Arkusz liczący wydobycie i amortyzację

    • Narzędzia:

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Adeke36 napisał(a):

      danym momencie mimo tego że bardziej opłacalna jest kopalnia metalu to podpowiedział budowe kopalni kryształu ze względu na to że metalu będzie i tak za dużo dzięki farmieniu , można powiedzieć że to bez różnicy bo metal zwróci się szybciej ale tempo rozwoju konta wzrośnie gdy wstawimy kopalnie kryształu a nie metalu
      Nie? W każdym programie liczącym opłacalność podajesz przelicznik w jakim handlujesz surowce. Opłacalność to przyrost wydobycia jaką dostaniesz za konkretną wydaną ilość surowców na kopalnie. Surowce w takich programach przeliczane są na jeden rodzaj surowców metal, kryształ lub deuter. Jeżeli zastanawiasz się co budować metal czy kryształ to oba surowce np. przeliczane są na deuter i budujesz to co da więcej deuteru. Tylko po przeliczeniu surowców na jeden rodzaj można porównać co bardziej się opłaca.

      Np. Masz eko 40/33 i farmisz dużo metalu. Decydujesz się podnieść do eko 40/36. Tylko jakbyś w takim schemacie zbudował 41/35 to wydając tyle samo surowców co w przypadku budowy kryształu 36 miałbyś 2,16 razy więcej kryształu po sprzedaniu metalu na kryształ. Oczywiście wyliczenie 2,16 dotyczą mnie bo to mój przelicznik i 2,16 tyczy się przyrosty wydobycia.
      Jeżeli farmisz 100kk metalu i kopalnia metalu da Ci 300k metalu a kryształu 85k kryształu przyrostu. To nawet jeżeli potrzebujesz kryształu to powinieneś zbudować metal: 300k / 1,75 > 85k
      171k > 85k = 2 razy więcej. Powinieneś jeżeli chcesz budować najbardziej opłacalnie eko.

      Budowanie eko pod względem opłacalności bardzo często wiąże się z handlem. Dlatego ważne jest podanie w programie właściwego przelicznika.

      U siebie na uni gracz ma eko 38/36/19. Jeden kryształ 36 kosztuje: 669kk 334kk i daje przyrostu kryształu 343k na dobę. Rezygnując z jednego kryształu mógłby na 12 planetach podnieść deuter z 19 na 29 koszt: 678kk 226kk (koszt dla wszystkich 12 planet, metalu wydajemy 9kk więcej ale zostaje 108kk). Na dobę wydobycie deuteru wzrośnie nam o 6.255.148 deuteru. Sprzedają dex bo nawet mały przeliczniku 1,5 dostaniemy 9.382.722 kryształu rezygnując tylko z jednej kopalni która daje 343.080. Skany mam sprzed 4 lat. Czyli w ciągu tego okresu jakby zrezygnował z jednej kopalni miałby 13.197.877.390 kryształu więcej. Kryształu który by wydawał na bieżąco na eko które ciągle by dawało zyski. Podejrzewam że spokojnie przy dobrej rozbudowie miałby 20-30% więcej punktów.
      Jest to przypadek skrajny ale takie osoby są. Fajnie ten przykład pokazuje że gracze często budują to co potrzebują (czy to z powodu nie potrzebuje dexu czy farmię dużo metalu) jednak nie przekłada się to na zysk.

      Truck driver napisał(a):

      Top 1 swiatowego eko czyli @ciap i tak wie najlepiej
      Nie trzeba mieć top1 światowego eko. To matematyka.
      Widzę że parę razy poprawiłam Twoje błędy (jak oddawanie konta na forum) i masz jakieś kompleksy na moim punkcie.
      Jak wygląda fuzja > FAQ Fuzji z OGame
      Fuzja a temperatury > Klik

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez powyginany drucik ().

    • ciap napisał(a):

      Wszystkich? Opłacalność kopalni czy plazmy nie zmieni się pod wpływem farmienia. To zależy tylko od kosztów danego poziomu i przyrostu wydobycia. Jeżeli metal będzie opłacać się bardziej od kryształu to nawet gdy będę farmić 3/5 wydobycia metalu to opłacalność kopalni się nie zmieni.
      Pewnie że się nie zmieni, ale zmienią się czasy wymagane na uzbieranie surki no rozpoczęcie budowy. Mój stary kalkulator głównie służył do tego, więc rzucam taki pomysł. Poza tym, na podstawie moich badań dotyczących planet na 15 pozycji, to akurat ich amortyzacja, w porównaniu do zwykłych planet, jest zależna od wydobycia na całym koncie, ale dlaczego narazie wyjaśniać nie będę.

      Nie rozumiem za to powyższej analizy Adeka36. Amortyzacja to czas zwrotu, czyli to koszta kopalni przeliczone na surkę którą wydobywa dzielone przez wzrost tegoż wydobycia.

      Oczywiście możemy założyć taki model, że do tego wzrostu wydobycia dodamy dzienne zyski z farm bez przeliczana u handlarza, wtedy rozumowanie ma sens. Jakkolwiek wydaje mi się że to niepoprawny tok myślenia, ponieważ licząc wzrost wydobycia odejmujemy wartość wydobycia z (lvl+1) od lvl, a skoro do obu dodajemy "wydobycie" z farm, to ono właśnie się zredukuje.

      Niech autor arkusza zdecyduje czy warto. Ja sobie dodałem takie pole w każdym razie w swojej niezależnej wersji.

      PS: nie czytałem 4 strony, ale widzę, że post ma nadal sens ;).
    • Chyba rozumiesz, że nie mogę udostępniać przeróbek pracy chemikosa. Mogę jedynie podesłać swój stary kalkulator do obliczania czasu gromadzenia surowców i tego szczegółowego wydobycia. Aktualnie jednak pracuje nad tym projektem, ponieważ interfejs zawiera mnóstwo śmieci i jak zaobserwowałem, mało kto rozumie co się tam dzieje pomimo wielu toturiali. Możliwa jest także opcja dodatku polegająca na przeniesieniu arkusza, do już zahasłowanego chemikosa, dodatkowego odwołującego się do komórki wydobycia i w tym dodatkowym arkuszu uwzględnienie iderków, ekspedycji, i być może tego czasu z wyliczeniami ilościowymi. Byłby to fajny projekt kompilacyjny, zważywszy, że łączenie arkuszy jest dziecinnie proste. Myślę jednak, że lepiej poczekać na ta nową wersję.

      Jak jesteś zainteresowany tą starą wersję to proszę bardzo: Kalkulator Handlowy i wydobycie v12.5
    • Czytając wcześniejsze wypowiedzi byłem w słabszej formie. Ktoś coś źle napisał, ja coś źle przeczytałem/zrozumiałem i powstało pewne nieporozumienie. Farmingi nie mają żadnego wpływu na amortyzację - to oczywiste, stąd moja wypowiedź, że ich nie dodam. Wpływają natomiast na czas zbierania surowców i tu pojawia się możliwość dodania takiej opcji.

      Jeszcze przed świętami wprowadziłem pewien dodatek. Teraz coś pomyślę o wliczaniu farmingów. Niestety nie jestem wstanie podać terminu.

      chemikos
    • Aktualizacja wersja 1.72 wersja 1.72a

      Zmiany:
      - możliwość dodania zysku z farmingu i ekspedycji do wydobycia dziennego
      - dodana Tabelka produkcji floty i obrony z posiadanych surowców przy użyciu Handlarza
      - dodana tabelka Handlarz złomu
      - reorganizacja kilku tabelek
      - dodana tabelka Punkty
      - nieco bardziej rozbudowana tabelka Energia
      - dodana tabelka Procent z bitwy
      - usunięta tabelka Zbieranie surowców
      - może coś jeszcze :)

      Można krytykować. :)

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez chemikos ().

    • Istnieje jakaś możliwość przekopiowania wszystkiego z starszej wersji na nowy arkusz czy muszę ręcznie przepisywać jedno po drugim?
      Nie oprzesz się wędrującej po ogniu,
      została ona wysłana aby nauczyć cię...
      Byś nie rozglądał się nigdy za wielka głębią,
      oraz abyś tańczył w takt...
      Klątwy przezeń wyśpiewanej.
    • - dodana opcja ustawiania % pracy E. fuzyjnej - pomysł gracza @Qwant-holon
      - dodana kolumna z ładownością statków - pomysł gracza @Terry
      - dodana tabelka w parametrami floty i obrony
      - dodana tabelka Magazyn - liczy pojemność
      - dodana tabelka Dok kosmiczny - liczy jaki % floty odzyskamy po złomie
      - Trochę zmieniona tabelka Energia - można ustawiać % pracy budynków. Wpływa to na ilość Pozostałej energii (niestety nie zawsze jest zgodność, czasami różnica wynosi jedną jednostkę), a to na Współczynnik produkcji, a na tej podstawie liczone jest wydobycie dla pojedynczej kopalni (tabelka wyżej).

      W planach jest dodanie tabelki liczącej czas stygnięcia teleportera. Na razie mam problemy z wyznaczeniem wzoru na to.

      wersja 1.73c

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez chemikos ().

    • W związku z udostępnieniem opcji relokacji dużych planet na zimne pozycje (15-poz) powątpiewam, aby nie wzrosło zainteresowanie elektrowniami fuzyjnymi. Przedstawiłem już chemikosowi ten pomysł uważam, że warto jest znać pewne fakty o tym sposobie pozyskiwana energii.

      (i) Na zimnych planetach, czyli takich poniżej (-115°C) opłaca się tylko elektrownia fuzyjna i słoneczna, o ile przeniosło się dużą planetę.

      (ii) Koszty elektrowni fuzyjnej rosną z poziomu na poziom w stosunku q=1.8, co oznacza, że każdy kolejny poziom jest droższy 1.8 raza od poprzedniego (koszty kopalń rosną 1.5 raza i 1.6 raza (kris), a badań 2 razy i grawitonów 3 razy).

      (iii) Cena elektrowni fuzyjnej surowcowo utrzymuje się w stosunku m:k:d=5:2:1

      (iv) Energię można obliczyć wg wzoru:

      Wef=30*PEf*(1,05+BT.Eng*0,01)^PEf

      Wef - produkcja energii;
      PEf - Poziom elektrowni fuzyjnej;
      BT.Eng - Poziom technologii energetycznej.

      (v) Zużycie deuteru w elektrowni fuzyjnej:

      Zef=10* PEf*(1,1)^PEf*Vuni

      Zef - Zużycie deuteru;
      Vuni - akceleracja uniwersum.

      (vi) Ilość produkowanej energii możemy ograniczyć 10%, 20%, …, 100%, wówczas ogranicza się proporcjonalnie także zużycie ze deuteru.
      ___________________________________________

      Cel:
      Wyznaczenie amortyzacji budowy elektrowni fuzyjnej i technologii energetycznej.
      ___________________________________________

      Tok rozumowania:

      Kiedy mamy dostatecznie wysoki poziom technologii energetycznej (np. 20lvl), elektrownia fuzyjna jest dość wydajna i badanie kolejnego poziomu tej technologii wiąże się z dużą amortyzacją. Okazuje się także, że im wyższy poziom elektrowni fuzyjnej posiadamy, tym ma ona większą efektywność. Ale jak?

      Np.
      • Mamy 20lvl technologii energetycznej i 19lvl elektrowni fuzyjnej i mechanika.
      Współczynnik produkcji = 100%
      Produkcja energii = 39.551
      Zużycie deuteru = 8.134
      • Budując 20lvl elektrowni fuzyjnej:
      Współczynnik produkcji = 100%
      Produkcja energii = 52.041
      Zużycie deuteru = 9.418
      • Jednakże zmniejszając współczynnik produkcji, tak, aby w przybliżeniu produkować tyle samo energii co wcześniej dla 20lvl mamy:
      Współczynnik produkcji = 80%
      Produkcja energii = 41.633
      Zużycie deuteru = 7.535

      Jak widać, produkujemy nieco więcej energii i jednocześnie spalamy mniej deuteru, mianowicie:

      ΔDex=8.134-7.535=599 [j/h]

      Koszty w deuterze 20lvl elektrowni fuzyjnej podzielone przez tę różnicę w spalaniu określą amortyzację budowy tego poziomu itd.

      Koszt = 63,741kk/3+25,496kk/2+12,748kk=(5/3+2/2+1)*12,748kk=3,666*12,748kk=46,743kk

      Amortyzacja = Koszt / ΔDex =46.743.000/599=78035h~9lat
      ___________________________________________

      Wnioski:

      Uważam, że dobrym ulepszeniem byłoby w przyszłości dodanie do tabeli amortyzacji budowy elektrowni fuzyjnej i technologii energetycznej (przy dodatkowym uwzględnieniu mechanika). Chemikos już o tym myślał, a co wy o tym sądzicie?
    • - Uwzględniony wpływ technologii nadprzestrzennej na ładowność floty.
      - Dodana amortyzacja technologii energetycznej i elektrowni fuzyjnej - chociaż należy to traktować raczej jako ciekawostkę. Czasami amortyzacja 'znika', dzieje się tak, gdy przy konkretnych ustawieniach wybadanie kolejnego poziomu technologii energetycznej i/lub wybudowanie kolejnego poziomu elektrowni fuzyjnej nie spowoduje zmniejszenia poboru deuteru przez elektrownie fuzyjne. W kolumnie 'Bilans' mogą być różnice z tym co pokazuje gra, gdyż nie testowałem z Mechanikiem/Sztabem (zwłaszcza przy aktywnym Sztabie). Jeżeli u kogoś wystąpią różnice, to poproszę o dane: pKM, pKK, pED, pES, pEF (oraz %), ilość satelit, temp. max, pTE, aktywny oficer (Mechanik/Sztab), bilans energii.

      Tym razem arkusz bez hasła
      wersja 1.74
    • kawal cholernie dobrej roboty. GF powinien sie od cb uczyc jak sie kalkulatory robi:)

      moze dlatego ze dopiero sie zapoznaje z tym arkuszem ale wydaje mi sie ze opcja farmingu nie jest polaczona z opcja amortyzacji (kopalnie, astro, plazma). jesli jest to spoko i przepraszam za zawracanie gitary, jesli nie to dalbys rade to dodac? lepiej sie widzi jak amortyzacja astro ma np 100 dni a nie 500 xD
      No Sacrifice, No Victory...
      Punish and Enslave

      przed zlomem nie ucieknie nikt, nawet Hitler xDDD ---> youtube.com/watch?v=B1v_YTE5dOg
    • KissOfTheDragoon napisał(a):

      kawal cholernie dobrej roboty. GF powinien sie od cb uczyc jak sie kalkulatory robi:)

      moze dlatego ze dopiero sie zapoznaje z tym arkuszem ale wydaje mi sie ze opcja farmingu nie jest polaczona z opcja amortyzacji (kopalnie, astro, plazma). jesli jest to spoko i przepraszam za zawracanie gitary, jesli nie to dalbys rade to dodac? lepiej sie widzi jak amortyzacja astro ma np 100 dni a nie 500 xD
      Chemiś jest na emeryturze, kalkulator już nie będzie raczej rozwijany w bliskiej przyszłości.