Chemiczny

    • Quiz
    • nie wie czy dokładnie o to chodzi .sama bita śmietana może radości nie sprawia ,ale w jej odmianie w sprayu jest dodany gaz rozweselający tj podtlenek azotu ;D i to jego nawdychanie powoduje narkotyczną radość ;D
      U Electra off
      U 54/U 68 off
      Ogame - off
    • dobra, żeby nie umarło :D
      Jon He2+ istnieje, tak jak powiedział Piwosz, no ale nie uzasadnił (może po prostu strzelił :E )
      chodzi tutaj o bilans energii elektronów. w układzie He2 byłaby ona za duża aby układ był stabilny
      pokazuje to równanie, nie chce mi się robić do tego rysunków, no ale jeżeli ktoś chce lub potrzebuje to zapraszam :)
      /\ <-- delta :)
      E* <-- energia elektronów na orbitalu antywiążącym sigma

      Dla cząsteczki He2
      -2/\E +2/\E* >0
      czyli ten układ jest niekorzystny energetycznie i nie może istnieć.

      dla jou He2+
      -2/\E + /\E*<0
      czyli układ jest korzystny energetycznie, i jednocześnie stabilny
      (na orbitalu antywiążącym sigma jest tylko jeden elektron.



      pytanie kolejne, prościutkie chociaż dział chemii ten sam, jakoś ostatnimi czasy bardzo go polubiłem :D
      jak wynika z konfiguracji elektronowej węgla, ma on tylko dwa niesparowane elektrony czyli na zdrowy rozsadek może wytworzyć tylko dwa wiązania, jednak każdy nawet gimnazjalista wie że potrafi aż 4.
      Moje pytanie- dlaczego tak się dzieje i jaki ma kształt taki orbital w cząsteczce etanu.
      nie trzeba rysować wystarczy napisać.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez john_xx ().

    • Następuje promocja/wzbudzenie(?) jednego z elektronów z 2s na pusty orbital p, dzięki temu mamy 4 niesparowane elektrony gotowe do stworzenia wiązań. W przypadku etanu wszystkie cztery orbitale hybrydyzują i tworzą cztery równocenne orbitale sp3, które w przestrzeni wyglądają jak mocno niesymetryczne hantle. Większe części hantli wyznaczają wierzchołki tetraedru.

      Nie przejrzałem całego tematu, więc proszę mi zwrócić uwagę, jeśli powtarzam pytanie.

      Wymień 5 pierwiastków, których nazwy wywodzą się od nazw krajów.
    • Jeśli chodzi o Argentynę, to tu migracja nazwy jest odwrotna. Nazwa państwa pochodzi od nazwy pierwiastka. Czyli się nie liczy.

      Gal, Gallium - z łaciny o historycznej Francji. Frans - bezpośrednio od nowożytnej Francji.

      Co do Ameryka, to zdecydowanie kontynent. Prędzej bym się zgodził na Kaliforna.

      Nadal czekam na piątą nazwę.
    • Has analogicznie do Kaliforna. Moje pytanie nie jest aż tak podchwytliwe, żeby trzeba było szukać wśród krajów związkowych, stanów, królestw (zjednoczonych) itp. Piąty pierwiastek ma nazwę od dużego kraju, naprawdę dużego.


      Nazwa została utworzona w analogiczny sposób jak Gal.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez :SMPW: ().

    • Ale strzelanina.

      Hafn - Hafnia to po łacinie Kopengaha (w pierwiastki od nazw miast możemy się pobawić kiedy indziej). Swoją drogą, jakbym wszedł na dach to pewnie bym ją zobaczył.

      Ind niestety nie od Indii, lecz od indygo. Koloru na jaki jego sole barwią płomień palnika.

      Proponuję w następnych strzałach od razu pisać od jakiego to kraju ma brać nazwę wybrany pierwiastek.
    • To ja chętnie dalej pociągnę temat nazw pierwiastków.

      Jest pewna miejscowość, od której pochodzą nazwy aż czterech pierwiastków, a trzy inne są z nią ściśle związane (ale już nie poprzez nazwy).

      Jaka to miejscowość i jakie to pierwiastki?
      Można też dopisać, dlaczego jedna miejscowość jest pozwiązana aż z siedmioma pierwiastkami.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez :SMPW: ().

    • jest powiązana tylko z czterema, i to jest rekordzista ;] Ytterbyn (Szwecja). Itr, erb, terb, iterb
      moja zagadka:
      w sumie to zadanie, trzeba zadać coś czego nie znajdziecie w google :E
      tak z praw gazowych

      pod ciśnieniem 200kPa 53.7g azotu zajmuje objętość 35.5dm^3. Oblicz ciśnienie wywierane w tej samej temperaturze przez 53.7 g g argonu, jeśli zajmuje on objętość 5.95dm^3.
    • 835kPa

      Otóż nie cztery, a siedem pierwiastkó jest związanych z Ytterby. Prócz wymienionych przez john_xx czterech, z tej samej kopalni pochodzą również Holm, Skand i Tul.

      Oddaje pytanie (chyba, że coś mi przyjdzie na myśl, to dodam).
    • Siemka

      Może ktoś mi wyjaśnić 2 pojęcia Chemiczne? Przeszukałem całego googla wzdłuż i wszerz i nie mogę nic znaleźć :

      a) Podstawnik Alkinowy
      b) Podstawnik chlorowcowy
    • a) Podstawnik Alkinowy

      myśle że chodzi o grupę węglowodorową powstałą przez usunięcie jednego wodoru z danej cząsteczki.np grupa metylowa to -CH3.

      b) Podstawnik chlorowcowy

      chodzi o pierwiastki z grupy chlorowców które to mogą być dołączanie do węgloworów (zamiast H jest chlorowowiec( najeczesciej oznaczany jako X))
      te podstawniki to
      • -Cl chlorkoy
      • -F flurkowy
      • -J jodkowy
      • -Br bromkowy
      U Electra off
      U 54/U 68 off
      Ogame - off
    • shrekov napisał(a):

      a) Podstawnik Alkinowy

      myśle że chodzi o grupę węglowodorową powstałą przez usunięcie jednego wodoru z danej cząsteczki.np grupa metylowa to -CH3.


      W takim wypadku to raczej byłby alkilowy. Na podstawnik alkinowy mi by bardziej pasował węglowodór z wiązaniem potrójnym, czyli najprostszy: -CCH.

      Wracając do quizu.
      Dlaczego podczas brania leków nie powinno się zjadać dużo grejpfrutów?
    • Nie można powiedzieć że jest za każdym razem niekorzystne, wszystko zależy od przyjmowanego leku, przy jednych poprawia wchłanianie się w jelitach, u innych pogarsza, drugim aspektem moze być wpływ na tokyczność leków.

      moja zagadka.

      W jaki sposób otrzymuje się kolorowe iskry fajerwerków ?

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez john_xx ().

    • Na pewno jakiś wpływ na wchłanianie z jelit ma, ale to jak każdy inny pokarm. Jednak grapefruit ma inne, niebezpieczne działanie.

      Wciąż czekam na odpowiedź!

      Jak się pojawi prawidłowa, to odpowiem na Twoje, john_xx.
    • Mniej więcej o to chodziło.

      W grejpfrucie znajdują się substancje (nie tylko naringina), które hamują aktywność cytochromu P450 - białka pełniącego najważniejszą funkcję w pierwszej fazie metabolizmu leków. W takiej sytuacji łatwo może dojść do przedawkowania.

      Kolory w feuerwerkach uzyskuje się przez dodatek soli metali "barwiących płomień palnika". Np:
      - żółty - sodu,
      - zielony - baru,
      -czerwony - strontu.