II wojna światowa

• Quiz

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Eeeee no.... Ja naprawde łatwe te pytania zadaje :) Pewnie odpowiedzi nie szukałeś długo :) Musze wymyśleć coś lepszego. Może to:
      Pod jaką groźbą Hitler wymusił na prezydencie Czecho-Słowacji zgodę na włączenie Czech i Moraw do Rzeszy Niemieckiej jako protektoratu?
    • Jeżeli dobrze pamiętam na mocy układu monachijskiego w 1938 roku czechosłowacja była zmuszona oddać niemcom tereny sudetów, wraz ze swoimi umocnieniami granicznymi z których mogłaby się bronić przed niemcami długi czas. Pozbawiona tej obrony czechosłowacja musiała zgodzić się na protekcje hitlerowskich niemiec
    • Racja! Jednak Hitler wymusił od Prezydenta Czecho-Słowacji zgodę na przyłączenie Czech i Moraw do Rzeszy pod pewną Groźbą :) Jaką? Dla ułatwienia dodam że chodzi o rok 1939 :)
    • Największe Getto znajdowało się w Warszawie :) Zostało utworzone jesienią 1940 roku. Wiosną 1942 Niemcy przystąpili do likwidacji Getta. Niemcy wywozili ludzi do obozów zagłady. Wkrótce jednak wybuchło powstanie (19 kwietnia 1943 roku). Po ostatecznym stłumieniu oporu ocalałą ludność żydowską wywieziono, a getto zrównano z ziemią, nie pozostawiając nawet ruin.
    • Szukałem co nieco po sieci i oto co znalazłem:
      Getto łódzkie zostało zorganizowane jako pierwsze z gett utworzonych na okupowanych ziemiach polskich, a zlikwidowane jako ostatnie. Było ono drugim - po getcie warszawskim - najliczniejszym skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do Rzeszy.

Więc chyba o to Getto chodzi. Znalazłem to TU
    • Zgadza się.

Edit: Moje pytanie: Kim był i w jakich okolicznościach zginął gen. Władysław Sikorski?

The post was edited 1 time, last by Logos ().

• Generał broni Władysław Eugeniusz Sikorski
      Polski dowódca wojskowy i Wódz Naczelny, mąż stanu, polityk, a w latach 1939-1943 premier Polskiego Rządu na Uchodźstwie. Wyjechał do Francji, gdzie 28 września podjął się tworzenia polskiej armii na uchodźstwie. 30 września mianowany premierem rządu Rzeczypospolitej. Sikorski zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 podczas powrotu z inspekcji sił polskich na Bliskim Wschodzie.

Moje pytanie: Jak nazywała się ustawa uchwalona przez Kongres USA, upoważniająca prezydenta do wypożyczania, wydzierżawiania lub darowania sprzętu wojennego krajom, których obronę prezydent uzna za żywotny interes obrony dla Stanów Zjednoczonych?
      Dla ułatwienia: Ustawa została uchwalona w 1941 roku.
    • Patronem był Tadeusz Kościuszko

Kolejne pytanie: W maju 1940 roku Niemcy rozpczęły pewną akcję na terenie Polski. Jej celem było wymordowanie inteligencji Polskiej, ludzi szczególnie zasłużonych dla kraju, działaczy politycznych i społecznych.
      Pytanie brzmi: Jaką nazwę nosiła ta Akcja?

The post was edited 1 time, last by Atriades ().

• Atriades napisał(a)
      Patton służył jako adiutant przy generale Johnie Pershingu w wyprawie do Meksyku,

Pytanie:
      Jak nazywał się najnowocześniejszy samolot polski, który brał udział w 2 wojnie światowej? Kto był jego projektantem? Ile takich samolotów posiadało polskie lotnictwo przed wybuchem 2 wojny światowej?
    • PZL-37 ''Łoś'' konstrukcji J.Dąbrowskiego lub PZL-23 ''Karaś'' zaprojektowany pod kierunkiem inż. St.Praussa.

Łosiów mieliśmy 36 podczas wojny a Karasiów 210

Pytanie ile mieśliśmy przed wojną jest głupie gdyż sprzedawaliśmy samoloty Jugosławii, Rumunni
      ------------------------------------------
      Dlaczego Węgry, Rumunia, Bułgaria dołączyły do państw osi a Jugosławia i Grecja nie?

The post was edited 2 times, last by Matt78 ().

• Z tego co wiem to Jugosławia podpisała pakt berliński i chciała dołączyć do państw OSI ale został dokonany zamach stanu.

The post was edited 1 time, last by Atriades ().

• moze ja zadam pytanie tak bez kolejki ale co tam generalnie bedzie to latwe pytanie takie na rozgrzewke kto wypowiedział te słow

"Smierc jednego człowieka to tragednia smierc milionow to statystyki"
    • Co do Rumunii to w 1940 z inspiracji Niemiec w Rumunii doszedł do władzy faszystowski przywódca, generał Ion Antonescu, stojący na czele tzw. Gwardii Św. Michała Archanioła. Król Rumunii Michał 1 został pozbawiony realnej władzy mimo że był nadal królem tego państwa. W 1944 Antonescu został obalony przez króla Michała I, który przyłączył Rumunię do aliantów.