Historyczny

    • Quiz
    • Moje zdanie nie było aż tak długie! Przecież jak byk stoi "Podczas wojny peloponeskiej"
      Poprzednie pytanie nasunęło mi moje.Świat widział wielu świetnych dowódców,znaczna część niebyła wolna od kontrowersji.
      Ten o kim mowa nie przegrał ani jednej bitwy,ale także może być stawiany za wzór cnót moralnych.Uważany jest w swoim kraju za największego
      bohatera narodowego. Wszystkie zaszczyty spłynęły na niego dopiero po śmierci, kilkakrotnie aresztowany, skazywany na śmierć( władca jego państwa zazdrościł mu popularności)
      ale że premier tego państwa był jego przyjacielem uzyskiwał uniewinnienie. O kim mowa, ile bitew stoczył, przeciw komu ,która była jego największym zwycięstwem, a tak że za ulepszenie czego odpowiada.
      Sorry że tak długo.
    • Dobrze jeśli chodzi o ścisłość to 2 wojna peloponeska. Nie jest to Lajos Kossuth, osoba o którą pytam jest dużo mniej znana(niezasłużenie) nie ma nawet wpisu w polskiej wikipedii
    • Nie koniecznie monarchia parlamentarna skoro władca wedle własnej woli może skazywać na śmierć. Fakty : Zaczynał w Armii ale to właśnie jako Admirał odnosił sukcesy, budził podziw wielu (sami dumni Anglicy przyznawali że jeśli ktoś był lepszy od Nelsona to tylko on). Pewnie wystarczy
    • Admirał Yi Sun-sin, zwyciężył w co najmniej 23 bitwach, tłukł Japończyków w czasie inwazji na Koreę (1592-1598), największym zwycięstwem generała obstawiam bitwę morską pod Myeongnyang (ewentualnie bitwę morską przy wyspach Han-San - ale tutaj były bardziej wyrównane siły), a usprawnił np. tzw. "statki-żółwie"?
    • ostatnio były zwierzątka, to teraz roślinki :)

      1 roślinka rosła tylko w 1 kraju i była niezwykle pożądana w 2 kraju. 1 kraj był na tyle samowystarczalny, że chciał w zamian za 1 roślinkę tylko jedno i 2 kraj, musiał ją za to coś kupować, choć nie miał na to najmniejszej ochoty. Dlatego też 2 kraj, postanowił sprzedawać 1 krajowi 2 roślinkę, której 1 kraj nie chciał, ale mimo to była chętnie kupowana i płacono tym, czym płacił 2 kraj za 1 roślinkę.

      O jakie roślinki i kraje chodzi, i co było środkiem płatniczym?
    • 1 podpowiedź. 2 roślinka nie była roślinką w stanie naturalnym, tylko produktem pochodzenia roślinnego. Z powodu jego sprzedaży wybuchła wojna, która nosiła nazwę pochodzącą od tego produktu.
    • Stawiam na wojnę opiumową.
      Więc strony to Wielka Brytania i Chiny.
      Rośliny to Opium i herbata/jedwab/ryż.

      Edit: Stawiam na herbatę. - Wskazuje na to angielska wiki.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Old Shatterhand ().

    • Historia przedstawia wiele ciekawych postaci, i osoba o którą pytam na pewno się do niej zalicza. Był marynarzem, ale specjalizował się w wojnie podjazdowej. Wychował się na czynach pewnego wielkiego generała, ale był mu przeciwny. Bohater narodowy swojego kraju, i to słusznie. Gdy wybuchła wojna domowa w kraju leżącym bardzo daleko od jego ojczyzny zaoferował swoją pomoc, ale zażądał własnego oddziału oraz zniesienia tam niewolnictwa. Warunki te nie mogły zostać spełnione, więc pomimo nadania mu wcześniej stopnia generalskiego wycofano się z tego.

      O kim mowa, i jakie dwa kraje zostały wymienione?
    • Był patriotą. A zarazem bojownikiem o wolność. Walczył min. po stronie Republiki Piratinim a także Urugwaju. Ale interesował go przede wszystkim los jego ojczyzny, w której świadomość narodowa budziła się dopiero w tym wieku.

      Edit: Może jeszcze jedna podpowiedź. Jego syn był generałem podczas powstania styczniowego.

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez Old Shatterhand ().

    • Był władcą pewnego terenu, który odpadł od Państwa Wschodniofrankijskiego po śmierci ostatniego przedstawiciela Karolingów na tronie tegoż państwa. 14 lat później zawarł sojusz z nowym władcą ziem na wschód od swoich włości i włączył je pod władanie tego sąsiada. Jak się nazywał, z jakiej pochodził dynastii i jakim państwem władał ten potężny sąsiad??
      Strąconych moonów - 54 :E
      Strąconych GS-ów - 1051 ]:-D
      Łączny % ST: Solo - 268.235,81% ; ACS - 78.004,45%



      Gwiazda Biała, Orzeł Biały to są nasze ideały.

      13

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez lordigla ().

    • Trzeba by ustalić, co odpadło od Państwa Wschodniofrankijskiego po śmierci Ludwika IV. Jeśli bezpośrednio po - to chyba tylko Lotaryngia. Lotaryngia przeszła pod panowanie Karola III Prostaka, króla zachodniofrankijskiego. I tutaj blednę, bo kierunek wschodni mi nie pasuje:) Napisz, w którym miejscu popełniłem błąd. Niemniej jednak pytanie bardzo ciekawe i aż żałuję, że nie mogę sobie usiąść i na spokojnie tego rozgryźć:)

      Lwica jest boska :)
    • EDIT
      Pudło :}
      EDIT 2
      W 911 zmarł Ludwik IV Dziecię, 14 lat później, w 925 roku władzę nad Lotaryngią przejął Henryk I Ptasznik - książę Saksonii 912–936, król Niemiec 919–936; z saskiej dynastii Ludolfingów - o tego zioma chodzi???

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Bob Budowniczy ().

    • Najwybitniejszy dowódca konfliktu, który wybuchł po "wymazaniu" pewnych gór dzielących dwa potężne państwa. Słynny przodek znanego dziennikarza (i nie tylko ]:-D ), miłośnika używek.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Bob Budowniczy ().

    • John Churchill,1 książę Marlborough, przodek Winstona Churchilla walczył w wojnie o sukcesję Hiszpańską.
      Niech ktoś inny zada bo ostatnio dostęp do netu mam tylko jak odwiedzam bibliotekę.
    • To może ja coś zadam:
      Pewien lud bronił się przed najeźdźcami. Dzięki odwadze i strategii pomimo przewagi technologicznej wroga udało im się wygrać jedną dużą bitwę i szereg mniejszych. Po największej bitwie wróg wyruszył za nimi, ale ów lud wykorzystał teren w sposób szczególny. Pościg skończył się sromotną klęską, choć nie w wyniku bitwy. Jak nazywał się ten pościg?

      Lwica jest boska :)