Jak wysyłać prawidłowe ekspedycje by Taracair

    • Gra:

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Jak wysyłać prawidłowe ekspedycje by Taracair

      Witam,

      jak wiadomo ekspedycja to jedna z misji dostępnych w grze Ogame, jednak nie każdy zwraca na nią uwagę, co moim zdaniem jest błędem.
      W tym poradniku przedstawię Wam jak powinna wyglądać prawidłowa ekspedycja.
      Będe korzystać z tego kalkulatora.

      Oczywisty jest fakt, że ekspedycja to loteria, w której nie zawsze może iść po naszej myśli. Jedak jest ona tak skonstruowana, że stale przynosi nam zyski. Mimo wszystko zyski z wypraw można odpowiednio ustawiać według swoich potrzeb.

      Ekspedycja dzieli się na dwa rodzaje. Nazwijmy je: cywilna i militarna.
      Dlaczego tak? Ponieważ to jedyna rzecz którą możemy zmieniać - jedyna rzecz, o której możemy decydować jakie statki chcemy dostać.

      Jeżeli interesują Was statki militarne dużej siły rażenia (wykluczając Gwiazdę Śmierci) zainteresujecie się prawdopodobnie militarnym rodzajem ekspedycji.
      Jeżeli interesują Was statki cywilne (wykluczając Recykler i Kolonizator) i słabsze statki militarne zainteresujecie się prawdopodobnie cywilnym rodzajem ekspedycji.

      Oczywiście nie ma zabawy bez ryzyka. Militarny rodzaj ekspedycji jest bardziej narażony na straty. Zaraz wyjaśnię jak to wygląda.
      Biorę pod uwagę opcję, kiedy najlepszy gracz ma > 5.000.000 punktów, a także najgorsze prawdopodobieństwo floty piratów/obcych.
      Inne opcje możecie sprawdzić na w/w kalkulatorze zmieniając dane.
      Wysyłamy 200 DT -> spotykamy piratów/obcych -> tracimy 11/12 DT -> remis -> wracamy do domku praktycznie bez strat.
      Wysyłamy 190 DT i 1 Niszczyciela -> częściej spotykamy piratów/obcych -> tracimy 11/18 DT -> remis -> wracamy do domku z troszkę większymi stratami.

      Możemy też zwiększyć potęge militarną naszej floty, ale pamiętajmy o tym, że za każdym razem, kiedy my zwiększymy, piraci/obcy również to zrobią i będziemy spotykać się z coraz to większą stratą. Najlepiej by było wysyłać Gwiazdę Śmierci, ale tego nie robimy, bo ostatecznie możemy spotkać czarną dziurę.

      No dobra, wysłaliśmy 1 Niszczyciela, co z tego mamy?
      Niszczyciel to statek, który jest najlepszym statkiem do uzyskania z ekspedycji. Wysyłając go mamy możliwosc znalezienia wszystkich słabszych statków wraz z Niszczycielem. Wysyłając tylko DT jesteśmy w stanie zebrać jedynie: Lekki Myśliwiec, Cięzki Myśliwiec, Sonda Szpiegowska, Duży transporter, Mały Transporter.
      Sami ustalamy sobie próg statków jakie chcemy zdobyć, sami decydujemy czy chcemy ryzykować, czy nie.
      Z własnych doświadczeń lepiej jest wysyłać cywilną ekspedycje. Dlaczego? Rzadziej spotykamy piratów/obcych, ponosimy mniejsze straty, a przecież LM i CM zawsze mogą się przydać. Nic się nie marnuje, a my pniemy się w górę.

      Pare pomocnych rad dotyczących wypraw:

      1) Dlaczego 200 DT, a nie 600 MT?
      Dlatego, że DT są tańsze i mniej palą, bo jest ich mniej. Są też mocniejsze jeżeli dochodzi do walki, co za tym idzie ponosimy mniejsze straty. Wysyłając MT możemy znaleść tylko LM, MT i sondy. Nigdy nie wysyłajcie więcej statków, niż 12.000 punktów ekspedycji (dotyczy tylko kiedy top1 ma > 5.000.000 punktów), poniewaz nadmiar statków prowadzi do zbędnych strat.

      2) Ekspedycje powinno się wysyłać nie więcej niz na godzinę. Z jakiego powodu?
      Ano z takiego, że im krótszy czas ekspedycji, tym częściej możemy wysyłać kolejne wyprawy. Kolejnym minusem długich wypraw jest opóźnienie. Kiedy wyślemy ekspecyję na 8 godzin może ona się opóźnic nawet o 13 godzin. Po co nam zajęte sloty ekspedycji?

      3) Gdzie wysyłać ekspedycję?
      Tylko do swojego układu słonecznego. Tak, ciągle w to samo miejsce! Z takiej przyczyny, że statki szybciej tam dolecą -> szybciej będziemy mogli wysyłać kolejne wyprawy. Ale przecież każda następna ekspedycja w to samo miejsce "wyczerpuje" szansę na znalezienie surowców/statkow! Nic bardziej mylnego.

      Oto dowód:
      Zrabowano: 228.000 Kryształ

      Lekki myśliwiec 68
      Sonda szpiegowska 10
      Mały transporter 1
      Duży transporter 8

      Sonda szpiegowska 10
      Ciężki myśliwiec 5

      Zrabowano: 552.000 Metal.

      Sonda szpiegowska 83
      Mały transporter 4
      Duży transporter 9
      Lekki myśliwiec 5

      Lekki myśliwiec 13
      Mały transporter 2
      Ciężki myśliwiec 1
      Sonda szpiegowska 2

      Zrabowano: 408.000 Metal.

      Lekki myśliwiec 14
      Ciężki myśliwiec 11
      Sonda szpiegowska 50

      Zrabowano: 252.000 Kryształ.

      Mały transporter 16
      Duży transporter 13
      Sonda szpiegowska 8
      Lekki myśliwiec 3

      Wysłalem wtedy 14 ekspedycji jednego dnia, ciągle w to samo miejsce. Jak widać 10 z nich się powiodło. I nie jest to jakaś super-zdobycz. Normalny, powiedziałbym, średniej wagi zysk. Zdarza się, że jednorazowo dostaniemy 600 sond lub nawet 2.400.000 metalu.

      4) Nie zrażajcie się kiedy spotkacie czarną dziurę.
      Dawniej, kiedy spotkałem czarną dziurę myślałem: "Więcej nie wyśle 200 DT, bo mi ich zwyczajnie szkoda". Jednak to nie prawda. Zanim spotkacie czarną dziurę wasze DT spokojnie zarobią na siebie, a nawet kolejne partie 200 DT.

      Moim zdaniem to tyle jeżeli chodzi o ekspedycje. Mam nadzieje, ze wszystko jest opisane w miare przejrzyście.
      Powodzenia w ekspedycjach!

      Pozdrawiam
      Taracair

      @edit dzięki pomocy Baby Doll mamy tutaj taką małą rozpiske, która dowodzi, że ekspedycje "zużywają zapas zdobyczy":
      Częstotliwość odwiedzania układu tak jak wszystko inne w ekspedycjach dzieli się na trzy poziomy, każde ma własną strofę i wyglądają one tak:
      I poziom - obszar mało odwiedzany: "Zdaje się, że ta część wszechświata jeszcze nie była badana."
      II poziom - obszar średnio odwiedzany: "Zdaje się, że żaden człowiek jeszcze nie był w tej części galaktyki."
      III poziom - obszar często odwiedzany: "Znaleźliśmy dowód wskazujący na obecność wielu innych flot ekspedycyjnych."

      Nie jest jednak prawdą, że w tym drugim lub trzecim nie możemy już nic znaleźć, nadal możemy znajdować surowce i statki i to w dużej ilości. Jednak im wyższy poziom tym większa szansa że wynikiem ekspedycji będzie coś czego byśmy nie chcieli (wrogowie, opóźnienie, nic).

      Mimo wszystko nadal najbardziej opłacalnym sposobem na ekspedycje jest wysyłanie jej tylko do swojego układu.

      Pozdrawiam
      Taracair

      Post był edytowany 9 razy, ostatnio przez Taracair: Problem z formatowaniem ().

    • Świetny poradnik :) Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to co się wysyła Czyli same dt bo jak się wysyła dużo militarnych jednostek to obcy mogą dać w kość.

      Powodzenia w ekspach ;]
    • tutaj jest jeden błąd. :)

      nie wysyłać expy ciągle do swojego układu, bo później natrafiać będziemy tylko na piratów/obcych.

      ja wysyłam w odległości max 50 układów od siebie(bo w moim to już strach) i jest bardzo dobrze. :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Exaxxion ().

    • Nie lubię dużego ryzyka, więc wysyłam 4x150 DT w 4 różne układy i też jakoś leci. Oczywiście układy, gdzie są moje planety. od 7 rano do 22 można tak wysłać 7 razy, więc w sumie max 28 expedycji w ciągu dnia.
      Jak kolega zauważył przy samych DT wpadają DT, MT, Ssz, LM-y, CM-y, antymateria, handlarz, surowce. Można czasem stracić całą flotę albo część. Najczęściej spotkania z obcą flotą kończą się remisem bez strat własnych.
      Maraton - Top1 uni43/Top6 uni68/ilość zabudowanych pól na planecie-380/342/najbardziej wartościowa planeta-20.745.310/20.316.859
      Maraton - Ikariam-Top1 Kappa/Top7 Beta/poziom budynków w jednym mieście-678/najbardziej wartościowe miasto-3.876.627
    • Exaxxion napisał(a):

      tutaj jest jeden błąd. :)

      nie wysyłać expy ciągle do swojego układu, bo później natrafiać będziemy tylko na piratów/obcych.

      ja wysyłam w odległości max 50 układów od siebie(bo w moim to już strach) i jest bardzo dobrze. :)

      Tutaj musze sie nie zgodzic.
      Wysylanie ekspedycji tylko do swojego układu gwarantuje przede wszystkim większa ilość ekspedycji dziennie, a na dobrą sprawę żadnych zwiększonych ataków ze strony piratów/obcych nie ma.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Taracair ().

    • Chodzi ci o ilość wysłanych ekspedycji w jeden układ tj. częstotliwość?

      Częstotliwość odwiedzania układu tak jak wszystko inne w ekspedycjach dzieli się na trzy poziomy, każde ma własną strofę i wyglądają one tak:
      I poziom - obszar mało odwiedzany: "Zdaje się, że ta część wszechświata jeszcze nie była badana."
      II poziom - obszar średnio odwiedzany: "Zdaje się, że żaden człowiek jeszcze nie był w tej części galaktyki."
      III poziom - obszar często odwiedzany: "Znaleźliśmy dowód wskazujący na obecność wielu innych flot ekspedycyjnych."

      Nie jest jednak prawdą, że w tym drugim lub trzecim nie możemy już nic znaleźć, nadal możemy znajdować surowce i statki i to w dużej ilości. Jednak im wyższy poziom tym większa szansa że wynikiem ekspedycji będzie coś czego byśmy nie chcieli (wrogowie, opóźnienie, nic).

      @taracair możesz dodać :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Baby Doll ().

    • czarekw1 napisał(a):

      JAk się wyczerpie limit eksp w swoim układzie to wtedy tylko obcy, piraci ew. zoo :D
      Ale nie pamiętam ile tego można było wysłać..

      Ja byłem sam w układzie, no i podejrzewam, ze nikt więcej nie wysyłał ekspedycji do mnie. Od 6 rano do 10 wieczorem bez przerwy puszczałem po 3 sloty ekspedycji, a mimo to surka i statki nadal spłwały :)

      Baby Doll napisał(a):

      Chodzi ci o ilość wysłanych w jeden układ tj częstotliwość?

      Częstotliwość odwiedzania układu tak jak wszystko inne w ekspedycjach dzieli się na trzy poziomy, każde ma własną strofę i wyglądają one tak:
      I poziom - obszar mało odwiedzany: "Zdaje się, że ta część wszechświata jeszcze nie była badana."
      II poziom - obszar średnio odwiedzany: "Zdaje się, że żaden człowiek jeszcze nie był w tej części galaktyki."
      III poziom - obszar często odwiedzany: "Znaleźliśmy dowód wskazujący na obecność wielu innych flot ekspedycyjnych."

      Nie jest jednak prawdą, że w tym drugim lub trzecim nie możemy już nic znaleźć, nadal możemy znajdować surowce i statki i to w dużej ilości. Jednak im wyższy poziom tym większa szansa że wynikiem ekspedycji będzie coś czego byśmy nie chcieli (wrogowie, opóźnienie, nic).

      Fajna rozpiska, mogę ją dodać do pierwszego postu?
    • Exaxxion napisał(a):

      tutaj jest jeden błąd. :)

      nie wysyłać expy ciągle do swojego układu, bo później natrafiać będziemy tylko na piratów/obcych.

      ja wysyłam w odległości max 50 układów od siebie(bo w moim to już strach) i jest bardzo dobrze. :)
      bzdura. ja wysyłam TYLKO do swojego układu, i tygodniowo jestem w stanie zrobić 10k pkt z ekspedycji. fakt, że czasem spotkam piratów, ale wychodzę z tego bez strat. wysyłam tylko DT.
    • to coś rzadko musisz je wysyłać. :)

      wysyłając 3 expy x 3/4razy dziennie w swoim układzie po 3-4 tygodniach miałem spotkania z samymi obcymi i piratami. po jakimś czasie, jak damy odpocząć 16 pozycji znowu można wrócić do latania po swojej. :)
    • hmmm tak z ciekawości tu zaglądam i .........oniemiałem :D
      takiego prymityvu co napisał autor topiku to jeszcze nie czytałem i reszta tych bzdur co mu poklaskują - najlepszy to ten jakiś kalkulator i latanie do swojego układu - przecież to wszystko lipa - zainteresowanych zapraszam na DiD u65 EXPA gdzie sa NAJBARDZIEJ DOŚWIADCZENI EXPIARZE z REKORDAMI ogame.pl

      Nasze Ekspedycje

      pozdrawiam ARCTURUS

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez ARCTURUS back ().

    • ARCTURUS back napisał(a):

      hmmm tak z ciekawości tu zaglądam i .........oniemiałem :D
      takiego prymityvu co napisał autor topiku to jeszcze nie czytałem i reszta tych bzdur co mu poklaskują - najlepszy to ten jakiś kalkulator i latanie do swojego układu - przecież to wszystko lipa - zainteresowanych zapraszam na DiD u65 EXPA gdzie sa NAJBARDZIEJ DOŚWIADCZENI EXPIARZE z REKORDAMI ogame.pl

      Nasze Ekspedycje

      pozdrawiam ARCTURUS

      Na jakiej podstawie twierdzisz, ze to prymityw? Podaj stosowny argument, a nie wpadasz do tematu i wrzucasz linka z rekordami. Nie temu ma służyć ten temat.
      Skoro jesteście tacy wielcy i jak sam powiedziałeś - mój poradnik to lipa, to czemu nie zaprezentujesz swoich taktyk i strategii?
      Po to są właśnie poradniki. Co Ty zrobiłeś, żeby ułatwić życie innym graczom?
    • no witam po dłuzszej przerwie - no za ostro naskoczyłem sorrki - chodziło mi o to ,że po co odkopywać coś co jest odkopane na naszej U65 byłej (ale dostepnej) stronie mamy przedstawione ogromne możliwości co i jak wysyłać na expo - a najbardziej dziwi mnie fakt ,że jest jakiś KAKULATOR - przeciez to sa bzdurne tłumaczenia z germańskiego ogame - krótko i treściwie - wysyłasz MT większa szansa na antymaterie - wysyłasz DT i to minimum 250-500 szt szansa na surke - wysyłasz np 1 niszek - (autor topiku wytłumaczył dlaczego) + duuuuuuża ilosć DT - do 540 szt możesz otrzymać surke lub flote i to nawet imponujące ilości - (patrz did expo U65)



      NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO ,ŻE JAKIŚ GRACZ MA TYLE PUNKTÓW TO TAKIE EXPA , PRZELICZNIKI I INNE TAKIE TAM>>>>>
      I OCZYWIŚCIE WG MNIE - WYSYŁAJCIE NA RÓZNE UKŁADY i faktycznie na 1h (jak pisał autor) ja na nocke wysyłam na dłuzej w ramach fsa :)


      POZDRAWIAM ARCTURUS
    • Dużo lepiej wysyłać na 1h, bo różnicy nie ma (podobno jest tylko większa szansa, że coś się wydarzy - czyli nie wrócimy ze zwierzętami, ale nikt oficjalnych badań nie przeprowadził :P), a będziemy mogli szybciej wysłać kolejną ekspedycję


      Człowiek zrobił pewien użytek ze swej inteligencji - wynalazł glupotę //Remy de Gourmont