Arkusz liczący wydobycie i amortyzację

    • Narzędzia:

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Arkusz liczący wydobycie i amortyzację

      Cześć

      Chciałbym zaprezentować napisany przeze mnie arkusz do obliczania wydobycia.
      Dokładność obliczania przetestowałem na swoich kontach i wyszła mi stuprocentowa zgodność z tym, co wyświetlane jest w zakładce 'Ustawienia surowców'.
      W obszerniejszej wersji przetestowałem wpływ Geologa, Sztabu, boosterów, niewystarczającej energii itp. - zawsze się zgadzało..

      Dodałem też kalkulator Amortyzacji, czyli kolejkowanie budowy ekonomii. Pokazuje również, kiedy powinno się badać Astrofizykę oraz Technologię plazmową.
      Arkusz uwzględnia początkowe koszta na Laboratorium badawcze, Fabrykę robotów, Stocznię, Statek kolonizacyjny oraz badania wymagane do Astrofizyki i Technologii plazmowej. Ma to największe znaczenie w początkowej fazie gry.
      Przy Astrofizyce brany jest pod uwagę koszt rozbudowy nowej planety.

      Proszę korzystać.
      Klika osób już przetestowało, ale wszelkie błędy i uwagi można zgłaszać w tym temacie lub na skrzynkę prywatną. Wymaga Excela nowszego niż 2003.

      EDIT:
      Od wersji 1.40
      Możliwość ustawiania boosterów
      Kalkulator kosztów - budynki i badania

      wersja 1.31
      wersja 1.32
      wersja 1.40
      wersja 1.41
      wersja 1.42

      EDIT:
      - poprawiona amortyzacja plazmy i astro - efekt widoczny tylko przy początkowych poziomach
      - dodany Handlarz - wymiana deuteru
      - szablon 'wydobycia' i 'wartości planety' - kod, który można wkleić na forum

      wersja 1.50

      EDIT:
      - możliwość ustawienia kosztów dodatkowych (do amortyzacji astrofizyki)

      wersja 1.60

      EDIT:
      - nieco zmienione dodawanie "Kosztów dodatkowych"
      - dodana "Tabela produkcji"
      - kilka drobnych poprawek
      Możliwe, że jest to wersja ostateczna.

      wersja 1.64

      EDIT:
      - kilka poprawek
      - opcja wyboru do obliczania amortyzacji astrofizyki

      wersja 1.65
      wersja 1.67
      wersja 1.68
      wersja 1.69
      wersja 1.69b

      dodana kolumna z czasem budowy/badania/produkcji
      wersja 1.70
      wersja 1.70a

      kilka drobnych zmian
      wersja 1.71

      Zmiany:
      - możliwość dodania zysku z farmingu i ekspedycji do wydobycia dziennego
      - dodana Tabelka produkcji floty i obrony z posiadanych surowców przy użyciu Handlarza
      - Handlarz złomu
      - reorganizacja kilku tabelek
      - dodana tabelka Punkty
      - nieco bardziej rozbudowana tabelka Energia
      - dodana tabelka Procent z bitwy
      - usunięta tabelka Zbieranie surowców
      - może coś jeszcze :)

      wersja 1.72
      wersja 1.72a

      - poprawione liczenie szansy na zniszczenie GSa/moona
      - optymalizacja liczenia kosztów i czasu kunstrukcji
      - nowa opcja w Handlarzu
      wersja 1.73

      Kilka drobnych zmian:
      - dodana tabelka Kalkulator czasu - do liczenia godziny powrotu floty
      - dodana data zwrotu kosztów kopalni, astro i plazmy
      - poprawa drobnego błędu w kosztach recka
      wersja 1.73a
      - poprawa błędu w liczeniu czasu rozbudowy Terraformera i Doku
      - kilka drobnych dodatków z zakładce 'Koszty dodatkowe'
      wersja 1.73b


      - dodana opcja ustawiania % pracy E. fuzyjnej - pomysł gracza @Qwant-holon
      - dodana kolumna z ładownością statków - pomysł gracza @Terry
      - dodana tabelka w parametrami floty i obrony
      - dodana tabelka Magazyn - liczy pojemność
      - dodana tabelka Dok kosmiczny - liczy jaki % floty odzyskamy po złomie
      - Trochę zmieniona tabelka Energia - można ustawiać % pracy budynków. Wpływa to na ilość Pozostałej energii (niestety nie zawsze jest zgodność, czasami różnica wynosi jedną jednostkę), a to na Współczynnik produkcji, a na tej podstawie liczone jest wydobycie dla pojedynczej kopalni (tabelka wyżej).

      W planach jest dodanie tabelki liczącej czas stygnięcia teleportera. Na razie mam problemy z wyznaczeniem wzoru na to.
      wersja 1.73c


      - Uwzględniony wpływ technologii nadprzestrzennej na ładowność floty.
      - Dodana amortyzacja technologii energetycznej i elektrowni fuzyjnej - chociaż należy to traktować raczej jako ciekawostkę. Czasami amortyzacja 'znika', dzieje się tak, gdy przy konkretnych ustawieniach wybadanie kolejnego poziomu technologii energetycznej i/lub wybudowanie kolejnego poziomu elektrowni fuzyjnej nie spowoduje zmniejszenia poboru deuteru przez elektrownie fuzyjne. W kolumnie 'Bilans' mogą być różnice z tym co pokazuje gra, gdyż nie testowałem z Mechanikiem/Sztabem (zwłaszcza przy aktywnym Sztabie). Jeżeli u kogoś wystąpią różnice, to poproszę o dane: pKM, pKK, pED, pES, pEF (oraz %), ilość satelit, temp. max, pTE, aktywny oficer (Mechanik/Sztab), bilans energii.

      Tym razem arkusz bez hasła

      wersja 1.74


      pozdrawiam
      chemikos

      Post był edytowany 35 razy, ostatnio przez chemikos ().

    • Wydaje mi się, że amortyzacja dni może być do zaokrąglona do części całych np. 295,335 dnia wygląda dziwnie :D
      Gdzie mogę uwzględnić boostery w wersji, którą udostępniłeś?
      Co mam wpisać w komórce C5 jeśli mam tylko geologa ? 1,10 ? Może dla bardziej ułomnych zrobić to w stylu "do wyboru" konkretne wartości.
      W komórce C43 może zamiast 'budynki' wpisać 'kopalnie' ? pozbędziesz się wtedy komentarza
      Może zamiast komentarzy w zbieranie dni,dodać tekst 'ilosc godzin' oraz 'ilosc dni' w komórkach po lewej B51,52?

      Osobiście korzystam z dodatku do przeglądarki,ale pewnie komuś takie coś się przyda w Excelu.
      [OFF] Libra - TOP6
      [OFF] Polaris - TOP5

      [OFF] Rhea - TOP1
      [OFF] Uriel - TOP40

      Kiedyś: min.: U1, U4, Rigiel, Deimos, Merkur i kilka innych.

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez Poka Bydlaka ().

    • Rozważyć mogę zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku, bo przy niskich poziomach zaokrąglenie do całości jest za mało dokładne. A nawet do dwóch miejsc nie wystarcza.

      Komórka C5 - po najechaniu myszką wyskakuje dymek z instrukcją.
      Dla Geologa jest to 1,10.
      Możesz globalnie dodać boostery w tym miejscu, tzn. wszystkie kopalnie dostają +10%, 20% lub 30%. Wystarczy wpisać np. 1,20 dla konta bez Geologa i boosterach 20% (lub konto z Geologiem i boostery 10%)
      Raczej nie zrobię tego dla poszczególnych planet i budynków osobno - powstaje zbyt dużo pól, które trzeba wypełnić, a sam już wspomniałeś o "bardziej ułomnych".
    • Zmieniłem sobie formatowanie, w moim przypadku są to wartości setek dni :D
      Czyli jeśli mam różne % boosterów na kilku planetach(czasem wygram licytację,coś tam wpadnie z import/eksport],a kilka pozostałe są bez nich to już Twój arkusz na chwilę obecną nie jest kompletny dla mojej skromnej osoby.
      Po najechaniu na komórkę wyskakuje dymek,owszem,ale pokazuje się w nim Twój nick.Aby obejrzeć instrukcję/tekst należy nacisnąć pokaż/ukryj komentarz [ taka luźna uwaga]
      [OFF] Libra - TOP6
      [OFF] Polaris - TOP5

      [OFF] Rhea - TOP1
      [OFF] Uriel - TOP40

      Kiedyś: min.: U1, U4, Rigiel, Deimos, Merkur i kilka innych.

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez Poka Bydlaka ().

    • Amortyzacja uwzględnia koszt rozbudowy nowej planety do obecnego poziomu (średni koszt budowy kopalń). Budując nową kopalnię, zwiększasz średni koszt. Koszty rozbudowy rosną liniowo o 50% dla metalu i deuteru oraz 60% dla kryształu. Niestety z wydobyciem tak dobrze nie jest i rośnie nieliniowo i z poziomu na poziom coraz mniej.
    • Fantastyczna robota! Prawdopodobnie najlepszy optymalizator eko w historii ogame!

      A tak serio; od czasu powiązania astrofizyki z ilością planet i dodania rosnącego wydobycia surowców zależnie od technologii plazmowej stare kalkulatory przestały mi wystarczać, a jeszcze kilka miesięcy temu nie mogłem znaleźć nic co bada amortyzację kopalni ORAZ badań zamiast prostego liczenia amortyzacji samych kopalni czy też zliczania cyferek z wszystkich kopalni. Na szczęście mamy bohatera, który ratuje życie prostych górników
    • takie dwie sprawy mnie naszły:
      1. Fajnie by gdyby szło kopiować zawartość komórek, bo przepisywanie surowców potrzebnych do przewiezienia i ilości trampków jest dość słabe i zniechęca do arkusza
      2. Jaka magia stoi za liczeniem amortyzacji Astro, które przecież nie daje żadnego wydobycia? One nie daje zysków, tylko kosztuje.
      Z DOMu wariatów macham do was swoją trójpalczastą trzecią ręką.
    • ad 1. Komórki są zablokowane, żeby nikt przypadkiem niczego niepotrzebnego nie pisał w komórkach z formułami.
      Jakie konkretnie komórki masz na myśli? Jakie zakresy?
      Chodzi mi po głowie mała aktualizacja, więc może coś z tym zrobię.

      Opcjonalnie, dla chętnych, mógłbym udostępnić hasło chroniące arkusz.

      ad 2. Astro bezpośrednio nie daje wydobycia, ale jest potrzebne do kolejnej planety, więc trzeba uwzględnić jej koszt.
    • Np komórki P68 do T68 i analogiczne. Tam niema co kombinować bo przecież to zwykłe sumy.

      ad 2. Wiadomo, astro nie daje wydobycie. I to właśnie jest to o co pytam. Jak liczysz dla niego amortyzacje właśnie, z tego powodu że ono nie zarabia (na siebie).
      Z DOMu wariatów macham do was swoją trójpalczastą trzecią ręką.
    • (Koszt astro + koszt rozbudowy nowej planety do obecnego posiadanego poziomu (średnia z posiadanych planet)) / średnie aktualne wydobycie
      Koszty i wydobycie przeliczone na jeden surowiec zgodnie z założonym przelicznikiem - standardowo 3:2:1


      Aktualizacja zrobiona, link w pierwszym poście.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez chemikos ().

    • Świetna robota.
      Fajnie, że mogę sam ustalić przelicznik handlowy wg jakiego ma obliczać opłacalność produkcji.
      Brakuje mi tylko "kosztów dodatkowych" przy wyliczeniu astro. U mnie jak doliczyłem koszt DT i obronę na nowej planecie to dość znacznie zmieniło mi kalkulację.
      Tak czy inaczej bardzo fajny kalkulator.
      ilość ST - 0 (przynajmniej po stronie zwycięzcy)
      ilość zwycięskich RW - prawie 0
      skill - 0
    • Potrafiłbyś podać różnicę między Twoją amortyzacją a tą, którą podaje AGO? Zauważyłem, że np. kopalnia metalu lvl 24 u nich 9 dni 5 godzin, u Ciebie 7 dni 21 godzin, kopalnia kryształu lvl 21 u nich 11 dni 13 godzin, u Ciebie 12 dni 22 h, ekstraktor deuteru u nich 9 dni 9 h, u Ciebie 5 dni 12 h.

      Lwica jest boska :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez buleon ().

    • Dobry pomysł, żeby zrobić koszty dodatkowe w drugiej zakładce. Choć trochę się ich naszukałem - może przy następnej aktualizacji zrobić obok pola wyboru dopisek w stylu "do uzupełnienia w drugiej zadkładce".
      ilość ST - 0 (przynajmniej po stronie zwycięzcy)
      ilość zwycięskich RW - prawie 0
      skill - 0
    • Wracając jeszcze do amortyzacji astro, to jeżeli przyjmujesz taki mechanizm liczenia, to wydaje mi się że nie jest aż taki dobry. Przykładowo dla mojego imperium jeżeli wszędzie mam 37/32/32 na 10 planetach to wychodzi astro 268dni

      Ale jeżeli sztucznie na ostatniej planecie ustawie kopalnie na 40 to nagle astro wychodzi 543 dni. A przecież powinno być skrajnie odwrotnie - w takiej sytuacji bardziej powinno sie opłacać badanie astro niż budowa kolejnych kopalni.

      Moim zdaniem aby miało sens te liczenie jej powinno to wyglądać następująco. Potraktować koszt wybadania astro do nowej planety jako koszt kopalni "0" czyli przed kosztem pierwszych poziomów. Następnie przygotować hipotetyczny plan rozwoju kopalni który łatwo poznać przez własnie mechanizm amortyzacji czyli dajmy na to

      1. ekstrator deuteru lev1
      2. kopalnia metalu lev1
      3. ekstrator deuteru lev2
      4. kopalnia metalu lev2
      5. kopalnia kryształu lev1


      i z tej listy można by określić do którego miejsca opłacało by się rozwijać nową planetę, o ile oczywiście mogło by się całkowicie to nie opłacać przez wysoki koszt początkowy. Bo przecież może się okazać że w takim wypadku dostaniemy wynik ARG, wtedy (o ile to nie błąd formuły :D ) wiadomo że jeszcze nie czas na kolejną planetę.
      Z DOMu wariatów macham do was swoją trójpalczastą trzecią ręką.