Poradnik ekonoma by NieMaMnieDlaNikogo

  • Gra:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

  • Poradnik ekonoma by NieMaMnieDlaNikogo

    [SIZE=7]Witam, mój pierwszy topic tutaj ;][/SIZE]

    Chcę się podzielić moim doświadczeniem w optymalizacji konta na ekonomię.

    1.) Co nam daje eko?

    - Szybki i stały wzrost punktowy
    - Minimalna ilość czasu spędzana przy komputerze
    - Nikt nie ukradnie nam surowców, które zainwestowaliśmy w kopalnie i badania!

    2.) Jak rozstawić kolonie?
    Oczywiście każdy ma na ten temat inne zdanie. ;] Myślę, że najlepiej będzie kolonie w mniej więcej ten sposób:
    galaktyka x - 3 planety
    galaktyka y - 3 planety
    galaktyka z - 2 planety
    galaktyka q - 1 planeta
    UWAGA: Galaktyki x; y; z; q; są galaktykami sąsiednimi; planety są rozstawione co 120-150us [przy czym nie zaczynajmy i kończmy tuż na skraju galaktyki, możemy mieć całą gale pod falangą, czyli dużo farm :D]!
    Zastanawiasz się pewnie po co ta jedna planeta w galaktyce q? Ja zawsze używam jej tylko po to, aby mieć więcej terytorium w zasięgu mojej floty. Tu też obowiązkowy moon z teleportem.
    Dlaczego tak? Otóż z kilku prostych powodów:
    - Jeśli po pewnym czasie znudzi się nam eko, będziemy chcieli przerzucić się na flotę. W ten sposób i przy zaproponowanym rozstawieniu mamy ponad 1/3 uni dla siebie, bez obawy, farm i flot do złomowania nie zabraknie.
    - Możliwość posiadania całej gali pod falangą.
    Jedyną chyba wadą jest tylko długi czas transportu, szczególnie między galaktykami. Ale zawsze można wysyłać transpki na noc :P

    3.) Jak duże kolonie?

    Nie ma sensu trzymać kolonii mniejszych niż 200 pól! Takie kolonie nazywamy dopiero średniakami. Im więcej pól na planecie tym więcej budynków możemy postawić. Olbrzymy powyżej 300 pól mile widziane :>

    4.) Ciepłe czy zimne planety?

    Polecam ciepłe. Są one duże, produkują dużo energii z satelit. Ich jedyną wadą jest mniejsza produkcja paliwa.
    Zimne natomiast odradzam, na pozycji 13-15 kolonia wielkości powyżej 200 jest rzadkością. Energia z satelit odpada, zbyt zimno. Jedyny plus to większa produkcja paliwa ze względu na temperaturę.

    5.) Czym transportować, save`ować surowce?

    Porównanie czasów lotu 100MT [pojemność 500.000]; 20DT [pojemność 500.000]
    - w galaktyce (100us)
    # Mały transporter - czas: ~1h 55min; spalanie 2.790
    # Duży transporter - czas: ~2h 33min; spalanie 1.395

    - poza galaktykę (1g)
    # Mały transporter - czas: ~2h 28min; spalanie 4.572
    # Duży transporter - czas: ~3h 15min; spalanie 2.287

    Jak widać dobór statku zależy co jest dla Nas ważniejsze, czas czy paliwo. Jednak z ręką na sercu do fs bardziej polecam DT ze względu małego spalania i dużej pojemności oraz wytrzymałości.
    Jednak bardziej opłaca się stawiać DT, widać to po współczynniku cena\pojemność:
    @ Mały Transporter - 0,8
    @ Duży transporter - 0,64

    6.) Moony i metody save`owania surowców
    Postarajmy się o przynajmniej jeden moon w galaktyce. Oczywiście im większy tym lepszy [mało kto się pokusi zdjąć dużego moona dla zgarnięcia kilku baniek sury z farmingu + złom z transporterów]. Po prostu zwozimy z całej gali surę na moona i tam zabezpieczmy ją przy pomocy fs. Jeśli ktoś uzna, że jego transpki palą za dużo paliwa polecam gwiazdkę śmierci. Na pz sąsiada pali mikroskopijne ilości ;> [W moim wypadku flota o składzie 450mt, 400dt, 1gś potrzebuje na sąsiednią planetę ponad 5h w jedną stronę, paląc przy tym 1,1k deuteru!] I ot cała filozofia, proste, prawda ;)

    7.) Jak chronić surowce od zwożenia do zwożenia?

    W prosty sposób, obrona, bunkierki itp. Praktycznie nikt nie będzie leciał po 1kk-2kk sury, które będzie musiał [przynajmniej!] tyle zainwestować po starciu z naszą obroną. Co stawiać? Plazmy, Gaussy i duża ilość Wyrzutni rakiet i lekkich dział laserowych.
    10k wr, 10k ldl, 200gauss, 100plazm + powłoki ręczę, że skutecznie odstraszą farmerów ;) Nie zapomnij o odpowiedniej ilości przeciwrakiet! Tutaj proponuje trzymać około 80 - 90

    Polecam również posiadać jedną planetę lepiej zabunkrowaną. Można na nią spokojnie zwozić surowce i przetrzymywać je do powrotu fs`u nawet przez kilka dni. Oczywiście, najlepiej będzie jak znajdzie się na orbicie moon :D Najlepiej wybrać planetę po środku naszego imperium.


    8.) Na jakim lvl ustawić kopalnie?

    Ekonomia - optymalizacja opłacalności i najszybszy rozwój - polecam lekturkę ;)

    9.) Skąd czerpać energię dla kopalń?

    Elektrownia słoneczna jest opłacalna do ok. 26lvl. Co dalej? Jeśli chcemy czerpać energię tylko z ES i mamy dużo pól na planecie, proszę bardzo. A dalej? Elektrownia fuzyjna na wysokim lvl wręcz "pożera" deuter. Najatrakcyjniejszym cenowo źródłem energii są satelity słoneczne.
    U mnie to wygląda to tak: 26lvl elektrowni, 7-9lvl fuzyjnej [na pewien procent] i satki.

    To by było na tyle, wszystkie sugestię proszę pisać tutaj lub na PW ;)

    Dziękujemy:
    - krul Kajako;
    - PsychosiS

    Post był edytowany 11 razy, ostatnio przez Dziecko We Mgle ().

  • Ja mam takie rozważania odnośnie sekcji transportowej. Pokaż mi prawdziwego ekonoma któremu zależy na pośpiechu :) MT są de facto zdatne do farmingów, w połączeniu z krówkami genialnie wlatują na moony za główną flotą, ale do transportów jako takich się nie nadają i tyle ;) Jeśli uważasz że napisałem coś mądrego to możesz to sobie gdzieś dopisać a ja pozostawiam Cię z dyszką ^^
    [center]4w5

    ~ 319 ~
    [/center]
  • To zależy jak bardzo nam się śpieszy i jaki jest dystans do pokonania. Jeśli równolegle chcemy mieć surę z kolonii w i poza galaktyką używamy różnych statków. W gali mt, a poza dt. Odchył czasowy jest równy ok. 5 minut!

    A z resztą udowodniłem który statek bardziej jest opłacalny [pojemniejszy, tańszy, mniej pali itd..] reszta zależy od upodobań gracza...
    Wielkie dzięki za dychę ;)
  • RE: Poradnik ekonoma by NieMaMnieDlaNikogo

    no i co. Chłoipak sie postarał, chciał pomóc innym, podzielić sie wiedzą... Według mnie, zrobił wszystko perfekcyjnie...
    Dyszka
  • Cieszę się że podoba Ci się


    Mała uwaga, proszę nie szczędzić łapek ;)

    e. 333 post - pół diabeł xD

    Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez Dziecko We Mgle ().

  • Co do rozstawienia planet i farmienia to ja proponuje moją zagrywkę : 1,2,3 gala po jednej kolonii i moonem z telepkiem i resztę RAZEM W JEDNYM UKŁADZIE w odległej galaktyce i braku sąsiadów zwłaszcza mocnych. Co nam to daje ? Farming w galach bardzo obfitych i spokojne rozbudowywanie w odległej gali. Wystarczy że jakąś obrone się zrobi na tych pozostałych i możemy wchodzić nawet co tydzień jeśli magazyny również będą duże. Ponadto mamy szybkie transportowanie surówki. Mi się to sprawdza

    Co do twojego pomysłu grania ekowo to dla mnie troche zbyt flotowo i przesyłanie surówki by mnie zabiło przy czekaniu

    Ale niech ci będzie, 7/10
  • Ładnie i przejrzyście, chociaż niczego nowego się nie dowiedziałem... :P
    Wprawdzie rozrzuciłbym bardziej te planety, jeżeli nie zależałoby mi na czasie lotu, gdybym był ekonomem, ale myślę, że to kwestia gustu... ;)
    Oczywiście daję dyszkę... :D
  • mi sie podoba.
    co do transportu, polecam tez 1 bunkierek posrodku planet/galaktyk np, mamy planety w galach 1-6, to bunkierek w 3 i tam zwozic DTkami sobie surke ;). no ale jak to juz kto woli oczywiscie.

    ps, ladnie sklepane
  • Ciekawe ujęcie sprawy, ładne dopracowanie, niezgodzę się tylko z tą wzmianką o FS'ach z GS'ami, bo jest błędna. Lot floty z GS nie zmniejsza zużycia paliwa, a jedynie wydłuża czas, oto przykład

    10000 mt
    1000 dt

    w układzie - na planetę oddaloną o 1 miejsce - na 10 %

    Czas trwania (odcinek) 7:25:25 h
    Zużycie Deuteru 8.328

    10000 mt
    1000 dt
    1 GS

    w układzie - na planetę oddaloną o 1 miejsce

    na 70 %

    Czas trwania (odcinek) 6:57:52 h
    Zużycie Deuteru 8.407

    lub na 60 %

    Czas trwania (odcinek) 8:07:29 h
    Zużycie Deuteru 8.226

    czyli daje nam to poprostu więcej możliwości czasowych - dłuższe FS'y, FS na PZ nad własnym moonem - piękny, jednak co do spalania deu - nie ma żadnej różnicy :)


    Masz 10 :)

    Post był edytowany 3 razy, ostatnio przez Ress ().

  • Nie koniecznie ;), przynajmniej u mnie xD

    Lot jedną planetę dalej:

    Skład: 440mt, 415dt
    Zużycie: 3.165
    Czas: ponad 44min

    Skład: 440mt, 415dt, 1gs
    Zużycie: 1.096
    Czas: Ponad 5h

    Ale wniosek jest jeden, im wolniej tym mniej paliwa ;)
  • Jeden z nielicznych konkretnych poradników.
    Same fakty i porządne info.

    Jedyne do czego się można przyczepić, to te GS'y, ale ktoś już o tym wspomniał.

    10/10 ; )
  • wg mnie totalnie beznadziejny ten poradnik... absolutnie nic nie odkryłeś a piszesz głupoty...
    takie bunkry są niepotrzebne... wystarczy 2k ll i 20 plazm... w to też nikt nie będzie wlatywał jeżeli codziennie zwozimy surowce
    a poza tym 1/10 :)
  • dj juhas napisał(a)
    wg mnie totalnie beznadziejny ten poradnik... absolutnie nic nie odkryłeś a piszesz głupoty...
    takie bunkry są niepotrzebne... wystarczy 2k ll i 20 plazm... w to też nikt nie będzie wlatywał jeżeli codziennie zwozimy surowce
    a poza tym 1/10 :)


    Możliwe że dla doświadczonych graczy nic nowego, ale Ci, którzy zaczynają grać uznają że to im się przyda.
    A co do bunkru uznałem że przezorności nigdy za wiele. Bo im więcej tym trudniej rozwalić.
    ;)
  • Poradnik średni jeśli chodzi o przydatnosc ;]
    1. Ustawienie planet ---> wydaje mi sie ze lepiej jest znalezc spokojna gale i w miare mozliwosci postawic wszystkie kolonie kolo siebie (zawsze jest wieksza szanasa ze bedą farmic cale konto, ale to juz inna sprawa :P)
    2. Brakuje takze w twoim poradniku jednej (mysle ze najwazniejszej) sprawy, mianowicie wielkosci koloni ;] Jesli ktos nastawia sie na eko, planety ponizej 200 pol moze sobie odpuscic.

    Samo opracowanie poradnika jak najbardziej na plus ;) Tak jak ktos juz wspomnial wczesniej dla doswiadczonych graczy nic nowego ;]
    7/10 ;)
    Pozdrawiam.

    Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez PsychosiS ().