Taktyczny odwrót - wzór

• Taktyczny odwrót - wzór

Witam,
    Wiele szukałem informacji na ten temat, ale nigdzie nie znalazłem 100% odpowiedzi a wątpliwości narastają. Kalkulatory pokazują różne wartości i niezgodne z raportami walk, więc nie mam pojęcia jak to liczyć.
    1. Czy jeżeli stosunek flot przekracza 1:5 (lub 1:3 z oficerem) to flota obrońcy się ZAWSZE wycofa, czy jest tego jakieś prawdopodobieństwo (pomijając atak honorowy, na bandytę, przekroczone punkty, czy wyłączony odwrót na planecie. Chodzi o odwrót wtedy gdy jest możliwy)
    2. Jak się liczy stosunek flot - co jest brane pod uwagę - czy punkty floty, cały surowiec wydany na produkcję czy jeszcze co innego. Czy statki cywilne liczy się w całości czy w części czy wcale - te informacje przewijają się na forach ale są sprzeczne. Chętnie sobie sam to będę liczył tylko jak?

Bardzo proszę o nieodsyłanie do kalkulatorów i innych tematów - przeczytałem wszystko co pokazuje google, proszę o krótką odpowiedź i jeśli to możliwe wzór na kalkulację wartości flot do wyliczania stosunku.

Niech Moc będzie z nami
  • Zawsze jak spełnisz warunki.

Wersja 3.0 Nowy system ochrony słabszego gracza
    A tam:
    ● Ataki ACS i floty stacjonujące w depozycie będą wliczane do całkowitego stosunku flot.
    ● Obrona nie będzie wliczana, statki cywilne tylko 25% udział (zaokrąglone w dół).

Sorki za link ;)
    [16:03:35] * ciap warczy na SpamServ
    [16:04:33] * @SpamServ odwarkuje ciap
    :fangry:

[22:15] <kruszynka> jedyny wymog to miec w sygnie "kruszynka jest najkochansza na swiecie"

http://ciapka.pl/ - historia ogame od 2013 roku!
  • Dzięki za odpowiedź, ale... nic mi ona nie daje:(
    Wpis spod linka czytałem - naprawdę nieczęsto pytam na forach bo najczęściej sam znajduję co potrzebuję w starszych tematach... - tutaj jest inaczej i tak ciągle nie wiem co liczyć do stosunku flot.
    Wiem, że stosunek ma być 1:5/1:3 ale stosunek czego? Siły? (co się do tego liczy?) wartości? czego innego?
    W nocy zrobiłem kosztowaną próbę, która kosztowała mnie 1,8mln - flota miała uciec, chciałem zubożyć obronę przed złomem.
    I tak raport walki wykazał mi stosunek 6.0, kalkulator ok 6.4 a moje własne wyliczenia na podstawie wartości były jeszcze inne, więc żadnych wyliczeń nie jestem pewien... A flota się nie podniosła bo w nocy obrońca przeszedł w idlera :)
    Więc ponawiam, czy ma ktoś wzór na wyliczenie wartości floty do liczenia stosunku flot lub samego stosunku - taki, żeby był zgodny z rw?

Żyjcie długo i prosperujcie.
  • Stosunek flot wyliczamy na podstawie kosztów jakie poniesliśmy do wybudowania danej jednostki. Przy czym w przypadku statków cywilnych wlicza się je tylko w 25%.

Nie chcesz linków ale bardzo ładnie jest to wyjaśnione w tym temacie => klik klik. Autor tam dla ułatwienia podzielił wartości przez tysiąc aby się łatwiej liczyło.

Display Spoiler
    żeby obliczyć ten stosunek sprawdzasz ile surowców dany statek kosztuje, sumujesz: metal+kryształ+deuter (czyli sprawdzamy ile dany statek ma punktów strukturalnych - można to podzielić przez tysiąc, żeby łatwiej było liczyć);
    lekki myśliwiec kosztuje 3000 metalu i 1000 kryształu, czyli łącznie ma 4000 punktów strukturalnych, dzielimy to na 1000 i wychodzi, że lm to 4 pkt.
    robimy tak z każdym statkiem, przy czym (!) uwaga (!) punkty statków cywilnych dzielimy na 4 (mt miałby 4 pkt, ale dzielimy na 4, więc ma 1). a sondy szpiegowskie i satelity słoneczne w ogóle NIE wliczają się do odwrotu taktycznego.

dokładna rozpiska:
    Statek : Liczba punktów

Mały Transporter: 1
    Duży Transporter: 3
    Lekki Myśliwiec: 4
    Ciężki Myśliwiec: 10
    Krążownik: 29
    Okręt Wojenny: 60
    Pancernik: 85
    Bombowiec: 90
    Niszczyciel: 125
    Statek Kolonizacyjny: 10
    Recykler: 4.5

przykład:
    agresor wysyła 10 okrętów wojennych i 40 ciężkich myśliwców, czyli 10 * 60 + 40 * 10 = 600 + 400 = 1000;
    obrońca ma 10 krążowników , 10 małych transporterów i 10 ciężkich myśliwców, czyli 10 * 29 + 10 * 1 + 10 * 10 = 290 + 10 + 100 = 400;

stosunek flot agresor/obrońca jest równy 1000/400 czyli 2.5 : 1, więc na pewno nie ucieknie - jeśli stosunek jest co najmniej 3 : 1 to może już uciec jeśli ma admirała flot (zazwyczaj nie mają ;)), a od stosunku 5 : 1 to uciekają nałogowo dziady jedne :P

Dla ułatwienia dostępny jest także kalkulator => Kalkulator stosunku flot

No ale daj RW może na jego podstawie wolałbyś jakieś wytłumaczenie :)

oraz Działu GiK oraz DiD
    Zasady Gry | Kontakt z Operatorami Gry|IRC #ogame.pl
    moją ogejmową encyklopedią jest ciap! <3
  • Taktyczny odwrót II

Wciąż mam problem z właściwym wyliczeniem taktycznego odwrotu.
    Wysłałem flotę z wyliczeniem stosunku 1:4,98 (wg trash sim) oraz 1:4,92 wg własnych obliczeń podanych parę postów niżej.
    RW podał stosunek 1:5 i flota się podniosła, podejrzenia mam dwa:
    1. Gra zaokrągla stosunek flot do pełnych liczb, jeśli tak to o ile i w którą stronę?
    2. Obrońca miał wykupionego oficera i ustawiony odwrót na 1:3, tylko czemu gra pokazywała stosunek 1:5?

Dzięki z góry za odpowiedź

Moderator kruszynka:
    W związku z pojawieniem się kolejnych pytań, temat otwieram i łączę z nowym wątkiem
  • kerondab wrote:

1. Gra zaokrągla stosunek flot do pełnych liczb, jeśli tak to o ile i w którą stronę?
    2. Obrońca miał wykupionego oficera i ustawiony odwrót na 1:3, tylko czemu gra pokazywała stosunek 1:5?

Skoro wszystkie inne przyczyny skutecznej ochrony słabszego gracza wyeliminowałeś, to nie jest to kwestia zaokrąglenia w mechanice gry, bo tutaj temat wydaje się stosunkowo prosty warunkowo i każdy programista napisałby to jednoznacznie, tj. 5:1 lub 3:1, czyli wszystko, co daje w wyniku nie mniej niż 5 lub nie mniej niż 3 spełnia ten warunek.
    4,92, czy 4,98, to bezdyskusyjnie mniej niż 5.

Skoro Twoje wyliczenia na piechotę i w TrashSimie pokazały 4,92:1 i 4,98:1 odpowiednio (różnica może wynikać z np. prawidłowego zaokrąglania), to wytłumaczenie jest oczywiste - zatrudniony Admirał i konsekwentnie spełniony warunek 3:1.

Kilka razy latałem na 4,9x wyliczane z TrashSima bądź z SpeedSim'a i odwrotu nie było.
    Nie lata się tuż po eventach z Anty na stosunek co najmniej 3:1, bo to najpewniejszy okres zatrudnionych admirałów. Na ryzykowne wloty, tydzień lepiej odczekać ;) .

Edit:
    Zapomniałem dodać. RS, czy RW nie podaje informacji o zatrudnionych oficerach. Wnioski wyciąga się z analizy zawartości RS'a, czy też RW.
    Hehehe, to byłoby ciekawe ;P
    Od upiorów, od potępieńców, od stworów długołapych
    I od istot, co nocą łomocą
    Zbaw nas, dobry Boże!
    Modlitwa błagalna znana jako
    „The Cornish Litany”
    *
    Mówią, że postęp rozjaśnia mroki. Ale zawsze, zawsze będzie istniała ciemność. I zawsze będzie w ciemności Zło, zawsze będą w ciemności kły i pazury, mord i krew. Zawsze będą istoty, co nocą łomocą. A my, wiedźmini, jesteśmy od tego,
    by przyłomotać im.
    Vesemir z Kaer Morhen

The post was edited 1 time, last by kaper1 ().