Najlepszy film, jaki w życiu widziałeś/aś

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Jest to kilka filmów które niosą jakiś przekaz, są dobre lub wybitne a czasami mało znane. Polecam

      Dzieci niebios / Bacheha-Ye aseman (1997)
      Nigdy tak jeszcze nie byłem w szoku jak po obejrzeniu tego filmu. Bardzo przyjemna ale i cierpka opowieść. Biedna rodzina gdzieś w Iranie i chłopczyk który gubi buty siostry. Wielka szkoda że film nie mieści się w rankingi TOP 500 na filmweb.

      Kafarnaum / Cafarnaúm (2018)
      Rzadko udaje się sfilmować inną kulturę w tak prosty ale bardzo prawdziwy sposób. No niestety jest to tragiczna opowieść. Główny dwunastoletni bohater jest bardziej odpowiedzialny i dorosły niż niejeden o wiele starszy facet czy ojciec.

      Wszystko o Ewie / All About Eve (1950)
      Bezsprzecznie jeden z najważniejszych i najlepszych filmów. Zachwyciłem się tym filmem pod względem aktorskim. Szkoda tylko, że obie aktorki nie dostały Oskara. Mogę jeszcze powiedzieć, że przedstawia osiąganie celu za wszelką cenę.

      Kotka na rozgrzanym blaszanym dachu / Cat on a Hot Tin Roof (1958)
      Rodzina z wieloma ukrytymi problemami, żalami i tajemnicami. Ale jest tam motyw nocy w której przychodzi czas tak zwanego oczyszczenia bo trzeba wszystkie nagromadzone problemy wykrzyczeć. Film prawdziwie aktorski bo przecież na podstawie sztuki teatralnej.

      Zabić drozda / To Kill a Mockingbird (1962)
      Dramat sądowy opowiadający o obronie niesłuszne oskarżonego czarnoskórego mężczyzny. Dramaturgii w opowieści dodaje fakt, że widzimy w jaki sposób odbierają całą tą historię dzieci obrońcy oskarżonego mężczyzny.

      Kto sieje wiatr / Inherit the Wind (1960)
      Wspaniały mądry film i kreacje aktorskie. Proces przeciwko nauczycielowi który naucza teorii Karola Darwina. Wielki klasyk.

      K-PAX (2001)
      Wariat który opowiada że nie pochodzi z ziemi. Niby bardzo prosta historia jak budowa cepa. Ale tylko na pierwszy rzut oka bo niby kto wymieni wszystkie części składowe cepa. I tu mamy niezwykłą opowieść.

      Donnie Darko (2001)
      Chłopak uważany za niezrównoważonego psychicznie. My oglądając ten film widzimy co innego. I oczywiście królik… Reżyser pozwala na różną interpretacje i tym lepiej dla nas.

      Harvey (1950)
      Starszy o wiele od poprzednika obraz ale i tu mamy ukazanego królika ale w zacznie milszej i przyjemniejszej formie. W kinie jeszcze nie widział bardziej zadowolonego i szczęśliwego bohatera który jest zawsze optymistyczny. Mało kto zna ten film ale po obejrzeniu już na zawsze zostanie z Wani Harvey. Moja planeta jest ochrzczona na jego cześć.

      Skarb Sierra Madre / The Treasure of the Sierra Madre (1948)
      Świetny i mądry film o przemianie człowieka. Obsesja, chciwość i nieufność człowieka do człowieka. Mało przygodowy to film a bardziej o czymś.

      Szukając sprawiedliwości / Out for Justice (1991)
      Twarde męskie kino bez zbędnego pie… i humanitaryzmu. Najlepszy film Seagala jak jeszcze był dobrym aktorem i grał w dobrych filmach. Od samego początku film jest znakomity.

      Noc myśliwego / The Night of the Hunter (1955)
      Zły kaznodzieja…ale przecież kto by mu nie ufał. Wielki film jak na czasy kiedy powstał i to, że znaczące role mają dzieci. W obrazie ukazane jest wiele sprzeczności (np. zły kaznodzieja). Główny bohater chyba jest protoplastą ciekawych tatuaży na palcach obu rąk

      Dogville (2003)
      Dzieło inne od innych na poziomie scenografii. Można prawie powiedziesz że tej scenografii brak bo filmowi bardzo blisko do teatru. A taki mechanizm skupia się tylko i wyłącznie na aktorach. Ukazany tu mamy także przykład zniewolenia człowieka.

      Funny Games U.S. (2007)
      Film trudny w ocenie. Obraz jest sadystyczny mimo, że brak w nim scen samego katowania a widz domyśla się i ocenia. Realizm filmu powala nas i przeraża nawet jeśli nam nie podejdzie. Dwóch sadystów dręczy 3 osobową rodzinę.

      Musimy porozmawiać o Kevinie / We Need to Talk About Kevin (2011)
      Po obejrzeniu tego filmu pierwsze co mi mówił rozum to było słowo zaniechanie. Bardzo przejmująca, trudna historia relacji matka – syn. A cała historia jest opowiedziana od samego jej początku i to jest wielki plus. Ja się przeraziłem ale w innym tego słowa znaczeniu.

      Viridiana (1961)
      Trudny w ocenie i niejednoznaczny z karykaturalnymi scenami biblijnymi. Nasuwają się pytania: czy zawsze powinniśmy zmieniać drugiego człowieka, czy każdego da się zmienić, a jak my jesteśmy oceniani przez innych gdy chcemy im pomóc. Ciekawostką jest, że Watykan potępił ten film.

      Dureń / Durak (2014)
      Tak mi się spodobał ten film, że następnego dnia znów go oglądałem. Po seansie powiedziałem takie rzeczy tylko w Rosji a potem stwierdziłem a może jednak nie? Gorzki ale jednak dobry film.

      Nikt nie woła (1960)
      Film bardzo głęboki i genialnie zrealizowany z przepięknymi kadrami. Sfilmowana roztopiona smoła, odbicia, spojrzenia bohaterów i miłość tworzy arcydzieło Polskiego kina. Tylko by się oglądało i oglądało takie kino.

      Pętla (1957)
      Następny wybitny Polski film. Jeśli oglądaliście takie filmy jak (Żółty szalik, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Pod Mocnym Aniołem) a w szczególności ten pierwszy, bo tu koszmar nałogu jest wyniesiony bardzo wysoko. Pesymistyczny i głęboki, realistyczny i prawdziwy, zostawia nas bez odpowiedzi.

      Trzy billboardy za Ebbing, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)
      Opowieść bezsilnej walki o pomoc w rozwiązaniu tragedii przy użyciu bilbordów. Lecz w filmie małych dramatów jest więcej. Piękna opowieść bez rozciągania czy dziur.

      Persepolis (2007)
      Wielka czarno-biała animacja o autentycznych przeżyciach reżyserki dzieła pochodzącej z Iranu. Animacja a do tego bez kolorów jest tak autentyczna, że powinno dać się jej szansę a nas nie zawiedzie po obejrzeniu.

      Chungking Express / Chung hing sam lam (1994)
      Dwie historie, dwóch policjantów. Troszkę melancholijne i troszkę klaustrofobiczne opowieści. Ale film przedstawiony jest w tak inny sposób że to się bardzo świetnie ogląda.

      Klub winowajców / The Breakfast Club (1985)
      Piątka bardzo różnych uczniów musi odbyć karę w sobotni dzień w szkole. Co się stanie gdy każdo z nich jest tak inne od całej reszty?

      Polowanie / Jagten (2012)
      Wstrząsający film jednego oskarżenia. A dramatu dopełnia ukazanie jak ludzie miasteczka osądzają.

      Jabłka Adama / Adams æbler (2005)
      To jest tak oryginalny film, że ciężko go opisać. Niby jest tam tyle różnych absurdów przedstawionych w komiczny ale surowy sposób aż nie chce się przerywać seansu. I ta psychologiczna próba sił bohaterów.

      Sunset Limited / The Sunset Limited (2011)
      Tylko dwie osoby w jednym pomieszczeniu rozmawiają ze sobą. Rozmowa o życiu i życiu dalej.

      Barton Fink (1991)
      Jest to mój ulubiony film braci Coenów a chyba wszystkie mają znakomite. Mamy tu nawet odniesienia do piekła. Ale gdyby nie bracia Coen ta historia niebyła by taka wielka jak jest.

      Czarny kot, biały kot / Crna mačka, beli mačor (1998)
      Jeden z moich ulubionych filmów a dlatego, że jest tak niezwykły i inny od innych. Sposób w jaki są przedstawieni bohaterowie i kim są gdzie są, zarys całej historii filmu jest pokręcony i śmieszny jednocześnie. Pokochacie film lub wyśmiejecie.

      Uczta Babette / Babettes gæstebud (1987)
      Przy pierwszym seansie miałem problem wysiedzieć na samym początku filmu a myśl że to będzie jakiś Skandynawski gniot nie pomagała. Dając szansę filmowi i znając cały kontekst przedstawionej od początku historii człowiek jest zdruzgotany pięknem końcowej „uczty”.

      Piętno śmierci / Ikiru (1952)
      Film Kurosawa bez Samurajów a może tylko na pierwszy rzut oka. Przemiana człowieka i dążenia do celu pomimo swojej tragedii. Piękna opowieść o zwykłym nieznaczącym człowieku który robi coś prostego dla innych.

      Rób, co należy / Do the Right Thing (1989)
      Nie przepadam za reżyserem filmu. Ale w tym dziele Spike Lee nie skupił się tylko na jednej kulturze/mniejszości a na kilku. W tym najgorętszym dniu coś musi się stać „coś wisi w powietrzu”. Bardzo energiczny i szybki obraz ale i prawdziwy dla Ameryki. Zawsze rób co należy :)

      Prawdziwy romans / True Romance (1993)
      Troszkę zaskoczę i zszokuję moim wyborem. Ale jest to mieszanka wybuchowa: reżyser: Tony Scott a scenariusz napisał: Quentin Tarantino. Bardzo szalone Love Story, pięknie nakreślone postacie i właśnie plejada aktorów występująca w tym filmie powala tu wszystko. I przepiękny motyw muzyczny Hansa Zimmera.

      Fala / Die Welle (2008)
      Wiedza wyniesiona ze szkoły czasami jest zbyt mała by zrozumieć silne ideologie jak faszyzm. Wielkie Hollywood raczej w tym nie pomaga. Niemiecki dramat pokazuje nauczyciela historii który chce uzmysłowić swoim uczniom zagrożenie płynące z takiej ideologii. Mocny i moim zdaniem realny.

      Pociąg życia / Train de vie (1998)
      W bardzo fajny nie używając słowa „śmieszny” opowiedziano historię Żydów uciekających pociągiem podczas II Wojny Światowej. To trzeba po prostu samemu zobaczyć.

      Drabina Jakubowa / Jacob's Ladder (1990)
      Bardzo dobry film bo realistycznie pokazujący traumę wojenną byłego żołnierza. Mocne sceny pokazujące wizje/halucynacje bohatera we śnie jak i na jawie. Film był inspiracją dla wielu filmów seriali i gier.

      Johnny poszedł na wojnę / Johnny Got His Gun (1971)
      Film porusza wiele problemów natury etycznej i psychologicznej. Żołnierzowi amputowano wszystkie kończyny dodatkowo stracił słuch, wzrok, węch i smak. Mimo cierpienia płynącego z tego obrazu polecam bo jest mądry i niezwykły. Fragmenty filmu zostały wykorzystane do teledysk w utworu One zespołu Metallica.
      "A teraz chodź tu do mnie, (ja muszę żyć)
      będę opowiadał czary Ci
      I tylko siądź koło mnie, (ja muszę żyć)
      takich rzeczy nie usłyszał nikt
      Zamienię Cię O-o-o,
      w koraliki które zawsze mam.
      I nie bój się O-o-o,
      nie zostawię cię w ciemnościach złych."