Biologiczny

    • Quiz
    • Mam! =) Poprzez angielską wiki The Most Extreme do tego robaczka Niesporczaki
      i jak? :>

      EDIT: Jako że odpowiedź jest pewnie poprawna, to zadaję:
      Dlaczego ewolucja ma problemy z wyeliminowaniem u człowieka wyrostka robaczkowego?
      (Trwam w nadziei że Wiki nie wie)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Dexter14 ().

    • Brawo Dex :D
      Spróbuję odpowiedzieć..wg mojej wiedzy(nie wiem,czy dobrej)w wyrostku są przechowywane bakterie symbiotyczne flory jelitowej,które pomagają trawić,chronią i oczyszczają jelita oraz wytwarzają witaminy i inne i w razie ich utraty w wyniku choroby lub innych czynników może ona zostać przywrócona :)
      Dobry pomysł nie jest zły..
    • Tygrysq napisał(a)
      Brawo Dex :D
      Spróbuję odpowiedzieć..wg mojej wiedzy(nie wiem,czy dobrej)w wyrostku są przechowywane bakterie symbiotyczne flory jelitowej,które pomagają trawić,chronią i oczyszczają jelita oraz wytwarzają witaminy i inne i w razie ich utraty w wyniku choroby lub innych czynników może ona zostać przywrócona :)

      A to mnie zaciekawiłeś tym stwierdzeniem że pełni on jakąś funkcję... faktycznie wytwarza pewne substancje, ale nie jest w tej kwestii oryginalny wśród narządów, a więc i zbędny. Pytanie raczej z grupy ciekawostek, jak się nikomu nie uda to jutro podpowiedź ;)
    • Przynajmniej tak ostatnio czytałem o tym,i wg badań wyrostek robaczkowy rósł i rósł u małp człekokształtnych by największym być u człowieka i goryla :) No ale jak chodzi o co innego to ide szperać dalej :P
      Dobry pomysł nie jest zły..
    • Dexter14 napisał(a)
      Jako że odpowiedź jest pewnie poprawna, to zadaję:
      Dlaczego ewolucja ma problemy z wyeliminowaniem u człowieka wyrostka robaczkowego?

      Z prostego powodu:
      jego obecnośc nie zmniejsza szans na przeżycie właściciela, a tym samym nie zmniejsza szans na posiadanie potomstwa.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Piwosz_piwosz ().

    • Dexter14 napisał(a)
      EDIT: Jako że odpowiedź jest pewnie poprawna, to zadaję:
      Dlaczego ewolucja ma problemy z wyeliminowaniem u człowieka wyrostka robaczkowego?

      Po pierwsze wyrostek robaczkowy nie jest bezużyteczny. Pełni funkcje w dojrzewaniu układu immunologicznego oraz wspomniane już utrzymywanie flory bakteryjnej. I choć nie jest niezbędny nie jest eliminowany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dlaczego. Zanim wyrostek robaczkowy całkowicie by zaniknął, musiałby ulec stopniowej degradacji, czyli zmniejszania się wyrostka. A mniejsze wyrostki łatwiej ulegają zapaleniu i innym chorobom. Wobec czego sugeruje się że presja selekcyjna faworyzuje utrzymywanie się dużego wyrostka.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Hyde911 ().

    • Hyde911 napisał(a)
      Dexter14 napisał(a)
      EDIT: Jako że odpowiedź jest pewnie poprawna, to zadaję:
      Dlaczego ewolucja ma problemy z wyeliminowaniem u człowieka wyrostka robaczkowego?

      Po pierwsze wyrostek robaczkowy nie jest bezużyteczny. Pełni funkcje w dojrzewaniu układu immunologicznego oraz wspomniane już utrzymywanie flory bakteryjnej. I choć nie jest niezbędny nie jest eliminowany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dlaczego. Zanim wyrostek robaczkowy całkowicie by zaniknął, musiałby ulec stopniowej degradacji, czyli zmniejszania się wyrostka. A mniejsze wyrostki łatwiej ulegają zapaleniu i innym chorobom. Wobec czego sugeruje się że presja selekcyjna faworyzuje utrzymywanie się dużego wyrostka.

      Dokładnie :] o tą odpowiedź mi chodziło
      Pomiędzy normalnej wielkości wyrostkiem a jego brakiem jest MAŁY wyrostek robaczkowy, który jak w odpowiedzi zmniejsza szanse posiadacza na dożycie wieku rozrodczego, czego jak wiemy nie lubi ewolucja.
      Twój czajnik :brawo:
    • A o to i moje pytanie:
      Dlaczego odkażana spirytusem rana bardzo piecze, natomiast gdy odkażamy wodą utlenioną nie czujemy nic lub tylko lekkie pieczenie??

      Post był edytowany 8 razy, ostatnio przez Hyde911 ().

    • Tygrysq napisał(a)
      Ponieważ spirytus bardzo szybko i gwałtownie paruje mocno podrażniając przez to skorę a woda utleniona utlenia się do zwykłej wody co nie powoduje takich podrażnień?

      To nie jest poprawna odpowiedź.

      Jutro wyjeżdżam na kilka dni i nie będe miał dostępu do internetu. Jeśli nikt nie odpowie na to pytanie to jutro koło 11 wrzucę na forum odpowiedź.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Hyde911 ().

    • Pytanie chyba okazało się być zbyt specjalistyczne. Opowiedź:
      Tajemnica tkwi w enzymie o nazwie: katalaza. Enzym ten rozkłada one nadtlenek wodoru czyli składnik wody utlenionej do wody i tlenu. Ponieważ w komórkach zwierzęcych stężenie katalazy jest wysokie są one w stanie przez pewien poradzić sobie z 3% roztworem nadtlenku wodory (czyli wody utlenioną). Trzeba dodać, że bakterie betlenowe (a one są największym zagrożeniem podczas zakażenia rany) takiego enzymu nie posiadają, co powoduje że nawet 3% roztwór nadltenku wodoru szybko zabija te mikroorganizmy.
      Komórki człowieka natomiast nie są w stanie obronić się przed alkoholem, który zabija wszystkie komórki, ludzkie jak i bakteryjne. Śmierć dużej ilości komórek w okolicy rany jest przyczyną owego bólu podczas odkażania.
    • Taulin napisał(a)
      "reffleks: co masz na mysli?
      W "walce" o słonce czy ogolnie wzrost?


      A kto powiedział,że tylko taki ruch występuje u roślin? :)

      lepus2 napisał(a)
      Mimoza (chyba to sie tak nazywało)


      NIe,to nie mimoza :)
      Dobry pomysł nie jest zły..
    • Chodzi o muchołówkę potrafi "złapać" owada w pół sekundy po dotknięciu przez owada za pomocą swoich liści.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Chief ().