nie mają szans na zestrzelenie choćby LM`ka na pojedyncze trafienie.
    LL robią wtedy za rozpraszacz ognia i tyle.
    a że WR kosztuje tylko metal (gigantyczny plus tych działek wg mnie), to elegancko można wyrzucać nadwyżki tego surowca w ten model działa.
    głowną robotę przecież odwalają i tak plazmy i po części gausy (CL sprawdzają sie tylko jak atakują nas LM`ki).
    Dla bombowca nie ma różnicy, czy stoi WR czy LL - po co tracić kryształ?

    Podsumowując - bunkry są fajne, niezbędne i wygodne, byle nie za duże (nigdy nie chronią floty).
    tylko satelity i surowce.

    Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Czart` ().

  • Co do tego bunkra -

    Nie licząc techów. Bunkier taki jak podałes -

    5.000 WR
    10.000 LDL
    1.000 CDL
    200 GUSS
    250 PLAZM
    1 MP
    1 DP

    1 GS
    1k satelit

    ========================

    Wlatuję w taki bunkier 20 Gwiazdkami bez własnych strat . Dla czystej zabawy, 20 Gwiazdek to nie wiele, 3 falę dziennie mogę wysłac, 20 Gwiazdek robi straty

    23 449 000 Metalu, 12 278 000 Kryształu i 4 153 000 Deuteru / wiadomo że 70% sie odbuduję a więc

    7kk Mety, 3.5kk krychy i 1.2kk deu w plecy . 3 naloty i jesteśmy stratni

    21kk Mety, 10.5kk krychy i 3.6kk deu w plecy. Bo ktoś po prostu chciał sie zabawić.

    A jak powtarzam, 20 Gwiazdek to nie jest dużo.

    P.S ma nawet zysk, Strąci nam gwiazdkę i satki..

    Zysk nie jest mały bo
    1 500 000 Metalu, 1 906 200 Kryształu

    Ja bym poleciał.

    Pozdrawiam
  • Laha napisał(a):

    Co do tego bunkra -

    Nie licząc techów. Bunkier taki jak podałes -

    5.000 WR
    10.000 LDL
    1.000 CDL
    200 GUSS
    250 PLAZM
    1 MP
    1 DP

    1 GS
    1k satelit

    ========================

    Wlatuję w taki bunkier 20 Gwiazdkami bez własnych strat . Dla czystej zabawy, 20 Gwiazdek to nie wiele, 3 falę dziennie mogę wysłac, 20 Gwiazdek robi straty


    Dziwne...
    Wklepałem dokładnie to samo, bez techów i zostanie Ci 14-18 GŚ, a górnikowi ponad połowa bunkra ;]
    Żeby zniszczyć obronę 1 atakiem musisz wysłać 71 GŚ i jest prawdopodobieństwo, że padnie 1 GŚ, zysk będzie w postaci 3.000.000 metalu i 2.988.000 kryształu + farming. Niby jakiś jest, czy ktoś się odważy? Trudno powiedzieć.
  • O matko, faktycznie Oo

    Więc poprawka:

    Wlot bez strat to 35 GSów

    Reszta bez zmian, nie przeklepie całego bunkra, ale zniszczę kawałek, kawałek po kawałku dla zabawy kiedyś go zjadę, bez strat
  • Prawdopodobieństwo, że znajdzie się ktoś taki jest małe, prawdopodobieństwo, że ten ktoś będzie w układzie jest bardzo małe. Będziesz niszczył bunkier w dzień lecąc 9 godzin, górnik zobaczy i jeszcze na Tobie zarobi, będziesz systematycznie niszczył bunkier w nocy, popadniesz w rutynę i wylądujesz w reckach - tak źle, tak niedobrze. Uwierz mi kumaty górnik naprawdę wolałby być skanowany, atakowany i gnębiony. Złom pod dom, dobra rzecz, nawet dla górnika ;]

    Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Szczerba ().

  • nie ma czegoś takiego, że "górnik" zrobi ci KUKU.

    GS`y plackują bunkier bez strat i ... go zjadą.
    Dlatego niedobrze jest trzymać w bunkrze GS - one prowokują atak, bo jest dużo złomu z niej - wystarczająco dużo na farming i uciechę z przeorania zasieków.

    A dlaczego górnik nic nam nie zrobi?
    wystarczy policzyć i pomyśleć.
    wcześniej podawałem, że sens jest robić mniejsze bunkry - za około 15kk ( 1 GS w bunkrze to 10kk ! ).
    podawany bunkier tutaj to bagatela prawie 78kk surowca!

    nawet wg moich standardów 9 planet zabunkrowanych(15kk x 9) to 135kk surowca (135k pkt)
    wg tu proponowanych to już (78 kk x 9) to 701 kk surowca i (701 k pkt) !

    no to sory.
    ktoś kto ma takie bunkry, ma grubo powyżej 1kk pkt - proponowany tu wariant to konto z jakimś 3-4kk pkt...
    no chyba że myślicie o tylko jednym takim "megabunkrze".
    ale i tak nie zmienia to taktyki gracza "na bunkrze".
    gracz na "tak dużym bunkrze" gra już długo, i nie loguje się za często. Bunker to wygoda i jego logi przypuszczam (po roku gry) pełne są przerw 1-2-3 dniowych. rajd GSami na taki bunkier jest jak najbardziej REALNY.

    patrząc na moją wersje bunkra - można go postawić na każdej koloni.
    (czyli taki, który spełnia swoje zadanie i jest jednocześnie na tyle mały, że po jego rozwaleniu nie będziemy płakać).
    parametrów nie podawałem wcześniej....
    dla planety bez księzyca:- 1000-2000 WR (dla OW, Panca, Bombka nie ma różnicy WR czy LL, a oszczędzamy kryształ. A Nisczary zrobią rzeź z LL),
    - 100 CL (do masakrowania LM i MT, ale rzadko kto lata nimi na bunkry, nie na taki jak tu),
    - 50 gausów (strącają krążowniki, DT i wyłączają SD bombowców, ale i tak są drogim mięsem armatnim - odpowiedniej ilości OW, Pancy, Bombków Gausy nic nie zrobią)
    - 20 plazm (kręgosłup bunkra, straty minimalne agresora liczymy wg ilość plazm /2, czyli agresor straci minimum 10 OW (600k surowca))

    dla planet z księżycem liczymy wielkość tego bunkra x2, przy czym możemy dodać też kolejne 2-3 tys WR.

    bunkier stawiam "modułowo", nazywam to MODUŁEM PLAZMY (1 Plazma, 2 gausy, 5 CL i 50-100 WR).czyli dodając jedna plazmę, nalezy dobudowac resztę dział.
    WR dodaję opcjonalnie i najczęściej w dalszej części gry - gdy chce się pozbyć nadwyżek metalu.
    Bunkier taki ma tez taka zaletę, że w przypadku planety bez księżyca, dopuszczamy możliwość ataku.
    na planecie stoją transportery, niewielka flota farmiaca i satelity.
    w sytuacji gdy leży tam jeszcze ponad 2kk surowca (i sporo paliwa w tym), ktoś może się połakomić i funduje nam próbę księżycowa (złom z niego i z nas jest około 14-18 %)...
    a straty odbudujemy raz dwa z Eko planety (są niezauważalne), a takie ataki naprawde incydentalne.

    pozdrawiam
  • Według mnie górnik może zrobić KUKU. Może posiadać jakieś gwiazdki w innej gali lub poprosić kumpli o wsparcie. Niech mu jakiś flociaż podeśle 5k pancków i już 35 Gs-ów w piach. Zyskiem się mogą jakoś podzielić. :P
  • Ci co mówią o "rajdach GS-ami"(słodka nazwa na te wolne jednostki :P ) widocznie lubią być złomowani. mientuma ma 100% racji mówiąc o wsparciu czy jakiejkolwiek podstawce dobry górnik dąży do paktowania nie rywalizacji. Mądry górnik mający kogoś do podstawki ma same zyski i zalety dla siebie i dla wpierającego. Złom na pół czy jak to tam dzielicie i jedziemy dalej a górnik ma spokój przez 2 tyg a flociarz frajdę z podstawki i chwili emocji z nieznajomą mu osobą :)
  • Za to agresor chyba się nie śmieje wtedy... XD
    Górnik przeważnie ma wysokie eko a właśnie takie odstraszanie poprzez kilka podstawek uczy flociarzy tego, których górników należy omijać.
    <Absynth> cuteconverter nie wiadomo dlaczego nie wziął pod uwagę farmingu przy podziale
    <Maciek2> bo uznał że się tobie nie nalezy
  • Jest droga ta obrona co podałem, ale według mnie powinna być taka. Nie mówię że Twoja metoda jest zła, bo również jest dobra, ale dla mnie ta większa obrona daję większa ochronę. Rajd gs'ami ok ale ile trwa jak długo. Do tego czasu sami możemy mieć podstawkę zrobioną. W końcu znamy kogoś. Jesteśmy w sojuszu. Po za tym również sami możemy mieć trochę tych gs'ów.

    Są gracze którzy nie logują się przez 1-2-3 dni jak mówisz. Ja loguje się codziennie - dwa razy dziennie. Daję mi to większe bezpieczeństwo, a ile czasu mi to zajmie ? parę minutek ?

    Zresztą jeżeli jesteś graczem który "współpracuje" z innymi graczami gawędkuje sobie z nimi a nie kłóci to nie będą na Ciebie latać ;) Trzeba też zadbać o dyplomacje jeśli jest się górnikiem ;)

    S:4000 ACS:7608
    ST:71 7Dni-9ST
    [21:40]marcik>wiercipupka;P
    [22:07]marcik wklada marchewke do nosa czesiownik
    [22:11]marcik wyciaga por i chlosta czesiownik ile wlezie
    [19:43]marcik drapie Czesiownik za uszkiem:D
  • Świetnie powiedziane-nic tak nie działa odstraszająco jak dobre układy-i nawet flotka 30k panców jest mniej poważnym argumentem...
    W pełni się zgadzam z przedmówcą-kilka minut dziennie daje bezpieczeństwo a niewiele zajmuje. Poza tym można robić bunkry antyfarmingowe tak żeby agresorowi się po prostu nie opłacało polecieć nawet na 2-dniowy urobek bo więcej straci niż zyska i nie trzeba do tego żadnego systemu...
    <Absynth> cuteconverter nie wiadomo dlaczego nie wziął pod uwagę farmingu przy podziale
    <Maciek2> bo uznał że się tobie nie nalezy
  • Czesiownik kiedy można się spodziewać Twojego poradnika na badania, z miłą chęcią czy tam co tam napiszesz i poradzisz :). Ogólnie projekt zajefajny i naprawdę pomocny, polecam.
  • mniej więcej w tym tygodniu bądź następnym ;) Co prawda będą to opublikowane pierwsze badania na temat ekpedycji ale coś tam na pewno wniosą. Będą też kolejne z innymi jednostkami i ilościami :)

    S:4000 ACS:7608
    ST:71 7Dni-9ST
    [21:40]marcik>wiercipupka;P
    [22:07]marcik wklada marchewke do nosa czesiownik
    [22:11]marcik wyciaga por i chlosta czesiownik ile wlezie
    [19:43]marcik drapie Czesiownik za uszkiem:D