Chemiczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Szukałem, ale temacie o chemii nie znalazłem więc pisze nowy temat ;)
      Nigdy nie mogę skapować co jest co i kiedy się je stosuje....
      Mógłby mi ktoś powiedzieć czym się różni wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, niespolaryzowane od wiązania jonowego? i jakie wiązanie dla jakiego pierwiastka/związku?
      Poproszę o odpowiedź, bo tego tak za bardzo nie wiem

      PS jak jest jakiś temat ogólny do chemii to proszę zapodać ;)
      Przydał by się taki temat jak ten tylko, ze o chemii...
      EDIT: drobna poprawka w temacie

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Smog ().

    • Pamietam (wiedziec powinienem ale nie wiem) ze rodzaj wiazania zalezy od rodzaju zwiazku i chyba kwasy maja wiazania jonowe ale nie na 100%. Moze ktos bardziej kompetentny sie wypowie.
    • Pawel napisał(a)
      Pamietam (wiedziec powinienem ale nie wiem) ze rodzaj wiazania zalezy od rodzaju zwiazku i chyba kwasy maja wiazania jonowe ale nie na 100%. Moze ktos bardziej kompetentny sie wypowie.

      o kwasy mi nei chodzi, jeszcze tego nie mialem, ale same kwasy juz tak (niektore)
      chodzi mi o zwiazki chemiczne typu HO czy tam inne... Od czego to zalezy???
    • chief2 napisał(a)
      Chodzi tu o różnicę elektroujemności między atomami
      kowalencyjne różnica <0,4
      spolaryzowane 0,4<x<1,7
      jonowe x>1,7

      Tak... dodam jeszcze że przy różnicach elektroujemności (które można znaleźć na układach okresowych) granicznych np. 0,4 i 1,7 atomy łączą się różnie...zależy chyba od konkretnego związku.
      No i kowalencyjne nazywamy też atomowym, a spolaryzowane nazywa się poprawnie atomowe(kowalencyjne) spolaryzowane ;)

      Jonowe różni się tym że elektrony są oddawane a nie uwspólniane.
    • RE: Chemia : Powłoki, wiązania itp...

      Smog napisał(a)
      Szukałem, ale temacie o chemii nie znalazłem więc pisze nowy temat ;)
      Nigdy nie mogę skapować co jest co i kiedy się je stosuje....
      Mógłby mi ktoś powiedzieć czym się różni wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, niespolaryzowane od wiązania jonowego? i jakie wiązanie dla jakiego pierwiastka/związku?
      Poproszę o odpowiedź, bo tego tak za bardzo nie wiem
      EDIT: drobna poprawka w temacie


      Zastanawiałeś się może, za co nauczyciele biorą pieniądze? Otóż ja tak i wywnioskowałem, że między innymi za to, żeby POMÓC uczniowi jeśli czegoś nie rozumie... Teraz, gdy już to wiesz, zastanów się, czy jacyś użytkownicy forum (bez urazy), lepiej Ci to wytłumaczą niż osoba, która Ciebie naucza Chemii?
    • No to teraz parę komentarzy (zaspany jestem - nocka poza domem ;) i mogę jakieś głupoty napisać, ale raczej się nie zdadzą)

      Pawel - szukałem na wikipedii, trochę poczytałem i coś tam skumałem
      chief2 - pisałeś "elektroujemności między atomami" ja tego jeszcze nie miałem i jeszcze nauczycielka nic o tym nie mówiła
      Dexter14 - A mogę dodać 2 elektrony w jonowym czy tylko 1? Na sp. miałem MgO i napisałem, że to wiązanie jonowe i "dodałem" 2 elektrony z Magnezu do Tlenu, żeby tlen miał 8 na ostatniej powłoce i Magnez też
      bankrut - dzięki za tego linka, przyda się, chociaż tego nie miałem jeszcze
      jeszcze raz chief2 - nie, tego nie potrzebuje, pewnie będzie o tym w liceum dopiero
      Filostratus - no lepiej nauczycielka, bo ona jest chemiczką, w miarę dobrze tłumaczy, ale ejst tak surowa... i przez klasę która hałasuje mało co da się nauczyć :-/

      I teraz moje pytanie(a):
      (Miałem z tego sprawdzian i jakoś tam poszło...)
      Na tym układzie pierwiastków co podał bankrut nie ma żadnego pierwiastka który ma związek kow. niespolar. według tego wzoru: kowalencyjne różnica <0,4
      ale wiem, że trzeba dwóch pierwiastków i teraz pytanie czy się te elektrony dodaje czy odejmuje czy co?

      Kurde trochę głupia ta chemia jest :-/
    • jest to różnica elektroujemności więc się odejmuje

      np:

      PH3

      H= 2.1
      P= 2.1

      więc 2.1-2.1= 0

      (jeżeli łączy się kilka atomów danego pierwiastka w tym przypadku trzech wodorów to nie mnożymy elektroujemności razy 3)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez shinu ().

    • ok to kapuje...

      A na poziomie drugiej klasy to jak wiedzieć "gołym okiem", że to jest te wiązanie a nie inne? Zawsze rozpisujemy na powłoki, wzór sumaryczny itp. Jest jakiś szybszy sposób, żebym nie wykraczał ponad drugą klasę?
    • Po prostu odejmujesz, to jest najprostsze. Wzory strukturalne, tzw. "malowanie kratek i strzałek" jest potrzebne przy hybrydyzacji;-) A po drugie jeżeli masz związek typu NaCl to odrazu widać ze wiązanie jest jonowe. Elektroujemność rośnie w prawo i w dół w układzie współrzędnych więc łatwo się połapać;-) Na wszelki wypadek warto jednak poodejmować bo nauczyciele moją ogromną skłonność do podawania równicy (delty) elektroujemności w okolicach wyżej podanych granic;-)

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Nolande ().

    • Dobra, sprawdzian napisany dobrze, czyli przeszło... to było prościutkie...
      Widzę że temat się rozkręcił więc niech będzie otwarty:)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Smog ().

    • Jak jest ktoś w stanie rozwalić te zadania byłbym wdzięczny. Są mi potrzebne na kolosa >_>

      zad. 1
      Oblicz stężenie molowe jonów wodorotlenkowych w nasyconym w temperaturze 15 st.C roztworze KOH, jeśli jego gęstość wynosi 1,52 g/cm3. Rozpuszczalność KOH w tych warunkach wynosi 51,7 g w 100g wody

      zad. 2
      Zmieszano 50cm3 roztworu kwasu siarkowego(VI) o pH = 4 i 50 cm3 roztworu zasady sodowej o pH = 10. Ustal pH odczynu powstałego roztworu

      zad. 3
      Do 100 cm3 1-molowego roztworu azotanu(V) ołowiu(II) dodano 25 cm3 2-molowego roztworu kwasu siarkowego(VI). Czy całkowicie strącono ołów w postaci osadu siarczanu(VI) ołowiu(II) z roztworu azotanu?. Ile gramów osadu otrzymano?

      zad. 4
      Do zobojętnienia 15 g 10% wodnego roztworu wodorotlenku jednego z litowców zużyto 100cm3 0,1-molowego kwasu solnego. Oblicz masę molową tego wodorotlenku i podaj jego wzór
    • Zad 1
      100g + 51,7g= 151,7
      151,7 / 1,52= x
      x- to jest objętość roztworu
      Potem robisz proporcje ile moli KOH jest w 51, 7 g
      Otrzymaną wartość podstawiasz do wzoru Cm= n/v
      Zad 2
      robisz równanie reakcji z którego wynika iż NaOH zobojętniło 25 cm3 kwasu. Potem musisz tylko obliczyć pH dla roztworu dla pozostałych 25cm3 kwasu.
      Zad 3
      musisz podane wartości przeliczyć na stężenie molowe a potem policzyć iloczyn rozpuszczalności i porównać go z tablicowym.
      reszte może później.
      EDIT
      Zad 4
      Obliczasz ilość moli HCl ilość moli HCl= ilości moli litowca
      obliczasz ile waży wodorotlenek w roztworze.
      i potem robisz proporcję skoro x moli litowca waży 1,5g (jeśli się nie mylę)
      to 1 mol waży y
      Potem oczywiście odejmujesz od y masę tlenu i wodoru (17g) i wychodzi Ci masa pierwiastka.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Chief ().

    • chief2 napisał(a)
      Zad 1
      100g + 51,7g= 151,7
      151,7 / 1,52= x
      x- to jest objętość roztworu
      Potem robisz proporcje ile moli KOH jest w 51, 7 g
      Otrzymaną wartość podstawiasz do wzoru Cm= n/v
      Zad 2
      robisz równanie reakcji z którego wynika iż NaOH zobojętniło 25 cm3 kwasu. Potem musisz tylko obliczyć pH dla roztworu dla pozostałych 25cm3 kwasu.
      Zad 3
      musisz podane wartości przeliczyć na stężenie molowe a potem policzyć iloczyn rozpuszczalności i porównać go z tablicowym.
      reszte może później.
      EDIT
      Zad 4
      Obliczasz ilość moli HCl ilość moli HCl= ilości moli litowca
      obliczasz ile waży wodorotlenek w roztworze.
      i potem robisz proporcję skoro x moli litowca waży 1,5g (jeśli się nie mylę)
      to 1 mol waży y
      Potem oczywiście odejmujesz od y masę tlenu i wodoru (17g) i wychodzi Ci masa pierwiastka.

      Wielkie dzięki :brawo: :brawo: :brawo:
    • Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć od czego zalezą podstawniki I oraz II rodzaju, chodzi mi tu o pozycje orto meta i para w przypadku benzenu :(
      Bede naprawde bardzo wdzieczny jak ktos mi to ladnie wytlumaczy poprostu na co musimy patrzeć od czego to zalezy.


      Pozdrawiam
    • Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć od czego zalezą podstawniki I oraz II rodzaju, chodzi mi tu o pozycje orto meta i para w przypadku benzenu :( Bede naprawde bardzo wdzieczny jak ktos mi to ladnie wytlumaczy poprostu na co musimy patrzeć od czego to zalezy.

      Jak jesteś na studiach przeczytaj jakiś skrypt do chemii organicznej, jak jeszcze w LO to lepiej wykuj to na blachę, bo nauka dlaczego związek x kieruje podstawniki do para jest Ci nie potrzebna.
    • Witam, mam dylemat co do pewnych zadań z chemi.Jeżeli ktoś miałbo chęć pomóc oczywiście znając się na tym był bym bardzo wdzięczny.A mianowicie TEMAT zadania brzmi:Sole organiczne-Uzupełnij równania reakcji chemicznej.Nazwij produkty reakcji.

      1.C3H7COOH + Na ---------> .......... + ............

      2.C2H5COOH + MgO --------> .......... + ..........

      3.K2O + ......... -------------> KC3H7COO + ...........

      4. ....................+ ........ -----> Zn(HCOO)2 + H2

      5.HCOOH + Ba(OH)2 -------> .....+ ......

      6. Fe(CH3COO)3 + AgNO3 ------> .......+ .......

      7.HCOOH + NaCH3COO --> ........ + .......

      8. Ni(CH3COO)2 + K ----> ........ + .......




      Bardzo prosze o pomoc niewiem gdzie to znaleźć sam rady niedam bo niebyło mnie na tej lekcji z góry dziękuję za pomoc
    • 1.2C3H7COOH +2 Na ---------> C3H7COONa + H2

      2.2C2H5COOH + MgO --------> (C2H5COO)Mg + H2O

      3.K2O + 2C3H7COOH ------------->2 KC3H7COO + H2O

      4. 2HCOOH + Zn -----> Zn(HCOO)2 + H2

      5. 2HCOOH + Ba(OH)2 -------> (HCOO)2Ba + 2 H2O

      6. Fe(CH3COO)3 + 3AgNO3 ------> 3CH3COOAg + Fe(NO3)3

      7.HCOOH + NaCH3COO --> HCOONa + CH3COOH

      8. Ni(CH3COO)2 +2 K ---->2 CH3COOK + Ni

      Ps. Sole kwasow organicznych (karboksylowych) mozna zapisywac z reszta kwasowa na poczatku (R-COOX - X to metal), badz na koncu (X R-COO)
      np.
      HCOONa;
      NaHCOO
      U ciebie widze ta 2 wersje, wiec lepiej jej sie stosuj :)


      EDIT// Nie doczytalem drugiej czesci... - nazwanie powstalych produktow... A wiec:
      1. maslan sodu
      2. Propionian magnezu
      3. maslan potasu
      4. mrowczan cynku
      5. mrowczan baru
      6. octan srebra (i azotan V zelaza III)
      7. mrowczan sodu; Kwas etanowy/ k. octowy
      8. octan potasu

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Demonek_ ().

    • Demonek_ napisał(a)
      1.2C3H7COOH +2 Na ---------> C3H7COONa + H2

      2.2C2H5COOH + MgO --------> (C2H5COO)Mg + H2O

      3.K2O + 2C3H7COOH ------------->2 KC3H7COO + H2O

      4. 2HCOOH + Zn -----> Zn(HCOO)2 + H2

      5. 2HCOOH + Ba(OH)2 -------> (HCOO)2Ba + 2 H2O

      6. Fe(CH3COO)3 + 3AgNO3 ------> 3CH3COOAg + Fe(NO3)3

      7.HCOOH + NaCH3COO --> HCOONa + CH3COOH

      8. Ni(CH3COO)2 +2 K ---->2 CH3COOK + Ni

      Ps. Sole kwasow organicznych (karboksylowych) mozna zapisywac z reszta kwasowa na poczatku (R-COOX - X to metal), badz na koncu (X R-COO)
      np.
      HCOONa;
      NaHCOO
      U ciebie widze ta 2 wersje, wiec lepiej jej sie stosuj :)


      EDIT// Nie doczytalem drugiej czesci... - nazwanie powstalych produktow... A wiec:
      1. Butanian sodu (nazwa systematyczna)/ maslan sodu (nazwa zwyczajowa)
      2. Propanian magnezu/ tu nie jestem pewny wiec nie podam zwyczajowej
      3. Butanian potasu / butanian potasu
      4. Metanian cynku / mrowczan cynku
      5. Metanian baru/ mrowczan baru
      6. Etanian srebra/ octan srebra (i azotan V zelaza III)
      7. Metanian sodu/ mrowczan sodu; Kwas etanowy/ k. octowy
      8. Etanian potasu/ octan potasu



      Demonek_ bardzo dziękuję,mam nadzieję,że uda mi się jakoś zrewanżowac.Jeżeli bedzie potrzebna pomoc w czymś to pisz do mnie jak coś spróbuje pomóc:):)
      dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam
    • Witam mam takie 2 zadania z chemi na które nieznam odpowiedzi,może ktos mi pomóc???

      1.Utlenianie metanolu:

      2. Wzór strukturalny kwasu z 5 atomami w grupie alkilowej:
    • Chief napisał(a)
      Tlen nie jest w stanie sam utlenić metanolu, utlenienie metanolu zachodzi w obecności powietrza bądź tlenu na katalizatorze z tlenku żelaza lub molibdenu.


      Tak zgadza się, zapomnialem dodać, lepszym katalizatorem byłby kwas siarkowy jak tlenek żelaza