Arsenal Londyn

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując jej przeglądanie, zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

    • Arsenal Londyn

      _________________________________________


      Arsenal Londyn

      Pełna nazwa: Arsenal Football Club
      Rok założenia: 1886
      Przydomek: The Gunners (Kanonierzy)
      Stadion: Do nie dawna Highbury teraz Emirates Stadium Londyn
      Liczba miejsc: 60 432
      Prezes: Peter Hill-Wood
      Trener: Arsene Wenger

      Arsenal Londyn pod wodza Arsene Wenger'a:

      Wenger przeszedł do Arsenalu z japońskiej Nagoyi, ale znany był wcześniej w Europie jako trener AS Monaco. Szybko rozpoczął budowanie zespołu, sięgając często po swoich rodaków. W momencie podpisywania kontraktów z Arsenalem byli to często gracze co najwyżej cenieni, a często nawet mało znani, dopiero w Londynie dojrzewali do roli prawdziwych gwiazd. Tak było choćby w przypadku Patricka Vieiry czy Nicolasa Anelki. Pierwszego szybko uznano za jednego z najlepszych defensywnych pomocników świata. Drugiemu w karierze czołowego napastnika przeszkadzał tylko nieokiełznany charakter.

      Już dwa lata po objęciu funkcji menedżera Wenger nie tylko poprowadził Arsenal do pierwszego po siedmiu latach tytułu mistrzowskiego, ale również zdobył Puchar Anglii, co dało Kanonierom drugą podwójną koronę w historii klubu. Następne lata to nieustanna walka o prymat w Anglii pomiędzy Arsenalem a Manchesterem Utd. Walka, która nieraz przeradzała się w otwarty konflikt między piłkarzami, a przede wszystkim menedżerami obu klubów, wzajemne przytyki oraz ostre starcia na boisku i poza nim doprowadziły nawet do tego, że władze ligi zabroniły obu menedżerom jakichkolwiek wartościujących wypowiedzi, które mogłyby podżegać do konfliktów.
      Parada Arsenalu po wygraniu ligi w sezonie 2003/2004
      Parada Arsenalu po wygraniu ligi w sezonie 2003/2004
      Największym sukcesem Wengera przez 9 lat jego rządów było przede wszystkim zbudowanie zespołu klasy światowej, z takimi gwiazdami jak Thierry Henry, Dennis Bergkamp, Marc Overmars, Patrick Vieira, Cesc Fabregas, Robert Pirčs, William Gallas, Fredrik Ljungberg czy Sol Campbell (ten ostatni podkupiony od odwiecznych rywali Tottenhamu). Przekuło się to z jednej strony na wymierne sukcesy w Anglii zwycięstwo w lidze w 2002 i 2004 r. czy Puchar Anglii w 2002 i 2003 r. Do tego dochodziły rekordy statystyczne choćby nieprzerwana porażką passa 49 meczów w lidze, czy zakończenie sezonu 2003/2004 bez porażki (przed Arsenalem dokonał tego tylko zespół Preston North End, pierwszy mistrz Anglii w sezonie 1888/1889; PNE rozegrał wtedy jednak tylko 22 mecze Kanonierzy musieli zmierzyć się z przeciwnikami 38 razy). Z drugiej strony Arsenalowi nie wiodło się dotąd w pucharach europejskich. Klub przez lata nie mógł awansować do półfinału Ligi Mistrzów. Paradoksalnie ta sztuka udała się dopiero, kiedy przyszedł kryzys w lidze. Po włączeniu się do walki o prymat londyńskiej Chelsea, mocno doinwestowanej przez rosyjskiego przedsiębiorcę Romana Abramowicza, w 2005/2006 r. Arsenal rozegrał swój najsłabszy od wielu lat sezon w Premiership. Ukończył go na miejscu czwartym, dopiero w ostatniej kolejce przeganiając Tottenham Hotspur. Za to w Lidze Mistrzów doszedł do finału, pokonując po drodze m.in. Real Madryt, Juventus Turyn i Villarreal C.F. Uległ dopiero w finale z Barceloną, przegrywając 1:2. Sukces okazał się możliwy przede wszystkim dzięki szczelnej obronie choć formacja defensywna złożona była głównie z młodych i niezbyt doświadczonych zawodników (kontuzje Campbella, Laurena i Cole'a), Arsenal stracił w całych rozgrywkach zaledwie cztery gole (dwa w fazie grupowej i dwa w finale).

      Trofea zdobyte przez Arsenal Londyn:

      # Mistrzostwo Anglii (13):

      * 1931 1933 1934 1935 1938 1948 1953 1971 1989 1991 1998 2002 2004


      # Puchar Anglii (10):

      * 1930 1936 1950 1971 1979 1993 1998 2002 2003 2005

      # Puchar Ligi Angielskiej (2):

      * 1987 1993



      # Tarcza Wspólnoty (12):

      * 1930, 1931, 1933, 1934, 1938, 1948, 1953, 1991, 1998, 1999, 2002, 2004


      # Puchar UEFA (wówczas Puchar Miast Targowych):
      * 1970



      # Puchar Zdobywców Pucharów:

      * 1994




      Bramkarze:
      1. Jens Lehmann (Niemcy)
      21. Lukasz Fabianski (Polska)
      24. Manuel Almunia (Hiszpania)

      Obroncy:
      3. Bacary Sagna (Francja)
      5. Kolo Touré (WKS)
      6. Philippe Senderos (Szwajcaria)
      10. William Gallas (Francja)
      20. Johan Djourou (Szwajcaria)
      22. Gael Clichy (Francja)
      27. Emmanuel Eboué (WKS)
      31. Justin Hoyte (Anglia)

      Pomocnicy:
      2. Vassiriki Abou Diaby (Francja)
      4. Francesc Fabregas (Hiszpania)
      7. Tomáš Rosický (Czechy)
      13. Aliaksandr Hleb (Bialorus)
      15. Denílson (Brazylia)
      16. Mathieu Flamini (Francja)
      19. Gilberto Silva (Brazylia)

      Napastnicy:
      9. Eduardo da Silva (Brazylia)
      11. Robin van Persie (Holandia)
      25. Emmanuel Sheyi Adebayor (Togo)
      32. Theo Walcott (Anglia)


      GO GO GUNNERS !!!

      Post był edytowany 5 razy, ostatnio przez d3nnis ().

    • Lubie Arsenal ;) jest zaraz po Man UTd ;)
      Arsenalowi brakuje teraz takiego napastnika jakim byl Henry bo maja tylko dobrego Van Persiego :)
      Mam nadzieje ze Fabianski duzo pobroni w tym sezonie :)
      Rosicky wymiata :)


      Pozdrawiam
    • Muszynianek napisał(a)
      Zdecydowanie najlepszy klub w Anglii 8) Tylko ciekawe co teraz pokażą bez Henrego :)


      tak...ciekawe co pokażą...
      mi się nie podoba polityka transferowa Beniteza :evil:
      no może oprócz Fabiańskiego ;)

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez JereManU ().

    • JereManU napisał(a)
      Muszynianek napisał(a)
      Zdecydowanie najlepszy klub w Anglii 8) Tylko ciekawe co teraz pokażą bez Henrego :)


      tak...ciekawe co pokażą...
      mi się nie podoba polityka transferowa Beniteza :evil:
      no może oprócz Fabiańskiego ;)



      Ekhem....jakiego Beniteza? ;P Hmm...moze i Henry byl ikona Arsenalu ale predzej czy pozniej musialo to nastapic ze on odejdzie...;) Moim zdaniem teraz beda jeszcze lepsza druzyna niz dotychczasz...
    • Hmm....mysle ze w nie dlugim czasie RvPi Adebayor razem zastapia Henrego ;) Arsenal ma dziwna polityke transferowa z tym sie zgodze, oni bardziej kupuja zawodnikow na przyszlosc niz na terazniejszosc:D No ale tak bywa...zobaczymy co bedzie w lidze...



      EDIT: Cole i Pires sami chcieli odejsc wiec Wenger nie robil problemu, Liungberg tez :) Z henrym do konca nie wiadomo:D

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez d3nnis ().

    • Gun Jack napisał(a)
      ciekawe kogo znajdą na następce Henrego


      Teraz Arsenal bedzie mial duuuze problemy w lidze po sprzedazy Henrego. I wydaje mi sie ze mistrzosto bedzie sie rozstrzygalo miedzy Live a MU... CFC raczej tez za duzo nie pokarze.. ale zobaczymy :D
    • Eee tam wydaje mi się, że taki klub jak Arsenal znajdzie następce Henrego. A poza tym Arsenal nadal będzie się liczył w angielskiej lidze ponieważ jest tam jeszcze tylu świetnych graczy. Takie jest moje zdanie.
      Pozdrawiam!
    • F A T U M napisał(a)
      Eee tam wydaje mi się, że taki klub jak Arsenal znajdzie następce Henrego. A poza tym Arsenal nadal będzie się liczył w angielskiej lidze ponieważ jest tam jeszcze tylu świetnych graczy. Takie jest moje zdanie.
      Pozdrawiam!



      odbuduje sie.. ale nie w tym sezonie...znalezc następce tak dobrego pilkarza to tak jakby znalezc drugiego pele.. :P
    • Czuję wielki szacunek do Arsenalu, m.in. za to, że mieli wspaniałego Thierry'ego Henry'ego :P był to zdecydowanie nejlepszy napastnik Premiership w swoim czasie :D tworzył wspaniały duet napastników z Dennis'em Bergkamp'em :) Henry'emu dorównywał tylko Ruud w Premiership :) świetny trener Arsene Wenger :D no i ładna prezentacja :P
    • Arsenal jeden z najlepszych klubow swiata moim zdaniem bedzie miec teraz ciezko.W kazdym meczu grali mozna powiedziec cały czas na Henry'ego
      .Ciekawy jestem jak Arsenal bedzie teraz bez niego grac :)
    • no wreszcie jakas prezentacja arsenalu:D
      bardzo dobry klub ciekawe tylko jak sobie poradza w tym sezonie bez swojej fwiazdy henrego:P
      maja jeszcze fabregasa wiec moze uda im sie zajac 3 lokate:D
    • Smiesza mnie wypowiedzi nie ktorych ;P Szczegolnie o tym ze nie dadza sobie bez Titiego rady, zauwazcie ze w poprzednim sezonie Arsenal gral praktycznie bez Thierrego ktory mial kontuzje i jakos zajeli 4 miejsce a to z powodu tego ze nie umieli poradzic sobie ze slabszym przeciwnikiem w przeciwienstwie do ManU Chelsea i Liverpoolu z ktorymi nie doznal o ile dobrze pamietam zadnej porazki a z ManU wygrali nawet 2 mecze :)
    • T H C napisał(a)
      maja jeszcze fabregasa wiec moze uda im sie zajac 3 lokate:D



      No ba :D Liverpool rok temu był 3 w tabeli, Arsenal 4 :D Liverpool w tym okienku transferowym kupił Torres'a, Babel'a, Voronin'a nikogo oprócz Fowler'a przy tym nie sprzedając...a Arsenal sprzedał największą swoją gwiazdę, czyli Henry'ego nie pozyskując żadnych dobrych piłkarzy z pola(pomijam Fabiańskiego) :P myślę, że Liverpool włączy się do walki między Chelsea a Manchester'em o Premiership :D ale przypadki się zdarzają co nie? :lol:

      Post był edytowany 1 raz, ostatnio przez PrzemeK^^ ().

    • PeKa napisał(a)
      T H C napisał(a)
      maja jeszcze fabregasa wiec moze uda im sie zajac 3 lokate:D



      No ba :D Liverpool rok temu był 3 w tabeli, Arsenal 4 :D Liverpool w tym okienku transferowym kupił Torres'a, Babel'a, Voronin'a nikogo oprócz Fowler'a przy tym nie sprzedając...a Arsenal sprzedał największą swoją gwiazdę, czyli Henry'ego nie pozyskując żadnych dobrych piłkarzy z pola(pomijam Fabiańskiego) :P myślę, że Liverpool włączy się do walki między Chelsea a Manchester'em o Premiership :D ale przypadki się zdarzają co nie? :lol:



      no i byc może z Arsenalu odejdzie Ljungberg do West Hamu

      u53 top 7 flota top 1 off
    • Niop szkoda ze odchodzi Ljunberg:(
      Podobno szeregi Kanonierow ma zasilic Rodrigo Palacios z Boca Juniors???
      Juz sa nawet prowadzone rozmowy w sprawie tego transferu:D
    • Bever napisał(a)
      Zastanawiam się jak z takim "mieszanym" składem poradzi sobie Arsenal w przyszłym sezonie...


      Mysle ze utrzyma sie w pierwszej 3-4 ale na mistrza to chyba nie maja co liczyc.
      Jesli chodzi o mistrzostwo Anglii to beda walczyc na pewno Liverpool ,Mu i Chelsea.
    • Joda napisał(a)
      Bever napisał(a)
      Zastanawiam się jak z takim "mieszanym" składem poradzi sobie Arsenal w przyszłym sezonie...


      Mysle ze utrzyma sie w pierwszej 3-4 ale na mistrza to chyba nie maja co liczyc.
      Jesli chodzi o mistrzostwo Anglii to beda walczyc na pewno Liverpool ,Mu i Chelsea.


      Nieco optymistycznie, ja stawiam, 7 miejsce i grę w Pucharza UEFA
    • Bever napisał(a)
      Joda napisał(a)
      Bever napisał(a)
      Zastanawiam się jak z takim "mieszanym" składem poradzi sobie Arsenal w przyszłym sezonie...


      Mysle ze utrzyma sie w pierwszej 3-4 ale na mistrza to chyba nie maja co liczyc.
      Jesli chodzi o mistrzostwo Anglii to beda walczyc na pewno Liverpool ,Mu i Chelsea.


      Nieco optymistycznie, ja stawiam, 7 miejsce i grę w Pucharza UEFA


      Zeby az tak było to ja nie wierze :P Bede w czołowce.
    • Arsenal sprzedał największą swoją gwiazdę, czyli Henry'ego nie pozyskując żadnych dobrych piłkarzy z pola(pomijam Fabiańskiego)


      Arsenal pozyskal ponoc jakas mloda szwedzka gwiazde:P
      ciekawe jak sie bedzie prezentowac:D
    • Joda napisał(a)
      Bever napisał(a)
      A 7 miejsce to ni czołówka? ;)

      Miałem na mysli scisła czołowke :P
      A to ze nie maja Henry'ego i Ljunberga to nie znaczy ze az tak sie stocza :rolleyes:


      Ale jest to ogromone osłabienie i według mnie mogą liczyć co najwyżej na Puchar UEFA