Historyczny

  • Quiz

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  • bitwa wyglądała tak :
   [img]
   [url]http://www.freha.pl/uploads/monthly_10_2010/post-2016-1286362634_thumb.jpg[/url][/img]

   ciężko dać podpowiedź: bitwa odbyła się w Hiszpani, a dokładniej w Almansa, 25 IV 1707, zwycięskimi francuzami i hiszpanami (Burbonami) dowodził Berwick, a pokonanymi anglikami (Habsburgami) - Galway.

   pytanie oddaję teraz ja chcę po zgadywać ;)

   The post was edited 2 times, last by Warna ().

  • Właściwie odpowiedź została już udzielona, ale żeby przyspieszyć cały proces.

   Społeczeństwo Sparty dzieliło się na trzy grupy społeczne:
   - Spartian- Najmniejszej grupy społecznej. Spartiaccy mężczyźni powyżej trzydziestego roku życia posiadali pełnie praw obywatelskich (powyżej 60 roku życia mieli też możliwość zasiadania w geruzji).
   - Helotów- zależnych chłopów bez praw politycznych, ośmiokrotnie liczniejszych od Spartian.
   -Periojków- wolność osobista, brak praw politycznych, znikomy wpływ na politykę. Ponadto zajmowali się pracami zabronionymi Spartiatom.

   Stąd odpowiedź prosta: Mogłeś być Spartaninem, ale należeć np. do grupy Helotów.

   The post was edited 1 time, last by Old Shatterhand ().

  • Pięknie przedstawiłeś wszystko tyle że tak obok tematu. lub dodatkowo, Najpierw ważne było urodzenie potem chłopak musiał przetrwać agogę, krypteję a po niej do lat 30 znaleźć żonę - spartankę i spłodzić syna. Gdy tego nie wykonał tracił przywileje

   a poźniej owszem można było należeć do Geruzji
   zaliczam
  • Co do urodzenia i agoge, które wynikają same z siebie, zgadzam się. Jeśli chodzi o żonę, Spartiata mógł znaleźć i w 30 roku życia (jeżeli masz inne źródło prosiłbym o podanie go), ale faktem jest, że jego obowiązkiem był ożenek. Nie słyszałem natomiast o wymogu posiadania syna, ani w ogóle dziecka, i tu ponownie prosiłbym o źródło. Także krypteje nie dotyczyły każdego Spartianina a najlepszych spośród nich (mówimy wciąż o młodzieży w trakcie agoge), zresztą przeczytałem gdzieś, że krypteje odbywały się tylko jeżeli wciągu służby młodzieńca nie odbyła się żadna wojna. Ponadto można by dyskutować o rzeczywistym istnieniu Kryptei w postaci przedstawionych przez ówczesnych historyków, gdyż wydaje się to dość nielogiczne.

   Pytanie: Nie jestem pewien czy czasem nie było, ale...
   Napoleon Bonaparte wrócił z Egiptu porzuciwszy swoją armię. Dlaczego wrócił jako bohater, i dlaczego nie wyciągnięto konsekwencji za tę dezercję?

   The post was edited 1 time, last by Old Shatterhand ().

  • źrodła Ci nie podam bo to takowego nie mam ;)
   podtrzymuje wszystko co napisałem: źle jednak się wyraziłem; miał mieć dziecko syn nie był aż tak konieczny ;) Mi się wydaje a w zasadzie uważam że krypteja była testem po agoge. tego :
   gdzieś, że krypteje odbywały się tylko jeżeli wciągu służby młodzieńca nie odbyła się żadna wojna

   nie wiedzialem mówiąc szczerze

   Ponadto można by dyskutować o rzeczywistym istnieniu Kryptei w postaci przedstawionych przez ówczesnych historyków, gdyż wydaje się to dość nielogiczne.

   i to zdanie jest bardzo dobrym podsumowaniem... różne są źródła, róźne zdania, nie wiem czy są jakieś źródła pisane dlatego nasze rozumowanie tego również może być różne ;)

   co do odpowiedzi to nie jestem pewien może być źle
   czyż dlatego że po powrocie obalił rząd?

   The post was edited 1 time, last by K A S T O R ().

  • Odpowiedź na pytanie zła. Rząd istniał jeszcze, ponadto uczynił go nawet dowódcą wojskowym Paryża.

   Co do żony nadal będę się upierał, że obowiązkiem było ożenienie się do trzydziestego roku włącznie. O dziecku się nie wypowiem bo szczerze mówiąc, nie słyszałem.
   Kontynuując o Kryptejach, to istnieją źródła pisane jakiś historyków, z tym, że jak już mówiłem są wbrew logicznemu myśleniu, i według mnie w przedstawionej formie są po prostu pogłoską mającą gloryfikować system spartański.
   Ale wracając do meritum, krypteje miały oswoić wybraną młodzież z zabijaniem wrogów, dlatego też w czasie wojny nie organizowano ich. Choć spotkałem się z cytatem jakiegoś historyka z tamtego okresu, że odbywały się co roku, gdyż co roku wybrany efor wypowiadał wojnę helotom. Ile z tego prawdy? Nie wiem, natomiast faktem jest, że podczas wojen peloponeskich heloci służyli nawet w wojsku jako hoplici.
   Swoją drogą temat dość zajmujący.
  • Cóż pogadam z moim źródłem i dam Ci odpowiedź jak nie zapomnę to nawet jutro
   co do pytania o Napoleona to nie mam pojęcia - będę szukał ;)

   pozdrawiam

   EDIT: w sumie moją jedyną koncepcją było obalenie rządu 0_o
   strzelam raz drugi... zawarcie pokoju z Austrią zaraz po powrocie :roll:

   Moje źródło powiedziało że inf dotyczące potomka i ożenku są pewne... a co do krypteji to źródło jest prawie pewne i poszuka mi inf ktore gdzieś czytało :E

   EDIT; jak nie, a domyślam że nie to poproszę podpowiedź :)

   The post was edited 2 times, last by K A S T O R ().

  • zdaje się, że miał zostać wtedy koronowany na cesarza Francuzów (nie Francji ;)), a gdy powrócił do Paryża ogłosił sukces w wyprawie egipskiej co było nie prawdą gdyż jego armia została zdziesiątkowana przez turków i zaraze
   u4 - 10669% - 14 ST - średnia 762%
   u7 - 18291% - 34 ST - średnia 537%
   u35 - 53941% - 43 ST - średnia 1254%

   "Honor nie szpeci godnego, ani godny honoru."
  • sorry, że się wtrącam, ale muszę wyprowadzić was z błędu dotyczącego Spartiatów
   Spartiaci - pełnoprawni obywatele Sparty, zostawali nimi dopiero po ukończeniu 30 roku życia i od tego czasu mogli brać udział w Zgromadzeniu Ludowym, jak również się ożenić. Niezawarcie związku małżeńskiego groziło utratą praw.
   Chyba stąd wasze niedomówienia :D
   tak czy owak zdecydowana większość na owy ślub się decydowała.
   "Wiele rzeczy jest niemożliwe dopóki się ich nie spróbuje, by się przekonać, że naprawdę są niemożliwe"
   Terry Pratchett
  • nie będę się z Tobą kłócić :D, egzamin z tego miałam w czerwcu coś jeszcze pamiętam, nawet się do książki pofatygowałam :)
   ps. jeszcze zależy jakie są te Twoje źródła =)
   "Wiele rzeczy jest niemożliwe dopóki się ich nie spróbuje, by się przekonać, że naprawdę są niemożliwe"
   Terry Pratchett
  • Krwawy Tapicer wrote:

   zdaje się, że miał zostać wtedy koronowany na cesarza Francuzów (nie Francji ;)), a gdy powrócił do Paryża ogłosił sukces w wyprawie egipskiej co było nie prawdą gdyż jego armia została zdziesiątkowana przez turków i zaraze   Hmmm, zerknij na daty obu wydarzeń. Źle.

   Spartiaci - pełnoprawni obywatele Sparty, zostawali nimi dopiero po ukończeniu 30 roku życia i od tego czasu mogli brać udział w Zgromadzeniu Ludowym, jak również się ożenić. Niezawarcie związku małżeńskiego groziło utratą praw.

   Błąd. Spartiaci mogli się żenić i po 20. roku życia, ale żyć musieli nadal w koszarach. Poza tym sądzę, że znam źródło tego tekstu, bo sam się na nim uczyłem, i mogę stwierdzić, że podręcznik był do niczego (poucinane informacje, często błędy, albo niedomówienia wprowadzające w błąd).

   Edit:
   Kolejna podpowiedź, teraz powinno być już bardzo łatwo. Chodziło o działania armii rosyjskiej w europie.

   The post was edited 2 times, last by Old Shatterhand ().