Komentarze na temat najbardziej aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• mowilem ze nie bede czepial sie rodziny. To sprawa indywidualna ale kazdy wie ze meska praca w domu jest ciezsza. A co do tego wychowywania to lewica propaguje te zlobki i prace zawodowa kobiet co sprawia ze nie maja one czasu na wychowywanie dzieci, co baj de łej wplywa na tych mlodych ludzi bardzo niekorzystnie i jest powodem przestepczosci, wykolejenia, alkoholizmu, narkomani i innych zlych rzeczy.
      Natomiast jak kazdy lewak bardzo bezczelnie przemilczales kwestie niesprawiedliwych podatkow dla kobiet. Ja sie nie zgadzam z tym zebym mial placic na kobiety. Jesli juz to po rowno, ale one biora duuuzo dluzej swoje emerytury... Jest to iscie niesprawiedliwe i godne potepienia. Wyzsze podatki dla kobiet to nawet nie sparawa ekonomiczna tylko MORALNA!
    • Pomimo, że lewactwo przestało pisać bo fundusze się skonczyły to wiem, że tysiące osob czyta ten temat i dlatego podsumuję ostatnie wydarzenia.

- huragan w USA - niesamowite to co się działo w czasie huraganu i poteznej powodzi w Texasie... jako, że USA a szczegolnie Texas nie jest państwem opiekuńczym to nastąpiło POTEŻNE pospolite ruszenie prywatnych ludzi na pomoc poszkodowanym. Na drogach aż korki z pikapami z łódkami.... a tymczasem, gdy biali pomagają... to czarni rabują sklepy i kradą telewizory... to brzmi jak 'czarny' humor.. ale niestety to prawda. Wspolczuje trochę amerykanom, że mają takich obywateli, na codzien wyborcow demokratów.
      - jest petycja w sprawie uznania Sorosa za terrorystę - to jak? podpisujemy? :)
      - Korea Polnocna - kolejna proba nuklearna - bomba wodorowa to kolejny lewel, bo bomba wodorowa jest silniejsza niż zwykła atomowa - trzesienie ziemi 6 stopni w skali richtera - to jest już potęzna bomba, ktora zaieniłaby caly seul w proch i pożogę. Powiem jedno... odcinanie Korei polnocnej od reszty swiata i ogrniczenie o 1/3 ich exportu to chyba najwieksze durowactwo świata... przeciez to ich jeszcze bardziej zradykalizuje odzoluje od normalnosci i wkurzy... a co więcej w Korei znow zapanuje GŁÓD. Za te glod, ktory zostal pokonany przez Kim Dzonk Una będzie odpowiedzialny zachod i glownie USA.

- reszta newsow i moich opini następnym razem :) pozdrawiam fanów :)
    • Korea Północna jest winna Shady i wszelkie odcinanie i blokady nakładane są słusznie. Cały świat uczestniczy w ONZ, wspiera ochronę praw człowieka. A jeśli chodzi o Koreę Płn. to mnie się wydaje, że ci sami dowódcy którzy serwują propagandowy przekaz, sami w to uwierzyli i nie boją się pstryczka od USA. A raczej powinni bać się i nie hulać bombami po otwartych morzach. Takie moje zdanie.

Z tym kolorem skóry Shady to przesadzasz i myślę że też bezkrytycznie przyjąłeś przekaz guru.

• Fingard1410 wrote:

Korea Północna jest winna Shady i wszelkie odcinanie i blokady nakładane są słusznie. Cały świat uczestniczy w ONZ, wspiera ochronę praw człowieka. A jeśli chodzi o Koreę Płn. to mnie się wydaje, że ci sami dowódcy którzy serwują propagandowy przekaz, sami w to uwierzyli i nie boją się pstryczka od USA. A raczej powinni bać się i nie hulać bombami po otwartych morzach. Takie moje zdanie.

Z tym kolorem skóry Shady to przesadzasz i myślę że też bezkrytycznie przyjąłeś przekaz guru.

Z kolorem skóry przesadzam? No dobra, niektorzy są mniej czarni niż mieszkańcy afryki.. tak to w USA już jest. Kazdy wie jak sie zachowują murzynki w USA. Ewidentnie nie poradzili sobie w zyciu po tym jak dano im wolność.

Odnośnie Korei Polnocnej to szkoda, ze nie wiesz tego, że w 99% te sankcje uderzą w ludność. Za czasów Kim Dzonk Illa już panował potęzny głód w tym kraju a armie nadal bardzo budowano. Teraz bedzie dokladnie to samo, a Trump i Europa będa mieli krew i puste brzuszki tych dzieci na wlasnych rekach. Wstyd mi za Trumpa po tym przemowieniu. Serce mi sie kraje jak slysze o tych sankcjach, bo wiem, że 9 milionów dzieci będzie jadlo kamienie na kolacje, żeby zapchac swoje żołądki... Mam ochote go udusic, bo to gorsze niż postępowanie Nazistów. Juz wolalbym, żeby wpadł z jednym oddziałem do Phenianu i obalilł Kima, a nie głodził dzieci i ludnosc...

Korzystajac z okazji musze zganić rząd PISu.... bo ostatnio to co oni wygaduja woła o pomstę do nieba. Nie chodzi mi o sprawy światopoglądowe oczywiscie tylko o gospodarkę.
      To co mowią na TVP i jak się Premierowa chwali to po prostu woła o pomste do nieba... w Polsce jest lepiej? Lepiej? WHAT????
      Ludzie zarabiają wiecej? Kto z tego forum zarabia więcej dzieki temu rządowi? NIKT!
      Stac nas na więcej? NIE! Stac nas na mniej. Podwyżki podatków sa bardzo duże.
      Drożeją uslugi bankowe i ubezpieczeniowe. Co roku płacę o 200zł wiecej za ubezpieczenie auta. Mam znajomych w handlu i ostatnio z nimi rozmawiałem. To co mi powiedzieli to po prostu jest dowodem na to, że PIS jest kompletnym dnem gospodarczym. Wszytsko drożeje... papier, komputery, wszytsko po prostu! Z tego co sie dowiedziałem, to przez 8 lat rządów PO nie tak bardzo ceny nie wzrosly jak przez 2 lata rządów PISu.
      Odpowiedzcie sobie teraz sami czy jest sukces czy dramat. Bo 500+, podwyżki podatków to jest HORENDALNY DRAMAT Polski!
      To, ze PIS ma prawie 40% poparcia to jest dowod na to, że WIEKSZOSC ludzi jest skrajnie głupia. JKM zawsze mówil, ze wiekszosc jest glupia, ale ja powiem wiecej: wiekszosc jest skrajnie głupia, chociażby z powodu ze glosują na PIS dla 500+. No idioci nie ludzie.
      3,5% wzrostu pkb? Przeciez ta statystyka NIC nie mowi o stanie Polskiej gospodarki a juz na pewno NIC nie mówi o stanie zamożnosci Polaków, bo ta zamożnośc SPADA a nie rośnie.

Polityka 2 wrogow: Niemcy i Rosja. Ludzie... z niemcami mamy tak silnie zwiazaną gospodarke, ze ta nienawisc do niemiec nie jest dobra tylko zła dla Polski.
      PIS prowadzi politykę II RP... czyli politykę, przez która nasza gospodarka upadła a Polska została doszczetnie zniszczona. tym razem może to nie byc az tak spektakularne, ale z pewnością będzie coraz gorzej a nie lepiej.

- Macierewicz? Obłąkany czlowiek jest ministrem obrony... ja sie nei czuje bezpieczny gdy czlowiek z zakladu psychiatrycznego rzadzi polską armią. Wierzy w zamach Smolenski, juz nawet ludzie z tej jego komisji uciekają, bo sobie zdają sprawę, że to jest kabaret na kólkach.
      - Ziobro? Czlowiek, ktorem w działaniu politycznym przeszkadza prawo i robi wszytsko, żeby to prawo omijać, bądź niespostrzezenie łamać. To jest bardzo zła cecha jak dla ministra sprawiedliwosci. On uwaza PRAWO za przeszkodę, a powinno być odwrotnie. Podsluchiwanie Petru, atak na doradce prezydenta... ja mam wrażenie, że ten czlowiek jest jeszcze bardziej niebezpieczny niz Macierewicz. Mam nadzieje, że Pan Prezydent sobie z ni poradzi.
      - Duda? No chlop ma kisiel w majtkach i to duży. Jeszcze sie nie otrząsnal po wyborze... Ja tylko mam nadzieje, że stanie twardo na nogach, wyrośnie u penis i powie STOP tej szopce. Niestety wątpie.
      - Kaczyński? Czlowiek poprzedniej epoki, który lubuje sie w II rzeczpospolitej, czyli panstwie, ktoro rozpieprzyło Polske w drobny mak na czele z socjalistami typu piłsudzki czy bek. Podnosili podatki, tworzyli komunę, upaństwawiali podmioty, walczyli z indywidualizmem, mieli taktykę dwóch wrogów, zdradzali swoich sojuszników, stworzyli panstwowy okreg przemyslowy, w ktorym mieli budowac broń, który oczywiscie sluzył obcym narodom do tworzenia broni. Co tu więcej gadac... Kaczynski za idola ma najwiekszych nieudacznikow i najgorszy mozliwy rodzaj państwa. nie a się co dziwic, że jego rządy są bardzo nieudolne i musi wspomagac sie telewizją rodem z Korei Polnocnej, bo nawet w Rosji nie ma az takiej propagandy jaka dzisiaj jest w TVP.
      - Waszczykowski? Z niego sie każdy śmieje. Człowiek, ktory nie ma pojęcia co robi. Jest wykonawcą taktyki dwóch wrogów. Ostatnio powiedzial, że w 2022r zakonczymi import gazu z Rosji - to swietny przyklad na jego pusty mózg.... a w dodatku próbuje jeszcze bardziej pogorszyć Polakom życie i sprawić, żebyśmy płacili za gaz 2 razy więcej niż teraz... ważne ze nie z Rosji... no idiota...
      - Minister środowiska - nawet nie wiem jak sie nazywa, ale za to wiem, że jest jedynym w swiecie ministrem srodowiska, ktory wycina jeden z najlepszych na swiecie parkow narodowych. Nienawidze ingerować w srodowisko. Przez kilka miliardów lat srodowisko sobie radziło same i wszytsko sie równowazylo... a teraz nie? Nagle PIS ratuje srodowisko? No idiota...
      - Premier - o niej zbytnio nie mam co mówić, bo jak ją slucham to po 20 sekundach usypiam. Czlowiek hiponotyzer. Mówi jakby byla sterowanym cyborgiem. Jej osoba nie ma żadnego znaczenia w Polskiej polityce.

Powiem wiecej. Gdyby nie to, że PO to afery i złodziejstwo oraz imigranci to jest to duzo lepsza partia od PISu. Mówie to dopiero teraz, bo widze skutki rządów idiotów z PISu.
      Co nie zmienia faktu, ze gloswanie na PIS, PO, PSL, SLD i Nowotwór to kretynstwo.

The post was edited 1 time, last by Shady_ ().

• Co sądzicie forumowicze o zmiany na szczycie? O nowym premierze? Zapraszam do dyskusji. Dla mnie powołanie Morawieckiego na plus. I proszę mnie nie od razu posądzać o bycie pro pisowcem. Argumenty, że premier Morawiecki będzie lepszy podzielam, gdyż ma taki korporacyjny image, więc pewnie w UE ma większe przebicie. Na minus, że będzie nie tylko primus inter pares jako Prezes Rady Ministrów, no ale też będzie ministrem rozwoju i finansów. Trudno pogodzić bycie premierem i ministrem resortowym, skoro premier jako tako ma wiele obowiązków - jest to bez precedensowe.

• Pewnie będzie lepiej radził sobie w kontaktach zagranicznych, ale póki co nikogo z poważniejszych unijnych graczy nie zdołał przekonać do racji PiS- u. Nie wiadomo czy zyska on zaufanie elektoratu PiS, na ile będzie premierem samodzielnym, bo już przydzielono mu Suskiego ]:-D . Wybór Morawieckiego jest odczytywany jako ruch w stronę klasy średniej, ale wątpliwe by ci ludzie to kupili, prędzej przed burzeniem porządku prawnego, a teraz to już raczej nie.

Po expose widać, że Morawiecki będzie starał się łagodzić nastroje. Usłyszeliśmy o potrzebie sklejenia Polski i bycia jedną drużyną, tylko że występujący po nim przedstawiciel PiS- u mówił już o sprzedawczykach i politycznych lumpach.

• Może mnie nie odwołają do czwartku - powiedziała Beata Szydło do Szyszki przed posiedzeniem rządu.

Nawet jeśli Beata Szydło nie mogła równać się pod pewnymi względami z Morawieckim, to nie powinna być ona tak potraktowana. Bo to ona w dużej mierze wygrała PiS-owi wybory.
    • Warto byłoby napisać jeszcze o możliwych przyczynach tej decyzji.

Mogła to być zemsta ośmiornicy:

naszeblogi.pl/48924-zemsta-osmiornicy

Bardziej prawdopodobne powody to: buksowanie kół PiS- u, czyli że tematyka socjalna wyczerpała się, bądź jest to chęć wyjścia poza elektorat PiS, chęć pokazania się z innej strony. Może to być próba zrównoważenia sił w PiS, lub B. Szydło nie byłaby zdolna, chętna do przeprowadzenia większej rekonstrukcji. Czy takowa będzie miała miejsce, dopiero się okaże. Bądź też jest to zauroczenie osobą, wizją Morawieckiego.

Fingard1410 wrote:

Zapraszam do dyskusji.
      ;)
    • Kalumet wrote:

Nawet jeśli Beata Szydło nie mogła równać się pod pewnymi względami z Morawieckim, to nie powinna być ona tak potraktowana. Bo to ona w dużej mierze wygrała PiS-owi wybory.
      Została potraktowana jak zabawka, która znudziła się prezesowi i została rzucona w kąt. Jednak już na początku swojej kadencji pokazała, że nie ma siły przebicia i godzi się na bycie taką zabawką dlatego nie jest mi jej ani trochę żal. Zresztą pan od slajdów też już zaczyna pokazywać, że nie licząc kwestii dotyczących gospodarki bez zgody prezesa nie może nawet pierdnąć.
    • fafi wrote:

już na początku swojej kadencji pokazała, że nie ma siły przebicia
      Można tutaj przypomnieć zapewnienia B. Szydło o tym, że Macierewicz nie będzie ministrem obrony narodowej. Chociaż ten stosunek B. Szydło do Macierewicza zmienił się, bo w sporze z Prezydentem z tego co pamiętam stanęła ona po stronie Macierewicza.
    • A skoro jesteśmy przy nazwisku Morawiecki:

wyborcza.pl/7,75398,22832786,k…tml?disableRedirects=true

Te 7 tys. na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem. Tylko powinniśmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjąć działania, które „ich” przerobią na „nas” – stwierdził Kornel Morawiecki

Według lidera klubu Wolni i Solidarni obecny rząd, którym kieruje jego syn Mateusz, powinien uruchomić korytarze humanitarne. – Nie ma powodów do zwlekania – powiedział.

W wywiadzie Morawiecki skrytykował również decyzję PiS o wyborze Stanisława Piotrowicza na przewodniczącego komisji sprawiedliwości.

Morawiecki ma również zastrzeżenia do Antoniego Macierewicza. Jego zdaniem szef MON nie powinien oskarżać Rosji o zamach w Smoleńsku „bez żelaznych dowodów”, bo psuje relacje z sąsiadami. – Nie możemy odwracać się od Rosji. Powinniśmy szukać porozumienia – powiedział Morawiecki.

Na pytanie, czy Macierewicz powinien pozostać w rządzie, Morawiecki odpowiedział: - Pod warunkiem że znajdzie porozumienie z Prezydentem.
    • Mateusz Morawiecki w noworocznym wywiadzie dla TVP:

Cóż mogę powiedzieć: mój ojciec w niektórych sprawach ma ciekawe poglądy, radykalne w innych. Ani na jotę nie zmienia to stanowiska rządu.

Dopytywany o planowaną rekonstrukcję we własnym rządzie, nie chciał niczego zdradzić. W najbliższych myślę paru tygodniach na pewno będziemy rozmawiać wraz z kierownictwem politycznym (PiS), i oczywiście z panem prezydentem, po to, żeby ten temat zamknąć i bardzo ostro ruszyć do roboty - mówił tajemniczo Morawiecki.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc…-o-uchodzcach-dobrze.html

• Nie do Berlina, nie do Paryża, lecz do Budapesztu wybrał się Mateusz Morawiecki w pierwszą zagraniczną podróż, jako szef polskiego rządu.

Co ciekawe nie usłyszeliśmy nic o artykule 7 traktatu o Unii Europejskiej uruchomionym wobec Polski. Podobno nawet był problem, by takie pytanie zadać.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc…est-kluczowa-czescia.html

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc…ze-nie-mogli-zapytac.html
    • Viktor Orbán w rozmowie z TVP:

Węgry stoją po stronie Polski. Obecna procedura nie ma faktycznych podstaw, a samo postępowanie jest nieprawidłowe. Uważamy, że Polskę spotyka niesprawiedliwość, a wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje nam stanąć po stronie Polski. Tu nie chodzi tylko o Polskę i polsko-węgierską przyjaźń, ale także o Europę Środkową i jej interesy. To, co dzisiaj spotyka Polskę, jutro może spotkać inny kraj, więc nie tylko z powodów przyjaźni polsko-węgierskich uważamy, że trzeba stanąć po stronie Polski.

wyborcza.pl/7,75398,22853863,v…tml?disableRedirects=true

tvp.info/35455548/orban-o-dzia…spotyka-niesprawiedliwosc
    • Ponieważ i tak nikt nie komentuje, więc dopiszę jeszcze o tej rekonstrukcji, na którą trzeba było długo czekać, ale która okazała się jednak zaskakująca.

Pisząc, że rekonstrukcja mogła być rozłożona w czasie chodziło mi o osobę A. Macierewicza. Wydawało się, że dopóki prowadzi on śledztwo smoleńskie nie straci stanowiska. Stało się inaczej. Przedstawiciele PiS wskazują na Prezydenta, Zybertowicz mówi, że ta decyzja zapadła w PiS.

Pani Pawłowicz napisała że ministrowie zostali pokonani przez służby i lewactwo:

niezalezna.pl/213704-pawlowicz…wiona-maszyne-dobrazmiana

telewizjarepublika.pl/prof-kry…-rekonstrukcji,59099.html

Katarzyna Gójska powiedziała o Dudzie, że stanął "tam, gdzie stało ZOMO":

telewizjarepublika.pl/katarzyn…zie-stalo-zomo,59090.html

Sakiewicz, że Duda wyszantażował dymisję Macierewicza i że już na niego nie zagłosuje:

dorzeczy.pl/kraj/52432/Sakiewi…dymisje-Macierewicza.html

Mocno też powiedział Kazimierz Marcinkiewicz, że była to transakcja, zwykły handel - sądy za dymisję Antoniego Macierewicza:

tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/…trukcji-rzadu,804969.html

A moim zdaniem to, że nie będzie już tych, którzy powodowali konflikt, bądź nie radzili sobie jest korzyścią dla Prezydenta, premiera Morawieckiego, powinno być też korzystne dla samego PiS- u.
    • naszeblogi.pl/49197-czemu-maci…balistyczna-psychoanaliza

naszeblogi.pl/49211-bezwzgledny-egzekutor

Czemu Macierewicz musiał odejść? - to pytanie postawił jeden z lepszych blogerów NB - Krzysztof Pasierbiewicz.

I odpowiada, że Antoni przegiął zadzierając jednocześnie z Jarosławem, prezydentem i premierem.

Antoni Macierewicz został mianowany szefem podkomisji smoleńskiej w miejsce poprzedniego przewodniczącego Wacława Berczyńskiego, który zwiał do Ameryki po kolejnej wpadce.

I to moim zdaniem będzie koniec kariery politycznej pana Antoniego - pisze Krzysztof Pasierbiewicz. Bo ta podkomisja już jest dostatecznie skompromitowana, a będzie jeszcze bardziej, bo owa komisja niczego nie zdoła udowodnić w sposób jednoznaczny.

Ja odpowiedziałem inaczej na to pytanie, czyli że do głosu Prezydenta doszedł głos Morawieckiego, który też nie chciał Macierewicza. I J.K. ustąpił.

Lub jest to zabieg taktyczny przed wyborami.
    • By wyczerpać temat rekonstrukcji należałoby zwrócić jeszcze uwagę na nieobecność J. Kaczyńskiego podczas zaprzysiężenia nowych ministrów. J. Kaczyński nie pojawił się także na wieczornym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z klubem parlamentarnym PiS.

Podobno miał w tym czasie już wcześniej zaplanowane spotkania w biurze PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Super Express z kolei napisał, że w czasie gdy na Krakowskim Przedmieściu trwała uroczystość wręczenia nominacji nowym członkom rządu, prezes PiS był w domu na Żoliborzu.

Może to być tłumaczone tak:

naszeblogi.pl/49185-nie-sprzedaje-sie-przyjaciol

Czyli, że J.K. musiał ustąpić w sprawie Macierewicza.

Ale mogła to być też chęć pokazania, że jest to rząd Morawieckiego.
    • Jeśli pozwolicie to z mojej strony jeszcze komentarz do tego co mówi się, pisze teraz o opozycji, czyli że doszło do zjednoczonej kompromitacji i że jest to jej koniec.

A ja się pytam co to jest za pomysł, by zmuszać do głosowania za aborcją, by wyrzucać z partii?

Został projekt zaostrzający przepisy.

W październiku zeszłego roku prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę zakazującą aborcji eugenicznej.

Deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, że podpisze ustawę zakazującą tzw. aborcji eugenicznej, jest aktualna - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha:

niedziela.pl/artykul/33188/Pre…laruje-ze-podpisze-ustawe

prezydent.pl/kancelaria/aktywn…-aborcji-eugenicznej.html

Do tego dojdzie zakaz handlu w niedziele, ograniczenie sprzedaży alkoholu, może obowiązkowa opłata RTV - i okaże się jaki to będzie miało wpływ na notowania PiS-u.
    • Kalumet wrote:

A ja się pytam co to jest za pomysł, by zmuszać do głosowania za aborcją, by wyrzucać z partii?

Tu nie chodzi o samą aborcję tylko o pewne zasady. To nie było głosowanie za przyjęciem ustawy liberalizującej aborcję. Posłowie głosowali za tym, czy w ogóle będą procedować nad projektem obywatelskim liberalizującym aborcję. Nikt by nie miał do nikogo pretensji, gdyby na którymś z późniejszych etapów zagłosowali przeciw temu projektowi. Jednak wyrzucając ten projekt od razu do kosza bez jakiejkolwiek debaty czy prac w komisji sejmowej, posłowie pokazali, że mają gdzieś zdanie kilkuset tysięcy obywateli, którzy się pod tym projektem podpisali.
    • Tak ma Pan rację, ale mimo to ja mam takie wrażenie, że PO jest już inną partią niż była za D. Tuska, czy E. Kopacz.

Wykluczona posłanka PO Joanna Fabisiak powiedziała:

Miałam świadomość konsekwencji, więc nie jestem zdziwiona. Ja nigdy nie ukrywałam moich konserwatywnych poglądów i wiadome było, że dla mnie to są pryncypia.

Dotychczas nie została zmieniona preambuła partii, gdzie jest zapisany szacunek dla konstytucji i dla wartości chrześcijańskich.

Zlikwidowano wolność wyboru. Zastraszanie nie jest dobrym sposobem zarządzania partią.

Trzy osoby to niedużo, pożytek niewielki, będziemy mieli porządek w partii - to metoda, której dotychczas nie stosowano.
    • Co jeszcze powiedziała Pani Joanna Fabisiak:

wpolityce.pl/polityka/376316-f…mam-przekonania-od-zawsze

Odwołuję się od tej decyzji, bo jej nie rozumiem. (…) Takie mam przekonania od zawsze, z takimi przekonaniami weszłam do Platformy, całkiem świadomie. Trzymam się swoich przekonań. To jest ważne, żeby człowiek miał jakieś przekonania i ich bronił.

Takie były i są moje poglądy. Można ich nie przyjąć. (…) Jestem posłem od 17 lat. Jeśli mam grupę wyborców, to znaczy, że są ludzie, którzy takie poglądy popierają. (…) Ja nie powinnam zawieść swoich wyborców. (…) W demokracji ludzie wybierają swoich przedstawicieli. Nie musieli mnie wybrać, a jednak wybrano mnie. To znaczy, że ludzie mają takie poglądy.

Ta ustawa miała pewne pryncypia - to stosunek do życia. To kwestia humanitarnego podejścia do życia. Uważam, że większą uwagę należy skupiać na osobie słabszej, a w tandemie kobieta-dziecko to dziecko jest słabsze.

tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/…u-z-platformy,805921.html

Na uwagę, że w głosowaniu nie chodziło o ostateczne poparcie dla któregoś z projektów, a jedynie dopuszczenie do prac nad nimi w Sejmie, Fabisiak odpowiedziała, że w jej odczuciu, "w komisji pracuje się nad tym, by coś było bardziej białe albo bardziej czarne". - Jeśli się dwa kolory łączy, to wychodzi coś nijakiego, czyli szary. I tak by było z tymi dwoma projektami - dodała posłanka.
    • Jacek Tomczak podkreślił w rozmowie z PAP, że głosował zgodnie z własnym sumieniem. „To jest dobry obyczaj parlamentarny, który zawsze panował nie tylko w Platformie Obywatelskiej, ale we wszystkich klubach w polskim parlamencie, że w sprawach światopoglądowych posłowie głosują zawsze zgodnie z własnym sumieniem i rozliczają się z tego głosowania przed swoimi wyborcami” – powiedział polityk.

Zwrócił uwagę, że to pierwszy taki przypadek „gdy po wielu latach, zasada która nas łączyła, została złamana przez władze klubu i wprowadzono dyscyplinę, próbując łamać posłom kręgosłupy”. Ocenił, że takie działanie jest niedopuszczalne i szkodliwe dla Platformy.

W podobnym tonie wypowiedział się dla portalu Onet Marek Biernacki. On również dowiedział się o decyzji zarządu z mediów. „To jakiś nowy obyczaj, że posłowie dowiadują się o takich kwestiach z konferencji prasowych” – stwierdził poseł. Jak zauważył, w Platformie nigdy dotąd nie było dyscypliny w głosowaniach światopoglądowych. „Tym razem było inaczej, a ja głosowałem zgodnie ze swoim sumieniem” – podkreślił Biernacki.

„Są sprawy nad którymi nie może być polityki. Ja mam w życiu dwa drogowskazy: jako człowiek – dekalog, jako obywatel – konstytucję. Uważam, że jeśli człowiek chce swoje życie przeżyć uczciwie i jakoś jednoznacznie, to musi szanować te dwa kierunkowskazy” – zaznaczyła Fabisiak.

dziennikzwiazkowy.com/polska-2…-tomczak-wykluczeni-z-po/
    • Uważam, że to jest bardzo smutny dzień i zła decyzja Platformy Obywatelskiej. Dotąd nad głosowaniami światopoglądowymi nie było dyscypliny – mówił w TVP Info Jan Libicki. Senator podziękował trojgu posłom i wyraził dla nich podziw za – jak powiedział – właściwą postawę. Zachowałbym się podobnie – podkreślił.

Gość TVP Info przypomniał, że „jeszcze niedawno była mowa o konserwatywnej kotwicy” w Platformie, a dziś obecność członków o konserwatywnych poglądach „stanęła pod znakiem zapytania”.

Senator Libicki rozważa odejście z PO. Swoją decyzję uzależnia od tego, jak zostaną rozpatrzone odwołania usuniętych posłów.

tvp.info/35568865/zachowalbym-…rmy-nie-wyklucza-odejscia

wpolityce.pl/polityka/376044-c…rwatywnych-pogladach-w-po
    • Pojawiły się i takie komentarze:

Projekt liberalizacji przepisów antyaborcyjnych był obliczony na osłabienie parlamentarnej opozycji, bo jej zachowanie było do przewidzenia - mówił w TOK FM Jakub Bierzyński.

Pani Barbara Nowacka zgłosiła projekt inicjatywy obywatelskiej do Sejmu, który nie miał absolutnie żadnych szans powodzenia i wszyscy sobie zdają z tego sprawę. Kompromis aborcyjny jest w Polsce nie do ruszenia a jeżeli jest, to na pewno nie w tę stronę - mówił Bierzyński w "Wieczorze radia TOK FM" podkreślając, że jeśli taki projekt do Sejmu zgłosiła lewica parlamentarna, to jedyny rozsądnym politycznym celem takiego działania, jaki widzi, było podzielenie liberalnej opozycji i w efekcie jej osłabienie.

Lewica utorowała J. Kaczyńskiemu drogę do centrum a wiadomo, że kto ma centrum ten wygrywa kolejne wybory.

tokfm.pl/Tokfm/7,103454,229065…cja-zbyt-cenie-pania.html

Ja sobie mogę być za liberalizacją, ale jej nie będzie. Obecnie ten projekt służy wyłącznie PIS-owi i lewicy, a nie kobietom. Jego autorzy doskonale to wiedza i dlatego go forsują. (Tomasz Lis)

Prawdziwym celem ustawy Ratujmy Kobiety, która oczywiście nie ma najmniejszych szans na wejście w życie, jest uderzenie w opozycję parlamentarną. Naprawdę jest więc to projekt - ratujmy lewicę. A że opozycja w sejmie dała się wypuścić to już inna sprawa. (Tomasz Lis)

twitter.com/lis_tomasz

tokfm.pl/Tokfm/7,130517,229184…-mi-pan-nie-opowiada.html
    • Dziesięciu senatorów PO skierowało list do szefa PO Grzegorza Schetyny z apelem o przywrócenie do partii trzech posłów, którzy zostali z niej wykluczeni po głosowaniu ws. projektu ustawy liberalizującego prawo aborcyjne – powiedział senator PO Jan Filip Libicki.

Jak powiedział Libicki, dokument składa się z trzech części. W pierwszej z nich, senatorowie Platformy stwierdzają, że złamano obowiązującą dotychczas w PO praktykę, jaką była wolność głosowania w sprawach światopoglądowych.

„W dniu 11 stycznia tego roku, wydarzyła się w naszym przekonaniu, rzecz dla naszej partii wysoce niefortunna. Otóż w głosowaniu nad tak zwanymi +projektami aborcyjnymi+, po raz pierwszy w historii Platformy Obywatelskiej, wprowadzono dyscyplinę głosowania. Następnie za jej złamanie wykluczono trójkę naszych kolegów, posłów: Joannę Fabisiak, Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka. Uważamy to za błąd i przekroczenie zasad które dotąd w Platformie obowiązywały” – napisali senatorowie PO do Schetyny.

Senatorowie zaapelowali też do władz PO, aby wykluczeni z partii posłowie zostali ponownie przyjęci w jej szeregi. „Nie ma tam mowy o żadnym odwoływaniu się posłów od decyzji zarządu. Uważamy, że to jest błąd Platformy i że to PO powinna kolegów przyjąć, a nie koledzy powinni prosić o to, żeby zostali przyjęci” – mówił Libcki.

W dokumencie skierowanym do lidera Platformy – jak mówił Libicki – senatorowie wskazują również na to, że wolność sumienia jest zagwarantowana przez konstytucję wszystkim obywatelom, w tym parlamentarzystom. „Jest rzeczą dosyć niezręczną, że my słusznie bronimy od dwóch lat konstytucji przed PiS, (a) sami wyrzucamy kolegów, którzy w jakiejś mierze chcieli realizować konstytucyjnie zagwarantowaną wolność sumienia. Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć” – przekonywał Libicki.

„Traktuję odpowiedź pozytywną na ten list, jako wyznacznik mojej przyszłości w Platformie Obywatelskiej” – zadeklarował Libicki.

nczas.com/wiadomosci/to-moze-b…ist-do-grzegorza-schetyny

wpolityce.pl/polityka/377860-s…podpisalem-sie-pod-listem
    • Czy Platforma jest jeszcze Platformą, jeśli sięgamy dzisiaj po ludzi od Gowina do Arłukowicza, od Libickiego do Sierakowskiej? Chcę powiedzieć bardzo mocno, że w dzisiejszych czasach Polska potrzebuje dokładnie takiej szerokiej formacji. Za tę polityczną koncepcję szerokiej Platformy, biorę pełną odpowiedzialność - mówił Tusk w swoim przemówieniu.

wiadomosci.onet.pl/kraj/tusk-o…adawac-ton-polityce/t51qn

Uważam, że to była pewna zasada PO, którą Donald Tusk wtedy podkreślił, a która przestała obowiązywać. Cała rekonstrukcja rządu Morawieckiego pokazuje, że bój się toczy o centrum. Nie o lewicę. To właśnie rozumiem pod pojęciem błędu politycznego – komentował Libicki.

poznan.onet.pl/po-wyrzuceniu-z…ede-musial-podjac/yv2777p

Partia polityczna to nie jest forum dyskusyjne. Szczególnie będąc w opozycji trzeba podejmować twarde decyzje. Jestem zwolennikiem scenariusza jeżeli umawia się na coś, podejmuję zobowiązanie wspólnego głosowania, akceptuję wolę większości, to trzeba być do końca konsekwentnym i podejmować konsekwencje tych decyzji. Tutaj tę sprawę wyjaśnimy i zamkniemy, ale ona musi być sygnałem i znakiem na przyszłość – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Jackiem Żakowskim w TOK FM.

300polityka.pl/live/2018/01/26…y-druga-czesc-zarzadu-po/