Chemiczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • NiViK napisał(a)
      Szukaj dalej

      wesolych swiat sasiedzie


      Nie szukalem, z glowy pisalem :P

      Jezeli nie butan ani propan, to moze metan - glowny skladnik gazu ziemnego? :D

      Nawzajem; obys jutro zasmakowal wody :D

      Ps. Chyba poszukam, jak cos to editne.

      Edit1:
      A juz wiem :D Przeciez gaz ziemny (tak jak podane wyzez weglowodory) sa bezwonne :D Poczkaj, poczkaj; niech tylko znajde :P

      Edit2:

      Moze tetrahydrotiofen C4H8S ?

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Demonek_ ().

    • Witam, nigdzie niemoge tego znaleźć a jest mi to bardzo potrzebne a mianowicie:

      Reakcje charakterystyczne cukrów oraz Zastosowanie ogólne cukrów.




      prosze o szybka odpowiedź zależy mi na czasie......

      z góry dziękuje i pozdrawiam
    • Demonek_ napisał(a)
      Próba Benedicta
      Moze o to chodzilo?
      Zastosowanie:
      -papier
      -bawełna, jedwab sztuczny
      -przemysł spożywczy
      Zastosowania baaaardzo okrojone, ale nie ma sensu wypisaywanie zastosowan kazdego z cukrow (chocby tych wazniejszych) po kolei.





      dzięki Tobie, kolejna 5 wpadła do dziennika.Masz u mnie wielki dług......pozdrawiam Cię
    • Zarzuć coś jeszcze, pozgadujemy sobie


      No to cos latwiejszego, mniej szablonowego.

      Jak w THT ( dla nowych, patrz kilka postow wyrzej) zamienisz siarke na tlen to jaki zwiazek otrzymasz??

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez -=AquaskY=- ().

    • goood

      zadajesz czy ja mam cos zadac??

      niech bedzie :P

      Jaki konserwant zawieraja naturalnie, jablka, zurawina, sliwki ?
      Dodam ze owoce tych roslin zawieraja calkiem sporo tych konserwnatow w sobie.

      To dla tych co twierdza ze naturalne owoce sa zdrowsze od sokow bo nie zawieraja konserwantow. :P
    • Kwas benzoesowy (C6H5COOH) ?

      Jak dobrze, to tez cos zadam :P
      Kortyzon jest stosowany jako odtrutka na pewien zw. chemiczny, ktory blokuje proces oddychania komorkowego. Ten sam związek chemiczny wystepuje takze w orzechach. Jeden za gatunkow orzecha wloskiego, orzech czarny, zawiera w sobie takze inna szkodliwa substancje, ktora wywiera niekorzystny wplyw na wiele roslin uprawnych i ozdobnych, powodujac spowolnienie ich wzrostu lub nawet obumieranie.


      Jakie to substancje? :D

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Demonek_ ().

    • Jest to reakcja otrzymywania etanalu z etynu
      C2H2 + H2O ’ CH2CHOH w obecności katalizatora kwasu siarkowego [VI] lub siarczanu [VI] rtęci

      CH2CHOH Ě CH3COH

      reakcja ta przebiega przez stadium pośrednie tzn najpierw tworzy się etenol który nastepnie ulega przegrupowaniu do etanalu. Reakcja ta jest również przykładem tautometrii keto-enolowej.
    • Taulin napisał(a)
      Jest to reakcja otrzymywania etanalu z etynu
      C2H2 + H2O ý CH2CHOH w obecności katalizatora kwasu siarkowego [VI] lub siarczanu [VI] rtęci

      CH2CHOH Ě CH3COH

      reakcja ta przebiega przez stadium pośrednie tzn najpierw tworzy się etenol który nastepnie ulega przegrupowaniu do etanalu. Reakcja ta jest również przykładem tautometrii keto-enolowej.


      a chciałbym usłyszeć jak to sie dokładnie dzieje że własnie ten enol przechodzi w aldechyd.
    • pietrass napisał(a)
      Taulin napisał(a)
      Jest to reakcja otrzymywania etanalu z etynu
      C2H2 + H2O ý CH2CHOH w obecności katalizatora kwasu siarkowego [VI] lub siarczanu [VI] rtęci

      CH2CHOH Ě CH3COH

      reakcja ta przebiega przez stadium pośrednie tzn najpierw tworzy się etenol który nastepnie ulega przegrupowaniu do etanalu. Reakcja ta jest również przykładem tautometrii keto-enolowej.


      a chciałbym usłyszeć jak to sie dokładnie dzieje że własnie ten enol przechodzi w aldechyd.


      , nie wiem czy ktos Tu wytłumaczy dlaczego dokładnie etanol sie przegrupowuje:) ale jedno jest pewne, wszystko dzieje się dzięki katalizatorowi, HgSO4
    • to jest poziom Liceum

      Dlaczego enol jest produktem przejściowym a nie właściwym. Trzeba sobie narysowac cząsteczke i myśle że do wniosków dojdziecie sami, patrząc na etanal ;)
    • no dobra oszczędze wam tego.

      A dlaczego jeśli dmuchamy w wode wapinną ( Ca(OH)2 ) dwutlenkiem węgla, woda najpierw mętnieje, lecz pozniej stopniowo roztwór staje sie klarowny ??
    • heh to akurtak moge napisac :P

      Najpierw powstaje weglan wapnia (prosta reakcja, chyba nie musze pisac :P), ale po dluzszej chwili zachodzi reakcja:


      CaCO3 + CO2 + H2O >> Ca(HCO3)2

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Demonek_ ().

    • Demonek_ napisał(a)
      heh to akurtak moge napisac :P

      Najpierw powstaje weglan wapnia (prosta reakcja, chyba nie musze pisac :P), ale po dluzszej chwili zachodzi reakcja:


      CaCO3 + CO2 + H2O >> Ca(HCO3)2


      ladnie ;) teraz ty zadajesz pytanie ;D
    • Związki jonowe zbudowane są z jonów dodatnich i ujemnych, które mogą być jedno- lub
      wieloatomowe.

      Z podanego zbioru wybierz i podkreśl wzory tych substancji, które są związkami
      jonowymi.

      Ba(OH)2 CCl4 CH3COOH CO2 H3PO4
      KHCO3 Na2SO4 NH4NO3 Rb2O SO3

      które są to związki i dlaczego