Żużel (Liga polska + SGP)

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Żużel (Liga polska + SGP)

      Witam serdecznie,

      wraz z Kojotem postanowiliśmy zająć się nieco bardziej żużlem i uporządkować wszelkie informacje. Żużel nie jest niestety zbyt popularny w polskich miastach, w których nie ma drużyny żużlowej. Są miasta, które nim żyją jak np. Leszno czy Zielona Góra, a w innych mało kto się tym interesuje. Temat ten ma na celu przybliżenie nieco większej grupie osób tego zjawiska, a także ma być miejscem dla stałych kibiców, do rozmów o lidze i Grand Prix.

      Historią żużla w Polsce zajmę się może troszkę później, a teraz chciałabym przedstawić podstawowe zasady, obowiązujące w czarnym sporcie (mam nadzieję, że nic nie pomylę ;p).

      W każdej drużynie może startować max. 8 osób. Miejsca od 1 do 5 przeznaczone są dla seniorów. 6 i 7 to juniorzy, a 8 to rezerwa. W każdym meczu mamy 13 biegów normalnych i dwa nominowane (jadą w nich najlepsi zawodnicy z obydwu drużyn). W każdym biegu jadą po dwie osoby z drużyny.

      Kolory kasków:
      - czerwony - zawodnik prowadzący parę z drużyny gospodarzy
      - niebieski - zawodnik z drużyny gospodarzy
      - żółty - zawodnik prowadzący parę z drużyny gości
      - biały - zawodnik z drużyny gości

      Każdy bieg składa się z czterech okrążeń. Osoba, która przyjedzie jako pierwsza otrzymuje 3 punkty, druga - 2, trzecia - 1, a czwarta - 0. Mogłoby się wydawać, że żużel polega na jeździe "prosto i w lewo", ale to zdecydowanie coś więcej ^^. O rezerwach taktycznych, jokerach już nie będę pisać, ponieważ można o tym przeczytać np. tutaj: pl.wikipedia.org/wiki/Sport_%C5%BCu%C5%BClowy

      Poniżej prezentuję linki do terminarzy poszczególnych lig:
      Ekstraliga
      I liga
      II liga

      Tabele:

      Ekstraliga
      Drużyna M P +/-
      Toruń 9 18 +76
      Leszno 10 14 +42
      Zielona Góra 10 13 +89
      Częstochowa 9 11 -24
      Gorzów 8 8 -38
      Gdańsk 10 7 -34
      Bydgoszcz 10 7 -68
      Wrocław 10 6 -43

      I liga
      Drużyna M P +/-
      Tarnów 8 18 +189
      Daugavpils 10 13 +17
      Rzeszów 8 12 +4
      Gniezno 10 10 +15
      Poznań 10 9 -95
      Rybnik 10 9 -49
      Ostrów 10 8 -15
      Grudziądz 10 8 -66

      II liga
      Drużyna M P +/-
      Łódź 8 15 +115
      Miszkolc 8 12 +62
      Lublin 8 10 +24
      Opole 8 9 -45
      Rawicz 9 6 -84
      Krosno 8 6 -39
      Piła 7 5 -33

      Klasyfikacja GP (o GP więcej wkrótce)
      1. Jason Crump 98
      2. Emil Sajfutdinov 67
      3. Greg Hancock 59
      4. Tomasz Gollob 53
      5. Nicki Pedersen 52
      6. Andreas Jonsson 51
      7. Fredrik Lindgren 49
      8. Hans Andersen 38
      9. Kenneth Bjerre 38
      10. Sebastian Ułamek 35
      11. Rune Holta 34
      12. Leigh Adams 31
      13. Chris Harris 30
      14. Grzegorz Walasek25
      15. Scott Nicholls 17
      16. Antonio Lindbaeck17
      17. Niels Kristian Iversen 11
      18. Jarosław Hampel 9
      19. Edward Kennett 4
      20. Matej Kus 1


      Aktualizacja: 29 czerwca 2009
    • Wspólnie z Hellgirl postanowiliśmy zorganizować konkurs na najlepszego typera polskich lig żużlowych (Ekstraliga, I liga, II liga) i Speedway Grand Prix.
      Zasady są proste. Typujemy wyniki kolejek. Za wskazanie prawidłowego zwycięzcy otrzymujemy 1 punkt. Za wskazanie prawidłowego wyniku otrzymujemy dodatkowe 5 punktów.
      Typy zamieszczamy najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem pierwszego spotkania ligi.
      Zasady typowania GP jest podobne. Za każde poprawne wytypowanie miejsca zawodnika dostajemy 1 punkt, a za poprawne wskazanie jego zdobyczy punktowej dodatkowe 5 punktów.
      W przypadku przeniesienia jakiegokolwiek ze spotkań typ zostaje anulowany. Można obstawiać wynik meczu w innym terminie (należy jednak pamiętać o zasadzie 2 godzin).
      Czasami będą też pojawiać się dodatkowe pytania premiowane ekstra punktami, np. który z polskich juniorów zdobędzie najwięcej punktów.
      Liga typerów kończy się wraz z zakończeniem ostatniej kolejki DMP i GP.
      Nagrodą jest kupon na antymaterię ufundowany prze Hellgirl. :)
    • Pragnę przypomnieć o zaległym spotkaniu pomiędzy Unibaksem Toruń Falubazem Zielona Góra. Mecz zostanie rozegrany w najbliższą niedziele (17.05) o godzinie 16.

      I żeby nie zaśmiecać tematu, od razu wrzucę swój typ:
      Toruń - Zielona Góra 50:40
      Gdańsk - Leszno 42:48

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Kojot ().

    • Toruń - Zielona Góra 48:42
      Lotos Gdańsk - Unia Leszno 46:44

      Jak wygra Lotos będzie normalnie miodzio :D

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez silver1238 ().

    • Toruń- Falubaz 49-41
      Lotos- Unia mecz będzie na styku, liczę na pobudkę Gdańska, zaryzykuję :D 47-43

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez karlos23 ().

    • Ja tak samo jak karlos23: 49-41.

      I jeszcze jedna kwestia organizacyjna - ja również będę typować wyniki, jednak tylko i wyłącznie dla zabawy (sama sobie nagród nie dam ;p).

      E: Unia wygra mam nadzieję ^^. Wynik: 40-50
    • Jak będziemy typować GP? Wszystkie 16 miejsc obstawiać ? :>

      6. Kolejka - 24 maja
      Zielona Góra - Gorzów 53:37
      Leszno - Wrocław 54:36
      Gdańsk - Bydgoszcz 49:41
      Toruń - Częstochowa 47:43

      Szkoda że Gdańsk sie ostatnio rozbudził, będzie cięzej, ale myśle że to Leszno było takie słabe, a nie gdańszczanie tacy mocni ;) uniści jerzdżą jak na wielkiego faworyta ligi raczej poniżej oczekiwań, a w Gdańsku dobrą robote odwalają narazie tylko Vaculik z Zetterstromem 8-/
    • 6. Kolejka - 24 maja
      Zielona Góra - Gorzów 53:37
      Leszno - Wrocław 55:35
      Gdańsk - Bydgoszcz 50:40
      Toruń - Częstochowa 46:44

      Widzę, że 2 osoby z Bydzi, ostatnio nam utarliście nosa, macie perełkę w składzie.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Dilejt ().

    • I czas na moje typy:

      6. Kolejka - 24 maja
      Zielona Góra - Gorzów 51:39
      Leszno - Wrocław 50:40
      Gdańsk - Bydgoszcz 47:43
      Toruń - Częstochowa 49:41

      Co do GP, to na moje najlepiej typować pierwsze 8 osób, ale to już niech większość zadecyduje ^^.

      I żeby takk trochę rozreklamować swoje miasto, to już w sobotę odbędzie się turniej w Gnieźnie ;p. Jak sądzicie? Kto wygra na gnieźnieńskim betonie i czy będziemy mieli okazję obejrzeć naprawdę dobry i emocjonujący mecz? Ja mam nadzieję, że tak ;p. Co do zwycięzcy, to mam kilka typów, ale są chyba zbyt mało realne, żeby o nich pisać.

      Lista startowa:
      1. Rafał Dobrucki (Falubaz Zielona Góra)
      2. Rafał Okoniewski (Caelum Stal Gorzów)
      3. Greg Hancock (USA, Włókniarz Częstochowa)
      4. Sebastian Ułamek (Unia Tarnów)
      5. Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów)
      6. Krzysztof Słaboń (Start Gniezno)
      7. Rune Holta (Caelum Stal Gorzów)
      8. Wiesław Jaguś (Unibax Toruń)
      9. Adrian Miedziński (Unibax Toruń)
      10. Damian Baliński (Unia Leszno)
      11. Adrian Gomólski (KM Ostrów)
      12. Tomasz Jędrzejak (Atlas Wrocław)
      13. Peter Ljung (Szwecja, Start Gniezno)
      14. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno)
      15. Emil Sajfutdinow (Rosja, Polonia Bydgoszcz)
      16. Adam Skórnicki (Lotos Gdańsk)
    • Też uważam że tylko półfinalistów ^^ a co do turnieju o korone bolka, szczerze zaskoczyła mnie stawka jaką tam sobie sprowadziliście, mocny turniej, będzie ciekawe ]:-D Niechce mi sie typować wszystkich miejsc, ale zgodze sie z typmi Pani wyżej :> tylko 3 uwagi, okoń i słaboń za wysoko i emil stanowczo za nisko. To jest prawdziwy fighter, ale może będzie oszczędzał siły na mecz w gdańsku, dla mnie pierwsza czwórka to
      1. Sebastian Ułamek
      2. Greg Hancock
      3. Rafał Dobrucki
      4. Emil Sajfutdinov

      //Żelcio, ale to nie są moje typy, tylko lista startowa ^^,
      Hellgirl
    • Ale nasze typy chyba można wrzucać? ;)

      1. Greg Hancock
      2. Adrian Miedziński
      3. Emil Sajfutdinow
      4. Tomasz Gollob

      Miedziński jest ostatnio w bardzo wysokiej formie, chłopak w końcu pokazuje swoje, aczkolwiek osobiście go nie lubię, za sytuację z Okoniewskim w Kryterium Asów w 2005 r.
    • Pewnie, że można ^^.

      Dobra, to ja też napiszę moje typy:

      1. Greg Hancock 13
      2. Tomek Gollob 12
      3. Rafał Dobrucki 11
      4. Krzysiu Jabłoński ^^ 10
      5. Emil Sajfutdinov 10
      6. Peter Ljung 9
      7. Sebastian Ułamek 9
      8. Miedziński/Jaguś/Baliński? 8

      A swoją drogą, czy ktoś z Was planuje się zjawić na turnieju ;>?

      E: Skoro liczy się pierwsza ósemka, to wyedytowałam swoje typy. Ciężko obstawić aż 8 osób, tym bardziej, że naprawdę wyrównany skład będzie na tym turnieju.

      Dla tych, którzy planują przyjechać - już od 15.00 można wejść na stadion, pogoda ma być ładna, sprzedano już ileś tysięcy biletów, więc spodziewany jest nadkomplet. W TV gdzieś tam ma być relacja, ale nie pamiętam gdzie. Zapraszam jednak do Gniezna ^^.
    • Haha rzeczywiście xD sory nie doczytałem :lol: moja żużlowa rodzina średnio sie interesuje takimi turniejami więc mnie tam nie będzie, a turniej naprawde ciekawe wygląda. No ale trzeba też myslec o mamie która by nie wytrzymała całego weekendu sama :D dziwna nie lubi żużla...
    • 6. Kolejka - 24 maja
      Zielona Góra - Gorzów 50:40
      Leszno - Wrocław 52:38
      Gdańsk - Bydgoszcz 48:42
      Toruń - Częstochowa 47:43 ( ALE I TAK WYGRA WLÓKNIARZ !! )

      Szkoda, że taki hicior nie będzie w telewizji, ale może uda się znaleźć transport i pojawić na MotoArenie :P

      W Gnieźnie również mocna obsada turnieju
      Myślę, że najwieksze szanse na zwycięstwo ma Greg, który ma rakiety nie z tej ziemi aczkolwiek wszystko zależy jak poważnie podejdą do niego zawodnicy
      Miedziński, Gollob i Jaguś/Holta poza Gregiem maja największe szanse na zwycięstwo

      Co do GP to można typować - pierwszą 8
    • Rozumiem, że temat służy również jako miejsce do dyskusji, komentowania etc
      - nie tylko typowanie?

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Matty ().

    • Z racji tego, że z ten weekend będą tylko mecze E-ligi zapraszam do typowania turnieju w Gnieźnie. Zasady punktowania tak jak w GP. Czyli (bo burzliwych negocjacjach) czołowa 8 turnieju.

      Rozumiem, że temat służy również jako miejsce do dyskusji, komentowania etc
      - nie tylko typowanie?

      Naturalnie. :]
    • Kojot napisał(a)
      Z racji tego, że z ten weekend będą tylko mecze E-ligi zapraszam do typowania turnieju w Gnieźnie. Zasady punktowania tak jak w GP. Czyli (bo burzliwych negocjacjach) czołowa 8 turnieju.


      Z tą 8 jak się punkty liczą?? Jak to jest liczone?? :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez karlos23 ().

    • Z Torunia widziałem dwa mecze w tv, i stadion imponuje, jak to mówi Sullivan, najlepszy stadion na świecie :> takie powinny powstawać wszędzie. Szkoda tylko że nie udało sie zadaszyć toru, to byłby nowy standard w żużlu, krok do przodu bo tego bardzo brakuje. A co myślicie o samym torze? nie podoba mi sie że zrobili na wzór 'angielski', ze taki bardziej techniczny mi sie wydaje, a po duzej ciezko wyprzedzać. Wogóle mecz z lesznem był tak naprawde nudny, mijanek bardzo mało, tylko jedna fantastyczna szarza jagusia i to wszystko... z falubazem było juz owiele lepiej juz sie bałem ze nowy tor bedzie nudny ale jednak jak sie chce to mozna wyprzedzać ^^
    • Nie ma co narzekać, jak stadion typu MotoAreny będzie standardem w Polsce, wtedy możemy narzekać, że nie ma zadaszenia lub czegokolwiek innego.

      1. Greg Hancock
      2. Adrian Miedziński
      3. Emil Sajfutdinow
      4. Tomasz Gollob
      5. Sebastian Ułamek
      6. Wiesław Jaguś
      7. Rune Holta
      8. Rafał Dobrucki

      Typuję Dobruckiego na 8 pozycji, ale mam nadzieję, że się uplasuje wyżej.

      Swoją drogą, w Zielonej Górze żużlowe święto, derby LUBUSKIEGO!
      Udzielacie się jakoś bardziej w stowarzyszeniach F@nowskich, czy jesteście po prostu kibicami?

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Dilejt ().

    • Informacja z ostatniej chwili - Sajfutdinov skarży się na ból kolana i możliwe, że nie pojedzie.

      Andaled - ja co prawda nie udzielam się w stowarzyszeniu fanów, ale za to współpracuję ze Startem jako hostessa/podprowadzająca na każdym meczu ^^. Także na turnieju ;>.
    • 1.Greg Hancock
      2. Adrian Miedziński
      3. Sebastian Ułamek
      4. Tomasz Gollob
      5. Wiesław Jaguś
      6. Emil Sajfutdinow
      7. Rune Holta
      8. Rafał Dobrucki

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez silver1238 ().

    • 6. Kolejka - 24 maja
      Zielona Góra - Gorzów 48:42
      Leszno - Wrocław 51:39
      Gdańsk - Bydgoszcz 43:47
      Toruń - Częstochowa 45:45



      1. Greg Hancock
      2. Emil Sajfutdinow
      3. Adrian Miedziński
      4. Tomasz Gollob
      5. Damian Baliński
      6. Wiesław Jaguś
      7. Sebastian Ułamek
      8. Adam Skórnicki