Astronomiczny

• Quiz

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Astronomiczny

Widziałem pare pojedynczych tematów dot. astronomii i wpadlem na pomysl zalozenia quizu astronomicznego. W tej dziedzinie jeszcze quizu chyba nie bylo a ze geo, hist itp. mają wzięcie to moze i ten jakoś się rozwinie. Oczywiscie kto zgadnie zadaje pytanko i tak w kółko.

To ja pierwszy: Podaj najbardziej oddalone ciało niebieskie, widoczne z Ziemi gołym okiem :>
    • Jak Al to zobaczy to się za głowę chyba chwyci (i mocno zastuka ^^)
      Ja strzelam że to galaktyka M31 w Andromedzie jeśli ma być obiekt, a jeśli może być supernowa to pierwsza z brzegu która ostatnio się pojawiła...
    • Dexter14 napisał(a)

Ja strzelam że to galaktyka M31 w Andromedzie

tak, dobra odp.

zadajesz

The post was edited 1 time, last by Deszczowiec ().

• Parę słów organizacyjnych:

Tak jak w przypadku innych quizów: Autor wątku odpowiedzialny jest za utrzymanie porządku w tym temacie. jeśli będzie spam lub jednowyrazowe odpowiedzi, to należy je zgłosić do mnie. Będa one kasowane, a jeśli ich twórcy pisać je będą permanentnie, to uznam to za recydywę i po upomnieniu dostaną warna.
      Dlatego - odpowiadamy na pytania tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni (lub niemal pewni) i nie strzelamy. Odpowiedzi staramy się uzasadnić.

Życze miłej zabawy ;)
      Al

PS: Pff... "Księżyc" :P
    • Heart of Iron napisał(a)
      Rok Słoneczny (nie jestem pewien)
      225 mln. lat

Al Ganonim napisał(a)
      [...]Dlatego - odpowiadamy na pytania tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni (lub niemal pewni) i nie strzelamy. Odpowiedzi staramy się uzasadnić.

No ale okres masz dobrze XD
      Czekam na poprawną nazwę...
      Rok Słoneczny (nie jestem pewien)
      225 mln. lat

Wydaje mi się, że to niepoprawna odpiwedź. Mnie uczyli, że 250 mln lat. Więc jak to jest?

Rok Słoneczny to nasz rok (365,25 dni).
      A to jest Rok Galaktyczny.

The post was edited 1 time, last by !Broly ().

• !Broly napisał(a)
      Wydaje mi się, że to niepoprawna odpiwedź. Mnie uczyli, że 250 mln lat. Więc jak to jest?

Rok Słoneczny to nasz rok (365,25 dni).
      A to jest Rok Galaktyczny.

Niop, odpowiedź poprawna. A z tym okresem to oczekiwałem szacunkowego czasu (200-250mln lat)

Zadajesz :]
    • Al Ganonim napisał(a)
      Nie, tu chodzi o tzw. stałą Hubble'a, która dziś przyjęta jest za ~70km/(s*Mpc) :)

Nie chodzi o stałą Hubble'a. Tu chodzi o liczbę :)

Edit: podpowiedź: wszechświat rozszerza się w skali, w której jest izotropowy i jednorodny.

The post was edited 1 time, last by !Broly ().

• Za cholerę nie kumam pytania.

Pytasz o liczbę, Al podał Ci wartość, która opisuje tempo rozszerzania się Wszechświata, ale to nie to.

Jedyne co mi przychodzi do czaszki, to to, że Wszechświat jest izotropowy i jednorodny w dużej skali (od supergromady galaktyk w górę). O to Ci chodzi? Są to największe ze znanych struktur w kosmosie. Ich wielkość sięga setek milionów lat świetlnych. Zatem odp. brzmi:

Wszechświat rozszerza się w skali setek milionów lat świetlnych.
    • Bob Budowniczy napisał(a)
      Za cholerę nie kumam pytania.

Pytasz o liczbę, Al podał Ci wartość, która opisuje tempo rozszerzania się Wszechświata, ale to nie to.

Jedyne co mi przychodzi do czaszki, to to, że Wszechświat jest izotropowy i jednorodny w dużej skali (od supergromady galaktyk w górę). O to Ci chodzi? Są to największe ze znanych struktur w kosmosie. Ich wielkość sięga setek milionów lat świetlnych. Zatem odp. brzmi:

Wszechświat rozszerza się w skali setek milionów lat świetlnych.

Można uznać za poprawne. Odpowiedz brzmi ~10^24m.
      Wszechświat rozszerza się w skali ~10^24m.
    • Ech, nie spodziewałem się, że odpowiadam poprawnie, więc pytanie łatwe, wymyślone na szybkiego.

Jaki obiekt na niebie (widoczny gołym okiem) zajmuje największą powierzchnię sfery niebieskiej?

The post was edited 1 time, last by Bob Budowniczy ().

• To zalezy od odległości do Ziemi, ale jest to naprzemiennie Słońce i Księżyc. Gdy Księżyc zajmuje największa powierzchnię, możemy mieć do czynienia z zaćmieniem całkowitym. Gdy zaś prowadzi w rankingu Słońce, możemy mieć zaćmienie obrączkowe.

I mógłbym się kłócić co do tej całej skali, bo w mojej odpowiedzi widnieje skala w postaci megaparseka w mianowniku ;).
      Droga Mleczna??
      Trochę słabo widoczna w naszych szerokościach geograficznych...

Na odludziu w bezksiężycową i bardzo pogodną noc to przepiękny widok także i u nas.

Twoja kolej.
    • Technicznie rzecz biorąc, to wszystkie widoczne na niebie gwiazdy należą do Drogi Mlecznej ;). Można więc rzec, że zajmuje ona całą sferę niebieską :>.
      No dobra, autor miał ją na mysli, więc on ustala zasady :>.
    • Al Ganonim napisał(a)
      Technicznie rzecz biorąc, to wszystkie widoczne na niebie gwiazdy należą do Drogi Mlecznej ;). Można więc rzec, że zajmuje ona całą sferę niebieską :>.
      No dobra, autor miał ją na mysli, więc on ustala zasady :>.

Fakt, można tak to ująć. Załóżmy, że chodziło mi o dysk galaktyczny, tworzący tę charakterystyczną poświatę 8-). Następnym razem postaram się zadać precyzyjniejsze pytanie.

Ale, Al, nawet jeśli uznamy, że nie może chodzić o Drogę Mleczną, Twoja odpowiedź nie była prawidłowa.

Acha, i żeby Heart nie przegapił: zadajesz.

The post was edited 2 times, last by Bob Budowniczy ().

• Teraz chodzi o Sputnika 2 Drugiego rosyjskiego sztucznego satelitę Ziemi, który 3.11.1957 wyniósł na orbitę pierwszą żywą istotę - Łajkę.
      Nazwa Sputnik w przekładzie na polski oznacza "towarzysz podróży"
      Każdy może się pomylić, ale trzeba umieć sprawić, żeby pomyłka nie zmieniła się w błąd.
    • jan cichy napisał(a)
      Teraz chodzi o Sputnika 2 Drugiego rosyjskiego sztucznego satelitę Ziemi, który 3.11.1957 wyniósł na orbitę pierwszą żywą istotę - Łajkę.
      Nazwa Sputnik w przekładzie na polski oznacza "towarzysz podróży"

Twój czajnik :E