II wojna światowa

• Quiz

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Spam się zrobił... to może naprostuje temat.

Kto kierował obroną Stalingradu w 1943 roku podczas ataku Niemiec na ZSRR?

The post was edited 1 time, last by Pocieszyciel ().

• Ok. Odwołuje moje wcześniejsze pytanie. Bułgaria przegrała I wojnę więc chciała wygrać II ale się nieudało. A Grecja chyba poprustu zaostała napadnięta i tyle
    • Populous napisał(a)
      Kto kierował obroną Stalingradu w 1943 roku podczas ataku Niemiec na ZSRR?

Gieorgij Żukow

Co do poprzedniego pytania to Grecja chciała zachować neutralność ale po ataku Włoch przyłączyła się do Aliantów. Grecja jednak została podbita przez Niemcy.

Jak długo podczas 2 wojny światowej bronił się Hel?
    • ooooo oowielbiam historię :) zwłaszcza II Wśw... zbieram rzeczy zwiaznae z PSP/Z :D moze zadam zagadkę...

Który z lotniskowców eskortowych USA z Task Force 58 został zatopiony przez japońskich pilotów-kamikadze 21 lutego 1945 podczas operacji u wybrzeży Iwo Dzimy ?
    • Japońce w atakach Kamikadze zatopili 2 Lotniskowce... Były to USS Ommaney Bay i USS St. Lo. Ale Tobie chyba chodzi o USS Ommaney Bay tylko, że on został zatopiony 23 lutego 1945 roku.
    • Tomaszek:) napisał(a)
      Atraides wielki szacunek

Heh :) Poprostu interesuję się 2 wojną światową i wszelkiego typu pytania i zagadki to dla mnie wyzwanie :) Zawsze coś nowego się dowiem w tym temacie :)

EDIT: Mam dość ciekawe zadanie:

Jak wiadomo 2 maja 1945 roku został zdobyty Berlin. Mówi się, że to Armia Czerwona zdobyła Berlin i jest to prawda. Ale nie do końca :) Była jeszcze jedna Armia która walczyła razem z Armią Czerwoną o Berlin i razem z nią go zdobyła :) Pytanie brzmi: Co to za Armia?

The post was edited 1 time, last by Atriades ().

• Brawo!
      Chodziło o Polską Armię.
      W operacji berlińskiej brały udział oddziały 1. i 2. Armia Wojska Polskiego.
      W szturmie miasta wzięły udział:

1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki,
      2 Pomorska Brygada Artylerii Haubic,
      6 samodzielny warszawski zmotoryzowany batalion pontonowo - mostowy
      1 Samodzielna Brygada Moździerzy:
      razem około 12 tys. żołnierzy.

The post was edited 1 time, last by Atriades ().

• hehe, temat się rozwinął, nie bylo mnie 10 dni, jak ostani raz widzialem temat, to bylo 3 odp :P

PROSZĘ O NIESPAMOWANIE

no i zadanie kolejnej zagadki

aha, ja tez jedną zadam :P

z d-day'a : kto był wynalazcą doczepanych "pługów" do Shermanów, które miały za zadanie niszczyć normandzkie żywopłoty ?

Kajo, dzięki za sygnę
    • Prawdopodobnie chodzi o wersje Sherman Crab bądź też o Sherman Dozer ale kto był wynalazcą pługów nie mam pojęcia...

EDIT: Mam ciekawe pytanko:
      Mianowicie Jaki odział Wojska Polskiego nosił tą odznakę i kto nim dowodził?

The post was edited 2 times, last by Atriades ().

• Atriades napisał(a)
      Prawdopodobnie chodzi o wersje Sherman Crab bądź też o Sherman Dozer ale kto był wynalazcą pługów nie mam pojęcia...

Sherman Crab służy do rozminowywania, a ten z pługiem ( nie ma nazwy) do niszczenia żywopłotów

Kajo, dzięki za sygnę
    • Atriades napisał(a)

EDIT: Mam ciekawe pytanko:
      Mianowicie Jaki odział Wojska Polskiego nosił tą odznakę i kto nim dowodził?

mam wrazenie ze chodi ci o dywizje pancerna generała Maczka :)

i pytanie ile dni przed pokonaniem przez niemców ostatnich sił polskich uciekł rzad Polski i gdzie?
    • SGO POLESIE skapitulowało 5 X (bitwa pod Kutnetm) i tą datę uznaje się za zakończenie kampanii wrześniowej.
      Rząd uciekł do Rumunii 17 września 1939 - czyli 18 dni przed zakończeniem działań wojennych.

PYTANIE:
      Do Wielkiej Brytanii w czasie kampanii wrześniowej przedarły się 2 polskie okręty podwodne. Jednym z nich był słynny Orzeł. A drugi nasz okręt to ?? ;)
    • 12 maja w rejonie Sedanu.

Moja zagadka: Kto, gdzie i kiedy dokonał zamachu na Adolfa Hitlera? (chodzi mi o ten ostatni)

The post was edited 1 time, last by Dav213 ().

• Dania została prawie bez oporu zajęta w 1940 r. Wojska hitlerowskie działały z zaskoczenia, które pozwoliło im zająć Danię po walce trwającej zaledwie kilka godzin.

Co do strat to nie wiem więc czy były czy nie.

Jeśli to dobra odpowiedź to zadaje pytanie jeśli nie to go nie ma:
      ile około osób zmobilizowały władze Rosyjskie oraz jakie były całkowite straty ludności w wyniku I wojny światowej ??

The post was edited 1 time, last by Derol ().

• Chyba nikt. Niektórzy podejrzewali że właśnie tam nastąpi uderzenie lecz Hitler był przekonany że desant nastąpi w Calaist ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwę) Pewności nie mam co do tego :)

The post was edited 1 time, last by Derol ().

• derol napisał(a)
      Chyba nikt. Niektórzy podejrzewali że właśnie tam nastąpi uderzenie lecz Hitler był przekonany że desant nastąpi w Caliast ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwę) Pewności nie mam co do tego :)

Edwin Romel naciskal Hitlera aby wlasnie tam wzocnic obrone ale Hitler go nie posluchal