Chemiczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Takie proste pytanie . . .

      Tu masz wycinek pewnego tekstu:

      Rozpuszczalność w wodzie może się zwiększyć pod wpływem obecności detergentów (zjawisko solubilizacji) lub innych substancji organicznych (hydrotropia).


      A tutaj nieco głębsze wyjaśnienie:

      efekt hydrotropowy. inaczej "efekt pH". Jest to wykorzystanie możliwości tworzenia soli amin, kwasów i fenoli umożliwia łatwe. Przeprowadzanie ich do warstwy wodnej.

      Jest to nieco podobny system jak w przypadku "prania" i użycia detergentów które zmniejszają napięcie powierzchniowe wody umożliwiając łatwiejsze zwilżanie tkanin jak również usuwające jednocześnie twardość przemijającą.

      No tyle że tutaj tworzone są łatwo rozpuszczalne sole.
    • Taulin napisał(a)
      kredek_ napisał(a)
      efekt hydrotropowy? Ktoś wie co to jest?


      Daj jakoś podpowiedź albo odpowiedź bo stoi to w miejscu



      Wiesz, nie wydaje mi sie, zeby kredek_ zadal to pytanie w formie quizu :P
      A po za tym, to jest temat, w ktorym poruszamy zagadnienia, na ktore nie znamy odpowiedzi; cos jak temat o fizyce ;)
    • Modyfikacja rozpuszczalności związków chemicznych w wodzie w taki sposób, że substancje trudno rozpuszczalne w wodzie dobrze rozpuszczają się w wodnych roztworach soli hydrotropowych. To jest odnośnie czynnika np. pierwiastku lub związku.

      Czynniki hydrotropowe to, m.in. nikotynamid, kwas nikotynowy, kwas benzoesowy, kwas salicylowy, kwas gentyzynowy, kwas askorbinowy, kwas foliowy, histydyna, tryptofan, fenyloalanina, tyrozyna, krezol, fenol, ksantyna, pirydoksyna, sacharyna, sacharynian sodu, salicylan sodu, benzoesan sodu, chlorowodorek histydyny, chlorowodorek tiaminy.


      Nie wiem czy o to chodzi, ale takich rzeczy uczą dopiero na studiach.

      Ja zadam prostsze pytanie, a raczej zadanie:
      Opisz na czym polega Próba Tollensa. Jak jest inaczej nazywana. Rozpisz ją wzorami pół strukturalnym i kreskowym [strukturalnym]. Opisz co powstanie w próbówce.
    • Ależ to proste. Z tym że to raczej nie jest quiz chemiczny no ale niech będzie.

      Próba tollensa zwana inaczej próbą lustra srebrnego używana jest do wykrywania nawet śladowych ilości aldehydów.

      AgNO3 + NH3 * H2O -> AgOH + NH4NO3
      2AgOH -> Ag2O + H2O
      HCHO + Ag2O -> HCOOH + 2Ag

      Powstanie kwas mrówkowy. A na ściankach próbówki (o ile była idealnie czysta) osadzi się cienka warstwa srebra dając efekt lustra proces ten jest używany w produkcji luster, bombek choinkowych itp.

      A tu poniżej już z przygotowanym związkiem kompleksowym srebra.

      2[Ag(NH3)2]+ + HCHO + 3OH- ý 2Agý + HCOO- + 2H2O + 4NH3

      Pół strukturalnie tego nie zrobię bo mi się nie chce zresztą jest to mało przydatne a strukturalnie nie umiem tego zrobić w tym edytorze może później rozrysuje sobie na kartce i wrzucę tutaj zdjęcie.
    • UnnamedSoldier napisał(a)
      Ależ to proste. Z tym że to raczej nie jest quiz chemiczny no ale niech będzie.

      Próba tollensa zwana inaczej próbą lustra srebrnego używana jest do wykrywania nawet śladowych ilości aldehydów.

      AgNO3 + NH3 * H2O -> AgOH + NH4NO3
      2AgOH -> Ag2O + H2O
      HCHO + Ag2O -> HCOOH + 2Ag

      Powstanie kwas mrówkowy. A na ściankach próbówki (o ile była idealnie czysta) osadzi się cienka warstwa srebra dając efekt lustra proces ten jest używany w produkcji luster, bombek choinkowych itp.

      A tu poniżej już z przygotowanym związkiem kompleksowym srebra.

      2[Ag(NH3)2]+ + HCHO + 3OH- ý 2Agý + HCOO- + 2H2O + 4NH3

      Pół strukturalnie tego nie zrobię bo mi się nie chce zresztą jest to mało przydatne a strukturalnie nie umiem tego zrobić w tym edytorze może później rozrysuje sobie na kartce i wrzucę tutaj zdjęcie.



      Noo szacun koleś...
      A wiesz moze jaka będzie druga reakcja do wykrywania obecności aldehydów?? Mogę podpowiedzieć Ci ze będzie się wydzielał charakterystyczny czerwony osad... zgadniesz jaka to reakcja?? To dostaniesz +5 do dziennika... !
    • Ta reakcja to próba Trommera oczywiście i wydziela się osad tlenku miedzi (I)

      CH3-CHO + 2Cu(OH)2 -> CH3COOH + Cu2O +2H2O

      Jedna cząsteczka aldehydu octowego reaguje z dwoma cząsteczkami wodorotlenku miedzi (II) dając: jedną cząsteczkę kwasu octowego, jedną cząsteczkę tlenku miedzi (I) (czerwony osad a ściślej ceglasty) i dwie cząsteczki wody.

      U wierz mi na słowo że nie muszę zgadywać :]


      Teraz moje pytanie:

      Jest to jedna z reakcji charakterystycznych estrów, w której bierze udział związek zawierający azot (N) w jej wyniku powstaje między innymi alkohol. Proszę przedstawić przykład takiej reakcji. Podać jej nazwę i zastosowanie.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez UnnamedSoldier ().

    • Ta odpowiedź mi wystarczy teraz ty zadaj:

      Aminoliza przekształcenie estrów w amidy. Estry reagują z amoniakiem i aminami, dając jako produkt reakcji amidy. Reakcja ta nie jest zbyt często stosowana, gdyż z reguły znacznie większe wydajności uzyskiwania amidów otrzymuje się w reakcji chlorków kwasowych z aminami.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez UnnamedSoldier ().

    • Jest to proba Marsha. Polega ona na redukcji związków arsenu wodorem atomowym, powstającym w reakcji cynku z kwasem siarkowym, do lotnego arsenowodoru, który spala się. W przypadku obecności arsenu w próbce powstaje na płytce porcelanowej wprowadzonej do płomienia plama metaliczna rozpuszczalna w wodzie Labarraque`a. Ta rozpuszczalność pozwala odróżnić arsen od antymonu reagującego podobnie.
    • Demonek_ napisał(a)
      Jest to proba Marsha. Polega ona na redukcji związków arsenu wodorem atomowym, powstającym w reakcji cynku z kwasem siarkowym, do lotnego arsenowodoru, który spala się. W przypadku obecności arsenu w próbce powstaje na płytce porcelanowej wprowadzonej do płomienia plama metaliczna rozpuszczalna w wodzie Labarraque`a. Ta rozpuszczalność pozwala odróżnić arsen od antymonu reagującego podobnie.


      Bingo twoja kolej 8-)
    • NIE :P

      propan znajduje sie glownie w gazie do zaplniczek a nie tym w kuchenkach :D

      Szukaj dalej

      wesolych swiat sasiedzie

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez -=AquaskY=- ().