Rozwój, Szpiegowanie, Porzucona Planeta

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

 • Rozwój, Szpiegowanie, Porzucona Planeta

  Zapraszam wszystkich początkujących i tych już nieco bardziej zaawansowanych do lektury. 8)

  PORADNIK POCZĄTKUJĄCEGO GRACZA


  1. Kolejność Budowania
  Kiedy rozpoczynasz grę w ogame i twoja planeta jest całkowicie pusta, najlepiej zastosować poniższy schemat stawiania budynków, który okazał się całkiem dobry dla rozwijania twojej planety:
  1. Elektrownia Słoneczna Poziom 1
  2. Kopalnia Metalu Poziom 1
  3. Kopalnia Metalu Poziom 2
  4. Elektrownia Słoneczna Poziom 2
  5. Kopalnia Metalu Poziom 3
  6. Kopalnia Metalu Poziom 4
  7. Elektrownia Słoneczna Poziom 3
  8. Kopalnia kryształu Poziom 1
  9. Kopalnia metalu Poziom 5
  itd.

  Powodem skupienia się na budowie Kopalni Metalu jest to, że będziesz potrzebował dużych ilości tego surowca w początkowej fazie gry. Kryształ i Deuter nie będzie z początku potrzebny, więc dla pewności postaraj się jak najszybciej podnieść kopalnię metalu na poziom 7 lub 8. Potem powinieneś podnosić kopalnię kryształu do wyższych poziomów.

  2. Poszerzanie swojego Imperium
  Postaraj się jak najszybciej wynaleźć wszystko, co jest potrzebne do zbudowania statku kolonizacyjnego. Jeśli już zbudowałeś swój pierwszy statek kolonizacyjny, postaraj się skolonizować planetę na pozycji 7,8 lub 9. Najlepsze szanse na zajęcie planety o największej liczbie pól są właśnie na tych pozycjach. Po założeniu swojej pierwszej kolonii wybuduj budynki w identyczny sposób, jaki był podany w paragrafie 1 ("Kolejność Budowania") w celu szybszego rozwoju twojej kolonii. Postaraj się skolonizować jak najwiecej planet, ale mozesz zachowac sobie miejsce na jedną kolonię, będziesz jej potrzebował jako swoją mobilną bazę dla swojej floty w dalszej fazie gry.
  Dla osób, które chcą się skupić na atakowaniu innych graczy, może być pomocne trzymanie w zapasie dwóch miejsc na kolonie, przez to twoja flota zyskuje na mobilności. Kolonie zwiększą twój przyrost surowców, ilość punktów także będzie wzrastać. Później możesz zbierać dzienną produkcję z twoich kolonii i zwozić ją na główną planetę, w celu wymiany na statki, badania, obronę i budynki.

  3.Najazdy we wczesnej fazie gry
  Próbuj napadać! Jest to jeden z głównych aspektów gry. Poprzez atakowanie kogoś, możesz uzyskać większy przyrost surowców, a także upewnisz się, że twoi sąsiedzi nie rozwiną sie tak szybko jak ty. Przed atakiem na jakąkolwiek planetę, zdobądź o niej jak najwięcej informacji, poprzez wysłanie sondy szpiegowskiej: Wyślij wystarczającą ilość Sond Szpiegowskich po to, żeby uzyskać jak najwięcej informacji o planecie włącznie z wynalezionymi technologiami. Jeśli w raporcie widzisz tylko zasoby na planecie, bądź ostrożny: Znalazłeś gracza który jest prawdopodobnie silniejszy od ciebie i może się odegrać za twój atak. Ilość energii podana przy zasobach także jest miernikiem siły przeciwnika: Wyższy wskaźnik energii - wyższe poziomy kopalni, co oznacza wyższe wydobycie na planecie, Jeśli wyślesz więcej sond, być może uda ci się zobaczyć wrogą flotę i obronę. Wyślij swoją flotę na planetę, która przy okazji jest w stanie przetransportować zagrabione surowce ale pamiętaj, że możesz ukraść maksymalnie 50% zasobów na planecie. Transportery są przydatne, ponieważ twoje mniejsze statki wojenne nie mają wystarczającej pojemności dla przetransportowania surowców. Upewnij się, że wysyłasz flotę wystarczająco silną, która będzie w stanie zniszczyć wszystkie statki i struktury obronne na planecie. Jeśli wystarczy, że zostawisz jedną wyrzutnię rakiet na planecie, nie będziesz w stanie zdobyć surowców. Jeśli z powodzeniem udało ci się najechać obcą planetę, szpieguj ją codziennie, jeśli okaże się, że znowu jest dużo surowców na tej planecie, zaatakuj ją ponownie! Może nie zdobędziesz już takiej ilości surowców jak za pierwszym razem, ale jeśli powyższą metodę zastosujesz do więcej niż jednej planety, okaże się ona skuteczna i dzięki niej uzyskasz dodatkowy dochód każdego dnia. Ta metoda ma swoje określenie, tzw. "farmienie" czyli uzyskiwanie ekstra dochodu kosztem innego gracza poprzez dokonywanie najazdów. Jeśli już znajdziesz wystarczająco dużo planet-farm, to tak jakbyś miał więcej kolonii niż inni gracze. Taka metoda zdobywania dochodu może się komuś wydawać nieuczciwa. Upewnij się, że najeżdżasz każdą planetę nie więcej niż sześć razy dziennie (nie zapomnij o wysłaniu wpierw sond szpiegowskich), abyś dał szanse atakowanemu graczowi na rozwój. Należy oczywiście pamiętać o zasadzie bashowania.

  4. Najazdy w dalszym etapie gry
  Teraz czas na prawdziwą frajdę z najazdów 8). Większość graczy nie dokonuje najazdów z powodu małej liczby surowców na innych planetach, ponieważ w większości przypadków zdobycz nie byłaby zbyt obfita i musieliby najeżdżać bardzo dużo planet, aby uzyskać porządną ilość surowców. Więc zaczynają się rozglądać za flotą innych graczy w celu unicestwienia jej. 30% wydanych surowców na flotę (pomijając deuter) znajdziesz na orbicie planety, którą zaatakowałeś. Więc wybuduj wystarczającą ilość Recyklerów, silną flotę i wybierz się na poszukiwania potencjalnej ofiary. Zwłaszcza Okręty Wojenne okażą się przydatne, więc wybuduj jak najszybciej jak największą ich ilość. Zaleca się budować 2 Recyklery na każde 5 Okrętów Wojennych, by można było zebrać wszystkie zasoby "wytworzone" przez twoją flotę po zniszczeniu floty wroga. Wyższe poziomy badań techniki bojowej, ochronnej oraz opancerzenia także okażą się bardzo pomocne.
  Jak zaatakować inną flotę:
  Przede wszystkim: Szpieguj. Staraj się znaleźć inne floty. Większość niedoświadczonych graczy trzyma swoje floty na swojej głównej planecie, więc jeśli szukasz wrogiej floty, szukaj jej tam w pierwszej kolejności. Możesz sprawdzić, gdzie gracz ma swoją główną planetę poprzez kliknięcie symbolu wiadomości obok jego planety. Poniższy screen obrazuje, gdzie znaleźć koordynaty, których szukamy ;):


  Wyszpieguj te koordynaty, jeśli ci się poszczęści, znajdziesz tam całą flotę, którą możesz pokonać i zgarnąć jej szczątki. Jeśli nic nie znajdziesz, nie przerywaj poszukiwań, tylko skanuj tą planetę codziennie - może wroga flota była w drodze z innej planety.


  5. Najazdy w późniejszym etapie gry - Falanga Czujników
  W późniejszym etapie, będziesz musiał się zmierzyć z kilkoma problemami: Po pierwsze, jeśli ciężko pracowałeś, to może się okazać, że w sąsiedztwie twojej głównej planety może zabraknąć wrogich flot lub przeciwnik stosuje ocalanie floty. (jak stosować technikę "fleetsave", dowiesz się w następnym punkcie). Oto moment, w którym falanga czujników wchodzi do gry i staje się bardzo użyteczna! Jest tylko jeden problem: Możesz ją tylko wybudować na księżycu. Uzyskanie księżyca może wydać się troszkę kłopotliwe: Księżyc ma szansę powstać tylko gdy flota zostaje zniszczona na orbicie planety. Więc, są trzy możliwości uzyskania księżyca:
  1. Ktoś zniszczył twoją flotę
  2. Ktoś cię zaatakował, ale jego flota nie potrafiła oprzeć się twojej potędze 8)
  3. Zapłaciłeś komuś za atak tylko w celu uzyskania księżyca.
  Za każde 100.000 surowców orbitujących na planecie, masz 1% szansy na utworzenie księżyca. Ale maksymalna szansa to 20%, bez względu ile surowców orbituje po bitwie.
  Druga możliwość jest oczywiście najlepsza, ale szanse na taki atak są znikome.
  Gdy już dorobisz się księżyca, przewieź surowce na niego i rozpocznij budowę Stacji Księżycowej, żeby móc zbudować swoją Falangę Czujników. Zasięg falangi czujników jest następujący: (PoziomFalangi^2)-1 układów słonecznych.
  Kiedy już masz swoją falangę czujników gotową do skanowania innych planet musisz wiedzieć, że każdy skan będzie cię kosztował 5.000 deuteru, więc pamiętaj o kontrolowaniu poziomu deuteru na księżycu. Skan falangi czujników wyświetla ruch flot wyruszających bądź powracających na skanowaną planetę łącznie z czasem, który pozostał! Zanotuj siłę floty jej czas powrotu oraz obronę na planecie i sprawdź ile czasu potrzebuje twoja flota na lot na tą planetę.


  6. Najazdy w późniejszym etapie gry - mobilna flota
  Kiedy juz nie ma co rabować w okolicy twojej planety i nie chcesz korzystać z pomocy księżyca i falangi czujników z jednego prostego powodu, ponieważ jest zbyt kosztowna, zachowane miejsce na kolonię okaże się teraz bardzo ważne. Czas na kolonizację planety w nowych galaktykach: Szczególnie w galaktykach i systemach pełnych planet gotowych do najazdów i flot do zniszczenia 8). Upewnij się, że twoja nowa kolonia nie jest w zasięgu innej Falangi Czujników, lub twoja flota jest wystarczająco silna na zniszczenie floty właściciela tej Falangi. Załóż kolonię w systemie, gdzie będzie dużo sąsiadów - omijaj systemy, w których są już twoi sojusznicy, nie powinieneś dzielić obszaru swoich najazdów. Po pierwsze, załóż swoją kolonię, nie ma potrzeby budowania na niej budynków. Później, będziesz mógł ją usunąć w dowolnym momencie. Potem, czekaj, po prostu przeczekaj kilka dni. Nie przemieszczaj swojej floty na tą kolonię zbyt szybko. Sprawdź, kto skanował twoją nową kolonię i też wyślij swoją sondę szpiegowską. Poprzez takie działanie, orientujesz się kto robi najazdy w tym rejonie - jeśli skanowany gracz nie stanowi dla ciebie zagrożenia - zignoruj go na początku. Później możesz sprzątnąć jego flotę w odwecie za skanowanie twojej planety 8). Preferuję odczekać 2-3 dni. Ale jeśli jesteś już jednym z najlepszych graczy we Wszechświecie i znajdujesz się w pierwszej 25-tce, nie czekaj! Ściągnij swoją flotę na tą kolonię i zacznij niszczyć kogokolwiek zanim zdąży zareagować. Inni najeźdźcy szybko się zorientują, że ktoś lepszy od nich pojawił się w sąsiedztwie w celu zgładzenia ich flot... Jeśli nie należysz jeszcze do grupy najsilniejszych graczy, wyczekujesz, aż oni skończą, dopiero wtedy wysyłasz tam swoją flotę. Zabierz ze sobą wystarczającą ilość deuteru (!bardzo ważne!), transportery, nie zapomnij też o Recyklerach i Sondach Szpiegowskich, będą one niedługo miały zajęcie. Transportery są potrzebne by przewozić zdobycze na główną planetę, deuter, ponieważ nie zdobędziesz go w wystarczającej ilości, aby zapewnić mobilność swojej floty. Najeżdżaj planety tak jak to robiłeś w sąsiedztwie swojej planety: Skanuj & Najeżdżaj. Dobrą porą na dokonywanie najazdów jest 2 w nocy 8), ponieważ szansa na to, że gracz zaloguje się na Ogame, zdoła ocalić swoją flotę i surowce, przed przylotem twojej floty jest bardzo znikoma. Ryzyko w takim momencie jest takie, że ty stracisz mnóstwo deuteru, on niewielki procent swojej obrony.
  Po tygodniu, wróć na swoją główną planetę i załóż nową kolonię w nowym miejscu... Jeśli zachowałeś dwa miejsca na kolonie, możesz mieć dwie ruchome kolonie w tym samym momencie - przemieszczaj swoją flotę z jednej kolonii do drugiej, usuwaj pierwszą i zakładaj nową.


  7. Metoda "fleetsave" czyli jak ocalić swoją flotę i surowce
  Nie, nie to nie znaczy, że masz używać savegame w ogame ;). Żeby ocalić swoją flotę, po pierwsze musisz wiedzieć, jak długo będziesz w trybie Offline. W moim przypadku to będzie 20 godzin. Wtedy, zabierasz całą swoją flotę (!RECYKLERY!), podajesz koordynaty jako miejsce docelowe. Nie klikaj DALEJ! Spójrz na Czas Trwania (odcinek). Ustaw prędkość na 10% i zobacz jak czas trwania lotu będzie się zwiększał. Zwiększaj lub zmniejszaj prędkość, dopóki czas będzie równy połowie czasu, w którym będziesz Offline. W moim przypadku, interesuje mnie czas ok. 10godz i 30 min. Jest to czas w jedną stronę, nie w obie. Kiedy czas jest ustawiony optymalnie, klikasz Dalej. Teraz musisz wydać polecenie co twoja flota ma zrobić po dotarciu na ustalone koordynaty. Ponieważ w swojej flocie masz dostępne Recyklery, masz dostępną opcje "Zbieraj". Wybierasz tę opcję dla swojej floty i wypełniasz pole zasobów maksymalną ilością twoich surowców, jaką może pomieścić twoja flota. Nie gra roli, że wpisujesz surowce do transportu - zostaną one zabrane przez twoją flotę. Jeśli wszystko poprawnie ustawiłeś, twoja flota powróci (z wszystkimi zachowanymi surowcami) kiedy pojawisz się Online i nie można takiej floty przechwycić. Dlaczego powinieneś ocalać swoją flotę? Prosta odpowiedź: Żeby jej nie stracić. Inni gracze chcą zagarnąć 30% surowców za które Ty zapłaciłeś. Dlatego starają się zniszczyć twoją flotę. Upewnij się, że stoisz po właściwej stronie łańcucha pokarmowego 8). Nawet, jeśli słaby gracz cię przeskanuje, istnieje możliwość zniszczenia twojej floty przez innego gracza, który otrzyma od niego twój raport!

  8. Ocalenie swojej floty przed Falangą czujników
  Oczywiście, nadejdzie taki czas, że będziesz musiał stawić czoła Falandze czujników, która nie pozwala na ocalanie flot. Masz w tym przypadku kilka możliwości:
  1. Budowa solidnej obrony
  2. Posyłanie floty na misje stacjonuj

  8.1 Obrona
  Przewagą obrony jest to, że kosztuje mniej niż statek o tej sile w walce, zniszczona obrona nie zostawia żadnych surowców na orbicie (wyjątek - uni 39 i 40) i 70% zniszczonej obrony w walce jest naprawiana zaraz po jej zakończeniu. Aby zmniejszyć zyski innego gracza ze zniszczenia twojej floty, stwórz obronę: mięso armatnie i kilka dział z prawdziwego zdarzenia!
  Po pierwsze: Mięsko armatnie: Wyrzutnie rakiet i lekkie lasery są najlepsze do tego zadania. Szansa na zestrzelenie Okrętu Wojennego, jeśli dysponujesz obroną 49 wyrzutni rakiet, spada do 2%, ale twój Okręt Wojenny będzie atakował razem z obroną, zmniejszając efektywnie liczebność atakującego, bez poważnych strat, chyba że atakujący ma na prawdę dużo szczęścia. Ponieważ wyrzutnie rakiet nie zostawiają żadnych surowców na orbicie po walce - atakujący traci czas i strzela, podczas gdy twoja flota eliminuje jego flotę! Jeśli zbudujesz co najmniej 10 wyrzutni lub lekkich laserów na każdy Twój Okręt Wojenny, szansa na trafienie jednego jest poniżej 10%.

  8.2 Flota wysłana na misję stacjonuj zawrócona w dowolnym momencie, przestaje być widoczna na falandze czujników. Jest to dobry sposób na ukrycie się przed podglądaczami 8) Flota znika z twojego Podglądu, jednak nadal widnieje na liście w Menu Floty.

  9. Mięso armatnie i coś co misie lubią najbardziej 8)
  Będziesz potrzebował Mięsa Armatniego w późniejszych fazach gry, żeby zredukować swoje straty. Mięso Armatnie jak np. Lekkie Myśliwce i Lekkie Lasery mają tylko jeden cel: Ściągnąć wrogi atak na siebie, z dala od naprawdę drogich statków i dział.
  Jeśli 100 Okrętów Wojennych i 900 Lekkich Myśliwców walczy przeciwko 200 Okrętom Wojennym, ta 200 przegra, ponieważ nie będzie w stanie skupić się na ogniu pochodzącym od tej 100 Okrętów Wojennych stojących na przeciw im. 100 OW (Okrętów Wojennych) i 900 LM (Lekkich Myśliwców) wygra - gracz, który posłał taką flotę nawet na tym zarobił! Każdy statek w walce wybiera losowo swój cel. Jeśli masz 100 OW i 900 LM, twój wróg będzie się musiał nieźle napracować, żeby zmniejszyć liczebność mięsa armatniego i skupić się na ogniu pochodzącym z większych statków. Jedna Wyrzutnia Plazmy trzymana za 999 Wyrzutniami Rakiet jest praktycznie nie do zestrzelenia i może być odpowiedzialna za wielkie straty, kiedy atakujesz planetę tylko Okrętami Wojennymi. Wyrzutnia Plazmy zestrzeli do 6 OW - jedno na rundę. Więc upewnij się, czy wróg ma mięso armatnie: Używaj statków, które mają Szybkie Działa przeciwko jego mięsu armatniemu! Na przykład, jeśli ma mnóstwo Lekkich Laserów - Niszczyciele są najlepszym wyjściem: Jeden niszczyciel jest w stanie zniszczyć do 10 Lekkich Laserów na rundę! Wyobraź sobie jak jego mięsko armatnie zamienia się w pył w ciągu 1-2 rund....

  Tekst autorstwa niemieckiego gracza Ogame - Sardaukar -
  Przetłumaczył na potrzeby polskiej wersji Ogame - Art


  Jak zbudować dobrą obronę by LordVidmo

  Na samym początku, kiedy juz wybudujesz stocznię zbuduj kilka wyrzutni rakiet, dla pewności, że przeciwnik nie zaatakuje Cię samymi transporterami i zabierze surowce. Następnie staraj się rozwijać jak najszybciej w kierunku lekkich i ciężkich laserów, które przez dość długi okres czasu pozwolą Ci się czuć względnie bezpiecznie. Lekkich laserów buduj jak najwięcej, aby w razie ataku stały się mięsem armatnim i żeby flota przeciwnika nie mogła skupić ognia na naprawdę groźnym przeciwniku, jak np. w późniejszej fazie gry dziale gaussa. Kiedy zaczniesz już gromadzić duże ilości surowców żeby wynajdywać jakieś kosztowne technologie opłaca się budować działa gaussa i wyrzutnie plazmy, chociaż żeby dojść do tych ostatnich też trzeba mieć technikę na dobrym poziomie...
  Oprócz wyżej wymienionych systemów obronnych opłaca się inwestować w :

  -działa jonowe, które mimo tego że siłę ataku mają bardzo słabą są świetnym mięsem armatnim bo mogą się długo opierać wrogiej flocie dzięki mocnej osłonie;
  -przeciwrakiety, które są stosunkowo tanie, a mogą Cię uchronić przed zniszczeniem znacznej części systemów obronnych;
  -w transportery(duże), którymi można ratować surowce metodą Fleet Save
  -oczywiście we flotę, która również bierze udział w walce i może przesądzić o wygranej lub przegranej przeciwnika.

  Wersja 1.0

  Community Manager

  The post was edited 2 times, last by Art ().

 • Wszystko co należy wiedzieć o szpiegowaniu

  SZPIEGOWANIE


  Skanowanie, czyli szpiegowanie planet przeciwnika przy użyciu sond szpiegowskich jest bardzo ważne na Ogame. Tylko w ten sposób można znaleźć cele, które maja wystarczająco dużą ilość surowców, aby atak się opłacił i z drugiej strony maja na tyle małą obronę, którą twoja flota może pokonać bez większych strat własnych
  System szpiegowania dla początkujących graczy jest czasami trochę niezrozumiały.
  Tak wiec, jeśli wyślemy sondę szpiegowska na obca planetę (naturalnie należy wybrać misję Szpieguj) otrzymamy raport szpiegowski. Ten raport może występować w kilku wersjach: Od raportu, który zwraca tylko stan surowców na planecie po raport zawierający komplet informacji na temat przeciwnika.
  Poprzez szpiegowanie można:
  -zobaczyć surowce na planecie przeciwnika (zawsze są pokazywane)
  -stwierdzić liczebność floty na planecie przeciwnika (różnica w technologii szpieg. wynosi 1)
  -stwierdzić siłę obrony na planecie przeciwnika (różnica w technologii szpieg wynosi 2)
  -rozpoznać wszystkie budynki znajdujące się na planecie (różnica w technologii szpieg wynosi 3)
  -zobaczyć zakończone badania przeciwnika (różnica w technologii szpieg wynosi 4)

  Więcej informacji nie można uzyskać z raportów szpiegowskich. To, ile informacji uzyskamy, zależy od różnicy pomiędzy naszym poziomem tech szpieg a wroga. Im ta różnica jest większa tym więcej informacji uzyskamy. Poziom naszej tech szpieg możemy zwiększyć na czas szpiegowania wysyłając większą liczbę sond. Stosujemy w tym celu następująca zależność: (Oczekiwany poziom szpiegowania)^2=ilosc sond potrzebnych do uzyskania tego poziomu. NP:
  2 poziom = 4 sondy
  4 poziom = 16 sond
  itd

  Przykład:
  Jeżeli masz technologię szpiegowska na poziomie 4 a twój przeciwnik na poziomie 1 z cala pewnością przy użyciu jednej sondy otrzymasz całkiem przyzwoitą ilość informacji na jego temat. Jeśli natomiast twój przeciwnik ma wyższy poziom tech szpieg od ciebie to wysyłając jedna sondę otrzymasz tylko raport informujący o stanie jego surowców. W tym przypadku musisz wysłać kilka sond, aby otrzymać informacje na temat stanu jego floty i obrony planety

  Powyższa zależność poziom^2=liczba sond jest prawidłowa tylko do momentu, gdy poziomy szpiegowania się wyrównają. Każda dodatkowo wysłana sonda zwiększa dodatkowo o 1 liczbę informacji które otrzymamy. To tez nie jest do końca prawda, gdyż może się zdarzyć odchylenie od tej reguły, które będzie wynosić +/- 1 sonda. Powodują to błędy wynikające z zaokrągleń wynikających z zastosowanych wzorów.

  KONTRWYWIAD


  Jednakże UWAGA: Sondy mogą zostać zestrzelone. Prawdopodobieństwo tego zdarzenia jest zamieszczone w raporcie (Szansa na przechwycenie sond). Prawdopodobieństwo na zestrzelenie sond jest uzależnione od ilości floty stacjonującej na orbicie łącznie z sondami szpiegowskimi i satelitami słonecznymi oraz różnicy w poziomach szpiegowania. Obrona na planecie nie wpływa na szanse zestrzelenia. Przy tym samym poziomie szpiegowania 4 jednostki na orbicie zwiększają o 1% szanse na zestrzelenie sond. Jeśli przeciwnik ma tech szpieg na wyższym poziomie to każdy kolejny poziom podwaja szanse na zestrzelenie. Jeśli twoja tech szpieg jest wyższa niż przeciwnika to ta wartość jest zmniejszana każdorazowo o polowe.

  -Ten sam poziom techniki, ok 4 statki dają 1% szans na zestrzelenie
  -Przeciwnik ma tech szpieg o jeden poziom niższą, ok 8 statków daje 1% szans na zestrzelenie
  -Przeciwnik ma tech szpieg o dwa poziomy niższą, ok 16 statków daje 1% szans na zestrzelenie
  i odwrotnie.

  Jednakże, w ten sposób wyliczane jest tylko maksymalne prawdopodobieństwo na zestrzelenie sondy. Następnie generator liczb losowych wybiera wartość z przedziału od 0 do wart. maksymalnej i ta wylosowana liczba stanowi dopiero właściwą wartość prawdopodobieństwa na zestrzelenie sond. Dzięki temu mamy duży współczynnik przypadkowości. Przy dwóch skanowaniach szanse na zestrzelenie mogą się różnić.

  Jeśli mamy wątpliwości, lepiej jest stracić jedna sondę niż cala atakującą flotę. Zalecane jest aby krótko przed atakiem przeprowadzić jeszcze jedno skanowanie, aby się upewnić czy jakaś flota, która mogłaby zaważyć o wyniku bitwy, nie wróciła na orbitę.

  Ważne jest, żeby zrozumieć, ze nie można zapobiec szpiegowaniu, nawet, jeśli uda nam się zestrzelić sondy, przeciwnik otrzyma raport szpiegowski. Jedyne, co można ograniczyć to ilość uzyskiwanych informacji poprzez podnoszenie technologii szpiegowskiej.

  Tłumaczenie z j. niem. Borek
  Opracował Art (uaktualnienie: kmic)

  Community Manager
 • Porzucona Planeta

  Porzucona Planeta


  W Galaktyce pewnie spotkałeś się z takim oznaczeniem planety. Pojawia się ono w przypadku poddania planety (czyt. Porzuceniu Kolonii). Porzucona Planeta utrzymuje się od 24 do 48 godzin po porzuceniu planety. Podczas tego okresu, nie można w tym miejscu założyć nowej kolonii. Jest to zabezpieczenie przeciw nieuczciwym graczom, którzy usuwali swoje planety po przegranej walce, żeby wygrany nie mógł zebrać szczątków Recyklerem z orbity planety. Dlatego zabezpieczono się przed tym sposobem wprowadzając omawianą Porzuconą Planetę.

  Uwaga: W czasie obecności Porzuconej Planety, wszystkie budynki, floty i surowce pozostają na opuszczonej planecie. Dlatego flota lecąca w jej kierunku będzie atakowana, jeśli wroga flota/obrona jest obecna na planecie. Jednak z drugiej strony, Porzuconą Planetę można atakować, jeśli jest tam warta zachodu liczba surowców, jednak wcześniej upewnij się, że na planecie nie ma już żadnych jednostek obronnych, bądź wyślesz taką flotę, która na pewno wygra walkę.

  Community Manager