Historyczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Pewien znany polski muzyk ma "boski" pseudonim^^ Bogu o tym imieniu zbudowano bramę w pewnym mieście. Bardzo podobny budynek wzniesiono w innym mieście. Ten drugi budynek był kiedyś ważniejszy z pewnego powodu od trzeciego budynku. Proszę podać nazwy i lokalizacje trzech budynków:)

      Lwica jest boska :)
    • 1. Brama Nergala - Niniwa
      2. Brama Isztar - Babilon
      3. Latarnia morska w Aleksandrii - muszę uważniej czytać co piszą na Wiki - brałem latarnię pod uwagę już wcześniej, ale źle doczytałem i mi do pytania nie pasowała :)
    • Dziś prosto:

      Miejsce dwóch bitew stoczonych w tym samym miejscu przez polską armię niemal dzień po dniu. W pierwszej dostaliśmy srogie bęcki, w drugiej rozgromiliśmy przeciwnika.
    • Freddie Mercury, zmienił nazwisko z Farrokh Bulsara, pod tym pseudonimem jest znany do dziś. Ciało niebieskie to planeta Merkury, nazwisko zmienił sam. "Książę", bo grał w zespole Queen. Mocno naciągane:)

      Gdybyś dał podpowiedź, to szczególnie ciekawiłoby mnie dlaczego książę jest w cudzysłowie.

      Lwica jest boska :)
    • O tym nie pomyślałem ;)
      Ale nie o niego mi chodziło, choć zawsze może być :P

      Tytuł księcia nadał sobie sam, a w zasadzie we współpracy z własnym wujem. Pochodzili z rodu panującego, ale w przeszłości przed tym, jak obaj żyli

      E: Podpowiedź nr 2
      Osoba ta była przywódcą pewnego powstania, przeciw państwu, które zajęło większość ówcześnie znanego świata ^^
      Strąconych moonów - 54 :E
      Strąconych GS-ów - 1051 ]:-D
      Łączny % ST: Solo - 268.235,81% ; ACS - 78.004,45%



      Gwiazda Biała, Orzeł Biały to są nasze ideały.

      13

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez lordigla ().

    • To może tak.
      Ten człowiek można powiedzieć miał we krwi wpisane przywództwo, i ze strony matki i ze strony ojca miał wielkich władców jako przodków. Przez pewien czas żył jak rozbójnik, by w końcu zebrać armię, która pokonała ponad 8-krotnie liczniejszego przeciwnika.
      Podaj imię tego władcy oraz sławnych przodków jego.
    • Znowu nie mogę nic znaleźć ciekawego^^ Jedyne, co znalazłem, to Jeremiego Wiśniowieckiego, który zwyciężył Kozaków pod Konstantynowem (8k vs ~60k wojska) i nie dopuścił do zdobycia Zbaraża (16k vs ~300k wojska). Wiśniowieccy, wywodzący się ze Zbaraskich, a przez nich z Giedyminowiczów, mieli za protoplastę Giedymina, a więc wielkiego władcę litewskiego. Wśród przodków matki Jeremiego był Stefan III Wielki, jeden z wybitniejszych hospodarów mołdawskich oraz twórca państwa mołdawskiego. Od 1644 był formalnie skazany na wygnanie za najazd na Rumno należące do Kazanowskich.

      Niby wszystko pasuje, ale nie jestem przekonany.

      Lwica jest boska :)
    • Wiesz buleon sam mam wątpliwości czy Ci nie zaliczyć tej odpowiedzi, bo
      się wszystko niby zgadza, ale nie o tą osobę mi chodziło. Wiem zrobię
      tak, popróbujcie jeszcze chwilę, a powiedzmy jak do jutra nikt nie
      zgadnie to Buleon zadajesz.
      A i podpowiedź dam by bardziej sprecyzować, o jaką postać mi chodzi.
      Otóż dwa razy ten człowiek obejmował władzę w swoim ukochanym mieście, i dwa razy ją tracił.
      Mała edytka

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Chief ().

    • Wydaję mi się, że jest to Jan III Sobieski, nie pasuje mi tylko życie rozbójnika ale może to interpretacja licznych podrózy z bratem w czasie młodości. Odnosnie prodków to był prawnukiem hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego ze strony matki, natomiast ze strony ojca Marek Sobieski wojewoda lubelski. Bitwa w której wygrał, a wydaję mi się że o niej mowa to bitwa pod Chocimiem z turkami.
    • Do głowy przychodzą mi tylko Saladyn i Czaka.
      Do typowanego Saladyna nie mam jednak dobrego uzasadnienia, poza pokonaniem 8-krotnie liczniejszego przeciwnika.
      Natomiast Czaka miał za ojca wodza plemiennego Zulusów a matką była księżniczka, której ojciec również przewodził jakiemuś plemieniu. Kwestia pokonania większej armii również się zgadza.
    • Kiedy Saladyn pokonał większą armię? W walkach z krzyżowcami chyba zawsze miał przewagę liczebną. Co do Czaki to się nie orientuję. Wcześniej pomyślałem o nim, ale na polskiej i angielskiej wiki było trochę mało informacji, a chwilę później pomyślałem o Wiśniowieckim. Myślę, że będzie tu Azja lub Ameryka i wojny imperiów prekolonialnych.

      Lwica jest boska :)
    • buleon napisał(a):

      Kiedy Saladyn pokonał większą armię? W walkach z krzyżowcami chyba zawsze miał przewagę liczebną.

      Kiedyś gdzieś przeczytałem coś, że pokonał w bitwie liczniejszych Turkmenów, czy innych arabów. Oczywiście mogę się mylić, bo polegam w tej chwili tylko na jakimś dawno przeczytanym urywku.

      Edit:
      Ameryka mi coś nie pasuje ze względu na wielkiego przodka ze strony matki. Natomiast w zależności od wieku obstawiałbym albo Chiny albo Japonię.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Old Shatterhand ().

    • Kolejna podpowiedź.
      Osoba o której mowa stworzyła (podbiła) państwo na styku dwóch wielkich religii, przy czym elita rządząca państwem wyznawała inną religię niż większość poddanych.
    • To może kolejna podpowiedź, słynna bitwa o której była mowa dużą rolę w niej spełniła artyleria i broń palna sprowadzona z Europy i Turcji (pierwszy raz użyta w tej części świata na tak dużą skalę). Ponadto sam władca napisał w ciągu swego życia liczne utwory poetyckie (najbardziej znany jest jego pamiętnik)
    • Myślę że chodzi o Babura, twórcę Państwa Wielkich Mogołów w Indiach, miastem którego obsesję zdobycia miał była Samarkanda.
      Jego ojciec był z rodu Tamerlana, jeśli chodzi o matkę to stawiam na Czyngis Chana
    • Brawo dokładnie zadajesz.
      Jeśli chodzi zaś o słynną bitwę to była bitwa pod Panipatem, gdzie pokonała 100 tysięczną armię Ibrahima (posiadał słonie bojowe do tego) przy pomocy 12-tysięcznej siły.