Chemiczny

    • Quiz
    • Demokryt! (?) Twierdził, że wszystko składa się ze sobie właściwych, niepodzielnych cząsteczek. Taka dolna granica podziału. Ale nie on jedyny, więc nie mam pewności o kim myślisz.

      Co do poprzedniego pytania, to z mojego rozumowania sprawa wygląda minimalnie inaczej. Wszystkie prawie reakcje są równowagowe. Po prostu w niektórych większość substratów zamienia się w produkty(zdecydowana większość, np:>95%) i wtedy mamy jedna strzałkę. Gdy równowaga jest bliżej połowy lub gdy reakcję można odwrócić w innych warunkach - wlepiamy 2 strzałki. Jak coś to poprawcie mnie, bo chciałbym wiedzieć jak to wygląda :XP:
    • Są to [atomy, a dla dobra pytania-pierwiastki] najmniejsze cząsteczki jakie istnieją w przyrodzie, są niepodzielne. Mają one różny kształt i wirują w pustej przestrzeni - w próżni. Z ich połączeń i różnych kombinacji powstają poszczególne ciała i światy, których istnieje nieskończenie wiele. O połączeniu się pewnych atomów w jedną całość decyduje ich podobieństwo.
      cyt. za: pl.wikipedia.org/wiki/Demokryt w "Poglądy"
      Ale Demokryt i jemu podobni głównie gdybali, a w nauce nowoczesnej teorię atomistyczna wskrzesił chyba Dalton. :)
    • Dexter14 napisał(a):

      Wszystkie prawie reakcje są równowagowe. Po prostu w niektórych większość substratów zamienia się w produkty(zdecydowana większość, np95%) i wtedy mamy jedna strzałkę. Gdy równowaga jest bliżej połowy lub gdy reakcję można odwrócić w innych warunkach - wlepiamy 2 strzałki. Jak coś to poprawcie mnie, bo chciałbym wiedzieć jak to wygląda


      masz rację ale tylko trochę :) Reakcje biegnące tylko w jednym kierunku oznaczamy jedną strzałką, np. spalania, reakcje z wydzieleniem się gazu np: 2HgO → 2Hg + O2↑
      w takim wypadku o ile reakcja nie przebiega w reaktorze zamkniętym nie tworzy się stan równowagi czyli jest to reakcja nieodwracalna. Takim sztandarowym przykładem reakcji równowagowej jest synteza jodowodoru: H2 + I2 <--> 2HI w zamkniętym reaktorze współistnieją jod, wodór i jodowodór.
      Czyli reasumując
      Reakcje równowagowe to takie w których współistnieją produkty i substraty, oznaczamy jest strzałką podwójną, reakcje prowadzące do całkowitego wyczerpania się któregoś z substratów oznaczamy jedną strzałką. Reakcja w której pozostało 95% substratów jest dalej równowagowa, bo po zmianie warunków może przereagować 97%, albo tylko 50% zależy w którą stronę przesunie się równowaga. Wałkowali nas z tego na laborkach ;p

      Ale Demokryt i jemu podobni głównie gdybali,

      tak, ale słowo "atom" znaczy niepodzielny :) co jak wiemy nie jest prawdą :P

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Johny ().

    • Dexter14, Johny, Heksogen - wszyscy mieliście po części rację. Dexter podał dobre uzasadnienie swojej odpowiedzi, Heksogen wskazał osobę, o którą mi chodziło, a Johny odpowiedział na drugą część pytania:) Jako że pierwszy był Dexter, jemu należy się pierwszeństwo przy zadawaniu pytań.

      Lwica jest boska :)
    • Johny napisał(a):

      Heksogen napisał(a):

      Oczywiście pierwiastek nie jest podzielny, z resztą to chyba wiadomo.


      ale tylko metodami chemicznymi, bo fizycznie da się atomy pierwiastków rozwalać, baaardzo skutecznie, na protony, neutrony, neutrina można wymieniać i wymieniać ;)


      Tak, tak:P Tylko nie brałem rozkładu jądra pod uwage:). Pierwiastek jako najmniejsza cząstka tzn że jest podstawą związków :) no rozumiesz co mam na myśli:PP.

      :evil:
    • Łączone pytanie: :)
      Który pierwiastek jest najbardziej reaktywny? Reaguje z prawie każdym innym z Układu...
      A którego pierwiastka nie da się zamrozić pod normalnym ciśnieniem?

      (Co do postów wyżej: pierwiastek da się podzielić bez rozbijania jądra...można go przecież zjonizować, a to pewnego rodzaju podział, jeśli wiecie co mam na myśli ^^ )
    • Jeśli się żaden chemik nie buntuje, to uznaję pierwszą odpowiedź :)

      Heksogen napisał(a):

      Najbardziej aktywnym pierwiastkiem jest fluor, hmm na pewno nie da się zmrozić helu tylko skraplanie się przeprowadza w podwyższonym ciśnieniem więc chyba to nie będzie to:P.
      Ale nie wiem jak zinterpretować resztę wypowiedzi. Ach ten brak przecinków. Jednak pojawia się "hel" a to właśnie ten miałem na myśli.

      Zadajesz : ]

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Dexter14 ().

    • W reakcji aldehydu benzoesowego z etanalem katalizowanej zasadą(reakcja aldolowa) benzaldehyd i zasadę umieszcza się w naczyniu, a etanal dodaje się porcjami, w ten sposób otrzymujemy 3-fenylo-prop-2-en-1-al. Dlaczego nie dodaje się od razu całości etanalu?


      To pytanie miałem na egzaminie.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Piwosz_piwosz ().

    • Temperatura nie ma nic do rzeczy, reaktor mozna wydajnie chłodzić, choć i to nie jest koniecznością.
      Woda i tak się odłączy pod wpływem zasady. Produktem nie będzie alkohol, nawet, gdy dodamy całość etanalu(tzn. produktem przejściowym bedzie hydroksy aldehyd, ale to nie to).

      3 pytania pomocnicze:
      Czy benzaldehyd może wytworzyć jon enolanowy(pod wpływem zasady)?
      Czy etanal może wytworzyć jon enolanowy(pod wpływem zasady)?
      Gdyby dodać całość etanalu, z jakimi aldehydami mógłby przereagować wytworzony(pomiedzy aldehydem a jego jonem enolanowym ustala sie równowaga) jon enolanowy?
    • Już chyba wiem;) benzaldehyd nie tworzy formy enolowej patrz bardziej aktywnej dlatego katalizator dodaje się do niego. Gdyby tworzył reagował by sam z sobą tzn forma enolowa. Etanal jest dodawany porcjami ponieważ on tworzy aktywną formę i jeśli dodamy całość uzyskamy aldehyd krotonowy. Czyli dodanie etanalu do bezaldehydu i zasady powoduje rozpoczęcie reakcji, enol etanalu łączy się z benzaldehydem następnie następuje dehydratyzacja i mamy produkt. Chyba tak to miało być:P.

      :evil:
    • Nie będę pisał równań bo za duuuużo czasu by zeszło :)
      1. Nitrujemy benzen
      2. Redukujemy nitrobenzen do aniliny przy pomocy wodoru i między innymi SnCl2
      3. Z Aniliny przy pomocy HCl oraz wody bromowej otrzymujemy 2,4,6-tribromoanilinę.
      4. Rozpuszczamy 2,4,6-tribromoanilinę w roztworze zawierającym etanol i toluen, Następnie dodajemy kwas siarkowy - doprowadzamy do wrzenia, schładzamy i wkraplamy roztwór NaNO2, ponownie ogrzewamy aż do momentu zaprzestania wydzielania sie gazów. Po oziębieniu odsączamy powstały osad oraz przemywamy go w roztworze etanolu.
      I właśnie otrzymaliśmy 1,3,5-tribromobenzen ;]
      może być ? :E
    • Wow tyle odpowiedzi to tematu w takim czasie :P. Tak Johny oczywiście w ten sposób uzyskasz to o co prosiłem:D jeszcze jednej rzeczy mi brakuje tzn:
      1. Nitrowanie
      2. Redukcja nitrozwiązku
      3. Bromowanie
      4. Diazowanie
      5. Redukcja
      Taką ja miałem odpowiedź:P.
      Co do pytania piwosza:E ja skłoniłbym się w kierunku czterech:D ale głowy nie dam sobie uciąć:P.

      :evil: