Konfiguracja mIRC'a

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

 • Konfiguracja mIRC'a

  Instrukcja konfiguracji i korzystania z programu mIRC :] Ma ona za zadanie pokazać najmłodszym IRCownikom, jak szybko i łatwo skonfigurować swojego klienta IRC, a dokładniej mIRC. Zapraszam do lektury.

  Program pobieramy ze strony mirc.com/get.html. Jeżeli zdecydujemy się mieć mIRC z nakładką NoNameScript pobieramy mIRC wraz z nakładką ze strony nnscript.com/index.php?section=download. Instalujemy mIRC oraz nakładkę NNScript, jeśli się na nią zdecydowaliśmy. Odpalamy klienta i zaczynamy pracę :)

  #Konfiguracja podstawowa
  1.
  Wchodzimy w zakładkę Tools a następnie Options, a dalej podkategorię Connect (patrz screen nr. 1). Zaczynamy od podania swoich podstawowych danych.
  Full Name: Pełna nazwa, może być to np. imię i nazwisko, ale nie musi. Polecam wpisać tam nazwę konta AuthServ lub nick.
  Email Adress: Adres e-mail, nie trzeba koniecznie go wpisywać. Polecam wpisać tam nazwę konta AuthServ lub nick.
  Nickname: Nasz nick, czyli ksywka. Nazwa jaką tu wpiszemy, będzie używana jako nasz nick na IRC.
  Alternative: Nick alternatywny, będzie używany gdy nick podany wyżej będzie zajęty.

  U mnie to wygląda tak:  2. Przechodzimy do kroku numer dwa. Przechodzimy do podkategorii Servers, gdzie widzimy takie okno:  Jest tutaj konfiguracja ustawiona dla sieci Quakenet. Należy to zmienić, ale servera naszej sieci nie ma na tej liście, a więc musimy go dodać. Klikamy w przycisk Add. Ukazuje nam się okno, które uzupełniamy w sposób podobny jak na screenie (spójrz na wytłumaczenie pól - może okazać się przydatne), po czym klikamy Add:  Wytłumaczenie pól:
  Description - Dowolna nazwa serwera.
  IRC Server - Adres serwera, dla naszego serwera są to:
  • Ogame1.ogamenet.net
  • Ogame2.ogamenet.net
  • MC.ogamenet.net
  • noradim2.ogamenet.net
  Port(s) - Port serwera. Dostępne porty: 6660, 6666-6669, 8080, 7776(SSL Port)
  Group - Grupa serwerów - można podać, ale jest to zbędne. Gdy podamy nazwę (dowolną) utworzy się grupa serwerów do której nasz serwer zostanie dodany, lub jeśli taka grupa już istnieje, serwer zostanie dodany do danej grupy.
  Password - Hasło serwera - nie dotyczy. Hasła używamy głównie przy serwerach BNC.

  Jeżeli to już mamy gotowe wybieramy nasz świeżo dodany server (tak jak to wygląda na screenie) i wciskamy Select - dzięki temu nasz serwer będzie ustawiony jako domyślny.  3. Do wygodnej pracy z naszym mIRCem brakuje nam jeszcze tylko kilku ustawień. Żeby ułatwić wam zrobienie tego, nie będę rozpisywał czynności, a tylko pokaże na screenie jak mają te ustawienia wyglądać. Przechodzimy do podkategorii Options i zaznaczamy haczyki tak samo jak na screenie, po czym klikamy OK:
  Ta konfiguracja wystarczy nam do pracy na IRCu :)

  #Konfiguracja dodatkowa

  W tym "dziale" będzie tylko i wyłącznie konfiguracja dodatkowa - jeśli wystarcza Ci konfiguracja podstawowa pomiń tę instrukcję :)

  1. W tym punkcie napisze jak skonfigurować poprawnie opcje Highlight, czyli cudeńko, które wyróżnia tekst z wybranym słowem, czy waszym nickiem, wybranym kolorem oraz może "informować" głosowo, czyli włączać dźwięk który wybierzecie lub zainstalowane w programie "piknięcie", czyli beep.
  A więc klikamy zakładkę Tools, a następnie Adress Book, tutaj przełączamy górną kategorię na Highlight. Wygląda to w ten sposób:  Tutaj zaznaczamy haczyk (jeśli nie jest zaznaczony) przy Enable highlighting oraz klikami na przycisk Add. Ukazuje nam się takie okno:  A teraz wypełniamy:
  Highlight lines which contain these words: Tutaj wpisujemy na jaki nick, na jakie słowo ma nas highlightować, najlepiej dodać na początek $me, a wtedy bedzie highlight na taki nick jaki aktualnie mamy, jeżeli chcemy mieć highlight na inne słowo - wpisujemy je, np. rodzio (wielkość liter nie ma znaczenia)
  Color: Tutaj wybieramy jakim kolorem ma być wyróżniony tekst, który jest highlightem, zwykle wybieramy czerwony
  Play sound: Tutaj wybieramy czy chcemy mieć dźwięk, jeśli tak to jaki, No sound, to brak dźwięku, Beep, to "piknięcie" a gdy klikniemy trzeci raz na ten przycisk wyskoczy nam okienko w którym wybieramy swój własny dźwięk, lecz nie polecam wrzucać tam np. piosenek :P

  Resztę pól pozostawiamy bez zmian i klikamy OK. Dodajemy highlighty na jakie nicki i słowa chcemy, więc pozwala nam to na dosyć wygodne korzystanie z IRC. Po dodaniu wszystkich interesujących nas nazw, znów klikamy OK.

  2. Przechodzimy dalej - a więc do zakładki Tools, następnie z listy wybieramy Options, a dalej kategorię IRC i podkategorię Messages. Tutaj możemy włączyć pokazywanie czasu przy wiadomościach użytkowników. Widzimy takie okno:  Tutaj zaznaczamy "haczyk" przy Timestamp events i jeżeli chcemy widzieć również czas w sekundach dopisujemy na końcu :ss, czyli całe pole będzie wyglądało tak:
  (HH:nn:ss)

  Dodatkowo, w polu Quit Message możemy wpisać wiadomość która ukazuje się gdy wychodzimy z IRC.

  3. Trzecim, a jednocześnie ostatnim już punktem konfiguracji dodatkowej jest podkategoria Logging. Wchodząc w nią widzimy takie okienko:  Rozwijamy tutaj pasek None na Both dzięki czemu będą zapisywane logi zarówno z kanałów jak i z rozmów prywatnych. Możemy również zaznaczyć haczyk przy Reload logs, dzięki czemu będą wczytywane stare logi z danego kanału.

  #Połączenie
  Jeżeli nie łączy nam się do servera automatycznie klikamy na File a następnie Connect. Następnie wpisujemy w oknie które się pojawi na jaki kanał chcemy wejść, np. /join #ogame.pl i wciskamy enter. Jeżeli możemy rozmawiać to znaczy że wszystko jest OK, a konfiguracja została wykonana poprawnie.

  #Konto IRC
  Tutaj krótka informacja jak zarejestrować i korzystać z konta IRC.

  Konto IRC rejestrujemy na stronie http://www.onlinegamesnet.net/authRegister.php?language=pl. Oczekujemy na email z hasłem i wpisujemy w oknie naszego mIRCa komendę:
  /AuthServ Auth Login Haslo
  Aby zmienić hasło wpisujemy:
  /AuthServ pass StareHaslo NoweHaslo

  UWAGA!!! W haśle nie może być polskich znaków!

  Aby logować się za każdym razem automatycznie na swoje konto IRC wchodzimy w Tools -> Options -> Options -> Perform i ukazuje nam się takie okno:  Zaznaczamy haczyk przy Enable perform on connect, a w polu Perform commands wpisujemy:
  /AuthServ Auth Login Haslo

  Gdy już to zrobimy klikamy na OK, zamykamy opcje i wracamy do pracy :]

  Po wykonaniu wszystkich czynności należy wyłączyć i włączyć ponownie mIRC.

  Życzę miłego IRCowania :)

  Poradnik napisał: Rodzio
  Screeny wykonał: Rodzio


  Pozdrawiam
  Rodzio

  //EDIT:
  Aktualizacja poradnika: 03.11.2010
  by: Rodzio (aktualizacja screenów)

  The post was edited 6 times, last by Rodzio ().