Historyczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • bitwa wyglądała tak :
      [img]
      [url]http://www.freha.pl/uploads/monthly_10_2010/post-2016-1286362634_thumb.jpg[/url][/img]

      ciężko dać podpowiedź: bitwa odbyła się w Hiszpani, a dokładniej w Almansa, 25 IV 1707, zwycięskimi francuzami i hiszpanami (Burbonami) dowodził Berwick, a pokonanymi anglikami (Habsburgami) - Galway.

      pytanie oddaję teraz ja chcę po zgadywać ;)
      COMA Rzondzi

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Warna ().

    • Właściwie odpowiedź została już udzielona, ale żeby przyspieszyć cały proces.

      Społeczeństwo Sparty dzieliło się na trzy grupy społeczne:
      - Spartian- Najmniejszej grupy społecznej. Spartiaccy mężczyźni powyżej trzydziestego roku życia posiadali pełnie praw obywatelskich (powyżej 60 roku życia mieli też możliwość zasiadania w geruzji).
      - Helotów- zależnych chłopów bez praw politycznych, ośmiokrotnie liczniejszych od Spartian.
      -Periojków- wolność osobista, brak praw politycznych, znikomy wpływ na politykę. Ponadto zajmowali się pracami zabronionymi Spartiatom.

      Stąd odpowiedź prosta: Mogłeś być Spartaninem, ale należeć np. do grupy Helotów.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Old Shatterhand ().

    • Co do urodzenia i agoge, które wynikają same z siebie, zgadzam się. Jeśli chodzi o żonę, Spartiata mógł znaleźć i w 30 roku życia (jeżeli masz inne źródło prosiłbym o podanie go), ale faktem jest, że jego obowiązkiem był ożenek. Nie słyszałem natomiast o wymogu posiadania syna, ani w ogóle dziecka, i tu ponownie prosiłbym o źródło. Także krypteje nie dotyczyły każdego Spartianina a najlepszych spośród nich (mówimy wciąż o młodzieży w trakcie agoge), zresztą przeczytałem gdzieś, że krypteje odbywały się tylko jeżeli wciągu służby młodzieńca nie odbyła się żadna wojna. Ponadto można by dyskutować o rzeczywistym istnieniu Kryptei w postaci przedstawionych przez ówczesnych historyków, gdyż wydaje się to dość nielogiczne.

      Pytanie: Nie jestem pewien czy czasem nie było, ale...
      Napoleon Bonaparte wrócił z Egiptu porzuciwszy swoją armię. Dlaczego wrócił jako bohater, i dlaczego nie wyciągnięto konsekwencji za tę dezercję?

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Old Shatterhand ().

    • źrodła Ci nie podam bo to takowego nie mam ;)
      podtrzymuje wszystko co napisałem: źle jednak się wyraziłem; miał mieć dziecko syn nie był aż tak konieczny ;) Mi się wydaje a w zasadzie uważam że krypteja była testem po agoge. tego :
      gdzieś, że krypteje odbywały się tylko jeżeli wciągu służby młodzieńca nie odbyła się żadna wojna

      nie wiedzialem mówiąc szczerze

      Ponadto można by dyskutować o rzeczywistym istnieniu Kryptei w postaci przedstawionych przez ówczesnych historyków, gdyż wydaje się to dość nielogiczne.

      i to zdanie jest bardzo dobrym podsumowaniem... różne są źródła, róźne zdania, nie wiem czy są jakieś źródła pisane dlatego nasze rozumowanie tego również może być różne ;)

      co do odpowiedzi to nie jestem pewien może być źle
      czyż dlatego że po powrocie obalił rząd?

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez K A S T O R ().

    • Odpowiedź na pytanie zła. Rząd istniał jeszcze, ponadto uczynił go nawet dowódcą wojskowym Paryża.

      Co do żony nadal będę się upierał, że obowiązkiem było ożenienie się do trzydziestego roku włącznie. O dziecku się nie wypowiem bo szczerze mówiąc, nie słyszałem.
      Kontynuując o Kryptejach, to istnieją źródła pisane jakiś historyków, z tym, że jak już mówiłem są wbrew logicznemu myśleniu, i według mnie w przedstawionej formie są po prostu pogłoską mającą gloryfikować system spartański.
      Ale wracając do meritum, krypteje miały oswoić wybraną młodzież z zabijaniem wrogów, dlatego też w czasie wojny nie organizowano ich. Choć spotkałem się z cytatem jakiegoś historyka z tamtego okresu, że odbywały się co roku, gdyż co roku wybrany efor wypowiadał wojnę helotom. Ile z tego prawdy? Nie wiem, natomiast faktem jest, że podczas wojen peloponeskich heloci służyli nawet w wojsku jako hoplici.
      Swoją drogą temat dość zajmujący.
    • Cóż pogadam z moim źródłem i dam Ci odpowiedź jak nie zapomnę to nawet jutro
      co do pytania o Napoleona to nie mam pojęcia - będę szukał ;)

      pozdrawiam

      EDIT: w sumie moją jedyną koncepcją było obalenie rządu 0_o
      strzelam raz drugi... zawarcie pokoju z Austrią zaraz po powrocie :roll:

      Moje źródło powiedziało że inf dotyczące potomka i ożenku są pewne... a co do krypteji to źródło jest prawie pewne i poszuka mi inf ktore gdzieś czytało :E

      EDIT; jak nie, a domyślam że nie to poproszę podpowiedź :)

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez K A S T O R ().

    • zdaje się, że miał zostać wtedy koronowany na cesarza Francuzów (nie Francji ;)), a gdy powrócił do Paryża ogłosił sukces w wyprawie egipskiej co było nie prawdą gdyż jego armia została zdziesiątkowana przez turków i zaraze
      u4 - 10669% - 14 ST - średnia 762%
      u7 - 18291% - 34 ST - średnia 537%
      u35 - 53941% - 43 ST - średnia 1254%

      "Honor nie szpeci godnego, ani godny honoru."
    • sorry, że się wtrącam, ale muszę wyprowadzić was z błędu dotyczącego Spartiatów
      Spartiaci - pełnoprawni obywatele Sparty, zostawali nimi dopiero po ukończeniu 30 roku życia i od tego czasu mogli brać udział w Zgromadzeniu Ludowym, jak również się ożenić. Niezawarcie związku małżeńskiego groziło utratą praw.
      Chyba stąd wasze niedomówienia :D
      tak czy owak zdecydowana większość na owy ślub się decydowała.
      :love:
    • Krwawy Tapicer napisał(a):

      zdaje się, że miał zostać wtedy koronowany na cesarza Francuzów (nie Francji ;)), a gdy powrócił do Paryża ogłosił sukces w wyprawie egipskiej co było nie prawdą gdyż jego armia została zdziesiątkowana przez turków i zaraze



      Hmmm, zerknij na daty obu wydarzeń. Źle.

      Spartiaci - pełnoprawni obywatele Sparty, zostawali nimi dopiero po ukończeniu 30 roku życia i od tego czasu mogli brać udział w Zgromadzeniu Ludowym, jak również się ożenić. Niezawarcie związku małżeńskiego groziło utratą praw.

      Błąd. Spartiaci mogli się żenić i po 20. roku życia, ale żyć musieli nadal w koszarach. Poza tym sądzę, że znam źródło tego tekstu, bo sam się na nim uczyłem, i mogę stwierdzić, że podręcznik był do niczego (poucinane informacje, często błędy, albo niedomówienia wprowadzające w błąd).

      Edit:
      Kolejna podpowiedź, teraz powinno być już bardzo łatwo. Chodziło o działania armii rosyjskiej w europie.

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Old Shatterhand ().