Chemiczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • pietrass napisał(a)
      dobrze ale bez ch3cooh i h3po4



      edit///

      Kurde rzeczywiscie... :D Za szybko chcialem zrobic i nawet dobrze nie spojrzalem...

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Demonek_ ().

    • Demonek_ napisał(a)
      pietrass napisał(a)
      dobrze ale bez ch3cooh i h3po4



      edit///

      Kurde rzeczywiscie... :D Za szybko chcialem zrobic i nawet dobrze nie spojrzalem...


      no ok, teraz ty ;p

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez pietrass ().

    • Oj widze, ze trovhe quiz zaniedbalem i zapomnialem wrzucic cos nowego :P

      To moze cos takiego:

      Sa to zw. chemiczne (2). Oba sa higroskopijne, geste, bezbarwne, swietnie mieszaja sie z woda. Jedyna zasadnicza roznica miedzy nimi - jeden z nich jest trujący.

      Jakie to zwiazki :)

      Edit/// rzecywiscie, masz racje...
      Dopisze jeszcze to:

      Oba sa słodkie :), a stosunek ich mas atomowych wynosi 31:46. Podpowiem, ze jedna substancja, w polaczeniu z kw. azotowym V daje inna substancje, ktora zna lub o niej slyszal chyba kazdy maly chlopiec :D (czego oni teraz w tych bajkach nie puszczaja...)

      Nie dopisalem za duzo, co by za proste nie bylo. Ale i tak nie wydaje mi sie byc to trudne - no moze dlatego, ze ja wiem o czym pisze i ciezka mi na to spojrzec z drugiej strony :D
      _________________

      Jak juz ktos bedzie odp pisal, niech od razu wlanie swoje pytanie :)

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez Demonek_ ().

    • dużo ich jest:P
      Napisz mniej wiecej jak geste.

      Moze oba sa słodkie?
      Ciała stałe czy ciecze?
      Wiecej danych..

      Bo równie dobrze może być to kwas siarkowy jak i sól.
    • Propano-1,2,3-triol, który jest słodki, można go wypić beczkę i z kw. azotowym daje buuuuuum, oraz
      Etano-1,2-diol, po którym się nie wymiotuje(po borygo się nie żygo)

      I od razu pytanko:
      Co to jest?
      Ciecz o gęstości 1,11 g/cm3 w temp 20*C, temp. wrzenia 101,4*C, topnienia 3,82*C. Obecnie stosowana jako 'hamulec'. W jej skład wchodzi atom, który ma swą nazwę, ale nie ma jej w układzie okresowym.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Piwosz_piwosz ().

    • Taulin napisał(a)
      Piwosz_piwosz napisał(a)
      ?
      Ciecz o gęstości 1,11 g/cm3 w temp 20*C, temp. wrzenia 101,4*C, topnienia 3,82*C.


      No taki opis cieszy do zgadnięcia to pierwszy raz widze o_o

      No bo wystarczy się zorientować do jakiej pospolitej cieczy jest bardzo podobna. A dalej już z płatka idzie. Dodam jeszcze, że masa molowa <25g
      Lub looknąc w tablice :]

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Piwosz_piwosz ().

    • Demonek_ napisał(a)
      Oj widze, ze trovhe quiz zaniedbalem i zapomnialem wrzucic cos nowego :P

      To moze cos takiego:

      Sa to zw. chemiczne (2). Oba sa higroskopijne, geste, bezbarwne, swietnie mieszaja sie z woda. Jedyna zasadnicza roznica miedzy nimi - jeden z nich jest trujący.

      Jakie to zwiazki :)

      Edit/// rzecywiscie, masz racje...
      Dopisze jeszcze to:

      Oba sa słodkie :), a stosunek ich mas atomowych wynosi 31:46. Podpowiem, ze jedna substancja, w polaczeniu z kw. azotowym V daje inna substancje, ktora zna lub o niej slyszal chyba kazdy maly chlopiec :D (czego oni teraz w tych bajkach nie puszczaja...)

      Nie dopisalem za duzo, co by za proste nie bylo. Ale i tak nie wydaje mi sie byc to trudne - no moze dlatego, ze ja wiem o czym pisze i ciezka mi na to spojrzec z drugiej strony :D
      _________________

      Jak juz ktos bedzie odp pisal, niech od razu wlanie swoje pytanie :)


      przepraszam ze nie wiem, ale gliceryna i glikol etylenowy są higroskopijne ? :OOOOOO
    • Oj sa :P
      Gliceryna jest np. stosowana do konserwowania produktow (zywnosci), ktore musza zachowac wilgoc, w kremachg nawilzajacych i innych preparatach stosowanych do ochrony skory przed wysuszeniem :)

      //edit:
      O higroskopijnosci tych zwiazkow nawet w wiki pisza :)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Demonek_ ().

    • pietrass napisał(a)

      przepraszam ze nie wiem, ale gliceryna i glikol etylenowy są higroskopijne ? :OOOOOO


      I to nawet ma bardzo duże własciwości higroskopijne np wykorzystuje się w garbarstwie do wysuszania skóry :)
    • john_xx napisał(a)
      Na III jest czarny, a na V chyba niebieski:)

      a pytanie proste: w jaki sposób robi się lustra, chodzi mi o to jak się nakłada tą srebrną warstwę na szkło. Jaka charakterystyczna reakcja jest do tego wykorzystywana.


      zapewnie elektroliza ;) bo poprzez elektrolize właśnie posrebrza się wiele rzeczy jak np. zegarki itp. a mangany dobrze ;p

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez pietrass ().

    • pietrass napisał(a)
      john_xx napisał(a)
      Na III jest czarny, a na V chyba niebieski:)

      a pytanie proste: w jaki sposób robi się lustra, chodzi mi o to jak się nakłada tą srebrną warstwę na szkło. Jaka charakterystyczna reakcja jest do tego wykorzystywana.


      zapewnie elektroliza ;) bo poprzez elektrolize właśnie posrebrza się wiele rzeczy jak np. zegarki itp. a mangany dobrze ;p



      źle, przy elektrolizie nie posrebrzysz szkła, (elektrody szklane? )

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez john_xx ().

    • To moze ja zadam, ale takie naprawdę latwe :P

      Ziemie okrzemkowa dodaje sie do pewnej substancji, aby stala sie niewrazliwa na wstrzasy - zeby pod ich wplywem nie wybuchala...

      Ale zeby nie bylo tak prosto...

      Podczas ekspolozji, nastepuje rozklad i wewnetrzne spalanie tego zwiazku; powstaje mieszanina gazow...
      No wlasnie, jakich gazow i w jakim stosunku czasteczkowym ;)