Komentarze na temat najbardziej aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• W życie weszły nowe przepisy i w najbliższą niedzielę większość sklepów będzie zamknięta.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polacy się przyzwyczają. Polacy byli przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę, niemieccy klienci też odwiedzali polskie sklepy właśnie w niedziele.

Na Węgrzech zakaz handlu w niedzielę utrzymał się tylko rok. Zniesiono go między innymi dlatego, że ograniczenia nie podobały się według sondaży 2/3 respondentów.

naszeblogi.pl/48839-tvp-przylapana-na-klamstwie

W temacie o TVP użytkownik Jabe napisał taki komentarz - jedynym, skutecznym wrogiem PiS-u jest sam PiS.
    • J. Kaczyński udzielił kolejnego wywiadu:

wpolityce.pl/polityka/387700-t…rodach-w-rzadzie-i-szydlo

Kompromis z Brukselą w sprawie reformy sądownictwa wydaje się bliski. Czy cena nie jest jednak zbyt wysoka? Za gorzka? Wśród propozycji jest przecież publikacja, choć z zastrzeżeniem, wyroków wydanych wedle wielu ekspertów niezgodnie z prawem.

J. Kaczyński - Nie ukrywam, że ta cena jest znacząca, gorzka. Cóż, nie ukrywam też iż wzorujemy się na premierze Victorze Orbanie, który często musiał iść na przykre ustępstwa. Wolałbym oczywiście, by tak nie było, byśmy mogli pójść w reformach całą naprzód, tak jak zresztą to było w pierwszym uchwalonym projekcie ustaw sądowych, zawetowanych potem przez prezydenta. Ale okoliczności wewnętrzne, w tym wspomniane weto, i zewnętrzne, ułożyły się inaczej. Musimy brać to pod uwagę.

Ważne jest to, że porozumienie jest możliwe i mogę wyrazić nadzieję, ale to jest tylko nadzieja, że te ustępstwa, które proponujemy, nie będą dla naszych przeciwników podstawą do ataku. Podstawą do twierdzeń, że to oni zwyciężyli. Mam nadzieję, że tak nie będzie. Chociaż trzeba się spodziewać zarówno krytyki z naszej, to znaczy prawej strony, jak i pewnego triumfalizmu naszych przeciwników.

Reforma sądownictwa po tych zmianach jest akceptowalna dla pana premiera? Jej istota, sens, nie została wypaczona, zmiany będą realne?

J. Kaczyński - Wydaje mi się, że tak, mimo tych gorzkich ustępstw.

A w sprawie ustawy o IPN i próby walki z tymi potwornymi kłamstwami na temat naszej historii, z tymi próbami przypisywania nam niemieckich zbrodni w czasie II Wojny Światowej możliwy jest jakiś ruch? Jakaś nowelizacja?

J. Kaczyński - Panie redaktorze, ustawa będzie badana przez Trybunał Konstytucyjny i to jest kluczowe. Nie mam żadnej wiedzy jak to zostanie ocenione. Pani prezes Julia Przyłębska jest osobą bardzo sympatyczną, ale też i osobą z którą na temat wyroków nie ma nawet co rozmawiać, bo strzeże swojej niezależności.

Tabloidy wydawane w Polsce co chwilę piszą, że pan jest na kogoś wściekły. Ostatnio niemiecki dziennik ogłosił, że wściekł się pan rzekomo na panią premier Szydło za jej wystąpienie w Sejmie i ogólnie za nagrody, które za jej kadencji otrzymywali wiceministrowie i ministrowie. Czy to prawda?

J. Kaczyński - Ależ skądże znowu, jestem w jak najlepszych stosunkach z panią premier Szydło! Na jutro jesteśmy zresztą umówieni na spotkanie. Bardzo się cieszę, że wystąpiła w Sejmie i gratuluję jej tego. Z powodu ataku alergii nie mogłem tam być, ale chętnie bym tego wysłuchał bo pamiętam jak to się działo, kiedy była premierem. Wtedy od czasu do czasu ta spokojna, wyważona i dobra osoba tak troszkę pokazywała pazurki. I też przed tym wystąpieniem powiedziałem jej: pokaż proszę pazurki.

Można bronić tych nagród?

J. Kaczyński - Trzeba. Trzeba bronić, bo nie można popadać w szaleństwo. W Polsce nielegalnie przejęto wielkie majątki, można to już od początku liczyć w bilionach. A tutaj mamy do czynienia z legalnymi nagrodami za ciężką pracę, dla ludzi, którzy z tymi zjawiskami przejmowania własności narodowej walczyli. Oczywiście można dyskutować, czy to dobre, czy to złe, czy takie sumy powinny być, czy inne, ale to absolutnie nie jest żaden skandal.

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że J. Kaczyński musi być wściekły.

To co powiedziała Beata Szydło z mównicy sejmowej kłóci się z tym co mówiła kiedyś i z Morawieckim, który zapowiedział redukcję etatów i koniec nagród.

PiS staje się ofiarą własnego populizmu, pokazuje że nie jest lepszy od poprzedniej ekipy.

A reforma wymiaru sprawiedliwości to nie reforma, a wielka wymiana kadr.
    • O reformę sądownictwa PiS-u zapytano kiedyś zapomnianego nieco Adama Hofmana. I nawet on przyznał, że to co PiS zaproponowało jest mało atrakcyjne, powiedział wtedy że za mało jest w tym marchewki.

PiS chciało już wcześniej podnieść wynagrodzenia. wyższe pensje mieli otrzymać członkowie rządu, parlamentu, obecny i byli prezydenci.

se.pl/wiadomosci/polityka/kacz…l-sie-polakow_868746.html

Pomysł ten zatrzymał wówczas J. Kaczyński.

Pojawił się nowy sondaż:

tvn24.pl/sondaz-partyjny-pis-znaczaco-traci,825476,s.html

Wg. którego najwięcej straciło PiS. Do gry wydaje się wracać SLD.

Mnie zastanawia, czy ktoś chciałby być przyszłym koalicjantem PiS-u. Mówi się, że mógłby to być Kukiz, ale zarówno Kukiz, jak i Korwin? byliby partnerami trudnymi, stawiającymi twardo swoje warunki.

Trzeba też pamiętać co stało się z byłymi koalicjantami PiS-u - LPR-em i Samoobroną.
    • Prezydent zawetował ustawę degradacyjną.

tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/…-degradacyjna,826059.html

Szokujące. Żałuję, że doszło do momentu, w którym prezydent wybrany w wolnych wyborach przez obóz patriotyczny formułuje takie stanowisko - mówił Macierewicz w Radiu Wnet.

fakty.interia.pl/polska/news-m…est-szokujace,nId,2563961

Żądam od Pana, aby nie przemawiał Pan na VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdyż w mojej opinii nie jest Pan godzien tego zaszczytu - napisał w liście do prezydenta wnuk Anny Walentynowicz, Piotr Walentynowicz. List opublikował w piątek na swoim profilu na Facebooku.

rmf24.pl/fakty/polska/news-wal…pan-na-roczni,nId,2564104

Pan prezydent oczywiście ma prawo wetować ustawy, ale mojego głosu już nie ma – powiedział szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski na antenie Superstacji. W ten sposób komentował decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy degradacyjnej. Sądzę, że prezydent zrobił taki krok w kierunku, przynajmniej z jego punktu widzenia, elektoratu lewicowo-postkomunistycznego. Nie sądzę, żeby ten elektorat postkomunistyczny, broniący Jaruzelskiego, nagle zaczął popierać Andrzeja Dudę – dodał Suski.

dorzeczy.pl/kraj/60368/suski-p…ego-glosu-juz-nie-ma.html

Pan Suski może nie pamięta, ale przed wyborami prezydenckimi Leszek Miller lepiej wypowiadał się o Dudzie niż o Komorowskim. Mówił wówczas, że do kłopotów SLD bardziej przyczyniła się PO niż PiS. Można też przypomnieć Krystiana Legierskiego, który poparł Andrzeja Dudę.

tvp.info/20164742/legierski-ni…eciwko-po-i-komorowskiemu

Możliwe więc, że A. Duda otrzymał jakieś głosy lewicy.

Suski już wcześniej groził, że Duda nie musi być kandydatem PiS- u na drugą kadencję.

tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/…e-posel-suski,759834.html
    • Vox populi vox dei :D

tvn24.pl/prezes-pis-ministrowi…-na-caritas,827295,s.html
      naszeblogi.pl/50090-panie-prezesie-basta

Doszło też do politycznego transferu. Będę rekomendował wrocławskim strukturom PO, żeby poparły kandydaturę Kazimierza Michała Ujazdowskiego na stanowisko prezydenta miasta Wrocławia - powiedział Grzegorz Schetyna na wtorkowej konferencji prasowej.

tvn24.pl/wroclaw,44/wroclaw-ka…na-prezydenta,826760.html
    • Raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera z dnia 29 lipca 2011 roku w sprawie Katastrofy Smoleńskiej jest nieważny i niniejszym zostanie anulowany — czytamy w raporcie technicznym podkomisji smoleńskiej.

wpolityce.pl/smolensk/389791-k…cz-zawieral-falszywe-tezy

Uroczystość odsłonięcia na placu Piłsudskiego Pomnika Smoleńskiego i prezentacja raportu technicznego o katastrofie smoleńskiej. Oba te wydarzenia przedstawione zostały jako triumf obozu patriotycznego, a w szczególności PiS oraz ludzi biorących udział w miesięcznicach.

Uroczystość była wspaniała, a pomnik okazały i solidny. Stanął jednak na placu Piłsudskiego, a nie na Krakowskim Przedmieściu, jak wszyscy się domagali. Głównym hasłem miesięcznic było ujawnienie prawdy o tragedii smoleńskiej. W tej kwestii postęp jest niewielki. Podkomisja Macierewicza ustaliła, że na pokładzie samolotu doszło do wybuchów, ale nadal nie wiemy, co było ich przyczyną. Nie można pociągnąć nikogo do odpowiedzialności.

Sukces? Czy może jednak porażka? - pyta blogerka Elig

naszeblogi.pl/50145-sukces-czy-moze-jednak-porazka

• To nie jest pomnik ofiar tragedii smoleńskiej. To jest pomnik dominacji PiS. On nigdy nie będzie Polaków łączył, zawsze będzie Polaków dzielił - mówił w "Faktach po Faktach" były premier i były przewodniczący SLD Leszek Miller. Jego zdaniem pomnik, który odsłonięto 10 kwietnia na placu Piłsudskiego w Warszawie, został wybudowany wbrew prawu, przy zastosowaniu "podstępu”.

tvn24.pl/leszek-miller-w-fakta…smolenskiej,829431,s.html

Być może pomnikiem, który mógłby łączyć byłby pomnik światła przy Pałacu Prezydenckim, ten jednak HGW porównała do symboliki nazistowskiej.

tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/…talacji-nsdap,533444.html

Z kolei Kosiniak-Kamysz zaproponował postawienie żywego pomnika smoleńskiego.

psl.pl/kosiniak-kamysz-postawmy-zywy-pomnik-smolenski/
    • W sobotę (14 kwietnia) w Warszawie pod hasłem "Polska jest jedna" odbyła się w Warszawie konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Gowin zaproponował wprowadzenie do konstytucji możliwości "głosowania rodzinnego". Jak tłumaczył wicepremier, chodzi o to, "by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci"

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chce wprowadzić program dla seniorów "Dostępność plus", na których jego rząd chce przeznaczyć w ciągu ośmiu lat 23 mld zł. Nie podał wszakże szczegółów, ale za to opowiedział wyciskającą łzy z oczu historię o emerytce mieszkającej na czwartym piętrze bez windy i przyrzekł, że takim seniorkom rząd będzie windy budował…

naszeblogi.pl/50184-winda-do-nieba

Zapowiedział też ułatwienia dla przedsiębiorców - obniżkę CIT dla małych i średnich firm a także tzw. mały ZUS.

mojafirma.infor.pl/wiadomosci/…irm-oraz-obnizka-CIT.html

Na obniżeniu podatku CIT do 9 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw skorzystają jednak tylko ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą jako spółki prawa handlowego, czyli tylko 12 proc. Prawie 90 proc. to PIT-owcy, a tych obniżka nie obejmie.

CIT zostanie obniżony tylko i wyłącznie dla mikroprzedsiębiorstw nie będących osobami fizycznymi. Nie jest to żadna rewolucja podatkowa. Jest to zwyczajna kosmetyka. Gdyby obniżyli CIT dla wszystkich, albo chociaż obniżyli PIT małym przedsiębiorcom, to wydaliby na to miliardy.

nczas.com/2018/04/14/uwierzyle…o-sciema-zobacz-dlaczego/

Trwa sejmowy protest rodziców dzieci niepełnosprawnych. Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie nowego funduszu pomocowego z opodatkowania osób najzamożniejszych. Protestujący rodzice nie zaakceptowali propozycji. Domagają się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, który miałby zająć się ich postulatami. Chodzi o zwiększenie dodatku rehabilitacyjnego do wysokości 500 złotych na niepełnosprawne dzieci po ukończeniu przez nie 18. roku życia oraz zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS.

Pomysł premiera spotkał się z falą krytyki, m.in. polityków i dziennikarzy.

Może niech rząd na siebie daninę nałoży w postaci cięcia swoich wydatków - napisał Paweł Kukiz.

To Beata Szydło mówiła - „wystarczy nie kraść”.
    • Tym bardziej, że Morawiecki mówił ostatnio, że rząd ma pieniądze, że w budżecie pojawiły się dodatkowe środki. Są pieniądze na 500+ i wyprawki dla bogatych, na TVP, na Czartoryskich, na Macierewicza, na Polską Fundacje Narodową, na nagrody. Jest też w TVP propaganda sukcesu.

Protestujący domagają się spotkania z J. Kaczyńskim, ale osobą która powinna być z nimi na tych korytarzach jest Beata Szydło, która w rządzie Morawieckiego otrzymała funkcje wicepremiera bez teki i miała zajmować się sprawami społecznymi.

Wczorajszym gościem w ”Tak Jest” Andrzeja Morozowskiego była Monika Jaruzelska, która zamierza wystartować w wyborach samorządowych.

tvn24.pl/tak-jest,39,m/polityczka-jaruzelska,831835.html
      wsensie.pl/polska/28160-lewica…od-pis-skonczy-jak-ogorek

Leszek Miller widzi ją jako kandydatkę na prezydenta Polski.

Monika Jaruzelska może skończyć jak Magdalena Ogórek - stwierdził Biedroń.
    • Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego wchodzi do polityki. Monika Jaruzelska chce bronić wojskowych rodzin przed skutkami ustawy degradacyjnej wymierzonej w jej ojca. I walczyć o to, by generacja jej syna nie uczyła się w szkole jedynej obowiązującej według obecnej władzy wersji historii Polski.

Jej poglądy jednak nie wszystkim na lewicy się podobają. Chodzi tu m.in. o jej stosunek do aborcji i religii w szkołach. W jednym z wywiadów Jaruzelska sprzeciwiła się pomysłowi liberalizacji prawa aborcyjnego. Przyznała także że choć jest za państwem świeckim, nie widzi powodu aby lekcje religii miały odbywać się poza szkołą. – Uważam, że nie należy utrudniać życia wierzącym w Polsce, bo tych jest więcej niż niewierzących – dodała.

dorzeczy.pl/kraj/62494/Walka-n…S-skonczy-jak-Ogorek.html

Walka z krzyżem to nie dla mnie. Jestem niewierząca, ale mam głęboki szacunek dla religijnych emocji i przekonań - powiedziała Monika Jaruzelska.

weekend.gazeta.pl/weekend/1,15…-wchodzi-do-polityki.html
    • Taka sprawa:

Na stronie Białego Domu w zakładce WE THE PEOPLE powstała petycja do prezydenta Donalda Trumpa by ten nie podpisywał ustawy Just Act 447. 100 tysięcy podpisów pod petycją będzie oznaczać, że Biały Dom będzie musiał zabrać głos w tej sprawie. @RMF24pl https://petitions.whitehouse.gov/petition/potus-donald-trump-please-do-not-sign-incoming-447-justice-uncompensated-survivors-today-just-act-2017 …
      jest dobrze
    • Izba Reprezentantów przyjęła ustawę JUST Act, uchwałę 447. Regulacja dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Deklaracja dotyczyć ma około 40 krajów.

"Decyzje o polskim majątku i jego przeznaczeniu podejmują tylko polskie władze. Przede wszystkim będzie je podejmował polski rząd i polski parlament. Polacy są suwerennym krajem i to oni decydują jakie mogą być decyzje odnośnie naszej własności.

Można traktować to, co zrobili amerykańscy politycy jako element pewnego nacisku, presji, demonstracji politycznej wobec Polski. Nie należy jednak traktować aktu 447 jako prawnie wiążącego.

W interesie Stanów Zjednoczonych są dobre relacje z Polską. Amerykanie mają wspólne z nami żywotne interesy nie tylko geopolityczne, strategiczne, militarne, ale też i ekonomiczne. Nie sądzę, żeby ta sprawa, która przypomnijmy ma formę nieostrej deklaracji mogła zaciążyć na relacjach polsko-amerykańskich."

- tak przynajmniej twierdzi Ryszard Czarnecki

naszeblogi.pl/50290-amerykanskie-447-i-co-dalej
    • Inne spojrzenie na ten problem prezentuje Tomasz Wróblewski:

"Nasi politycy, ze swadą godną strażaka co ugasił pożar i nie myśli o słomianym dachu nad głową, powtarzają, że rzecz ma znaczenie czysto symboliczne."

"Za jakieś dwa lata sprawy naprawdę ruszą z miejsca. Dwa lata, które znając naszą klasę polityczną, zostaną zmarnowane. Zaprzyjaźnieni z rządem publicyści będą bezmyślnie powtarzali, że sprawa umarła śmiercią naturalną, a opozycyjni dziennikarze, będą cytowali amerykańskich kongresmenów zapewniających, że pamiętają. Dla przeciętnego oglądacza świata z perspektywy telewizora problem nie będzie istniał. Do czasu.
      Gdzieś w połowie 2020 roku, niespodziewanie gruchnie informacja, że Kongres wstrzymuje dostawy tej czy innej broni, że Polska nie otrzymuje preferencyjnej stawki celnej w handlu z Ameryką, że ograniczone zostają wydatki na utrzymanie amerykańskiego kontyngentu w Polsce."

Całość artykułu:
      wei.org.pl/blogi-wpis/run,co-d…,page,1,article,3148.html
      ..
      jest dobrze
    • "Niech mi ktoś wytłumaczy, jak może obowiązywać Polaków ustawa, która gdzieś, w innym kraju była przyjęta. A może wszystkie kraje będą pisać dla nas ustawy, takie jakie im się podobają?" (pyta angela :) )

"Gdyby taka ustawę zrobiono powiedzmy w Górnej Republice Zambezi to mielibyśmy to głęboko w .... USA jest światowym hegemonem i posiada w związku z tym narzędzia do wywierania nacisku na słabsze państwa vide Szwajcaria a co dopiero Polska. Np. nie damy wam srubek do patriotów jak nie zapłacicie kasy dla WJC" (rolnik z mazur)

"Interpretacja ustawy 447, po podpisaniu przez Trampa, a zapewne to zrobi będzie zależała od postawy naszego rządu. To co dla nas jest oczywiste, dla Stanów, UE Izraela i korporacji żydowskich w Ameryce nie ma żadnego znaczenia. Naciski zarówno polityczne, gospodarcze i moralne, ze wszystkich stron układanki tych państw, na Polskie władze będą trwały latami i w tej sytuacji żadne sojusze nie będą trwałe. Skorzysta na tym Rosja i Niemcy, narzucając nam w zamian za zwykłe stosunki na przykład handlowe, swoje żądania, które będziemy musieli spełniać, żeby przeżyć. Pod takimi naciskami, obawiam się, że ugnie się zarówno rząd PIS, jak i każdy inny, na którego czele nie będzie stał człowiek pokroju Macierewicza, czy Beaty Szydło, a poza tym z tym prezydentem, to wylądujemy w bagnie, z którego nic nie będzie w stanie nas wyciągnąć." (Dorota M)

naszeblogi.pl/50312-447-just-act-co-jest
    • Wysłuchałem wczoraj Ryszarda Petru, który tłumaczył swoją decyzję o porzuceniu Nowoczesnej. Mówił, że jest to już inna partia, od tej jaką zakładał i że utracił na nią wpływ. Na pytanie jakie złe decyzje Nowoczesna podjęła w ostatnim czasie odpowiedzi ze strony Petru nie było.

"Nie mogę być w partii, która nie bierze pod uwagę mojego zdania, a skupia się wyłącznie na kanapowych dyskusjach. Nie mogę być w partii, która stała się przystawką PO, w kontrze do której powstała. Nie mogę być w partii, która nie walczy o swoją podmiotowość. Nie mogę być w partii, która zdradza swoje ideały. Nie mogę być w partii, która akceptuje nazywanie swoich przeciwników barachłem" - mówiła w rozmowie z Rzeczpospolitą Joanna Scheuring-Wielgus. Wyjaśniła, że prezydium klubu nie przydzieliło jej głosu w sprawie wynagrodzeń czy osób niepełnosprawnych. Zapytałam o powody niedopuszczania nas do głosu - usłyszałam, że działamy na szkodę klubu i dlatego podjęto taką polityczną decyzję. Zapewniła, że nie przyłączy się do PO. Jej zdaniem, opozycja się nie zjednoczyła, tylko .N została wchłonięta przez Platformę. Dlatego też zachęca do budowy po wyborach samorządowych nowej siły politycznej, czas bowiem na polityczną rewolucję i odsunięcie ludzi, którzy są na scenie politycznej od 1989. Potrzebne jest nowe ugrupowanie polityczne, bliskie ludziom, wartościom, problemom, zakorzenione w ruchach miejskich, założone oddolnie, które nie będzie ugrupowaniem średniowiecznym, jak PO i Nowoczesna - powiedziała. Nie zaprzeczył też informacjom, że do takiej partii mogliby dołączyć Robert Biedroń i Barbara Nowacka.

wiadomosci.dziennik.pl/polityk…ejscia-z-nowoczesnej.html

Albo więc ta swoboda, jaka była za Petru w Nowoczesnej została faktycznie ograniczona, albo górę wzięły emocje i ambicje.

Ciągle trwa w Sejmie protest osób niepełnosprawnych. Rządzący najwidoczniej doszli do wniosku, że tej grupie nie opłaca się bardziej pomagać, bo nie będzie to miało przełożenia na wyborcze głosy.

Sejm wczoraj zakończył posiedzenie i planowo nie zbiera się do 5 czerwca. Ale w dniach 25-28 maja Sejm i Senat będą miejscem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu ma rozmawiać o wyzwaniach i zagrożeniach dla bezpieczeństwa - podaje kancelaria Sejmu. Protestujący mówili, że wiedzą o zbliżającym się szczycie NATO. Zapowiedzieli jednak, że będą w Sejmie "nie tylko do szczytu NATO, ale jeszcze dłużej".

Mam nadzieję, że do tego czasu uda się ten spór rozwiązać - mówił w TVP Info wicemarszałek Senatu Adam Bielan. A jeżeli nie, to będziemy mieć problem z powodów bezpieczeństwa. W tym miejsc, gdzie znajdują się teraz opiekunowie, nikt, żadne osoby trzecie, nie mogą przebywać. Dlatego, że będzie to tak zwana "strefa zero", w której polskie służby specjalne będą musiały przeszukać każdy kąt i zabezpieczyć go.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc…wiada-w-jego-miejscu.html
    • Nowoczesna wiele razy traciła w notowaniach przez samego Ryszarda Petru. Może się mylę, ale nie przypominam sobie, by Pani Scheuring Wielgus krytykowała Petru za zagraniczny wyjazd podczas kryzysu sejmowego. Ryszard Petru wyszedł wówczas do dziennikarzy i zaproponował jego rozwiązanie, po czym zapewne w wyniku spadających notowań sam się z tego wycofał. To Ryszard Petru dążył do porozumienia wyborczego z PO w/s Warszawy. Katarzyna Lubnauer miała do tego znacznie większy dystans, może dlatego wygrała z Petru.

Tomasz Lis komentując słowa Scheuring Wielgus stwierdził, że żadne z nich nie są przekonujące. Podobnie można powiedzieć o tłumaczeniach Petru, bo co to znaczy, że ta partia jest już teraz inna? Zmienił się jej program?

Katarzyna Lubnauer powiedziała, że zachowanie Ryszarda Petru jest niepoważne. Który to już raz Petru zachowuje się niepoważnie w polityce? :)
    • Witajcie po dłuuugiej kilkuletniej przerwie :)
      Pozwolę sobie skomentować kilka istotnych spraw:
      1. Nowoczesna - Petru jest ochydnym kapitalistą i nie dziwie się, że wyczuleni na społeczne problemy członkowie Nowoczesnej go wyrzucili.
      2. Ustawa 447 - nie widze w niej żadnego problemu. Żydzi jak kazdy inny mogą sie domagać swoijego, tak samo jak Polska chce domagać się odszkodowań od Niemiec, czego nie pochwalam. Powinnismy przenieść swoją ambasadę do Jerozolimy.
      3. Niepełnosprawni - to wielki wstyd aby w 21 wieku w 20 Kraju świata pod względem bogactwa niepełnosprawni byli traktowani jak jakieś śmieci... Zamiast wyprawek szkolnych itp. niepełnosprawni powinni dostać dużą gotówkę oraz liczne świadczenia rehabilitacyjne.
      4. Trump - początkowo myslałe, że coś z niego będzie, bo wydawał sie człowiekiem sukcesu, ale teraz tęsknie za Obamą... Działania trumpa w stosunku do Rosji, Bliskiego wschodu i Polski są niedobre. Wprowadzanie ceł także.
    • Petru nie został wyrzucony. Proszę nie wstawiać nieprawdziwych informacji.

Można sobie z tego żartować, ale to co Petru zrobił będzie miało swoje skutki.

wpolityce.pl/polityka/394674-p…zestrzen-dla-nowej-partii

Np. wg. Petru Nowoczesna zostanie wchłonięta przez Platformę i pojawi się przestrzeń dla nowej partii. Petru uważa, że będzie to szansa dla jego nowego projektu politycznego, ale może skorzystać na tym ktoś inny, także Korwin.
    • No, ale jakichś większych nadziei też proszę sobie nie robić. Wynik Korwina nie będzie poważny, czy to przez przesadne doktrynerstwo, czy przez ohydny język np. "śmieci". Nawet jeśli tym razem uda mu się przekroczyć próg wyborczy, to samodzielnie nic nie będzie mógł zrobić. Na bycie koalicjantem się nie nadaje. Co najwyżej mógłby jakiś jego pomysł, projekt zostać zrealizowany, ale tylko za akceptacją rządzących.
    • Protest osób niepełnosprawnych trwał 40 dni i musiał się zakończyć ze względu na coraz większe utrudnienia czynione wobec protestujących, jak i na zbliżające się wakacje.

Notowania PiS-u podobno nie ucierpiały, ale wizerunek rządu pewnie jest już inny.

Wprowadzimy 500 zł dodatku rehabilitacyjnego, zreformujemy system orzecznictwa, zrealizujemy wyrok TK ws. świadczeń pielęgnacyjnych, zagwarantujemy dostęp osób niepełnosprawnych do budynków publicznych. Politycy partii opozycyjnych podpisali w piątek przed budynkiem Sejmu "Pakt solidarnościowy", w którym zapowiedzieli dążenie do spełnienia czterech wymienionych postulatów na rzecz osób niepełnosprawnych.

tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/…elnosprawnych,839926.html
    • 1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem
      a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
      b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
      2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
      3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
      4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
      5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
      6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?
      7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
      8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
      9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
      10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
      11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
      12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
      13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
      14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
      15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

tvn24.pl/prezydent-zaproponowa…nstytucyjne,844662,s.html

Andrzej Duda uparcie dąży do przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. Chce wzmocnić swoją pozycję. Jak jest to ryzykowne przekonał się B. Komorowski. W referendum z 2015 r. frekwencja wyniosła 7,8%.

Nie jest to moment konstytucyjny, scena polityczna i społeczeństwo są podzielone. A. Dudzie zarzuca się łamanie obecnej Konstytucji i wygląda to, jak próba zatarcia własnych grzechów.

Nie ma też A. Duda (jak dotąd) poparcia ze strony PiS- u. Inicjatywa prezydenta jest traktowana bardzo chłodno. Wiadomości ogłoszenie tych pytań przemilczały.

Mówi się, że J. Kaczyński powinien tą inicjatywę Dudy unicestwić dla dobra PiS- u i samego A. Dudy.
    • Znów jesteśmy na kolanach. Mimo zapewnień Beaty Mazurek ("Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN"), Joanny Kopcińskiej ("Nie ma pozwolenia na szkalowanie Polski"), Patryka Jakiego ("Ustawa o IPN jest napisana naprawdę dobrze"), Dominika Tarczyńskiego ("Ani kroku wstecz!") PiS zrezygnowało z zapisów mówiących o odpowiedzialności karnej.

"Efekt, który osiągnęliśmy jest większy niż gdybyśmy zrobili pięć superprodukcji hollywoodzkich" - mówił Mateusz Morawiecki.

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu. Odczytaliśmy wiele mechanizmów. Dzięki reakcjom na tę ustawę możemy teraz zbudować mapę przyjaciół i przeciwników Polski" - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz.

"Rząd, który miał wstać z kolan, dzisiaj pełza przed środowiskami żydowskimi i banderowcami. Taka jest prawda. PiS wybrał hańbę, a i tak będzie miał wojnę" - powiedział w Sejmie poseł Robert Winnicki.

Przy okazji został ustanowiony rekord stanowienia prawa - 10-sięć godzin.
    • Kalumet wrote:

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu. Odczytaliśmy wiele mechanizmów. Dzięki reakcjom na tę ustawę możemy teraz zbudować mapę przyjaciół i przeciwników Polski" - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz.
      Forum Żydów Polskich - Salon24
      salon24.pl/u/fzp/879122,ziemkiewicz-jako-kasandra
      jest dobrze
    • Posłowie Kukiz'15 zapowiedzieli, że w środę złożą do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który zakłada, że parlamentarzysta, który ukończy 65 lat, przestaje wykonywać prawa i obowiązki, chyba że nie później niż na 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złoży oświadczenie o woli dalszego wykonywania mandatu i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest do tego zdolny ze względu na stan zdrowia. Na dalsze wykonywanie mandatu parlamentarzysty zgodę miałaby wyrazić Państwowa Komisja Wyborcza. Zgoda, według propozycji Kukiz'15, byłaby udzielana na okres 4 lat, nie więcej niż dwukrotnie. Posłowie Kukiz'15, jak napisano w uzasadnieniu projektu, wychodzą "naprzeciw powracającym co jakiś czas postulatom odmłodzenia parlamentu, a tym samym otwarcia dostępu do sprawowania mandatu posła i senatora dla obywateli spoza zakonserwowanego układu partyjnego". Jak podkreślili, wzorują się na przyjętej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Wnioskodawcy liczą na poparcie parlamentarnej większości dla niniejszego projektu, skoro bowiem analogicznym do tutaj proponowanego działaniem przeprowadza ona reformę kadrową sądownictwa, to bez wątpienia swoiste przeniesienie w 'stan spoczynku' posłów i senatorów przekraczających 65. rok życia również doskonale wpisuje się w koncepcje reformatorskie rządu Prawa i Sprawiedliwości" - ocenili posłowie Kukiz'15.

"Skoro PiS twierdzi, że może w ten sposób skracać kadencję sędziów, którzy powinni być całkowicie niezależni i nieusuwalni, to my w takim razie pokazujemy, że powołując się na podobne uzasadnienia równie dobrze można pójść krok dalej i za pomocą absurdalnej ustawy pozbyć się z Sejmu przynajmniej części niewygodnych dla władzy posłów, ograniczając ich prawa" - powiedział poseł Kukiz'15 Jakub Kulesza.

Zdaniem posła "projektowana ustawa powinna przyczynić się do zwiększenia jakości pracy parlamentu oraz odbudowy autorytetu organów władzy ustawodawczej". "W naszej ocenie instytucja parlamentu wymaga bowiem równie radykalnych reform, jak wymiar sprawiedliwości, posłowie cieszą się jeszcze mniejszym zaufaniem społecznym niż sędziowie, a wskazywany przez koalicję rządzącą problem braku dekomunizacji dotyczy w równej mierze przedstawicieli władzy ustawodawczej, jak i sądowniczej" - dodał.

"Nie możemy jednocześnie pozostać obojętni wobec wprowadzania rozwiązań, które są niczym innym jak jawnym zawłaszczaniem Sądu Najwyższego oraz łamaniem Konstytucji. Jako Kukiz ’15 wielokrotnie wzywaliśmy do debaty na temat zmian w naszej ustawie zasadniczej, którą oceniamy negatywnie. Zamiast tego dostaliśmy jednak od koalicji rządzącej jawne łamanie Konstytucji, na co absolutnie nie możemy się zgodzić. Nawet jeśli nisko oceniamy ją merytorycznie, lepsze bowiem ułomne państwo prawa niż żadne" - powiedział poseł Kukiz’15.

fakty.interia.pl/polska/news-k…paste&utm_campaign=chrome

Warto zwrócić uwagę na to:

"We wtorek prezydent Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia w stan spoczynku I prezes Sądu Najwyższego, sędzi Małgorzaty Gersdorf" - powiedziała w rozmowie z poniedziałkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną" podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.

pap.pl/aktualnosci/news,147816…poczynku-i-prezes-sn.html

Prezydent jednak się przestraszył i nie wydał postanowienia, które było zapowiadane o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - stwierdził w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Zgodnie z art. 39 tej ustawy, którą prezydent uznaje za konstytucyjną, prezydent powinien wydać postanowienie w tym zakresie, czego nie zrobił - wyjaśniał. Giertych. Nie zrobił tego ze słusznej obawy. Podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności - powiedział.

Takie postanowienie byłoby w sposób oczywisty sprzeczne z konstytucją i prowadziłoby do pozbawienia organu konstytucyjnego kadencji określonej w ustawie zasadniczej.

tvn24.pl/roman-giertych-prezyd…-po-faktach,850983,s.html
    • @gawrek

"Żydzi rzeczywiście są w świecie coraz bardziej nienawidzeni" - może i tak jest. Np:

dorzeczy.pl/swiat/64365/Strefa…elnych-setki-rannych.html

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził - przepisy, które zostały uchylone, i tak były martwe (odnosząc się do zmiany nowelizacji ustawy o IPN).
      Po co się uchwala ustawę, która jest nieegzekwowalna? Pewnie na użytek wewnętrzny, tyle że kosztem naszego wizerunku na świecie.

Projekt ustawy, który rzekomo miał służyć zwalczaniu fałszywego określania Auschwitz czy Treblinki mianem „polskich obozów śmierci” i chronić dobre imię kraju o samych obozach nie wspomina; jego otoczka medialna sprawiła za to, że cały świat usłyszał o… „Polish death camps”.

krytykapolityczna.pl/kraj/ustawa-ipn-gross/

Podobnie, jak z Ryszardem Czarneckim. "W samym PE jest duże zainteresowanie sprawą szmalcownictwa. Wszyscy się pytają, jak to się wymawia, pisze, dowiadują się, kto to był szmalcownik. On to wypromował na całą Europę." - stwierdziła Róża Thun.