Geograficzny!

• Quiz

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Więc pytanie:

Na początku XVI wieku azteccy wojownicy dzielnie bronili przed hiszpańskimi konkwistadorami swej wspaniałej stolicy .....

O jaką stolicę chodzi?

Mephisto kiedy Ty podałeś prawidłową odp?
      Nie rób syfu w temacie tylko czytaj uważnie!!!

The post was edited 3 times, last by Tofik ().

• Hola hola....ja zgadłem pierwszy. Wiec moje pytanie powinno być!

To Ty nie rób syfu!!!

Znaki napisał:
      pierwotnie chodzilo mi o sanktuarium Maucallacta badane przez pana Sobczyka i prof. Ziólkowskieg

sam sobie zobacz kto pierwszy napisał Maucallacta!!!!:rolleyes:

Jak wiadomo widziany obraz słońca z Ziemi jest opóźniony o kilka minut.
      Pytanie brzmi:

Podaj w zaokrągleniu o ile STOPNI widziane z opóźnieniem jest Słońce z Ziemi??

(podpowiedź dla mało kumatych: Widzimy obraz słońca na Ziemi z opóźnieniem kilku minut i mamy np. słońce widziane pod kątem 90*, a tak naprawde widziane jest pod kątem?) [0* - wschód ; 180* - zachód]

The post was edited 3 times, last by Mephisto ().

• To ja tylko formalnie upomnę, że jako Opiekun Nauki będę ten wątek sprawdzał i pilnował, by spamu tu nie było. Prosze więc nie pisac odpowiedzi, gdy nie jestesmy pewni lub ograniczajacych sie do "tak" lub "nie".

Wypadałoby też zadawac jakiś ambitniejsze pytania.

Pozdrawiam,
      Al
    • ..::F.R.O.G::.. napisał(a)
      Pytanie już zostało zadane przez znakiego i czeka na odpowiedź!

Jak nazywalo się najwieksze sanktuarium strożytnego państwa Inków, które pełnilo również funkcję wyroczni ? jako podpowiedź moge powiedzieć że bardzo duży wkład w odkrycie tego miejsca i badania nad rytualami tam przeprowadzonymi ma polska grupa archeologów

Edit: czy to któraś z tych:

Chavin de Huantar, Condorhuasi

Dokładnie o 22:37 podałem odpowedz tylko osoba która zadała pytanie nie zauważyła mojej odpowedzi!

Na początku XVI wieku azteccy wojownicy dzielnie bronili przed hiszpańskimi konkwistadorami swej wspaniałej stolicy .....

O jaką stolicę chodzi?

The post was edited 1 time, last by Tofik ().

• I kolejna sprawa: Autor wątku jest odpowiedzialny za porządek w temacie. Jeśli będzie tu bajzel na miarę obecnego, wątek będzie przymknięty.

Jesli odpowiedzieliście na zagadke za późno, dublując udzieloną przez kogoś odpowiedź, wykasujcie posta (jesli nie mozecie wykasowac, zgloscie go do moderatora HP).
    • O 22.37 napisałes:
      Pytanie już zostało zadane przez znakiego i czeka na odpowiedź!

cytat: Jak nazywalo się najwieksze sanktuarium strożytnego państwa Inków, które pełnilo również funkcję wyroczni ? jako podpowiedź moge powiedzieć że bardzo duży wkład w odkrycie tego miejsca i badania nad rytualami tam przeprowadzonymi ma polska grupa archeologów

Edit: czy to któraś z tych:

Chavin de Huantar, Condorhuasi
      A chodziło o Maucallacta!
      czy ty czytac nie umiesz Frogg...

Do opiekuna...działu..da sie zmienic opiekuna tego tematu...??
    • Ok Al Ganonim

Będę pilnował tematu i zgłaszał wszystkie niepotrzebne posty Tobie:)

A tymczasem pytanie dalej brzmi:

O jaką stolicę chodzi?

Mephisto

..::F.R.O.G::.. napisał(a)
      a moja odpowiedź?

Chavin de Huantar,

może być

Czyli moją odp uznał!!!
      A podałem ją jako pierwszy o 22:37!!

The post was edited 2 times, last by Tofik ().

• Panowie nie robmy balaganu ;) Mephisto udzielil odpowiedzi wcześniej i lepszej niż FROG dlatego też Mephisto zadaje teraz pytanie :P

posta można skować jak już znowu zaczną się pytania i skończy sie ten bajzel
    • Po pierwsze: Bez sens. Zadajesz pytanie wiec wymagasz konkretnej odpowiedzi. A nie zgadzasz sie na odpowiedź błedną względem pytania!

Po drugie: Miał być tu quiz geograficzny...

a zrobił sie historyczny. ale szczegół :/
      żeby spamu nei było - moja odp:
      Tenochtitlan?

edit:
      Moje pytanie po raz n-ty:

Wiec ja zadam pytanie ... takie troche na liczenie

Jak wiadomo widziany obraz słońca z Ziemi jest opóźniony o kilka minut.
      Pytanie brzmi:

Podaj w zaokrągleniu o ile stopni widziane z opóźnieniem jest Słońce z Ziemi??

(dla mało kumatych: Widzimy obraz słońca na Ziemi z opóźnieniem kilku minut i mamy np. słońce widziane pod kątem 90*, a tak naprawde widziane jest pod kątem?) [0* - wschód ; 180* - zachód]

The post was edited 1 time, last by Mephisto ().

• hehe nie no bez przesady. Powietrze jako ośrodek w który następuje refrakcja światła pomijamy ;]

edit: Gdybyśmy mieli obliczyc to z refrakcja byłoby zbyt trudno. gdyż dla ośrodka musielibysmy to wyliczac z zalezności:

vo = c / nop

gdzie:
      vo - prędkość światła w ośrodku, c - prędkość światła w próżni, nop - współczynnik załamania światła (współczynnik refrakcji) ośrodka względem próżni.REFRAKCJE POMIJAMY.

Podpowiedź: Potrzebny nam czas dotarcia promieni słonecznych na Ziemie oraz wiedziec ile 1* ma minutek :p

The post was edited 2 times, last by Mephisto ().

• Ja w Quizie uczestniczyć nie mogę, bo takie zagadnienia to miałem ponad rok temu i nie chcę psuć zabawy innym ;).

Ale doglądać będę z chęcią.

PS: Meph, czas słoneczny uśredniony, czy prawdziwy? ^^
      Dobra, już nie męczę :].
    • Szkoda, że nie możesz Al ;(...
      a co do czasu to róznica miedzy uśrednionym a prawdziwym wynosi zaledwie kilka sekund, więc nie zmienia to końcowej ogólnej postaci wyniku ;]

Edit: Po 20 minutach od zadania pytania nikt nie udzielił poprawnej odpowiedzi. Uważam, że 20 minut to limit na odpowiedź.

A wiec wynik jest banalny. Zadanie na poziomie gimnazjalnym. Czas dotarcia promieni słonecznych do Ziemi wynosi nieco ponad 8 minut. (Przy predkości prawdziwej wynik jest bliższy 8 minut, przy prędkości uśrednionej wynik różni sie zaledwie o kilka sekund). Wiemy ze 1* to 4 minuty. Dzielimy 8 minut przez 4 minuty co w rezultacie daje nam 2*.

Pozdrawiam,
      Mephisto

The post was edited 1 time, last by Mephisto ().

• W takim razie kolejne pytanko:)

Jak nazywał się ogromny ocean który w paleozoiku i wczesnym mezozoiku otaczał superkontynent Pangeę?

PS: Czas na odpowiedź 5 godzin, jeżeli nikt nie odpowie można zadać kolejne pytanie.
    • Jak nazywał się ogromny ocean który w paleozoiku i wczesnym mezozoiku otaczał superkontynent Pangeę?

Panthalassa

Pytanko: Jakie państwo do niedawna nosiło nazwę Syjam? (niekiedy nadal się jej używa)

The post was edited 1 time, last by Saggitarius ().

• ^JoJo^ napisał(a)
      Ja tam kolejeczkę oddaję nie mam pomysłu na pytanie ...

To się wtrącę ^^

Wymień 5 konurbacji.

EDIT: zadajesz pytanie Blord ;)

The post was edited 1 time, last by =NoName= ().

• Widzę, że blord też nie kwapi siędo zadania pytania, więc zrobię to za niego :P

Jak wiemy KREDA (Okres w dziejach geologiczny) Dzieliła się na epoki:

a) wczesna kreda
      b) późna kreda

Lecz każda z epok dzieli się jeszcze na 6 wieków.
      Podaj nazwy tych wieków oraz powiedz który trwał najdłużej.

The post was edited 1 time, last by Tofik ().

• Pozwól że przytoczę podziały niechronologicznie ponieważ chronologii nie pamiętam już :P

a) wczesna kreda:

kampan
      barrem
      berrias
      alb
      apt
      *szóstego nie pamiętam :P

b) późna kreda

koniak
      turon
      santon
      kampan
      cenoman
      mastrycht

okres podkreślony na czerwono jest najdluższy, ma jakieś 13-15 milionów lat ;)

The post was edited 1 time, last by znaki ().

• blord napisał(a)
      podaj nazwy parków znajdujacych sie na terenie podkarpacie

Chodzi o podkarpacie jako region czy jako województwo bo to dwie różne sprawy oraz o jakie parki ci konkretnie chodzi (narodowe, krajobrazowe...) ?

• Nie wiem czy blord w ogóle wie co to jest region podkarpacia, bo jeśli napisał, że chodziło mu o wypisanie parków z regionu podkarpacia to należałoby wypisac wszystkie parki narodowe z tego regionu znajdujące się na terenie w Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Wiec wydaje mi sie ze chodzilo mu jednak o wojewodztwo. Totez odpowiedz Freddie Mercury mozna uznac za poprawna

Freddie zadawaj pytanie ;)