Znani i lubiani ludzie

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Znani i lubiani ludzie

      Witam.

      Mam tu zagadeczki o znanych osobach, jeżeli chcecie to uczestniczcie.
      PLAGIAT
      Szukałem podobnych wątków ale nic nie znalazłem.
      REGULAMIN]
      § 1
      Uczestnikowi wolno wypowiadać się na temat nauki o sławnych ludziach.
      § 2
      Ten który zadaje podaje informacje o danej osobie.
      § 3
      Jeżeli uczestnik odgadnie, zadaje pytanie.
      ZAGADECZKA NR 1 DLA WAS
      Sławny polski pisarz pochowany w szwajcarskim Vevey, kto to jest?

      Pozdrawiam.
    • Lukaszinho, Fryderyk Chopin na pewno zmarł w Paryżu, tak więc albo zgadłeś, albo pytanie było błędnie postawione. Zadaj pytanie, proszę Cię. To całkiem ciekawy quiz, więc cieszyłbym się z większego zainteresowania. Jeśli do 10:00 jutro nowe pytanie nie zostanie zadane, może zadać je każdy. Jeśli nie będzie do wieczora, prawdopodobnie sam jakieś zadam. Liczę na Was:)

      Lwica jest boska :)
    • Ok, zadaję ;)

      Nic mi innego do głowy nie przychodzi więc zadam dość łatwą zagadkę ;]

      Polski kompozytor, pianista oraz premier. Urodzony w 1860 roku, zmarł w 1941 roku w Nowym Yorku.

      Podaj imię i nazwisko tego wspaniałego Polaka.
    • Człowiek, o którym mowa był pisarzem, najbardziej znanym pisarzem ze swojego kraju, a jest to kraj europejski. Swoje najwybitniejsze dzieło napisał w roku, w którym skończyła się II wojna światowa. Jego książki były niezwykle pesymistyczne, przynajmniej trzy kończyły się porażką lub śmiercią głównego bohatera. Jak się nazywał?

      Bonus hit premia :E - o jakich książkach myślę?

      Lwica jest boska :)
    • Ivo Andric, co do tytułów, ponieważ nie znam jego twórczości to mogę pogdybać na podstawie tego co znalazłem w necie: Przeklęte podwórze, Konsulowie ich cesarskich mości, List z roku 1920 ?(
      Tabi - ni yande
      yume - wa kareno - o
      kakemeguru
      :czytam:
    • Matsuo, pełen szacunek, choć nie o Andricia mi chodziło. Znalazłeś za to noblistę, czy był najbardziej znany w kraju - nie wiem, ale znany być musiał. Poprawną odpowiedź brzmi: Mika Waltari, którego powieść "Egipcjanin Sinuhe" ukazała się właśnie w 1945 roku. Rzecz jasna oddaję czajnik:)
      P.S. Zdejmijcie mnie jeszcze w historycznym ;)

      Lwica jest boska :)
    • He nie wiedziałem, że "Egipcjanin Sinuhe" wydany został akurat w 1945 , a jest to jedna z moich ulubionych lektur. Na upartego można by jeszcze tutaj dodać George Orwella też pesymistyczne pisanie i też wydał w 1945 Folwark zwierzęcy.
      //Co oznacza jedynie, że źle postawiłem pytanie:) - buleon.
      To takie może pytanko:
      Szanowny panie
      Uprzejmie dziękuję, że zechciał pan do mnie napisać. Jestem młodym osiemnastoletnim Irlandczykiem; słowa Ibsena nosić będę w sercu przez całe życie.
      Jaka znana osoba napisała do Ibsena cytowany list?

      buleon napisał(a):

      P.S. Zdejmijcie mnie jeszcze w historycznym ;)

      z tym to może nie być tak łatwo :E
      Tabi - ni yande
      yume - wa kareno - o
      kakemeguru
      :czytam:
    • Największy dyplomata swojego kraju. Patriota, obrońca religii i suwerenności kraju. Został zmuszony do emigracji. Zmarł dokładnie tydzień przed Walentynkami. Z ciekawostek - propagował i importował wódkę do swojego kraju. O kim mowa?

      Lwica jest boska :)
    • Hmm... Widzę, że jestem zmuszony do double posta, czego w zasadzie nie lubię:) Odpowiedź brzmi Olav Engelbrektsson, choć uznałbym chyba również Gustawa IV Adolfa:) Poczekam ze dwa dni, może ktoś zada coś ciekawego, to się temat rozkręci. Jeśli nie, to zadam jeszcze jedną zagadkę, którą mam na podorędziu. Jeśli i to się nie powiedzie, kolejny temat pójdzie w zapomnienie. A szkoda, bo ciekawy jest:)

      Lwica jest boska :)
    • Ech, żeby moderator musiał robić triple post, to się w głowie nie mieści:) Matsuo, dzięki za przypomnienie:)
      Meritum: Człowiek, o którym mowa to niedoceniany bohater. W walce z zaborcą stracił brata, wrogi król porwał jego żonę. Osiągnął ostatecznie sukces, wyzwalając swój kraj, jednak chwała zwycięzcy spoczęła na człowieku, który zmarł 9 lat wcześniej, tj. 9 lat przed uzyskaniem niepodległości. Tytuł, którym cieszył się nasz bohater, został mu odebrany przez nam współczesnych i nadany wspomnianemu wyżej człowiekowi, który nic dla kraju nie osiągnął.

      Tym razem postać dużo bardziej znana. I mam też pomysły na podpowiedzi. Ale myślę, że dacie radę:)

      Lwica jest boska :)
    • Quatro post:) Podpowiedź: Bohater, o którym mówię stał się negatywny w bardzo znanym filmie. Dopiero pod koniec stał się pozytywny. Kraj, o który walczył, był wyspiarski i górzysty. Teraz nie jest już krajem, ale ma szereg przywilejów międzynarodowych i krajowych.

      Lwica jest boska :)
    • Hmm... Ostatni raz zadam pytanie w tym temacie (o ile nie nawiąże się stosowna dyskusja). Jeśli temat okaże się do bani, to go zwyczajnie zamknę.

      Meritum: Był jednym z mniej znanych i lubianych naukowców XX wieku. Był Polakiem z narodu, Żydem, jeśli chodzi o religię. Pracował nad bronią masowego rażenia. Matematyk i fizyk.

      Wiem, że marnie ułożyłem to pytanie, ale może później jeszcze jakoś naprowadzę:)

      Lwica jest boska :)
    • Erm... O ile rok śmierci się zgadza, to chyba Patrick Swayze. Widziałem go w roli rycerza (w dodatku złego) w filmie "Ostatni smok", przestępcę chyba też grał, popraw mnie, jeśli się mylę.

      Aha, jeśli ten quiz ma przetrwać, to muszą być jakieś zasady. Teraz będę miał relatywnie więcej czasu na Naukę, także postaram się ich przypilnować.
      A reguły są podobne do tych w innych quizach - pytanie, odpowiedź, potwierdzenie, pytanie albo pytanie, odpowiedź, 24 h, dowód na prawidłowość odpowiedzi, pytanie albo pytanie, 48 h, podpowiedź, 24 h, II podpowiedź i albo rezygnacja z pytania, albo prawidłowa odpowiedź. Mam nadzieję, że piszę zrozumiale. Jeśli nie, proszę pisać PW

      Lwica jest boska :)