MSBN a ilość badań

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • MSBN a ilość badań

      Pomysł tego typu prawdopodobnie istniał wcześniej :ocb: , lecz na tyle dawno, iż zechcę jednak odświeżyć temat z uwagi na nowe okoliczności. Jak wiadomo na początku gry badania robią się dość szybko, ale wraz z czasem gry, ich budowa znacznie się wydłuża. MSBN służy do ukrócenia tego czasu poprzez łączenie laboratoriów. Chemikos kiedyś zaproponował, aby rozwój grawitonów zmieszał o 10% czas badań O_O wraz z rozwojem tej technologii. To dobra opcja którą popieram, ale tym razem zastanawiałem się nad funkcjonalnością MSBN. Jeśli by wprowadzić takie skracanie czasu dzięki grawitonom, rozbudowa wysoko MSBN stałaby się wysoce nieopłacalna, w szczególności w dobie antymateryjnych automatycznych opcji zakańczania :!: . Jak więc sprawić, aby to badanie nabrało ponownie takiego znaczenia, jak przed płatami udogodnieniami oraz teoretycznym wprowadzeniu grawitonów :?:

      No cóż. Trzeba przyznać że każdemu na pewno zdarzyło się kiedyś przetracić event -25% czasu badań z powodu obecnie trwającego zlecenia. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości badania symultanicznie dwóch technologii. Istniałyby wtedy dwie możliwe opcje, zależne poniekąd od wprowadzenia wspomnianego udogodnienia z grawitonami. Tak więc:
      1. Opcja bez grawitonów: Badanie dwóch technologii niezależnie od połączonych laboratoriów (zakładamy, że niepołączone przez MSBN laboratoria są pomijane, właśnie dlatego że są niepołączone z grupą lokalną).
      2. Opcja z grawitonami: Badanie dwóch technologii po uprzednim wyborze które laboratoria mają brać w tym udział (podobnie, zakładamy, że niepołączone przez MSBN laboratoria są pomijane).
      Przykłady:
      • ad1. Niech poziom MSBN=8 i niech ilość planet wynosi 11 oraz niech wszystkie laboratoria będą >=10lvl, wówczas badanie dwóch technologii niezależnie od połączonych laboratoriów polegałby na jednoczesnej możliwości badań przy połączeniu laboratoriów z 9planet, zaś 2 niepołączenie byłby nieuwzględniane. Wtedy moglibyśmy badać dwie technologie używając wszystkich połączonych laboratoriów, zaś czas byłby odwrotnie proporcjonalny do sumy poziomów badawczych laboratoriów jak jest obecnie.
      • ad2. Niech poziom MSBN=8 i niech ilość planet wynosi 11 oraz niech wszystkie laboratoria będą >=10lvl, i niech poziom rozwoju grawitonów=3, wtedy badanie dwóch technologii, po uprzednim wyborze połączeń laboratoriów, polegałoby na podziale, że spośród 9 połączonych laboratoriów, wybieramy np. 4 laboratoria na pierwsze badanie i 5 laboratoriów na drugie. Pamiętamy, że grawitony skracają czas badań o 30%*.
      Osobiście uważam, że opcja podziału z grawitonami jest lepsza i bardziej sprawiedliwa :thumbup: , a jednocześnie badanie MSBN pozostaje opłacalne.

      Jednakoż mimo takiej modyfikacji wciąż wysokie lvl MSBN mogą się nie kalkulować, dlatego po co ograniczać się do prowadzenia tylko dwóch badań. Naturalnie, że nie może być ich tyle ile mamy połączonych planet, dlatego przypomnijmy sobie inny przykład - maksymalna ilość ekspedycji. Ich ilość oznacza pierwiastek kwadratowy z poziomu astrofizyki, czyli minimalnie 0, a maksymalnie 5** ekspedycji. Podobnie można by uczynić z MSBN, gdzie maksymalna ilość prowadzonych badań w tym samym czasie byłaby zależna od poziomu tego badania O_O . Nie mógłby być to pierwiastek, gdyż zbudowanie 1 i 4 i 9lvl*** nie jest specjalnie trudne, zaś 16 prawie niewykonalne. Myślę, że np. co 4 poziom umożliwiałby nowe badanie, choć uważam, że im większy koszt, tym większe profity, a więc lepiej, aby zależność miała charakter paraboli, a nie linii prostej.

      Proponowany wzór na maksymalną ilość max(NB) prowadzonych badań w tym samym czasie:

      max(NB)=ZAOKR.DÓŁ(1+(BMSBN/8)^2)


      Poniższa tabela przedstawia ilość możliwych do prowadzenia badań w zależności od poziomu międzygalaktycznej sieci badań naukowych (MSBN).


      Poziom BMSBNIlość połączonych lab.Max ilość badańOdpowiadające astro (ilość planet)Sugerowany poziom grawitonów****
      0
      1
      1
      0
      0
      1
      2
      1
      1 (2)
      0
      2
      3
      1
      3 (4)
      0
      3
      4
      1
      5 (6)
      0
      4
      5
      1
      7 (8)
      0 (1)
      5
      6
      1
      9 (10)
      0 (1)
      6
      7
      1
      11 (12)
      0 (1)
      7
      8
      1
      13 (14)
      0 (1)
      8
      9
      2
      15 (16)
      5
      9
      10
      2
      17 (18)
      5
      10
      11
      2
      19 (20)
      5
      11
      12
      2
      21 (22)
      5
      12
      13
      3
      23 (24)
      7
      13
      14
      3
      25 (26)
      7
      14
      15
      4
      27 (28)
      8
      15
      16
      4
      29 (30)
      8
      16
      17
      5
      31 (32)
      8




      Jak widać, dopiero przy późniejszym etapie gry, kiedy mamy dużo planet i MSBN przestaje być opłacalny pojawia się możliwość symultanicznego prowadzenia wielu badań. W podglądzie imperium byłoby zaznaczone na jakiej planecie dane badanie się rozpoczęło i jakie laboratoria zostały połączone do tego badania (odpowiedni kolor).

      Jeśli zauważyliście jakieś błędy w rozumowaniu to jestem otwarty na dyskusje na temat projektu 8) .

      Opcjonalnie można by wprowadzić kolejną analogię do ekspedycji, mianowicie dodatkowe badanie, za które odpowiadałby technokrata, podobnie jak przy ekspedycjach admirał floty. Obecnie to płatne udogodnienie jest w wielu przypadkach zastępowane przez half time/finish, dlatego można by wprowadzić dodatkowy profit.
      ___________________________________________________________________________________________

      Zobacz też:

      Cytowanie ulepszenie z grawitonami by Chemikos: https://board.pl.ogame ... Grawitony-a-czas-badań
      ___________________________________________________________________________________________
      *Zakładamy, że każdy lvl rozwoju grawitonów skraca czas o 10%, dlatego przy 3 poziomie redukcja wynosi 30%;
      **sqrt(25)=5, sqrt(36)=6, a 36lvl astro jest niemożliwy przy akceleracji uniwersum rzędu 1-7x;
      ***sqrt(1)=1; sqrt(4)=2; sqrt(9)=3; sqrt(16)=4;
      ****Z założenia "*", szukamy takiej części czasu, aby po podziale laboratoriów badanie robiło się tak samo szybko,
      tzn. np. dla 3 równomiernych podziałów (12lvl MSBN), czas każdego badania wydłuża się 3x (podział laboratoriów),
      a przy 7lvl R.Grawitonów czas badań to -70%, czyli 30% czasu podstawowego, a więc nieco poniżej 1/3=33.3%,
      więc trzy badania robią się tyle co jedno normalnie, tyle tylko że robią się trzy, ale to tylko teoretyczne rozważania.

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez Qwant-holon ().

    • Jak dla mnie pomysł świetny, każdy gracz wie ile w późniejszym czasie wynosi 'odkrywanie' badań czy to prędkość x1 czy x6(mam tu na myśli - szybciej, dalej).
      Osobiście puszczenie równolegle już dwóch badań by było dla mnie wielkim sukcesem i wygodą. Jak najbardziej kibicuje temu pomysłowi :)
      u4/u10/u12/u14/U34!/45/FORNAX/Virgo # Argo/G.O.T.U - SHINTO/IFA/TeSMURFY/SMURFS/TWD
      Janice TOP20[OFF] | Quantum[ON]
      Z OGame od 2005r | Stary SowaBezOka na forum
    • edit:

      Qwant-holon napisał(a):

      Opcjonalnie można by wprowadzić kolejną analogię do ekspedycji, mianowicie dodatkowe badanie, za które odpowiadałby technokrata, podobnie jak przy ekspedycjach admirał floty. Obecnie to płatne
      udogodnienie jest w wielu przypadkach zastępowane przez half time/finish, dlatego można by wprowadzić dodatkowy profit.
      Oczywiście jeżeli nie mamy wolnych laboratoriów do badań, to nawet technokrata nie pomoże ;).

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Qwant-holon ().

    • Dzieńdybry
      Moim zdaniem strasznie zagmatwane,poza tym ja nie chce prowadzić kilku badań równocześnie tylko skończyć jedno na którym mi zależy w miarę szybkim czasie a nie za rok.
      Rozwiązanie jest proste ,otóż MSBN dajmy na to od poziomu 9 skracają czas badań w większym stopniu i coraz wyższy poziom skraca te badania bardziej i bardziej.Marne szanse na takie rozwiązanie bo sporo osób kupuje antymaterię tylko na skracanie badań. Morał z tego taki że cokolwiek tu wymyślimy i tak nie ma żadnych szans na wprowadzenie w życie.
      Pozdrawiam ja:)
      MSBN
    • Mirmir napisał(a):

      Dzieńdybry
      Moim zdaniem strasznie zagmatwane,poza tym ja nie chce prowadzić kilku badań równocześnie tylko skończyć jedno na którym mi zależy w miarę szybkim czasie a nie za rok.
      Rozwiązanie jest proste ,otóż MSBN dajmy na to od poziomu 9 skracają czas badań w większym stopniu i coraz wyższy poziom skraca te badania bardziej i bardziej.Marne szanse na takie rozwiązanie bo sporo osób kupuje antymaterię tylko na skracanie badań. Morał z tego taki że cokolwiek tu wymyślimy i tak nie ma żadnych szans na wprowadzenie w życie.
      Pozdrawiam ja:)
      MSBN
      Ma racje. Odpalimy 3-4 badania jednoczesnie na kilku planetach ale wysoki poziom MSBN w polaczeniu z tymi grawitonami i tak nie sprawi, ze bedziemy szybciej badac. Ale moze sie myle wiec niech mi ktos policzy jesli moze oczywiscie, ile czasu bym potrzebowal na zbadanie 22 i 23 lvl astro jesli ten pomysl wszedl by w zycie i wlaczylbym badanie na dwoch planetach? Planet mam 12, labki rowno na 12 lvl na wszystkich planetach i MSBN na 11 lvl. Uni x2 speed.

      Dla ulatwienia/porownania. Tyle czasu potrzebuje obecnie na badania.

      imgur.com/nPYUPTV

      imgur.com/aQedL5Y
    • jestem jak najbardziej za nie raz stałem przed decyzją co włączyć astro czy napęd albo techy chce podnieść wszystko. Ale gdy astro na 20 lvl bada się ponad pół roku ... to się odechciewa wszystkiego, także takie rozwiązanie mnie osobiście by cieszyło gdybym mógł badać 2 technologie w 1 czasie .
      Niestety tak ja wyżej wspomnieli pomysły gdzie co zastępuje anty albo zmniejsza jej znaczenie raczej mają nikłe szanse na wejście w życie. Nie mniej jednak :dobry:


      Do panów marudzacych, jeśli czegoś nie rozumiecie to nie znaczy ze to zły pomysł. .. polecam się nie wypowiadać i nie ośmieszac się, że się czegoś nie rozumie, albo poprosić o wyjaśnienie. Miłego dnia
    • Truck driver napisał(a):

      Ma racje. Odpalimy 3-4 badania jednoczesnie na kilku planetach ale wysoki poziom MSBN w polaczeniu z tymi grawitonami i tak nie sprawi, ze bedziemy szybciej badac.
      Oczywiście że nie będziemy szybciej. Jednoczesne badanie bez grawitonów dwóch badań po równomiernym rozłożeniu laboratoriów w najlepszym przypadku sprawi, że będą one się badać 2x dłużej, ale dzięki grawitonom możemy ten czas zmniejszać, co w przypadku 5lvl (-50% czasu) powodowałoby redukcję czasu do 1x (normalny). Krótko mówiąc musimy wybrać, czy wolimy przebadać 1 technologię w np. 24tyg (z grawitonami 12tyg) czy dwie, z których ta pierwsza będzie się robić 48tyg (z grawitonami 24tyg).

      Dzięki 5lvl grawitonów badamy 2x szybciej i mamy 2 ukończone badania po normalnym czasie (dłuższego badania).
      Bez grawitonów czas się wydłuża dwukrotnie, ale po zakończeniu mamy 2 odkryte technologie, czyli to samo jak jedno badanie po drugim. Jeżeli pomysł miałby nie zakładać grawitonów, to nie ma mowy o eliminacji antymaterii, bo załóżmy że np. robię mniej pilne badanie technologii energetycznej na 20lvl i nie mam zamiaru go zakańczać, ale już na astrofizyce mi akurat zależy, to sobie kliknę dwa razy. Tak więc, nie muszę zakańczać energetycznej żeby zrobić astro. Oczywiście możliwość prowadzenia więcej niż 3-4 badań nie powinna być dostępna ze względu na deponowanie surowców w laboratorium, w szczególności deuteru, którego nie możemy zabezpieczyć przy pomocy kopalni (przy pomocy handlarza możemy, ale to powoduje zwykle zapłacenie Spreadu)
    • Qwant-holon napisał(a):

      Oczywiście że nie będziemy szybciej. Jednoczesne badanie bez grawitonów dwóch badań po równomiernym rozłożeniu laboratoriów w najlepszym przypadku sprawi, że będą one się badać 2x dłużej, ale dzięki grawitonom możemy ten czas zmniejszać, co w przypadku 5lvl (-50% czasu) powodowałoby redukcję czasu do 1x (normalny). Krótko mówiąc musimy wybrać, czy wolimy przebadać 1 technologię w np. 24tyg (z grawitonami 12tyg) czy dwie, z których ta pierwsza będzie się robić 48tyg (z grawitonami 24tyg).
      Ogarniam o co chodzi ale typowy ekowiec powie, ze nie oplaca sie tracic sury na grawitony bo to wyjdzie nieoplacalne jesli wziac pod uwage koszty i czas (oczywiscie nie biorac pod uwage spawania satek za anty czy dopalacze do stoczni) potrzebny na podniesienie grawitonow w stosunku do kosztow takiej np astrofizyki. A jeszcze trzeba by bylo bunkier dobry postawic by tych satek nikt nie strzelil w trakcie budowy.
    • Zgoda że się nie kalkuluje, dlatego też swego czasu zaproponowałem potrójne ulepszenie grawitonów:

      1. EKO - wzrost wydobycia qcd.4ra.pl/viewtopic.php?id=30
      2. FLT - szansa na niszczenie lub zachowanie moonów qcd.4ra.pl/viewtopic.php?id=313
      3. RES - skracanie czasu badań wspomniane w wątku. qcd.4ra.pl/viewtopic.php?id=32

      Linki niestety nie odnoszą się do forum, bo nie miałem czasu żeby to zamieszczać. Chodzi mi o istotę jednoczesnego wprowadzenia udogodnienia dla 3 różnych kast graczy. Takie połączenie być może miałoby sens. Cena grawitonów to cena 25% satelit koniecznych do zbudowania+magazyny+laboratorium+nanity+ opcjonalnie antymateria bo 3mln satek raczej nie da się zabunkrować ;).

      Po drugie grawitony dodałem tutaj po to, żeby zrekompensować zwielokrotnienie czasu badań przy jednoczesnym badaniu kilku technologii, bo uważam, że laboratoria powinny być dzielone do danych zadań, a nie wszystkie pracować nad wieloma problemami - byłoby za łatwo. Właśnie wtedy GF straciłoby zarobek z anty, a przy niecnym pomyśle z grawitonami tak by się nie stało, czyli argument tego pokroju jest z pewnych względów niestosowny. Gracz musi zdecydować, czy woli zainwestować w szybkie badania dzięki grawitonom, czy woli każdorazowo płacić 216k (lub -25%) i przy tym mieć małe wydobycie i większą szansę utraty księżyca. Na dalekim etapie gry korzystanie z anty wydaje się nieuniknione, a grawitony to nie badanie dla początkujących. Też mi się nie podoba "zmuszanie" do płacenia, ale taka jest polityka tej gry, że bez anty w pewnym momencie pojawia się bariera.
    • Generalnie nie neguje samego pomyslu bo jest dosyc dobry jesli chodzi o korzysci jakie mozna uzyskac jesli gracz nie liczy sie zbytnio z kosztami jakie musi poniesc w postaci antymaterii. Sura rzecz nabyta. Jednak kreci sie to w duzej mierze wokol antymaterii, z ktorej GF tak naprawde zyje (widac to po otwieranych co chwila nowych uniwersach). Jak wspomniales, nie zbuduje nikt bunkra, ktory ochroni miliony satek wiec zostaje kwestia wysokich nanitow (gornicy raczej ich nie maja) i konkretnej ilosci dopalaczy lub po prostu kupna anty a nie kazdy chce lub moze ta anty kupowac. Dajmy na to, ze przejdziemy juz ten najtrudniejszy etap i osiagniemy wysoki lvl grawitonow ale do czego potem bedzie potrzebna w takim razie antymateria skoro badanie ktore trwa pol roku mozemy zrobic dzieki polaczeniu grawitonow i msbn i zaledwie 3 miesiace. GF wprowadzajac ten pomysl do gry na stale wykonaloby samoboja i jeszcze szybciej zamkneli by serwery bo po prostu juz by nie mieli takich zyskow dzieki antymaterii jak maja obecnie.
    • Trudno jest dogodzić obu stronom o zupełnie przeciwnych celach,ale przecież nie chcemy końca ogame z powodu samobója. Próbowałem znaleźć kompromis na którym każdy coś traci i zyskuje jednak to tylko pokazuje jakie tak naprawdę jest badanie Rozwoju Grawitonów i dlaczego przez tyle lat nic się nie ruszyło w tej sprawie. Jakkolwiek by nie było z RG rzecz tyczy się głównie neutralnego względem antymaterii usprawnienia MSBN, które jak już pisałem przestało się opłacać, dlatego mogłoby dawać coś jeszcze a tym, według mnie, jest możliwość drugiego lub trzeciego badania, gdyż więcej to byłaby już przesada. RG to perełka w projekcie, bez której symultaniczne badanie dwóch technologii niczym się nie różni od badania po koleii, poza tym, że może trwać nawet dłużej jeśli do jakiegoś badania wykorzystamy 1 laboratorium, a do drugiego pozostałe, np. 9 z 10połączonych.