Przyklejony Szpiegowanie

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

  • Szpiegowanie

    SZPIEGOWANIE

    1. Co należy zrobić żeby móc kogoś szpiegować?
      Na początek musisz wybudować przynajmniej jedną Sondę szpiegowską (wymagania w zakładce Technika). Następnie jeżeli nie chcesz wysyłać sondy w ciemno musisz skorzystać z zakładki Galaktyka, żeby poznać rozmieszczenie planet w interesujących cię układach (pamiętaj, że graczy chronionych Noobprotection, planet administracji oraz graczy przebywających na urlopie nie można skanować oraz atakować. Następnie wejdź w zakładkę Flota wybierz liczbę sond, które chcesz wysłać (czym więcej sond, tym więcej informacji o danej planecie, ale tym samym większa szansa na kontrwywiad), wpisz współrzędne celu i wybierz misję Szpieguj. Istnieje drugi sposób wysyłania sond z poziomu zakładki Galaktyka. Obok każdej planety jest rząd ikon. Wystarczy kliknąć ikonę "kartki papieru z okiem pośrodku", aby wysłać sondy (wysyłana jest liczba sond określona w zakładce Ustawienia w polu Ilość sond szpiegowskich). Jest to jednak o wiele droższy sposób, gdyż każde wysłanie sond zużywa 10 (+paliwo dla sond) deuteru (związane jest to z "odświeżaniem" widoku galaktyki każdorazowo po wysłaniu sond). Niedługo po wysłaniu sond powinieneś otrzymać Raport szpiegowski (nawet jeżeli przeciwnikowi uda się zestrzelić twoje sondy). Jeżeli któraś z zakładek raportu jest pusta, to znaczy, że przeciwnik nie posiada nic z tej kategorii.
    2. Od czego zależy co zobaczę podczas szpiegowania? Co daje technologia szpiegowska?
      To co zobaczysz szpiegując wroga lub co wróg zobaczy szpiegując ciebie zależy od poziomu techniki szpiegowskiej obu graczy oraz od liczby wysłanych sond (patrz Wzory). Jeżeli dowolna z zakładek w raporcie szpiegowskim jest pusta to znaczy, że przeciwnik nie posiada nic z danej kategorii (np. pusta zakładka Flota oznacza, że na orbicie planety nie ma żadnych statków). Uwaga: przy pomocy sond szpiegowskich nie zobaczysz floty, która jest w ruchu (do tego potrzebna jest Falanga czujników - patrz FAQ: Księżyce). Dodatkowo technika szpiegowska pozwala na określenie danych nadlatującej floty wyświetlanej w zakładce Podgląd. Na poziomie 2 wiesz ile wrogich statków się do ciebie zbliża (suma wszystkich jednostek), na poziomie 4 znasz dodatkowo ich rodzaje, a na poziomie 8 techniki szpiegowskiej znasz już liczbę poszczególnych rodzajów statków.
      Niezależnie od poziomów technologii szpiegowskiej na początku Raportu Szpiegowskiego zobaczysz aktywność gracza na planecie - zmiana w wersji 0.77
    3. Dostałem komunikat "obcy flota z planety NazwaPlanety [x:xxx:xx] została dostrzeżona w pobliżu twojej planety NazwaMojejPlanety [y:yyy:y]. Szansa na przechwycenie sond: zz %". Czy to oznacza, że jestem atakowany?
      Nie, to oznacza, że ktoś cię przeskanował sondami szpiegowskimi. Widocznie sprawdzał czy jesteś dobrym celem do ataku. Pamiętaj, że skan nie oznacza ataku ale często jest wstępem do niego.
    4. Czy zawsze jestem informowany o skanowaniu moich planet? Czy może zależy to od szansy na kontrwywiad?
      Tak, informacja taka jest zawsze dostarczana i nie zależy to wcale od szansy na kontrwywiad.
    5. Co dokładnie oznacza napis "Szansa na przechwycenie sond: X %"?
      Jest to inaczej szansa na wykrycie szpiegujących sond (im większa wartość tym większe prawdopodobieństwo, że sondy zostaną wykryte). Kontrwywiad zależy od poziomu technologii szpiegowskiej agresora i obrońcy, liczby wysłanych przez agresora sond oraz floty stacjonującej na orbicie obrońcy. Są dwa sposoby na zmniejszenie szansy zestrzelenia sond. Pierwszy to wysyłanie minimalnej ilości sond potrzebnych do poznania informacji niezbędnych w walce (surowce, flota i obrona). Drugi to podniesienie swojej technologii szpiegowskiej na wyższy poziom (najlepiej rozwinąć technologię szpiegowską na wyższy poziom niż mają przeciwnicy). Uwaga: jeżeli dojdzie do zestrzelenia sond, wysyłający te sondy i tak otrzyma raport szpiegowski oraz RW, który przeważnie będzie zawierał tylko napis Kontakt z napadającą flota został zerwany. (Oznaczy to, ze została zestrzelona w 1-szej rundzie) (o ile flota rzeczywiście została zestrzelona w 1-szej rundzie) i żadnych innych informacji. Więcej informacji o przechwytywaniu sond znajdziesz w poście: Gra: Rozwój, Szpiegowanie, Porzucona Planeta (Kontrwywiad).
    6. Wysłałem sondę z misją Szpieguj i dostałem raport, że została ona zniszczona. Czy liczy się to jako atak? Czy mogę nadal przeprowadzić 6 ataków?
      Szpiegowanie to nie atak, a jednym z możliwych efektów szpiegowania jest zestrzelenie sond. Możesz przeprowadzić wszystkie ataki (zgodnie z regulaminem dotyczącym bashingu).
    7. Czy wysłanie sondy z misją "Napadaj" w celu stworzenia PZ liczy się jako atak? A wysłanie innej floty wraz z sondą na misję "Szpieguj"?
      Ataki sondami nie są liczone jako atak w sensie zasady bashingu.
      Jeśli z misją "Szpieguj" wyślesz sondę w towarzystwie jakiejkolwiek innej floty, to jest to traktowane jako atak w myśl przepisów dotyczących bashingu, nawet jeśli nie dojdzie do walki z siłami obrońcy (w przeciwnym wypadku można by wysyłać nieskończenie wiele flot typu 1 sonda + 100 OW z misją "Szpieguj", które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby sprowokować walkę z flotą obrońcy).

    8. Czy wysyłanie sond z misją atakuj na uniwersach z włączoną ładownością sond jest liczone do bashing'u?
      Tak, misje te są wliczane jak każde inne do basha.
    9. Do czego służy opcja "Ilość sond szpiegowskich" w zakładce "Ustawienia"? Co się stanie jeżeli tą wartość zwiększę z 1 na 10?
      Opcja ta określa ile sond szpiegowskich zostanie wysłanych po kliknięciu w zakładce Galaktyka ikony "Wyślij sondę szpiegowską" (kartka papieru z okiem pośrodku), która znajduje się przy planetach innych graczy. Standardowo wysyłana jest jedna sonda, zmiana tej wartości na 10 spowoduje wysyłanie 10 sond (o ile dysponujesz taką liczbą sond).
    10. Wchodzę w zakładkę "Galaktyka", chcę wysłać sondę i wyskakuje mi czerwony komunikat: Za mała ładowność.
      Sondzie z prędkością 100% nie wystarcza paliwa by dolecieć do celu - trzeba wówczas wysłać sondę przy pomocy zakładki Flota ręcznie zmniejszając jej prędkość np. na 30%.
    11. Wchodzę w zakładkę "Galaktyka", chcę wysłać sondę i wyskakuje mi czerwony komunikat: "błąd, brak odpowiednich statków"
      Oznacza to, że na planecie, z której chciałeś wykonać skanowanie nie masz żadnej sondy szpiegowskiej. Sprawdź czy jesteś na właściwej planecie, poczekaj na powrót sond z poprzedniego skanowania lub dobuduj kolejne.
    12. Czy istnieje jeszcze jakiś inny temat, w którym zostało opisane szpiegowanie?
      Tak, więcej informacji znajdziesz w temacie PORADNIKI - Rozwój imperium, walka i obrona, szpiegowanieoraz w temacie Wzory
    Ostatnia aktualizacja: 29/03/2020