Redukcje Wr

• Narzędzia:
    • Witam!

Chcę się podzielić się z Wami moim projektem. W zasadzie to nic innego, jak konto oszczędnościowe w postaci samych wyrzutni rakiet. Budujemy wyrzutnie, burzymy wyrzutnie, budujemy co chcemy. Na wstępie przedstawiam sam kalkulator (link poniżej), potem wyjaśnienie jak to powstało, i do czego to ustrojstwo się przydaje.

Na początek technikalia:
      • Proces jest odrobinę złożony i należy wykonywać poniższe czynności dokładnie krok po kroku
      • Wszystkie pola, w których wprowadzamy dane, oznaczone są jasnym kolorem, a ingerencja w pozostałe wyłączona
      • Wartości surowców są zaokrąglone x 1.000
      • W miejscach, w których nie jest wymagany dany surowiec zostawiamy puste pola
      • Nie należy się martwić o deficyt w wyliczeniu, ponieważ każdy ważny ku temu element zaokrągliłem o +1
      • Wynik jest oznaczony żółtą czcionką (+ potrzebny do redukcji poziom Mm, oraz do wymiany poziomy Mk i Zd)
      • * Pod żadnym pozorem nie zamykamy zakładki z handlarzem złomu po negocjacji, gdyż po zamknięciu procent spada do podstawowych 35

Proces redukcji i wymiany surowców:
      1. Kolejno w grze: Handlarz > Rynek surowców > Wymień surowce > zaznaczamy Metal > Przywołaj handlarza
      2. Wprowadzamy wartości przelicznika kryształu lub/i deuteru do kalkulatora
      3. Wprowadzamy wartości potrzebnych surowców
      4. Opcjonalnie wprowadzamy wartości posiadanych surowców
      5. Kolejno w grze: Handlarz > Handlarz złomu*
      6. Wprowadzamy wartość negocjacji w kalkulatorze
      7. Otrzymujemy wynik
      8. Redukujemy wyrzutnie i wymieniamy metal na pozostałe surowce
      Przykład w spojlerze:
      Display Spoiler
      Chcę zbudować dwunastą kolonię (tj. trzynastą planetę), więc wprowadzam dane dla 23. poziomu Astrofizyki
      1. Handlarz > Rynek surowców > Wymień surowce > zaznaczam Metal > Przywołaj handlarza
      2. Wprowadzam wartości przelicznika do kalkulatora: 1,98 dla krzyształu i 0,87 dla deuteru
      3. Wprowadzam wartości potrzebnych surowców: 888 990 metalu, 1 777 980 kryształu, 888 990 deuteru
      4. Wprowadzam wartości posiadanych surowców: 94 553 metalu, 42 108 kryształu, 30 690 deuteru
      5. Kolejno w grze: Handlarz > Handlarz złomu*
      6. Wprowadzam wartość negocjacji w kalkulatorze: 72%
      7. Otrzymuję wynik: 4 433 474 wyrzutni rakiet (przy odpowiednio 23/20/19 poziomach magazynów i zbiornika)
      8. Redukujemy wyrzutnie i wymieniamy metal na pozostałe surowce: -4 433 474 wyrzutni rakiet = 888 990 metalu, 1 777 980 kryształu, 888 990 deuteru

Jeżeli używamy kalkulatora do szacowania potrzebnych operacji z mniejszym lub większym wyprzedzeniem, oczywistym jest to, że nie nie dostaniemy identycznych przeliczników i tego co nam zaoferuje brodaty Roman z handlarni. Dlatego warto wziąć pod uwagę dwie sprawy dla ochłodzenia oczekiwań: zaniżamy wartości przeliczników do realnego progu naszych zasobów antymaterii lub/i zawyżamy ilość wyrzutni. Tak żeby nie było niespodzianek, że czegoś zabrakło, bo coś źle kliknęliśmy.

A teraz pierdu pierdu.
      To jest propozycja stylu gry, a nie kolejna wrzuta rodzaju "ja wiem lepiej". Jakaś tam sobie alternatywa. Zgadzam się z tym że pewnych rzeczy się po prostu nie robi, bo nie są intratne, ale na pewno zdarzają się też tacy, którzy z natury są dziwolągami, i lubią po prostu robić coś inaczej - bez względu na poniesione koszta. Nie każdy pomysł, który nie jest najlepszy dla wszystkich, jest zły. Ponadto - z góry chciałbym wykluczyć dywagacje na temat udziału w tym antymaterii. Dzielimy się na tych co grają z nią i bez niej - nic nowego.

Na ten pomysł wpadłem ze zwykłego lenistwa. Trzymanie transporterów pod FSy dosłownie nie wchodziło w grę. Szukałem więc najbardziej pragmatycznego sposobu na zdobycie surowców do budowania i badania wysokich poziomów czegokolwiek. Wtenczas poradziłem się @ciap'ki i mój kalkulator był embrionem (ślę jej podziękowania za rady i kulturę dyskusji). Na kilku tutorialach, oraz w opiniach graczy przeczytałem, że wyrzutnie to takie mięso armatnie dla mięsa armatniego - czyli dla lekkich dział (tożsamych punktowo, ale efektywniejszych w boju). Olałem sugerowanie się tematami typu "jaką obronę budować" i postanowiłem podzielić progres na dwie fazy rozwoju. Ale o tym za rok, może dwa.

Update: Dopóki nie uda mi się rozstrzygnąć problemu związanego z publikacją linku, który zawiera szablon z pustymi polami, zostaje mi pozostawić to tak jak jest. Wątpię żeby w jednym momencie, w każdej chwili z kalkulatora korzystała więcej niż jedna osoba, więc nie jest to duży problem. Byłbym wdzięczny za pomoc techniczną.
      Oddam konto na forum

The post was edited 5 times, last by Hermes: Kosmetyczne ().

• Hermes wrote:

Redukujemy wyrzutnie i wymieniamy metal na pozostałe surowce
      Dalej juz nie chcialo mi sie czytac.

Dobra opcja dla kogos kto ma duzo za duzo wr ale z drugiej strony czy ktos komus kazal stawiac duze ilosci? Tak jak z flota. Pospawales duza flote, brakuje Ci dexu na fs-y to stoj na urlopie i nie marudz. Przeciez nikt nie kazal floty budowac :P
    • Jest to pewien pomysł, dość podobny w założeniu do pomysłu Zefira, który podnosił nieprzynoszące na ten moment realnego zysku badania tylko po to, żeby móc zablokować sobie surowce i nie musieć zwiększać ładowności ogólnej na koncie, bo DT zawsze można stracić, WR-y traci się trudniej. Minusem oczywistym jest to, że traci się minimum 25 % wartości metalu wydanego na wyrzutnie, czyli badanie jest realnie droższe. Kolejna sprawa to magazyny - są u Ciebie na poziomie ogromnym, rekordowym, a to tylko 23 poziom. Co z 25, 27 czy (pozdrowienia dla Quantum) 29? Od DT się tak do końca nie ucieknie, można natomiast ograniczyć ich ilość, bo w większej ilości są niemal nieprzydatne - handel jeszcze nigdy nie wymagał ode mnie ilości większej niż 200k jednocześnie, choć np. skupy z u68, Libry lub Quantuma może potrzebują więcej. 200k to tylko 5kkk surowców, a już 24 poziom wymaga ładowności powyżej 6kkk.

Pomysł ciekawy, choć generalnie wykorzystałbym najpierw możliwości bezpłatne (teleportery/falangi/stacje/wysokie badania, ale takie, które i tak robię, nie, że specjalnie robione pod "schodki" do astro), dopiero później albo DT, albo kombinacja z Romanem :)

Lwica jest boska :)

The post was edited 1 time, last by buleon: Na życzenie. ().

• buleon wrote:

Jest to pewien pomysł, dość podobny w założeniu do pomysłu Zefira
      Też na to wpadłem. W połączeniu z budynkami i ewentualnie FS można w pasku "to co mam" wpisać sporą sumkę.

buleon wrote:

badanie jest realnie droższe
      Niestety tak. To jest opcja tylko dla tych, którzy chcą żeby surowce przeznaczone na dany cel zniknęły z planety równie szybko, jak się pojawiły. Bez jakiegoś super-parcia na topkę.

buleon wrote:

Kolejna sprawa to magazyny - są u Ciebie na poziomie ogromnym
      Rozważałem właśnie napomknąć o opcji wykorzystania wszystkich magazynów wszystkich planet (na niższych poziomach), ale to jeszcze bardziej złożona operacja i nie chciałem elaboratu klepać. Jeszcze nie daj losie komuś nie chciałoby się czytać... :) Nie mam 23. poziomu. Max, jaki wyciągnąłem to 21. Zwróćmy uwagę na to że każde uni ma inne parametry, więc do różnych rzeczy może się to przydać. No ale nie będę przekonywał

buleon wrote:

(teleportery/falangi/stacje/wysokie badania, ale takie, które i tak robię, nie, że specjalnie robione pod "schodki" do astro)
      Możesz mi przybliżyć to z moonami? Zaciekawiło mnie to bardzo.

Dziękuję za rzeczową krytykę i odrobinę pozytywnej reakcji :)
      Oddam konto na forum
    • Jeśli chodzi o księżyce, to budynki są tam co prawda dość tanie, budowanie ich wysoko dość rzadko jest ekonomicznie opłacalne. Mają natomiast trzy podstawowe zalety:
      - budują się długo, czasem po kilka tygodni, co ogranicza konieczność częstego klikania, cofania i budowania raz jeszcze;
      - ich cena jest w surowcach idealnie zbieżna z astrofizyką (25 % metal, 50 % kryształ, 25 % deuter), czyli wiadomo z góry, że transport tych surowców leci i nic nie trzeba przetapiać.
      - ich cena zawiera w ogóle deuter w dużej w stosunku do ceny ilości (wspomniane 25 %). Terraformer ma co prawda 66 %, ale wymaga też energii na wyższych poziomach, co dokłada pracy, fabrykę robotów czy laboratorium trzeba rozbudować do wysokiego poziomu, żeby to kosztowało sensowne ilości, a jedno i drugie wiąże się z utratą pól na planecie. Tymczasem falanga na 12 poziomie to już 40,96/81,92/40,96 kk. Robiąc choćby astro 23 można schować tak 12 x 40,96/81,92/40,96, można tak schować grubo ponad pół badania.

Lwica jest boska :)
    • Hmmm... Brzmi ciekawie. Rzeczywiście można to zastosować w praktyce :) Proces też dość złożony jeśli by uruchomić go po równo na np. dziesięciu moonach na raz, no i trochę floty trzeba jednak mieć. Temat jest jak najbardziej dla wszystkich, ale ja jednak zostanę przy jednej planecie z wyższymi poziomami, bo to sobie przemyślałem. Lepiej "zmarnować" pola na magazyny, niż na silosy pod przeciwrakiety - dla porównania. No i w dodatku jestem zbyt leniwy, żeby tak ważne operacje rozkładać na kilkadziesiąt elementów i kliknięć. Dzięki za zaangażowanie ;)

P.s. Wpadłem dziś na pomysł, żeby zrobić update pod redukcję dla dowolnej ilości planet + potrzebne MT/DT. Co dwie głowy, to nie jedna :)
      Oddam konto na forum
    • buleon wrote:

Jest to pewien pomysł, dość podobny w założeniu do pomysłu Zefira, który podnosił nieprzynoszące na ten moment realnego zysku badania tylko po to, żeby móc zablokować sobie surowce i nie musieć zwiększać ładowności ogólnej na koncie
      Sama kiedyś robiłam jak zefir (~2009) badając wyżej laserową żeby cześć surowców na kopalnie tam trzymać. Zefir jest dość specyficznym graczem - gra na punkty badań. Więc choć lubi robić badania potrzebne finalnie i tak z tych badań ma jakiś zysk - punkty badań.

buleon wrote:

Pomysł ciekawy, choć generalnie wykorzystałbym najpierw możliwości bezpłatne (teleportery/falangi/stacje/wysokie badania, ale takie, które i tak robię, nie, że specjalnie robione pod "schodki" do astro), dopiero później albo DT, albo kombinacja z Romanem
      Każde badanie astro robiłam z chomikowaniem surowców w badaniu i budynkach na all planetach. Choć mam pewnie jedną z większych ilości DT to sama zwózka była dla mnie ogromnych problemem logistycznym. Przy ostatnim astro surowce zwoziłam na planetę główną 3 dni i spaliłam na to 228kk deuteru. Przy zwózce ważny jest czas więc nie mogę sobie polecieć na mniejszy %. Przy mniejszym poziomie (115 osób na ogame.PL już taki ma więc już raczej standardowy) w krytycznym momencie miałam na moonie 4k DT a surowców na 370k DT i tak przez 3h.

Każdy sposób trzymania surowców niesie za sobą koszty + ryzyko.
      zefira -kosz badania, -czas podnoszenia kolejnych badań, +koszt dzielimy na ilość razy wykorzystania
      budynki/badania na all: -koszt zwózek, -ryzyko przy zwożeniu, -pamiętać o przerywaniu, +nie trzeba budować specjalnej logistyki (badania+DT)

Sposób Hermes hmm
      Osobiście bym z tego nie skorzystała bo mogę sobie pozwolić na poświęcenie całego dnia na zwózkę. Ta opcja może być dobra dla takich typowych ludzi co wchodzą tylko żeby bunkier zbudować. Przewaga nad zefirowym jest taka że jak surowce zwieziesz to możesz je zaraz przetopić, nad zwózką taka że nie ma problemu pilnowania konta.
      [16:03:35] * ciap warczy na SpamServ
      [16:04:33] * @SpamServ odwarkuje ciap
      :fangry:

[22:15] <kruszynka> jedyny wymog to miec w sygnie "kruszynka jest najkochansza na swiecie"

http://ciapka.pl/ - historia ogame od 2013 roku!
    • Nie będę cytował całej wypowiedzi, bo odpisuję się pod każdym słowem @ciap. Już na początku zaznaczyłem, że trzeba być trochę dziwolągiem, żeby takie rzeczy robić.

Dodam jeszcze, że można zminimalizować ryzyko kolejnym sposobem.

Warto, a nawet należy ku temu mieć dobrą obronę, ale nie trzeba robić dużych bunkrów. Można wykorzystać redukcje Wr również pod budowę DT, na wszystkich planetach z osobna (co oznacza większy nakład antymaterii). Ma to sens wyłącznie dla większych operacji, robionych etapowo, np przykład kopalnie ~40-tych poziomów, na kilkunastu planetach - jednym rzutem. Przy grze tą metodą proporcja surowców zainwestowanych w transportery ma się nijak do ilości surowców do budowy eko. Są to setki milionów w stosunku do dziesiątek miliardów. Jeśli chodzi o osłonę statków, trzeba by je parkować po równo wszędzie. Jeżeli zaś chodzi o poniesione koszta, cóż... Na pewno przy redukcji stracimy minimum 25% wartości. Po całej operacji będziemy chcieli się tej floty pozbyć, co powoduje skumulowaną stratę, minimum 43,75% wartości sprzed operacji. Ale umówmy się... Może dla niektórych straty w surowcach nie mają żadnego sensu, ale jeśli gra się na jednym koncie, wiernie, długi czas, bez pójścia sobie na inne uni, to w konsekwencji wydaje mi się to intratne i mniej ryzykowne, niż FSy, albo o zgrozo - trzymanie surowców w magazynach. No ale zaznaczę kolejny raz - to tylko moje zdanie i mój styl gry (bo dla mnie od czasu i piniędzy jeszcze ważniejszy jest efekt i święty spokój).

The post was edited 2 times, last by Hermes: Uściślenia ().

• Ja pomijam straty bo taki styl gry też ma sens. Dobrze że poprawiłeś już te magazyny, a więc cierpliwość popłaca. Pozostaje jeszcze tylko kwestia co da mi wiedza o liczbie wr do zbudowania? Rozumiem, że to tzw meta-surka liczona w jednostce 2000 [1wr]. Dawno temu miałem nieprzyjemność zastosować tę technikę podczas akcji farmingowej na mojej planecie kiedy to setki milionów poszły na obronę kilka minut przed wlotem (atakującego chyba nie było na koncie) i przyznam że nie przyszło mi do głowy wówczas korzystać z usługi handlarza, tylko jak leci kupiłem plazmy, cdl, jony i wr, aby jak najwięcej uchronić. O co mi chodzi?

Załóżmy, że produkuję m/k/d w stosunku 3:1:0.9, wtedy kupuję plazmy i wr, a co jakiś czas dex wymieniam na kris lub metę w zależności który przelicznik jest korzystniejszy, albo czego potrzebuję później bardziej. Pamiętajmy, że kilkukrotne wymiany surowca na ten sam surowiec prowadzą do zapłaty spreadu, chyba że handlujemy z ludźmi po minimalu, ale za anty podwójna wymiana może przynieść co najwyżej brak straty. To uogólnienie oczywiście wymaga tabeli produkcji ale jakbym ja to robił, to bym nazwał to redukcją obrony i dał automatycznie najkorzystniejszą finansowo kombinację defki do redukcji przy gromadzeniu surowców.

Przejrzyj temat "dodatek do arkusza chemikosa" tam liczę ilość surki do zgromadzenia+handel dla najkrótszego czasu tego gromadzenia. Gdyby przyjąć gromadzenie jako 125%surki+spread u handlarza i traktować jako ilość do zgromadzenia, to de facto byłoby to uogólnienie idei składowania surki. Tylko mało komu się to przyda, bo szczerze mówiąc nie słyszałem, aby ktoś tak robił, może tylko z częścią.

edit

Standardowo zostają wyliczone dt/mt, a obok można by wyliczyć defkę do redukcji (przy uwzględnieniu kosztów które zabezpieczamy bezstratnie w inny sposób w oddzielnej tabelce)+magazyny

Pozdrawiam ;)
    • Zrobiłem dawniej kalkulator do redukcji całej obrony. To nic innego jak sam handlarz złomu. Ale stwierdziłem, że nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ nie da się zautomatyzować sekwencji redukcji elementów obrony pod dany surowiec. Tzn, da się pod plazmy, jonowe i wr, ale nie każde badanie i nie każdy budynek wymaga wszystkich trzech surowców. Wystarczyło już strat, więc z tego pomysłu zrezygnowałem. Zdecydowałem się ujednolicić system cierpliwym odkładaniem na Wr przy stratach w przelicznikach.

Qwant-holon wrote:

co da mi wiedza o liczbie wr do zbudowania?
      Jak wyżej. Po to żeby wiedzieć ile potrzeba Wr, żeby zredukować je jednym machnięciem.

Qwant-holon wrote:

dodatek do arkusza chemikosa
      Szczerze podziwiam Cię za to, że potrafisz zbudować tak złożony kalkulator. Moje ustrojstwo wymagało ode mnie miesięcy sporadycznych i przypadkowych ulepszeń, więc samo też nie jest prostym mechanizmem. Nie ogarniam tych tabelek, ale pewnie gdybym się przekonał ogólnie do metody, chętnie bym je ogarnął. Obaj zrobiliśmy narzędzia pod różne strategie. Pozostanę przy leniwym trybie gry, bez patrzenia na optymalizację czasu, surowców, czy piniendzy na antymaterię. Może z czasem co nowego przyjdzie mi do głowy i coś zmontuję/poprawię.

Bardzo fajna inicjatywa ;) Pochwalam dzielenie się inspirującymi wizjami - bez względu na taktykę :)
    • Tamten kalkulator to ukoronowanie lat doświadczeń i udoskonaleń (było 12 lub 13 poprzednich wersji prywatnych).

Załóżmy że:

Ja tutaj problem rozpatruję niezależnie od tego na co zbieram, bo jestem bardzo leniwy, wchodzę na konto 2 razy w tygodniu żeby kliknąć obronę.

No i dobra, to wtedy magazynuję surkę w obronie w takiej proporcji z jaką wydobywam. Buduję więc plazmy żeby zapisać dex i kris i metę w stosunku 3:5:5. Mimo że robię dziwne rzeczy, to gram zgodnie z amortyzacją i mam nadwyżki deuteru. Owy dex sprzedaję w taki sposób za mix, że mogę wybudować za niego kolejne plazmy (część dexu zostaje, reszta sprzedana za kryształ, bo zakładam, że mam nadwyżki metalu. Wtedy buduję plazmy a za pozostały metal wr.

Oczywiście jak ktoś ma inne współczynniki produkcji niż ja (około 3:1:0.9) to może się okazać, że dex trzeba wymienić na kryształ i metal, albo że tego dexu nie ma i trzeba kupować lasery albo jony.

Algorytm jest do ogarnięcia, ale faktycznie warto założyć jakąś normalizację, bo zbyt ogólnie to prawie niewykonalne. Tym niemniej ja uważam, że same wr to zbytnie uproszczenie, lepsze przybliżenie dadzą plazmy+wr w opisanym przykładzie (mi się może przydać).

Przy 12-13 wersji twój kalkulator będzie liczył wszystkie systemy obronne, taka kolej rzeczy że się coś udoskonala ;)
    • Witam, moim zdaniem, nie ma sensu budowanie tylko wr, mało rzeczy kosztuje tylko metal, więc i tak trzeba będzie handlować, a jak wiemy metal w sumie wychodzi w handlarzu najgorzej. Dywersyfikacja obrony w ujęciu kosztowym- zarówno plazmy, jak i jony i wr`ki pozwolą lepiej rozplanować to ile trzeba uzbierać, dodatkowo wydaje mi się że mniej też stracimy na samym handlarzu. Zagadnienie to wygląda poniekąd jako zagadnienie tartaku z dziedziny badań operacyjnych. Maksymalizacja ilości wyprodukowanej produktów przy jednoczesnej minimalizacji odpadu. Poniekąd wydaje mi się, że odpowiednio przekształcając to zagadnienie dojdziemy do tabelki w Excelu która ładnie pokaże iż na 19vl technologii plazmowej należy spalić x jonów, y plazm i z wr`ów.
      Tak bym się osobiście z tym bawił,

Pozdrawiam :)
    • Qwant-holon wrote:

Przy 12-13 wersji twój kalkulator będzie liczył wszystkie systemy obronne, taka kolej rzeczy że się coś udoskonala

Drakean wrote:

Poniekąd wydaje mi się, że odpowiednio przekształcając to zagadnienie dojdziemy do tabelki w Excelu która ładnie pokaże iż na 19vl technologii plazmowej należy spalić x jonów, y plazm i z wr`ów.
      Tak bym się osobiście z tym bawił
      Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale kto wie. Może się uda ;)
    • Trzeba napisać algorytm

ludzie zgodnie z amortyzacją mają zawsze nadmiar metalu, a jak mają też zimne planety, to nawet więcej dexu niż krisu (koszt kopalni krisu rośnie szybciej; q=1.6). Zakładamy także, że handlarza używamy jak najrzadziej, czyli wymieniamy głównie paczki dexu na mix.

1. Najpierw sprawdzasz plazmy tzn., który surowiec skończy się pierwszy po wybudowaniu "n1" plazm. (m,k,d)
      -zwykle jest to kryształ;
      2. Potem przeliczasz po swoich przelicznikach koszt plazmy na deuter i pozostały deuter dzielisz przez tą liczbę - otrzymujemy "n2" określającą liczbę plazm jaką możemy wybudować za sam dex.
      3. Resztę metalu sprzedajemy na wr.

Oczywiście przy każdym z punktów należy sprawdzić warunki dla każdego surowca, więc ścieżek wyjdzie 3^3=27, albo i więcej bo przy nadmiarze krisu trzeba robić jony lub lasery.

Istnieje też druga opcja, "łatwa" do zaprogramowania.

Znajdujemy najkrótszy czas do zgromadzenia surowców (zakładamy ilości do zgromadzenia N{m,k,d}*(100%+%złomu)).
      Wyliczamy, co jak zhandlować aby otrzymać ile surki wymieniamy (w zależności od przeliczników zmienne). Okazuje się, że musimy zgromadzić ileś tam mety, krychy i dexu (przed handlem).

a) Korzystamy z algorytmu pierwszego opartego na wydobyciu (przed handlem).
      lub
      b) Przeliczamy koszt do zgromadzenia na obronę.
      - to co nie handlujemy rachujemy zgodnie z algorytmem pierwszym;
      - to co handlujemy przeliczamy na dex i dzielmy przez cenę plazmy w dexie.

Jest to bardzo zagmatwane, najprościej jest przeliczyć jak chemikos w arkuszu w tabeli budowanie obrony. Ale to po prostu przelicza się na dex wszystko i będzie nie miarodajne przy innym współczynniku niż 3:2:1 (część mamy, a cześć sprzedajemy i te części trzeba traktować oddzielnie).
    • Qwant-holon wrote:

Jest to bardzo zagmatwane
      Wcale tak nie uważam :) Jesteśmy tego samego typu graczami, ale mamy różne strategie i doświadczenia. Kiedyś inwestowałem w obronę kolejkując po plazmach jony i wu-erki właśnie. Sądzę, że jeśli ktoś naprawdę chce mieć narzędzie, które ułatwi mu jego taktykę, zbuduje je, albo znajdzie istniejące. Stare powiedzenie - dla chcącego nic trudnego ;>