Astronomiczny

    • Quiz

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Al Ganonim napisał(a):

      No a jak zmierzysz odległość do gwiazdy, która nie jest cefeidą i leży za daleko jak na metodę paralaksy?
      z tego co ja wiem to nie ma to większego znaczenia bo mierzy się tu odległości do poszczególnej galaktyki za pomocą tej metody, więc nie mówi się tu o odległości do danej gwiazdy tylko galaktyki, a w każdej innej galaktyce występują zazwyczaj Cefeidy klasyczne więc tak to się w skrócie robi, chodzi o to jak daleko jest dana galaktyka a nie poszczególna gwiazda w tej galaktyce.



      PYTANIE :

      Cząstka wpadająca do pewnego obszaru X, jest cząstką wybiegającą z tego danego obszaru X, ale zachowująca się zgodnie z zasadą łamania symetrii T.

      CO TO ??
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez hiper333 ().

    • Ale szanowny hiper nie pomyślał, że czasem chcemy znać odległość do gwiazdy w naszej galaktyce :>. Wtedy jeśli nie jest ona cefeidą (znaczy w ogóle niepulsującą), to trzeba szukać innych metod. Jedną z nich jest propozycja Marvina.
    • Al Ganonim napisał(a):

      Ale szanowny hiper nie pomyślał, że czasem chcemy znać odległość do gwiazdy w naszej galaktyce . Wtedy jeśli nie jest ona cefe

      Al Ganonim napisał(a):

      Ale szanowny hiper nie pomyślał, że czasem chcemy znać odległość do gwiazdy w naszej galaktyce . Wtedy jeśli nie jest ona cefeidą (znaczy w ogóle niepulsującą), to trzeba szukać innych metod. Jedną z nich jest propozycja Marvina
      Jeśli chodzi o naszą galaktykę to są różne sposoby
      paralakse heliocentryczna stosujemy dla gwiazd <1''
      natomiast można zastosować tradycyjnie efekt Dopplera linie widmowe ;] takie pomiary do odległych gwiazd są obarczone błędami nawet kilkadziesiąt % bo jest to trudne to precyzyjnego podania i zazwyczaj podaje się taką odległość w przybliżeniu pozostałymi metodami, np. Deneb ok 3000 ly.
      Najbliższa Cefeida ok 430 ly.

      PYTANIE :

      Cząstka wpadająca do pewnego obszaru X, jest cząstką wybiegającą z tego danego obszaru X, ale zachowująca się zgodnie z zasadą łamania symetrii T.

      CO TO ??
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez hiper333 ().

    • hiper333 napisał(a):


      natomiast można zastosować tradycyjnie efekt Dopplera linie widmowe ;] takie pomiary do odległych gwiazd są obarczone błędami nawet kilkadziesiąt % bo jest to trudne to precyzyjnego podania i zazwyczaj podaje się taką odległość w przybliżeniu pozostałymi metodami, np. Deneb ok 3000 ly.
      Najbliższa Cefeida ok 430 ly.


      I tak i nie. Co to znaczy: "zastosować tradycyjnie efekt Dopplera"? Przecież gwiazdy nie podlegają liniowemu prawu zmiany ich prędkości radialnej w miarę wzrostu odległości od nas. To tak jakbym zapytał o drogę do Gdańska, a Ty mi odpowiesz, że należy użyć paliwa. Ja bym takiej odpowiedzi na kartkówce nie uznał :). Są konkretne metody wyznaczania odległości i należy konkretnie je wymienić/opisać (oczywiście już poza konkursem).

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Al Ganonim ().

    • Al Ganonim napisał(a):

      Są konkretne metody wyznaczania odległości i należy konkretnie je wymienić/opisać (oczywiście już poza konkursem).
      są ( Jasność gwiazd zależność jasność-okres,jasność i prędkość radialne gwiazd ( absorbcji) metoda układów zacmieniowych .... jasność supernowych stała Hubbla przeliczenie jasności wizuallnej na absolutną
      ale nie wymieniłeś ich jakoś bez konkretów piszesz ja przynajmniej coś podałem :) skupmy się na nowym pytaniu bo to ja zadaje hehe

      PYTANIE :

      Cząstka wpadająca do pewnego obszaru X, jest cząstką wybiegającą z tego danego obszaru X, ale zachowująca się zgodnie z zasadą łamania symetrii T.

      CO TO ??
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez hiper333 ().

    • hiper333 napisał(a):

      są ale nie wymieniłeś ich jakoś bez konkretów piszesz ja przynajmniej coś podałem :) skupmy się na nowym pytaniu bo to ja zadaje hehe


      Nie wymieniłem, bo to ja pierwszy zadałem to pytanie. Trochę dziwne byłoby, gdybym miał sam na nie odpowiadać. Oczywiście pytanie było poza konkursem, więc nie ma konieczności aby dalej to ciągnąć. Skupmy się tym Twoim pytaniu quizowym.

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Al Ganonim ().

    • chodzi ci o to pytanie po za konkursowe, już rozumiem :D
      no znam tylko to co wymieniłem oprócz paralaksy ;
      metoda ruchów własnych, absorbcji. układów zacmieniowych , reszta dotyczy odległych galaktyk, zostawmy Dopplera i Hubble'a i
      skupmy sie na nowym pytaniu w takim razie :)

      PYTANIE :

      Cząstka wpadająca do pewnego obszaru X, jest cząstką wybiegającą z tego danego obszaru X, ale zachowująca się zgodnie z zasadą łamania symetrii T.

      CO TO ??
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1
    • NIE,to jest zbyt szeroko ogarnięta odpowiedź , i tak i nie
      w zasadzie wszystko się zaczyna i kończy jakaś struktura

      chodzi o sprecyzowaną odpowiedź , konkretną, a to jest najbardziej ogólna odpowiedź jaką ktokolwiek mógłby podać :D

      czekam na kolejne odpowiedzi ;]
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez hiper333 ().

    • Ja zadaje tak pytanie, żeby nie można było znaleźć tego w internecie wcale lub chociaż nie bezpośrednio po wpisaniu w gogl.. , ale próbuj, to jest raczej wykorzystanie wiedzy z dziedziny astrofizyki czy fizyki teoretycznej oraz astronomii ogólnej i jednocześnie logiki powiązania pewnych faktów coś takiego jak zagadka astronomiczna.


      ma to jakiś związek z informacją
      czekam na
      odpowiedź :D
      PYTANIE :

      Cząstka wpadająca do pewnego obszaru X, jest cząstką wybiegającą z tego danego obszaru X, ale zachowująca się zgodnie z zasadą łamania symetrii T.

      CO TO ??
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez hiper333 ().

    • buleon napisał(a):

      warto podawać podpowiedzi. ;
      W końcu nie sztuką jest wstawienie zagadki, której nikt nie będzie w stanie rozwiązać
      Ja myślę że jest sztuką zadać dobre pytanie ]:-D
      rozumiem że oczekujesz podpowiedzi :D o to i ona :
      na pewno jest to opis pewnego zjawiska astronomicznego
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez hiper333 ().

    • Dobre pytanie nie oznacza pytania, na które super trudno jest znaleźć odpowiedź. Moja wiedza astronomiczna jest mizerna w porównaniu z Wami i dlatego nawet nie próbuję zgadywać (moja odpowiedź na pytanie Ala była żartem^^). Ale ze względu na dobry stan quizu, o który mam obowiązek dbać jako moderator, prosiłem o podpowiedź i wdzięczny jestem za to, że ją otrzymałem:)

      Lwica jest boska :)
    • Typ widmowy Słońca jest jednocześnie pierwszą literą nazwy pewnej gwiazdy X w gwiazdozbiorze zawierającym się pomiędzy gwiazdozbiorem Herkulesa, a gwiazdozbiorem zawierającym trzecią najjaśniejszą gwiazdę widoczną z Ziemi (poza Słońcem). Gwiazda X jest układem podwójnym, którego składniki to gwiazda o typie widmowym będącym pierwszą literą nazwy jednej z gwiazd trójkąta letniego oraz gwiazda o tym samym typie widmowym, co Słońce. Należy ona do pewnego typu układów wielokrotnych. Najbardziej znanym przykładem tego typu gwiazd jest gwiazda Y.
      Podać odległość gwiazdy Y od Układu Słonecznego w parsekach z dokładnością do 1 pc :)

      Sygna by Madzia

      Klub Finezyjnego Złomiarza - 10 pkt

      Speed x1: 124 ST - 143847%
      Speed x2: 42 ST - 155826%
      uJupiter - top1 (off)
      uXalynth - top20 (off)
      uJanice - top5 (on)

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Marvin ().

    • wow widzę że poziom trudności w końcu się zwiększył brawo , szkoda że nie mam już czasu na zagadki ble :(
      Należy ona do pewnego typu układów wielokrotnych. Najbardziej znanym przykładem tego typu gwiazd jest gwiazda Y.
      że mimo rozwiązania podpowiedzi i tak trzeba odgadnąć jaka to najbardziej znana gwiazda tego typu, czyli ta podpwiedź aż tak dużo nie daje hehe powodzenia innym
      typy widmowe tych gwiazd to chyba A i G rozrzut gwiazdozbiorów jest duzy stawiam na wezownika albo Wage lub weza
      ale nie mam czasu narzie dalej tego zgadywać to na szybko tyle wywnioskowałem może sie przyda dla innych jesli dobzre podałem

      a 3 najasniejsza gwiazda po Słońcu to jest oczywiście pewnie Toliman w Centaurze mam racje Marvin bo zalezy z jakich źródeł kto korzysta ??to jest też ważne -0,27 mag ??


      najbardziej typowe gwiazdy podwójne stzrelam na pałe to Mizar i Alkor 24,8 pc ale pewnie nie bedę stzrelał bo niemam czasu zajzre co jakis czas
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez hiper333 ().

    • hiper333 napisał(a):

      Należy ona do pewnego typu układów wielokrotnych. Najbardziej znanym przykładem tego typu gwiazd jest gwiazda Y.
      że mimo rozwiązania podpowiedzi i tak trzeba odgadnąć jaka to najbardziej znana gwiazda tego typu, czyli ta podpwiedź aż tak dużo nie daje hehe powodzenia innym


      Daje bardzo dużo. Jak się odkryje, jak się nazywa gwiazda X i do jakiego typu gwiazd należy, to wszystko będzie jasne.

      hiper333 napisał(a):

      3 najasniejsza gwiazda po Słońcu to jest oczywiście pewnie Toliman w Centaurze mam racje Marvin bo zalezy z jakich źródeł kto korzysta ??to jest też ważne -0,27 mag ??


      No właśnie tutaj zależy od źródła, ale mogę powiedzieć, że nie chodzi tutaj o alfę Centaura. Od Centaura do Herkulesa jest bardzo daleko :) nie chciałem aż tak utrudniać.


      Strzałów w ciemno nie będę przyjmować :>

      Sygna by Madzia

      Klub Finezyjnego Złomiarza - 10 pkt

      Speed x1: 124 ST - 143847%
      Speed x2: 42 ST - 155826%
      uJupiter - top1 (off)
      uXalynth - top20 (off)
      uJanice - top5 (on)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Marvin ().

    • no mam kilka minut to cos poszukam hehe :D



      no ale źródeł jest zbyt dużo takie dwie gwiazdy co do jasności to może byc też Kanopus Arktur

      ponieważ podałes żę nie jest to duża odległość na niebie między gwiazdozbiorami to stawiam ze chodzi ci o 3 co do wielkości gwiazdę Arktur ??
      gwiqzdozbiór wtedy wychodzi na to ze jest to Korona Północna ??


      żadna odpwoedź mi tu niepasuje prócz tych
      odpowiedz :
      stawiam na Unuk A Ser z gwiazdozbioru Waż głowa
      ewentualnie delta Ser albo jota Ser 22 pc

      innych układów wielokrotnych nie znam z tych obu konstalacji ide do domu :P[align=-webkit-auto]
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez hiper333 ().

    • Chodzi o CrB, dlatego Twoje odpowiedzi są nieprawidłowe.
      Pamiętaj też o tym, że pierwsza litery gwiazdy X jest typem widmowym Słońca.

      Sygna by Madzia

      Klub Finezyjnego Złomiarza - 10 pkt

      Speed x1: 124 ST - 143847%
      Speed x2: 42 ST - 155826%
      uJupiter - top1 (off)
      uXalynth - top20 (off)
      uJanice - top5 (on)

      Post był edytowany 2 razy, ostatnio przez Marvin ().

    • to bo wypadało że jest to
      Odp:

      Gemma :D Alfa Crb 22 pc albo 23 pc zalezy od źródła

      tylko że to nie jest gwiazda wielokrotna co najwyżej podwójna chycba z tego co ja wiem więc już nic nie wiem
      nie znam gwiazd wielokrotnych w tym gwiazdozbiorze nie mam takiej wiedzy niestety :D XD

      α CrBα51390067626715h 34m 41.19s+26° 42' 53.7"2.220.4275A0VAlphecca, Alphacca, Alphekka, Gemma, Gnosia, Gnosia Stella Coronae, Asteroth, Ashtaroth; gwiazda podwójna
      " Trzeba marzyć tak jak by się żyło wiecznie, a żyć tak jak by się miało umrzeć dzisiaj. "


      Uni 21
      Badania TOP 1

      Post był edytowany 4 razy, ostatnio przez hiper333 ().